Soliranje za početnike

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Soliranje za početnike

Post by Fox IV » 08 Aug 2006, 18:17

OK. Napravili ste bend. Niko ne zna skoro ništa ili tek malo da svira. Sve što znate je da malo prebirate po akordima i to na nešto liči. Treba vam solo gitarista ali niko ne zna da svira solo gitaru a spretnost vam nije jača strana. Evo nekih saveta kako da "preko noći" baš TI dođeš na mesto solo gitariste!

Stage 1:

Nauči pentatonsku skalu. Izuzetno je lagana za sviranje i uz malo vežbe se dolazi do finih rezultata a možeš da je upotrebiš u 90% rock pesama. Sve što treba da uradiš da bi mogao da je upotrebiš je da je naučiš a potom i da utvrdiš zavisno od pesme koji ti je root key potreban tj. iz kog tona da kreneš. Ako imaš imalo sluha neće ti biti problem da provališ koji ti tonalitet treba.

Evo i primera A-minor pentatonske skale:

A-minor
Image

Stage 2:

Kada si to naučio, počni malo vremenom da improvizuješ. Ne postoje granice. Sve može!

Primer kako može da ti teče improvizacija:

A-minor
Image

Stage 3:

Povremeno probaj da odsviraš i neki ton koji ne pripada skali. Neki će da "legne" a neki neće. Proceni šta je to OK a šta nije što će ti opet sluh najbolje reći.

Isprobaj sve ovo a onda ćemo preći na nešto malo komplikovanije. Nemoj se puno opterećivati teorijom. Iovako samo hoćeš da sviraš i baš te briga kako se sve to zove dokle god dobro zvuči. Baš iz tog razloga nisam mnogo ni hteo da davim nekim teoretisanjem.

Now, grab your axe and rock!!!

m@T@
Posts: 274
Joined: 14 May 2007, 23:09

Post by m@T@ » 14 May 2007, 23:41

uh od kad je ova tema :)
gde je nastavak ?

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 14 May 2007, 23:59

jebote, ja sam jedini na svetu koji defaultno ide sa E na petom pragu na A na trecem, svi idu E peti, pa E osmi:)))
izvin'te, pomalo je oftopik, ali mi je palo na pamet:)

User avatar
HIGHWAY2HELL
Posts: 4
Joined: 08 Dec 2007, 15:57
Location: VELIKA KLADUSA

heyyyyy

Post by HIGHWAY2HELL » 08 Dec 2007, 16:08

Fox IV
Fox IV
heyyy da li bi mi mogao pomoci.skoro sam dobio el.gitaru i ne znam skoro nista osim par akorda koje sam pohvatao.medjutim,vidio sam ovu tvoju pentatonsku skalu i to mi se cini kao dobra stvar.samo postoji jedan problem ja je ne razumijem,sta predstavljaju ti brojevi 5 8 itd ako mi mozes pomoci molim te......mnogo hvala

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 08 Dec 2007, 16:17


User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 08 Dec 2007, 17:07

Mozda ti i ovo pomogne!!!

viewtopic.php?t=1637

"upis je u toku" :)

User avatar
HIGHWAY2HELL
Posts: 4
Joined: 08 Dec 2007, 15:57
Location: VELIKA KLADUSA

Post by HIGHWAY2HELL » 08 Dec 2007, 19:24

decki hvala vam puno.puno ste mi pomogli,legende ste.hvalaaaaaaaaa.cujemo se

User avatar
HIGHWAY2HELL
Posts: 4
Joined: 08 Dec 2007, 15:57
Location: VELIKA KLADUSA

Re: Soliranje za početnike

Post by HIGHWAY2HELL » 02 Jan 2008, 16:07

hej dejane jos jedno pitanje kod ove pentatonske skale nisu obiljezene zice tj.note e sad jel ide odozdo najtanja ili odozgo.hvala pozz

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Soliranje za početnike

Post by dejankuki » 02 Jan 2008, 18:09

Gde, Sta, kako, ????????? sta nije objasnjeno... ???

I sam pogled na sliku vrata gitare ti je dovoljan da ukapiras gde tije E1 agde E6...A i pise
Tablature su ti objasnjene viewtopic.php?t=14 tako da ne bi trebalo da imas problema ni oko toga!!!...

Imas i note, pa ako ti je zgodnije tako...eto i nota!!!

Mislim, sta nije objasnjeno?

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Re: Soliranje za početnike

Post by Mithrandir » 02 Jan 2008, 21:20

HIGHWAY2HELL wrote:hej dejane jos jedno pitanje kod ove pentatonske skale nisu obiljezene zice tj.note e sad jel ide odozdo najtanja ili odozgo.hvala pozz
Hm...Dejan ti rece. Laicki odgovoreno bi islo ovako: najtanja (e, E1) je prva zica odozgo.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest