Prljavo Kazaliste - Na Badnje Vece molim pomoc (intro)

Moderators: Critical, Reverse

Post Reply
Lav85
Posts: 14
Joined: 26 Jun 2010, 20:39

Prljavo Kazaliste - Na Badnje Vece molim pomoc (intro)

Post by Lav85 » 30 Sep 2010, 22:33

Prljavo Kazaliste - Na Badnje Vece
(album: Devedeseta, 1990)


Intro 2X:

Am F G Am
e|----------------------------------|
B|---1-3-5--5/8-6-6-5-3--3/5\1--1---|
G|-------------------------------2--|
D|----------------------------------|
A|----------------------------------|
E|----------------------------------|

Imam zelju da odsiram ovaj intro, ali mi manjka tehnike...mozete li mi pomoci kako da savladam ovaj tab?!

Narocito mi je interesantan deo nа pocetku (vise izazov)
B|----1--3--5

Pa postavlja se pitanje, kako covek da tecno odsvira notu po notu na ovolikoj razdaljini izmedju pragova?
Ajde odsiram nekako 1----3, ali kod 5 praga zapnem jer ne znam kako da brzo pomerim prste na isti.Jedino logicno resenje
mi pada na pamet da moram da rastegnem saku i da sve odsviram?!

Pa zatim slajd na 8 prag (mislim da tu ide mali prst)...onda dalje rastegnem saku jedva do 6 praga... :)...naredne stvari su manje-vise jasne, mada mozda slajd 3/5/1 mi se cini tezak jer je trostruki i cini mi se zahtevniji.
I na kraju G|---------2.
E sada, kako da odsiram tu 2-ku mi se javlja dilema... ja mislim posto je intro uglavnom na jednoj zici da ga moram svirati alternativno dole-gore, pa mi se cini da je najbolje da kada odviram 1 na B zici, da 2 na G zici odsviram suprotno od smera zadnje note na B? (nadam se da me razumete).

Moze li mi neko reci nacin kako bi on odsvirao gore navedeno jer sam svestan da ima tu nekih tips & tricks :twisted:

Svestan sam da su ovo tipicne pocetnicke dileme i zato bih zeleo i ja da naucim jos!


Ajd' ziveli! :metal: :ziveli:

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Prljavo Kazaliste - Na Badnje Vece molim pomoc (intro)

Post by Doolio » 30 Sep 2010, 22:47

zvuci otrcano, ali sve sto si nabrojao dodje spontano vezbom i to ne preko nekog preterano dugog perioda. jednostavno, tako je:)
trazis savet za generalne stvari koje ne zavise preterano od pristupa vec od ciste uvezbanosti i iskustva. dakle, ti hoces da ti ja kazem "uzmi pa to uradi tako, a ne tako, pa ces moci", ali ja to ne mogu, posto se ne radi o tome 'sta' vec 'kako':)

jedino sto mogu da ti kazem je to da ti, kad budes napredovao, mozes da odsviras to 1-3-5-5/8 maltene kako god oces i sa koliko god prstiju involved oces, a da bude opet povezano i tecno. bitna ti je koordinacija leve i desne ruke za te kao udaljenije stvari na jednoj zici, jer ti odatle dolazi 'tecnost' vise nego iz bilo cega drugog ako mene pitas.


jos mogu da ti kazem da, ako ti je daleko da krecis prste tolko, mozes da sviras iste tonove na razlicitim zicama, pa ce ti zeljeni pragovi biti blizu, ali onda ces izgubiti taj slajd. al dobro, ne mos odma i jare i pare:)

Lav85
Posts: 14
Joined: 26 Jun 2010, 20:39

Re: Prljavo Kazaliste - Na Badnje Vece molim pomoc (intro)

Post by Lav85 » 30 Sep 2010, 23:24

jedino sto mogu da ti kazem je to da ti, kad budes napredovao, mozes da odsviras to 1-3-5-5/8 maltene kako god oces i sa koliko god prstiju involved oces, a da bude opet povezano i tecno. bitna ti je koordinacija leve i desne ruke za te kao udaljenije stvari na jednoj zici, jer ti odatle dolazi 'tecnost' vise nego iz bilo cega drugog ako mene pitas.
Nista, nema spavanja...gitaru u sake, nema mi druge :)

Ja ne znam da li je pogresno sto ja prvo vezbam levu ruku, cisto da pohvatam gde je sta, pa tek pri kraju desnu?
...Ali ti ipak spominjes sinhronizaciju, sto me navodi na zakljucak da tek kad naucim sve da ugombinujem dobijem tu zeljenu tacnost i brzinu...?!

Kada vezbam 1-3-5, jel dobar prstored kaziprst, prstenjak i mali... ili ?
zvuci otrcano, ali sve sto si nabrojao dodje spontano vezbom i to ne preko nekog preterano dugog perioda. jednostavno, tako je:)
trazis savet za generalne stvari koje ne zavise preterano od pristupa vec od ciste uvezbanosti i iskustva. dakle, ti hoces da ti ja kazem "uzmi pa to uradi tako, a ne tako, pa ces moci", ali ja to ne mogu, posto se ne radi o tome 'sta' vec 'kako':)
Znaci ti si hteo da kazes da ne postoji pogresan nacin sviranja, vec samo da se nadje nacin koji odgovara meni licno i da se pritom isti dobro uvezba...?!

:cao:

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Prljavo Kazaliste - Na Badnje Vece molim pomoc (intro)

Post by nenadnenad » 01 Oct 2010, 00:02

prvi prst - treci prst - treci prst
1 h 3 s 5

slajd na osmi prag ide sa trecim prstom...sve ovo mozes odsvirati sa prva tri prsta leve ruke uz slajd i 'hammer on'

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Prljavo Kazaliste - Na Badnje Vece molim pomoc (intro)

Post by Doolio » 01 Oct 2010, 00:32

moze, naravno. moze i sa jednim, ali njemu je izgleda bas stalo da odsvira 1-3-5 bez slajdovanja i hammer onova. a za to treba samo praksa i da se uskladi leva sa desnom rukom. mada realno, kako god da odsviras, to je taj rif, neces pogresiti.
Ja ne znam da li je pogresno sto ja prvo vezbam levu ruku, cisto da pohvatam gde je sta, pa tek pri kraju desnu?
pa mozes, ici ce jedno za drugim, mislim, morace da se prate po tehnici, sad da li ce to da bude na nekim checkpointima ili skroz uporedo, mislim da nije toliko bitno.
...Ali ti ipak spominjes sinhronizaciju, sto me navodi na zakljucak da tek kad naucim sve da ugombinujem dobijem tu zeljenu tacnost i brzinu...?!
pa jeste, zato sto ti za tecnu tranziciju sa praga na prag trebaju obe ruke, leva da lepo i pravovremeno stiska pragove, a desna da okida u pravom trenutku. i onda kad to radis harmonicno, ne dobijes isprekidano 1-3-5, nego tecno.
Kada vezbam 1-3-5, jel dobar prstored kaziprst, prstenjak i mali... ili ?
jeste, mada uvek zavisi sta ide posle toga, ali to mu dodje manje-vise prirodno. za vezbu, da, dobar je prstored.
Znaci ti si hteo da kazes da ne postoji pogresan nacin sviranja, vec samo da se nadje nacin koji odgovara meni licno i da se pritom isti dobro uvezba...?!
pa ne bas, ne bukvalno. treba da vodis racuna da sviras pravilno (nadji nekog lika sto svira da ti pokaze, pogledaj lekcije po netu, itd) jer ces u suprotnom da ispravljas krive drine. medjutim, ovaj konkretan uvod koji ovde gledamo je prilicno prost za sviranje i ja ne vidim neku preteranu mogucnost da se nesto pogresno odradi. hocu da kazem da je, sto se tice kompleksnosti, tehnicki nezahtevan, dakle, nema mnogo razlicitih forica tipa hammer on pa pull off, pa kako to izvesti, pa onda neki arpedjoi itd itd itd. jedna prosta sekvenca je u pitanju, tako da je ceo akcenat na tome lepo to odsvirati. dakle, pogoditi tacno pragove, koordinisati ruke, tako da ne bude tvang tving izmedju tonova i to je to. znaci, nema neke filozofije prevelike, vec ti samo treba sposobnost da to izvedes tecno.

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Prljavo Kazaliste - Na Badnje Vece molim pomoc (intro)

Post by nenadnenad » 01 Oct 2010, 09:38

mozda je i meni stalo da odsviram sve ovo sa malim prstom desne noge al nije prakticno.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest