problem s notama

Moderators: Critical, Reverse

Post Reply
ramaxking
Posts: 1
Joined: 22 Sep 2012, 20:08

problem s notama

Post by ramaxking » 22 Sep 2012, 20:22

pozz svima nedavno sam zavrsio sa sviranjm akorda na gitari mislim dobro sam ih savladao :?
sada sam poceo uciti note ali mi nije jasno (mozda je ovo malo glupo pitanje) ali nije mi jasno sta znaci trajanje,odnosno otkucaj jedne note. :ma bravo:

User avatar
NushJa
Posts: 41
Joined: 12 Nov 2010, 16:19
Location: Kragujevac

Re: problem s notama

Post by NushJa » 22 Sep 2012, 21:18

To znači to što si rekao. Koliko će da traje ta nota taktova :-) izvini, al moram da pitam jes ti išao na muzičko u osnovnoj? Ja nisam baš bio pažljiv na času, bio sam zauzet spavanjem ili gađanjem papirnim avionima al sam opet uhvatio tu osnovu

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: problem s notama

Post by Bojjan96 » 22 Sep 2012, 22:21

Imaš na google gomilu o tim stvarima. Samo malo pročešljaj :D

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: problem s notama

Post by Cicmila!! » 28 Sep 2012, 13:54

trajanje, odnosno otkucaj, jedne note ti zavisi od datog tempa i od toga koja je ritam u pitanju (ja se nadam da se to tako zove, zelim reci time signature nek me neko ispravi).
sto se tice ritma, tu imas dva broja na pocetku. donji ti predstavlja vrednost note u taktku, odnosno jedan otkucaj u taktu. gornji predstavlja koliko takvih otkucaja imas u jednom taktu. koliko ces ti brzo to svirati zavisi od datog tempa i on dolazi u svakakvim oblicima.
npr dato ti je na pocetku 4/4. to znaci da ces u jednom taktu imati cetiri otkucaja u vrednosti cetvrtine note. za 3/4 imaces tri otkucaja cetvrtina. za 17/16 ces imati 17 otkucaja sesnestina itd.
ne znam jel ovo odgovara na pitanje?

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: problem s notama

Post by Mare_87 » 29 Sep 2012, 12:54

Marko Tajcevic - Osnovna teorija muzike
To je sve sto ti treba ako bas zelis da ucis note i ostalu teoriju muzike.
Mada muzika se ne cita, nego slusa!!! :ziveli:
primeri:Stevie Wonder, Ray Charles,Jose Feliciano,Raul Midon...

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: problem s notama

Post by sezam » 14 Oct 2012, 18:08

Podji od naprostijeg. Posmatras celu jabuku, u njoj imas dve polovine, kad je prerezes, dve polovine imaju svaka po dvecetvrtine, to je vec 4 cetvrtine od celog, ako te cetvrtine podelis imaces 8 osmina, ako 8 osmina podelis imaces 16 sesnaestina, ako 16 sesnaestina podelis imaces 32 drideset drugine, a ako njih podelis imaces 64 sezdeseticetiristetine.
Ako imas 4/4 to su ti 4 cetvrtine u taktu. Zasto je u muzici vazno brojanje? Uzmi jabuku pa je deli.
Pa da raspoznas i brojis ako je 4/4 prva cetvrtina se broji kao prva, druga cetvrtina kao druga, treca kao treca i cetvrta kao ceta. A ako imas dve polovine odsviras prvu polovinu i brojis prva, druga, a onda opet odsviras pa brojis treca, ceta. Ako imas osmine, brojis na prvu: pr-va, na drugu: dru-ga, na trecu: tre-ca i cetu: ce-ta. Ako imas sesnaestine 4 sesnaestine moras odsvirati na prva, pa onda na druga, pa treca i ceta. Uz to obavezno radi lestvice ili skale. Svi virtouzi na gitari upravo sviraju lestvice ili skale, a one su osnove tonaliteta. Pozdrav.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest