Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
karton
Posts: 752
Joined: 09 Dec 2008, 23:45
Location: Novi Sad

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by karton » 01 Sep 2012, 13:59

spaced wrote:odlicna tema, iscitavam je svakodnevno od kada sam krenuo da izucavam teoriju, i poceo sam sve soloe da analiziram. Puno vam hvala! Ja ipak imam par pitanja. Gledam na dorski modus u molskim lestvicama i nejasno mi je sta su tetrahordi. Koji pokreti u njoj su molski? A ako ta lestvica pocinje iz G koji joj je onda naziv? Jos par pitanja: kod harmonijskog dura (moldur) iz F, zasto je IV stupanj snizen? Jasno mi je zbog cega je snizen VI, a pretpostavljam da je IV snizen zbog gradje F modusa, i citao sam opet ali mi je nejasno. Da li mozete navesti i ostale stupnjeve koji trpe promene u svim modusima?
tetrahor - niz od 4 susedna tona u okviru lestvice, recimo(u okviru C dura, pirodnog): C D E F(dakle - od tonike do kvarte)...imas o ovome detaljno u ovoj temi, samo je pazljivo (ako treba nekoliko puta) iscitaj.

molsi pokreti? nije mi jasno pitanje.

G Dorski/Dorska

IV stupanj nije snizen, negde si se zabrojao, VI je "snizen", ali samo ako bi posmatrao u odnosu na prirodni dur, dakle on ima malu sekstu....

User avatar
karton
Posts: 752
Joined: 09 Dec 2008, 23:45
Location: Novi Sad

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by karton » 01 Sep 2012, 14:04

eto kad si vec pomenuo harmoski dur, eto ti primera tetrahorda:

- donji (tetrahord) - "durski": C D E F (od tonike do kvarte)
- gornji (tetrahord)- "harmonski": G As H c (od kvinte do tonike)

spaced
Posts: 42
Joined: 26 Apr 2012, 00:30

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by spaced » 01 Sep 2012, 14:27

Hvala na odgovoru, samo sam ja pitao za F skalu. Na trecoj strani teme pise (ne mogu lepo da citiram jer kucam sa mobilnog) da je skala C-Db-E-F-G-A-B-c peti modus harmonijskog dura iz F, a ja sam razumeo da je onda ona u osnovi F-G-A-B-C-Db-E-f, pa sam za tu lestvicu pitao zasto je H snizen u B. Ako sam dobro shvatio, prirodna F dur skala ce biti F-G-A-B-C-D-f?

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Bojjan96 » 01 Sep 2012, 14:58

Može neko malo o pentatonici (ako neko jeste,izvinite). Ja sam pentatoniku kako da kazem skinuo "šablonski"..Ako možete da kažete kak je vi koristite,i kak da izgubim šablon..koje se najcesce koriste (ako se ne varam a-molska).
Imam druga koji odlicno svira,i on ni jedan solo ne skida šablonski? Ima lestvice koje koristi...pa eto,moze i meni pomoc..
Poz.
Last edited by Bojjan96 on 01 Sep 2012, 14:59, edited 1 time in total.

User avatar
karton
Posts: 752
Joined: 09 Dec 2008, 23:45
Location: Novi Sad

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by karton » 01 Sep 2012, 14:59

verovatno je pravopisna greska, elem:
prirodni F dur: to sto si naveo + ton E, vodjica - zaboravio si 7. stupanj :)
harmonski(ne harmonijski, kako ti pises): prirodni 4. stupanj, dakle ton B, a ne ton H, jer donji tetrahord (pocevsi od tona F) je durski = ceo stepen>ceo stepen>polustepen. konkretno(harmoski F dur): F G A B C Db E f

User avatar
karton
Posts: 752
Joined: 09 Dec 2008, 23:45
Location: Novi Sad

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by karton » 01 Sep 2012, 15:03

Bojjan96 wrote:Može neko malo o pentatonici (ako neko jeste,izvinite). Ja sam pentatoniku kako da kazem skinuo "šablonski"..Ako možete da kažete kak je vi koristite,i kak da izgubim šablon..koje se najcesce koriste (ako se ne varam a-molska).
Imam druga koji odlicno svira,i on ni jedan solo ne skida šablonski? Ima lestvice koje koristi...pa eto,moze i meni pomoc..
Poz.
najbolje se(ako vec jesi citao) vrati na 1. stranu ove teme i citaj pazljivo redom sve - nema sta da bude nejasno(moderator je bas sve lepo opisao i objasnio), a ako nisi onda to isto uradi :)

spaced
Posts: 42
Joined: 26 Apr 2012, 00:30

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by spaced » 01 Sep 2012, 15:18

da, da, lapsus je bio, hteo sam napisati F G A B C D E F. Hvala za sve odgovore, jasno mi je sad.

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Bojjan96 » 01 Sep 2012, 15:35

karton wrote:najbolje se(ako vec jesi citao) vrati na 1. stranu ove teme i citaj pazljivo redom sve - nema sta da bude nejasno(moderator je bas sve lepo opisao i objasnio), a ako nisi onda to isto uradi :)
U medjuvremenu sam poceo.. :D

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by sezam » 07 Sep 2012, 15:17

karton wrote:verovatno je pravopisna greska, elem:
prirodni F dur: to sto si naveo + ton E, vodjica - zaboravio si 7. stupanj :)
harmonski(ne harmonijski, kako ti pises): prirodni 4. stupanj, dakle ton B, a ne ton H, jer donji tetrahord (pocevsi od tona F) je durski = ceo stepen>ceo stepen>polustepen. konkretno(harmoski F dur): F G A B C Db E f
Dur nije prirodni, jeste mol, prirodni, harmonski i melodijski. Inace nema prirodnih dureva.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Reverse » 07 Sep 2012, 15:57

sezam wrote:Dur nije prirodni, jeste mol, prirodni, harmonski i melodijski. Inace nema prirodnih dureva.
Postoji prirodni, harmonski(moldur) i melodijski dur. To su osnovne tri varijante, ima ih jos.

User avatar
karton
Posts: 752
Joined: 09 Dec 2008, 23:45
Location: Novi Sad

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by karton » 07 Sep 2012, 16:12

Upravo tako.

spaced
Posts: 42
Joined: 26 Apr 2012, 00:30

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by spaced » 09 Sep 2012, 03:29

Zanima me kako se na srpskom naziva, a i kako se pravilno obelezava, power chord. Na primer, prvi stupanj+peti stupanj+oktava prvog, znaci 8. stupanj. Kod C dur skale, znaci, C D E F G A H c, C power chord bice CGc, a po americki vidim da bi oni to obelezili kao C5 akord, a kako bi ga mi nazvali? Koje je pravilno obelezje? A ako bih na sve to dodao oktavu 5., tj. CGcg, kako bih nazvao taj akord? C5add12? Ali opet, kako je pravilno i po naski?

User avatar
karton
Posts: 752
Joined: 09 Dec 2008, 23:45
Location: Novi Sad

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by karton » 09 Sep 2012, 16:49

Trebalo bi da je "cista kvinta"...(tonika se naravno podrazumeva, te se kinta na nju i odnosi)
Ali, nisam siguran 100% siguran...Javice se valjda jos neko....:)

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Bojjan96 » 09 Sep 2012, 18:33

Ovo sam nasao na jednom sajtu koji se bavi gitarama,znam da nije dozvoljeno..pa bi neko ovo mogao shvatiti kao "reklamiranje" u ne-adekvatnoj temi..tako da necu pomenuti koji je u pitanju.

Imam par pitanja sto se tice načina na koji objasnjavaju pentatoniku o kojoj sam skoro pitao. evo ga tekst:
Pentatonska durska skala


Pentatonska durska skale potiče i gradi se od durske skale, samo se izostave četvrti i sedmi stupanj i to je to. Možda nije ni potrebno da naglašavam da je možete svirati umjesto duske skale.

Image



Šematski prikaz vrata gitare (do XII praga) sa svim tonovima koji pripadaju skali. Crvenim točkama su obilježeni tonaliteti a crnim ostali tonovi


Image

Šta mislite o nacinu na koji objasnjava?

Ja mislim da je nama svima u interesu da izgubimo taj šablon? Ako se ne varam,ovde nas uce šablonu?

User avatar
karton
Posts: 752
Joined: 09 Dec 2008, 23:45
Location: Novi Sad

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by karton » 10 Sep 2012, 01:23

Meni nije jasno sta pod razumevas pod "izgubimo sablon"....nema tu sablona - to je pentatonska durska lestvica...sta je po tebi u tome "sablonsko"? sta ti smeta, sta te muci?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest