3/4 vs. 6/8

Moderators: dejankuki, Reverse

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: 3/4 vs. 6/8

Post by sezam » 18 Feb 2010, 20:46

DrGreenthumb wrote:
sezam wrote:
A ti stalno pratiš Vlatka?
Da. Nisi mi odgovorio na pitanje?
Ja sam apsolutni muzicki amater ali sam medicinski profesionalac, pa bi mi bilo jako interesantno da mi odgovoris na moje pitanje.
Da ja sam postavio ona pitanja Vlatku, koga izuzetno cenim kao gitaristu, koji je rok gitari dao jednu novu dimenziju, dimenziju naše balkanske muzike. A pitanja koja sam mu postavio nisu imala nameru omalovažavanja već samo da se uverim da je on kao Makedonac u krvi zaražen sa nepravilnim ritovima, pa tako i 6/8 pokušava pretvoriti u 5/8. Nisam siguran da sam odgovorio onako kako si želeo.

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: 3/4 vs. 6/8

Post by DrGreenthumb » 18 Feb 2010, 22:09

Ok, dovoljno si mi rekao, jako je lepo kad imas uvid s kim pricas na ovom virtualnom korzou. A izgledalo je omalovazavajuce i krajnje nepristojno, toliko da se transfer neprijatnosti mogao seci nozem.
A na konto toga da li je 6/8 ili 5/8 evo link, pa nek svako prebroji, kapiram da umes da brojis do 5 odnosno 6. Nije to apstrakcija vec cista fizika.



Ovo je 6/8

ili

ili

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: 3/4 vs. 6/8

Post by sezam » 19 Feb 2010, 16:44

DrGreenthumb wrote:Ok, dovoljno si mi rekao, jako je lepo kad imas uvid s kim pricas na ovom virtualnom korzou. A izgledalo je omalovazavajuce i krajnje nepristojno, toliko da se transfer neprijatnosti mogao seci nozem.
A na konto toga da li je 6/8 ili 5/8 evo link, pa nek svako prebroji, kapiram da umes da brojis do 5 odnosno 6. Nije to apstrakcija vec cista fizika.



Ovo je 6/8

ili

ili
Uzgred da te pohvalim odlično si izveo ono razlaganje e-mola, kroz pozicije na gitari. Što se Vlatka tiče rekao sam Ti. Poštujem to što on radi, jer i moja malenkost je često u nepravilnim, ali i mešovitim ritmovima Balkana. Što se "Pajduškog ora" tiče, ima nekoliko verzija, lično slušam verziju jednog orkestra gde oro ide iz H-dura. Što se tiče prvog takta pošto nemam linijski sistem da Ti to kroz njega prikažem reći ću Ti da u prvom taktu imaš dva dela. Prvi deo osmina, osmina sa tačkom i šesnaestina, drugi deo u taktu je isto tako jedna osmina, osmina sa tačkom i šesnaestina, što ukupno daje 6/8. I tako ide do kraja. Ako dobro izbrojiš videćeš da za 5/8 fali jedna osima, pa bilo kako da okreneš, ili trojka napred pa dve osmnine, ili dve osmine napred, a trojka /mislim na osmine/ nazad. Uz to ne volim njegovo forsiranje izrazito električne /taraba/ gitare. Mislim da ima još onih koji sviraju i druge vrste gitara. A pošteno rečeno i nije se mnogo pripremio za taj čas, ala nešto što je učinio Stiv Mors kad je boravio u Beogradu.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest