Sitnice koje život znače (solo gitara)

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Sitnice koje život znače (solo gitara)

Post by Fox IV » 08 Aug 2006, 18:52

Ma koliko dobro, precizno i tehnički uvežbano dobro svirali solo gitaru, teško da će vam strogi picking ići dobro za u svakoj solaži. Većina gitarista, osim par extremnih izuzetaka, se koristi ovim sitnicama kako bi im solaže zvučale tečnije, brže, lepše i interesantnije. U pitanju su: hammer-on i pull-off za levu ruku i tapping za desnu ruku.

Hammer-on

Zamislite da jednim jedinim trzajem jedne žice odsvirate 2, 3, 4 pa čak i celih 5 tonova. Zvuči interesantno? Da, to je hammer-on (moglo bi se prevesti i kao "čekićanje" ali mi taj izraz onako malo... smrdi). Osnovna poenta hammer-on tehnike je da prvi ton odsvirate a onda prst leve ruke "zakucate" (ipak čekićanje ima neog smisla) na prag sledećeg tona koji hoćete da odsvirate. Možete to kombinovati i sa više prstiju tj. da probate da sa jednim trzajem odsvirate i još jedan ton, pa zatim još jedan, pa još jedan i tako dokle god imate prstiju... :D

Pull-off

Tehnika slična hammer-on tehnici ali unatraške. Dakle, prvi ton dobijate trzajem, svaki idući "svalčenjem" prsta sa žice. Prsti bi trebali da su raspoređeni unapred kako ste zamislili da tonovi idu jedan za drugim pa kada odsvirate taj prvi ton, čim svučete prst (različito od "podignete prst sa žice") odmah se čuje onaj koji je iza njega. Vrlo jednostavno i vrlo praktično.

Tapping

Pokušajte sada da kažiprst ili srednji prst desne ruke "zakucate" na neki prag. Ton će se, naravno, čuti i to je upravo tapping. Kojim ćete prstom raditi tapping zavisi od toga kako držite trzalicu ili sa kojim ste najspretniji. Naravno nigde ne piše da je neispravno raditi tapping i sa više prstiju. Naprotiv! Što više prstiju možete da uključite u tapping to ćete bolji efekat dobiti. Naravno, ne mislim da sa tri prsta udarate po jednoj žici na jednom pragu (tehnički neizvodljivo) nego da svakim prstom udarate drugi prag. To već zahteva dosta vežbe ali nije neizvodljivo a svakako je efekat veoma lep.

------------------------------------------------------------------------------------

Ono što je najlepše u svemu ovome je što se sve ove tehnike mogu jako lepo kombinovati i zajedno zvuče fenomenalno.

Kombinacija ovih tehnika at it`s best se može čuti u pesmi Midnight Joe Satriania. Poslušajte ovu stvar (vrlo prijatna za slušanje a i žene je vole :wink: ) i pritom imajte na umu da u ovoj pesmi ni jedan jedini put žica nije okinuta trzalicom. Pokušajte da je skinete mada zahteva dosta advanced tehnike ali je zato rezultat fantastičan i vredi se pomučiti (no pain - no gain) a i žene će to znati da cene. Moja sadašnja žena mi verovatno ne bi bila žena da joj ovo (i još mnogo štošta) nisam odsvirao davnih dana kad sam je još muvao :wink:

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Funkomat » 23 Aug 2006, 16:51

Don't Forget Me - RHCP je jos jedna dobra pesma za ucenje ovih tehnika i njihovih kombinacija

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest