Pomoć - sutra ispit - šta je alteracija i ostale mutacije?

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
Cipa
Posts: 1
Joined: 15 Jun 2009, 21:13

Pomoć - sutra ispit - šta je alteracija i ostale mutacije?

Post by Cipa » 15 Jun 2009, 21:22

Treba mi pomoc 4. sam razred muzicke skole, imam sutra ispit, a zaboravio sam sta je alteracija i ostale mutacije tonskog roda. :shock: :shock: :shock: :o :o :o


Molim vas brzo odgovorite, please. :wink:

User avatar
muki17
Urednik
Posts: 1472
Joined: 16 Apr 2007, 17:59
Location: Bg

Re: POMOC!! BRZO!!

Post by muki17 » 15 Jun 2009, 21:41

Google je keva,majkemi... :)

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Pomoć - sutra ispit - šta je alteracija i ostale mutacije?

Post by Ylvaon » 16 Jun 2009, 22:20

Alteracija - hromatska promena tona ("e" u eis tonalitetu, recimo)
Mutacija - promena tonskog roda ("e" u c mollu, recimo)

User avatar
ness
Posts: 819
Joined: 14 Mar 2009, 17:42
Location: Zrenjanin

Re: Pomoć - sutra ispit - šta je alteracija i ostale mutacije?

Post by ness » 16 Jun 2009, 23:35

Cipa wrote:Treba mi pomoc 4. sam razred muzicke skole, imam sutra ispit, a zaboravio sam sta je alteracija i ostale mutacije tonskog roda. :shock: :shock: :shock: :o :o :o


Molim vas brzo odgovorite, please. :wink:
Neces se ti leba najesti od te tvoje skole! :lol:

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Pomoć - sutra ispit - šta je alteracija i ostale mutacije?

Post by Ylvaon » 17 Jun 2009, 02:37

Mozda je u pitanju samo kreativna blokada... :)

User avatar
KORG MASTER
Posts: 22
Joined: 18 Mar 2009, 03:59

Re: Pomoć - sutra ispit - šta je alteracija i ostale mutacije?

Post by KORG MASTER » 08 Jul 2009, 15:12

Ylvaon wrote:Alteracija - hromatska promena tona ("e" u eis tonalitetu, recimo)
Mutacija - promena tonskog roda ("e" u c mollu, recimo)
Nije ovo bas tacno. Mislim, ispit je sigurno prosao, ali evo ovako, za ostale koje interesuje:
Alteracija je vanakordski ton, koji se javlja tako sto se neki od lestvicnih tonova povisi ili snizi.Postoje tonalno labilne i tonalno stabilne alteracije. Tonalno stabilne alteracije predstavljaju vodjice za tonove tonicnig trozvuka, i one ne izazivaju utisak napustanja tonaliteta, jer tonicni kvintakord ostaje nepromenjen, tj, stabilan. Tonalno labilne alteracije izazivaju utisak napustanja tonaliteta, jer se alteruju tonovi tonicnig trozvuka. Napravicu malu semu alteracuja u duru i molu:

Code: Select all

                DUR                                                            MOL
Tonalno labilne     Tonalno stabilne                           Tonalno labilne     Tonalno stabilne
1#                  II #, b                                    I#                  II b
III b               IV #, b                                    III #               IV #, b
V #, b              VII #                                      Vb                  VII #
VII b
Nadam se da je jasno objasnjeno.

Mutacija jeste promena tonskog roda, ali to je promena iz istoimenog dura u istoimeni mol i obrnuto, tj. iz C dura u c moll, ili d molla u D dur. Sto se tice kreativne blokade, to su stvari koje se znaju "u pola noci", pogotovu ako sutra dan imas ispit iz Harmonije. Sta da ti kazem, nadam se da si polozio, a ako nisi, uzmi Harmoniju Vlastimira Pericica, to je kod nas najbolja knjiga iz Harmonije. Mozda i knjiga Dejana Despica, ali ona je za akademiju... PozZ...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest