Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
pokipsi
Posts: 4
Joined: 08 May 2008, 02:14

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by pokipsi » 09 May 2008, 02:31

^hvala na odgovoru. ranije sam jos citao o lestvicama, tako da su mi prva tri naziva dobro poznata (zaboravio sam ih pa sam zato i pitao - jedino sam se prirodne "kao" setio). sto se tice orijentala, to sam pretpostavio, ali svakako nisam znao za nazive "hidjaz" i "hidjazkar". naziv "frigijski" mi je novost ("ciganin sam, al najlepsi" ljuba alicic :D).

sto se tice te "lele vranjanke" nisam je skoro svirao ni cuo pa ne bih mnogo da pametujem, mislim da je u orijentalu, ali nisam siguran.
ne znam tacno koji je kompozitor komponovao sve one marsheve i sva ona dvorska kola s kraja 19og i pocetka 20og veka ("Bojarka" i druge), ali slusajuci ih i kasnije svirajuci, dosao sam do zakljucka da su u toj lestvici koju si slobodno nazvao "lela vranjanka". Zao mi je sto nemam konkretan primer, ustvari imam ali ne znam naziv kompozicija. Znam starogradsku pesmu "tisina nemo vlada svud", valjda sam pogodio naslov, mislim da i njena harmonija odgovara pomenutoj lestvici(ako sam se dobro izrazio). mislim da straus ima kompoziciju "persijski marsh", ali to opet samo nagadjam (totalno sam nespreman za ovaj post - bas me blam :oops: ) pa je poslusajte ako ste u mogucnosti da biste znali na sta mislim. svejedno, malo sam i ja komponovao koristeci se ovim sablonom i napravio neko svoje dvorsko kolo...haha...bash zvuci smesno :D - pokusavam da naglasim "sablon"

e da, za Hdim...pa ja sam to h-d-f pokupio iz domacih zabavnjaka. Samo sto sam mislio da se kad se kaze Hdim svira h-d-f-gis, a ovo je samo h-d-f pa mi bilo cudno. Hvala, u svakom slucaju. Poznajem akorde, nije mi to problem, ali ovaj ne znam da uhvatim na gitari, improvizujem ali nije to to... a trazio sam u tom sastavu h-d-f u nekoj knjizi akorda i nisam nasao. ja ga sviram (na gitari, zice od najdeblje do najtanje) x-x-3-4-3-1, recimo u pesmi "lepa protina kci". ako neko zna bolji hvat nek mi kaze da znam i ja :D

ne mogu da kazem da sviram, vise sviruckam. a sviruckam sve. video sam u drugim temama da neki ogranicavaju muziku na pojedine zanrove sto je za mene neprihvatljivo. svaka pesma je prica za sebe, od najgoreg sunda do najkompleksnije kompozicije...trenutno slusam kantri, juznoamericku i balkansku etno muziku. voleo bih da nadjem vise makedonske, bugarske i rumunske etno muzike, pa ako neko zna gde, molim da mi da smernice.

izvinjavam se sto mi je post mozda i predugacak, i sto je prozet sa "mislim/nisam siguran", za sledeci cu biti spreman, nadam se :D

p.s. ako je neko video neke nepravilnosti, slobodno neka mi skrene paznju na to, jer ni sam neznam koliko ne znam...

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Reverse » 09 May 2008, 04:59

pokipsi wrote: e da, za Hdim...pa ja sam to h-d-f pokupio iz domacih zabavnjaka. Samo sto sam mislio da se kad se kaze Hdim svira h-d-f-gis, a ovo je samo h-d-f pa mi bilo cudno. Hvala, u svakom slucaju. Poznajem akorde, nije mi to problem, ali ovaj ne znam da uhvatim na gitari, improvizujem ali nije to to... a trazio sam u tom sastavu h-d-f u nekoj knjizi akorda i nisam nasao. ja ga sviram (na gitari, zice od najdeblje do najtanje) x-x-3-4-3-1, recimo u pesmi "lepa protina kci". ako neko zna bolji hvat nek mi kaze da znam i ja :D
h-d-f-gis? Pravilno bi bilo h-d-f-as, to je umanjeni septakord obelezava se sa "dim7", a poluumanjeni bi bio h-d-f-a, obelezava se sa "m7b5"
Kako se hvata na gitari ne znam, nisam gitarista... :mrgreen:

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by goodlikesweeper » 09 May 2008, 09:20

Reverse wrote:
pokipsi wrote: e da, za Hdim...pa ja sam to h-d-f pokupio iz domacih zabavnjaka. Samo sto sam mislio da se kad se kaze Hdim svira h-d-f-gis, a ovo je samo h-d-f pa mi bilo cudno. Hvala, u svakom slucaju. Poznajem akorde, nije mi to problem, ali ovaj ne znam da uhvatim na gitari, improvizujem ali nije to to... a trazio sam u tom sastavu h-d-f u nekoj knjizi akorda i nisam nasao. ja ga sviram (na gitari, zice od najdeblje do najtanje) x-x-3-4-3-1, recimo u pesmi "lepa protina kci". ako neko zna bolji hvat nek mi kaze da znam i ja :D
h-d-f-gis? Pravilno bi bilo h-d-f-as, to je umanjeni septakord obelezava se sa "dim7", a poluumanjeni bi bio h-d-f-a, obelezava se sa "m7b5"
Kako se hvata na gitari ne znam, nisam gitarista... :mrgreen:
Tako je.Dim iliti diminished chord se gradi kao 1-b3-b5.To je to sto si ti pitao.A ako dodas cetvrti ton moze biti ili half diminished 7(m7b5) a to je 1-b3-b5-b7,ili diminished 7(dim7) a to je 1-b3-b5-bb7,zapisno sa intervalima da ti bude malo jasnije...

Dim:

Image

Dim7

Image

I half diminished 7

Image

To su ti primeri,ali bilo bi bolje da naucis tonove na gitari i intervale pa ih onda gradi i hvataj na vratu gde god hoces... :D

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Critical » 09 May 2008, 15:20

Tako je.Dim iliti diminished chord se gradi kao 1-b3-b5.To je to sto si ti pitao.
Samo jedno ne kontam ,sto koristite engleske termine , kako rece b loser ,to je umanjeni akord, ja nisam nesto potkovan kao vas trojica ali, kontam da je lakse reci da je umanjeni u stvari Mol sa snizenim 5. stupnjem , znaci kad hvatas lakse ces skontati, uhvati mol snizi 5. i eto voila :D

Ispravite me ako gresim :D

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by goodlikesweeper » 09 May 2008, 15:48

Pa uglavnom koristim engleske izraze jer 95% tekstova koje citam u vezi teorije su na engleskom.Ali retko napisem SAMO ne engleskom.Lepo sam napisao DIM ili diminished chord. :wink:

A zasto sam toliko "strucno" napisao?Pa da ga zainteresujem malo.Mozda ce mu biti zanimljivije tako "profi" napisano neko "laicki". :lol: :lol: A i po meni,ovako ce PUNO bolje razumeti poentu.Ti mu kazes uhvati mol i snizi jedan ton,on nece imati pojma sta je ustvari dim.A kad mu napisem 1-b3-b5 o malo progugla i moze neke mnogo bitne stvari ocas posla da nauci i razume... :wink: ...sto da ne...

User avatar
b-Looser
MF veteran
Posts: 368
Joined: 03 Aug 2007, 12:04

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by b-Looser » 09 May 2008, 17:45

@pokipsi

nema na čemu, u ime forumasa ;)
frigijski (!) modus iz grupe starih modusa se koristio u muzičkom stvaralaštvu pre baroka i tetrahordi koji ga čine se razlikuju se od tetrahorda koji grade dursku i molsku lestvicu (tj odnosi medju njima). Postoje još i dorski, lidijski i miksolidijski modus.

i samo ti nastavi da sviruckas, i uzivas u muzici kojoj god, a to oko teorije dodje samo ako se interesujes... I mali savet: lepo je, ako već ne znaš, da naučiš intervale, mnogo su bitni.

@critical

"kontam da je lakse reci da je umanjeni u stvari Mol sa snizenim 5. stupnjem , znaci kad hvatas lakse ces skontati, uhvati mol snizi 5. i eto voila"
Ti mozes tako da shvatas kako da dodjes do akorda i to je potpuno u redu sa tvoje strane kao sto mozes za uvecani da kazes da od dura uvecas 5. st i to je potpuno u redu ali nije dobro da kazes da je taj akord molska ili durska svejedno -5+, jer to onda nije tacno. Vrlo je bitno da momak (predpostavljam) shvati da postoji posebna grupa akorada koji su umanjeni ili uvecani i da nisu ni durski ni molski. Eto to je poenta i mislim da je važna.

Eto, ja sam rek'o šta sam 'teo, a sad kako ko hoće ;)

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Critical » 09 May 2008, 18:49

A zasto sam toliko "strucno" napisao?Pa da ga zainteresujem malo.Mozda ce mu biti zanimljivije tako "profi" napisano neko "laicki". A i po meni,ovako ce PUNO bolje razumeti poentu.Ti mu kazes uhvati mol i snizi jedan ton,on nece imati pojma sta je ustvari dim.A kad mu napisem 1-b3-b5 o malo progugla i moze neke mnogo bitne stvari ocas posla da nauci i razume... ...sto da ne...
Pa ne kazem da ne treba tako reci,nego sam samo pitao sto potenciras engleski :D ( sta ti mene ispravljas ,alo bre ja sam MOD,i radikal sam,hahahhaahhah,salim se naravno)

Ti mozes tako da shvatas kako da dodjes do akorda i to je potpuno u redu sa tvoje strane kao sto mozes za uvecani da kazes da od dura uvecas 5. st i to je potpuno u redu ali nije dobro da kazes da je taj akord molska ili durska svejedno -5+, jer to onda nije tacno. Vrlo je bitno da momak (predpostavljam) shvati da postoji posebna grupa akorada koji su umanjeni ili uvecani i da nisu ni durski ni molski. Eto to je poenta i mislim da je važna
Okej, evo sad citam sta sam napisao,u pravu si! :D

Iskreno ne znam ni ja puno oko toga ali, trudim se koliko mogu da skontam :D

pokipsi
Posts: 4
Joined: 08 May 2008, 02:14

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by pokipsi » 09 May 2008, 19:06

ok. nije mi skroz jasno 1-b3-b5. za "a" bi bilo znaci a-c-es? za f: f-gis-h?
kako sam razumeo 1 predstavlja ton od kojeg pocinjem (bas?) a b3 i b5 su sta? kako bi recimo bilo za Amol? 1-b3-?

"A ako dodas cetvrti ton moze biti ili half diminished 7(m7b5) a to je 1-b3-b5-b7,ili diminished 7(dim7) a to je 1-b3-b5-bb7,zapisno sa intervalima da ti bude malo jasnije..."

moze li neko da mi pojasni sta znaci ta (valjda opsta) oznaka b, i ono bb7 i m7b5?

mogu i sam da ukapiram ako mi neko napise te primere (kao sto je 1-b3-b5) za recimo durove, molove, durske sedmice i molske sedmice.

ako vam je dosadno da mi odgovorite, dajte neki link :D

zahvaljujem...

p.s. da, nije seka nego bata :D

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by goodlikesweeper » 09 May 2008, 19:13

pokipsi wrote:ok. nije mi skroz jasno 1-b3-b5. za "a" bi bilo znaci a-c-es? za f: f-gis-h?
kako sam razumeo 1 predstavlja ton od kojeg pocinjem (bas?) a b3 i b5 su sta? kako bi recimo bilo za Amol? 1-b3-?

"A ako dodas cetvrti ton moze biti ili half diminished 7(m7b5) a to je 1-b3-b5-b7,ili diminished 7(dim7) a to je 1-b3-b5-bb7,zapisno sa intervalima da ti bude malo jasnije..."

moze li neko da mi pojasni sta znaci ta (valjda opsta) oznaka b, i ono bb7 i m7b5?

mogu i sam da ukapiram ako mi neko napise te primere (kao sto je 1-b3-b5) za recimo durove, molove, durske sedmice i molske sedmice.

ako vam je dosadno da mi odgovorite, dajte neki link :D

zahvaljujem...

p.s. da, nije seka nego bata :D

Eto vidis Critical,upravo zbog ovoga sam pisao to sto sam pisao. :wink: :mrgreen:

Nego,pokipsi,znas engleski?E onda procitas ovo i sva ova nasa pametovanja vezana za trojke petice i ostale cudne freeky stvari ce ti postati smesna!

Tonovi:
http://www.zentao.com/guitar/theory/notes.html
Intervali:
http://www.zentao.com/guitar/theory/intervals.html
Gradjenje akorda(1-b3-b5 i slicne stvari):
http://www.zentao.com/guitar/theory/intervals.html
Nesto komplikovaniji akordi(sedmice,pa posle trazi dalje ako hoces,a nadam se da hoces :wink: ):
http://www.zentao.com/guitar/theory/7th-chords.html

Ako ne znas engleski,mozemo ti ponesto objasniti,ali ako ga znas nema ti druge nego citaj ovo.To ti je puno bolje... :wink:

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Critical » 09 May 2008, 19:25

AKo znas engleski ovaj sajt sto je sweeper dao je odlichan ,citao sam njega pre i sve je mnooogo dobro objasnjeno :D

pokipsi
Posts: 4
Joined: 08 May 2008, 02:14

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by pokipsi » 10 May 2008, 17:15

^hvala :D sada mi je mnogo jasnije...

nego, interesuju me sajtovi za klavir, saxofon, klarinet, harmoniku, violinu. cisto da bacim oko, pa ako neko zna nek ostavi link....

noldor
Posts: 22
Joined: 25 Nov 2007, 18:22
Location: bg

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by noldor » 20 Jul 2008, 14:14

ako bi neko mogo da napise nesto o kadenci bila bih mu zahvalna :)

noldor
Posts: 22
Joined: 25 Nov 2007, 18:22
Location: bg

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by noldor » 17 Aug 2008, 21:54

znaci nista ,ha :(
pa dobro....

User avatar
b-Looser
MF veteran
Posts: 368
Joined: 03 Aug 2007, 12:04

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by b-Looser » 17 Aug 2008, 22:16

mozda ti ovo pomogne
http://en.wikipedia.org/wiki/Cadence_(music)
:?:

I da, koliko dobro poznajes teoriju muzike, jer ovo mu dodje nesto kao jagoda na šlagu, :lol:

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by sezam » 21 Aug 2008, 00:05

Ylvaon wrote:Odgovor za glavaG1:

Ne mogu ti reci sta je to, zapravo, niko ne moze, buduci da linijski sistem mora da ima KLJUC koji govori na kojoj se liniji i praznini nalazi koja nota... :) Donekle pomaze to sto postoji tablatura, medjutim, jos vise bi pomogao kljuc.

Odgovor za goodlikesweeper:

bilo je ocigledno da nema interesovanja za moje teme, tako da sam, s obzirom da je svaki tekst oduzimao dosta vremena, prestao da ih pisem...
Majstore, svaka čast. Nažalost, mora se dosta znati muzike, da bi se razumelo šta si napisao. Ali je u svakom slučaju interesantno i nastavi. Vidim da ovde ima dosta interesenata, za lestvice. Ali se mora poznaviti i intervali, slažeš se nadam se.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest