Arpeggio

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Arpeggio

Post by Fox IV » 08 Aug 2006, 19:36

Ah taj arpeggio... Taj famozni arpeggio... Tako dobro zvuči a tako ga he vraški teško odsvirati.

Šta je zapravo arpeggio?

U suštini je to jedan najobičniji (pa dobro možda ne baš najobičniji) akord. Štos je u tome kako se svira. Po tome se zapravo i razlikuje od akorda. Naime, po nekoj definiciji, akord je skup specifičnih tonova odsviran odjednom tj. bez nekog naročitog redosleda i akord je taj koji "zvoni". E, sad, arpeggio je isto to samo što je njemu jaaaaako bitan red i redosled. Dakle, arpeggio se ne svira "odjednom" nego ton za tonom sa tačno utvrđenom dužinom trajanja svakog tona pojedinačno (dakle nema "zvonjenja"). E, sad, kako se akordi mogu hvatati na mnogo načina po skoro celom vratu (teoretski) tako se i arpeggio može svirati svuda ili...
spojeno (svi pripadajući tonovi jednom akordu mogu biti u sklopu samo jednog arpeggia). Arpeggio može biti obična sekvenca ili invertovan. Invertovan arpeggio je isto što i onaj najobičniji samo što za prvi ton uzima poslednji ton običnog (ovo je jako laički napisano ali najbolje se konta na taj način).

Tehnika:

Pokušajte da odsvirate neki (bilo kakav) akord ton za tonom ali tako da sledeći ton ne sme početi dok se prethodni nije završio. Pokušali ste? Ne ide? Sigurno ne ide uopšte ili jako sporo i slabo ide. Svirati arrpeggio znači jako mnogo truda, napora i vežbe. Neke od osnovnih vežbi koje bih preporučio svakome ko se u ovu priču upušta (nemate pojma u šta se upuštate!!!) su sledeće: tripleti, kvadrupleti, kombinacije, a kasnije se svakako treba pozabaviti i uključivanjem hammer-on, pull-off i tappinga u celu priču budući da ćete moći da produžite arpeggio za koji ton a da pritom leva ruka baš ne šmirgla mnogo po vratu.

Tripleti:

Tripleti su, kao što možete i da pretpostavite, "setovi" od po tri tona. Jedan ceo arpeggio može imati jako mnogo tonova i to je u početku gotovo nemoguće odsvirati odjednom (osim ako niste neki natural born freak ko što je moj kum) pa se za vežbu koriste upravo tripleti. Triplete treba svirati na sledeći način: odsvirajte prva tri tona arpeggia, zatim poslednja dva iz prvog tripleta i još jedan sledeći ton, zatim poslednja dva iz tog novonastalog tripleta pa još jedan sledeći i tako dok ne stignete do nekog kraja.

Primer tripleta:
Image

Kvadrupleti:

Kvadrupleti su isto što i tripleti samo što imaju četiri umesto tri tona. Vežba se tako što se prvo odsvira prva četiri tona arpeggia, zatim poslednja tri prethodnog kvadrupleta i još jedan novi ton, itd...

Primer kvadrupleta:
Image

Cij u ove dve vežbe je maximalno razmrdati prste i odsvirati zadato bez promašenih tonova, da se nikad ne čuje više od jednog tona i sve to nekom pristojnom (čitaj:velikom) brzinom.
Ako vas interesuje kako arpeggio treba da zvuči tj. ako nemate jasnu sliku o tome ili ako još niste čuli (u šta čisto sumnjam) poslušajte Steve Vai-a u čuvenom soundtracku za film Crossroads gde se na kraju on lično takmiči sa nekim klincem u gitari (ustvari Steve sve svira). Tu on svira čini mi se delo Paganinija (nisam siguran u ovo). Takođe možete preslušati i solaže Petruccia (Dream Thater), Romea (Symphony X) a pogotovo Yngwie Malmsteena koje su prepune arpeggia.

Kada ste se maximalno razmrdali i odsvirali sve ovo kako treba onda pređite na nešto ovakvo:

Image

A kada se baš jako razmašete onda pokušajte da odsvirate i nešto ovako.

Image

Primetite oznake H, P, a posebno T. To su oznake za hammer-on, pull-off i tapping. Ali kako dovraga tapping tri puta za redom? Eeeee... to vam je tapping sa MALIM :shock: , domalim i srednjim prstom. Eto savršenog načina da inkorporirate tehnike iz prehodnog posta u nešto korisno.

Ne zaboravite da javite kako ide... :wink:

Now, grab your axe and ROCK!!!

User avatar
WildChild
Posts: 94
Joined: 26 Aug 2006, 17:20

Post by WildChild » 26 Aug 2006, 17:32

@Fox IV:
Priznajem da sam pocetnik u sviranju gitare, ali ipak moj idol za solaze(i riffove) je Alexi Laiho(Children Of Bodom), neverovatan je...
btw, ona stvar od Steve Vai-a se zove Caprice#5.
Koliko ti je trebalo da uvezbas bas jako brzo da sviras arpeggio, mislim na vreme od kada si poceo da sviras gitaru, a ne na vreme od kada si poceo da vezbas tu tehniku...

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 26 Aug 2006, 17:48

Heh... teško je odgovoriti na pitanje koliko mi je trebalo vremena obzirom da nisam odmah znao šta je arpeggio :lol: . Elem, sigurno je prošlo nekih 10 godina dok nisam sazreo za sviranje istog i još jedno dve godine da ga dovedem do nivoa "upotrebljivosti".

Toliko.

Ajd uzdravlje.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 01 Mar 2007, 01:28

Fox je ovde sve lepo ispisao al da probam da dodam nesto.
Prvo pocni polako uopste nije lako za odsvirati.
Pocnes sa Arpeggio-m na tri zice pa posle polako dodajes .
Npr. sviraj Am (H2 10; E1 8 ; E1 12; a c e) pa kada ga malo uvezbas pocni da ga kombinujes sa G ( H2 8- osnovni ton G; E1 7; E1 10; g cis d) pa predji na F pa na E (Spanija).Pa nadji nekog da svira pratnju u riff-u
A G F E,zvuci super.
Kada si ovo navezbao probaj da odsviras Am five string (A5 12 ; D4 10; G3 9 ; H2 10; E1 8; E1 12; i onda mozes slide do E1 17( ton a)
Dok vezbas uvek prati koje tonove sviras i pamti

User avatar
Srdjan_wtf
Posts: 211
Joined: 15 Apr 2007, 19:57
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Srdjan_wtf » 23 Apr 2007, 00:22

Ne znam da li je neko napisao ili spomenuo da se koristi sweep picking tehnika kod arpeggiA... shto bi rekO chuveni Chuck Schuldiner :"keep the metal faith alive."

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Post by Ylvaon » 23 Apr 2007, 00:53

Iako nisam gitarista, uputio bih samo jednu malecnu primedbu na prvi post:

Tripleti i kvadrupleti su zapravo triole i kvartole. Triola - sviranje tri tona tamo gde bi inace bila dva (recimo, cetvrtina se deli na tri osmine, umesto na dve), a kvartola - sviranje cetiri tona tamo gde bi bila tri (recimo, u trodelnom taktu ne sviras tri cetvrtine, nego cetiri - a taktira se na tri)... Inace, postoje jos i duole, kvintole, sekstole, septole... sve do 21 (to sam video kod Chopina...).

Ovo sam napomenuo zbog domace literature, posto tamo se koriste termini triola, kvartola, itd..., ali i zato da bih pokazao razliku izmedju, recimo, osminske triole i tri osmine u tro-osminskom taktu. Siguran sam da mnogi od vas ovo znaju "po osecaju" i da ja sada zvucim kao streber, ali nisam nikada video da muzicke teorije moze da bude previse, tako da... :)

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Post by Ylvaon » 23 Apr 2007, 00:54

Pardon, u gornjem postu gde pise "...tro-osminskom taktu..." treba da pise "sesto-osminskom taktu...", tj. taktu 6/8.

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Post by frkadela » 17 Aug 2007, 14:05

Ja imam jednu molbu...
Vec stoti put pokusavam da pregledam one slike sto je fox postavio, ali mi ne ide... Vidim samo poslednju sliku (i djeluje zaebano :D)...

Pa ako ti nije problem da ih opet postavis...
Cisto da se bacim na ucenje...

User avatar
WildChild
Posts: 94
Joined: 26 Aug 2006, 17:20

Post by WildChild » 30 Aug 2007, 02:47

Trazi na Google-u: arpeggio, sweep picking.
A ako zelis video demonstracije, onda trazi to isto na YouTube.
Ja vezbam sweep picking vec godinu dana i poprilicno sam napredovao u tome. Kada uporedim sta sam mogao pre(tj. sta nisam mogao :lol: ) i sada vidim koliko sam napredovao.

Samo cu ti dati jedan savet koji ces videti i na video snimcima i text-ovima.
Prvo pocni jednostavnije oblike - 3 note na 3 zice. Kasnije polako dodavaj note. I obavezno kreni polako, brzina ce doci sama od sebe. Cim krenes brze, a gresis, uspori i vezbaj...

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Post by frkadela » 30 Aug 2007, 15:28

Ja nadjoh neke zanimljive a lake lekcijice, pa ne znam smijem li ovdje ili nedje drugo da ih postavim...
Mislim, ne bih da reklamiram nikoga, tako da...

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 30 Aug 2007, 15:41

Pa dok ne stavis ne znamo ni mi :)

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Post by frkadela » 30 Aug 2007, 17:33

Ja ih postavih, pa vi brisite ili premjestajte... :lol:

http://www.justinguitar.com/html/blues_ ... lues2.html

http://www.justinguitar.com/html/blues_ ... lues3.html

Lekcije su za pocetnike, lijepo je objasnio kako i sta... I tako... Odoh ja da vjezbam... :)

User avatar
WildChild
Posts: 94
Joined: 26 Aug 2006, 17:20

Post by WildChild » 30 Aug 2007, 22:06

Prvo - ovo je za akustaru.
Kada sviras na elektricnom sa distorzijom, stvari se menjaju, jer kada dizes prste trebas da "ubijes" tu notu, a usput i sa desnom rukom radis "lagani" palm mute. Zatim da bi mogao da postignes brzinu umesto alternate picking-a koristis sweep picking, ili eventualno economy picking.
Savetovao bih ti da pocnes sa major i minor arpeggiom, i to sa 3 ili 4 note, a kasnije da dodajes...
Sada cu da nadjem link-ove pa cu da edit-ujem poruku.

edit: evo ti prvi link koji je meni pomogao:
http://www.youtube.com/watch?v=nb_0fQwtwgo <- Paul Gilbert objasnjava sweep picking i demonstrira

edit2: ovde ces pored sweeping-a videti i ostale tehnike, ali takodje ces videti i sweeping kominovan sa tapping-om(oko 2:20, a ima i dalje negde, ako se dobro secam) - u svakom slucaju, videces kako to sve zvuci...
http://www.youtube.com/watch?v=krRgIu2bbeY <- Alexi Laiho(levi) and Roope Latvala guitar lesson

User avatar
upadljivo_tih__
Posts: 62
Joined: 19 Jan 2008, 05:11

Re:

Post by upadljivo_tih__ » 30 Jan 2008, 10:17

Fox IV wrote:Heh... teško je odgovoriti na pitanje koliko mi je trebalo vremena obzirom da nisam odmah znao šta je arpeggio :lol: . Elem, sigurno je prošlo nekih 10 godina dok nisam sazreo za sviranje istog i još jedno dve godine da ga dovedem do nivoa "upotrebljivosti".

Toliko.

Ajd uzdravlje.
10 godina? Zato sto nisi prije toga pokusavao ili zato sto nisi mogo? Mislis na 1 jedini aperigo ili na sviranje "svakog moguceg hvata"(da kazem hvata)?

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Arpeggio

Post by dejankuki » 30 Jan 2008, 11:15

Ovo ti je apsolutno nepotrebno i glupo pitanje do bola!!!!

Necu da ga brisem...!!!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest