Il cammino - Eros Ramazzotti Akordi

Moderators: Critical, Reverse

Post Reply
User avatar
coa95
Posts: 29
Joined: 22 Oct 2012, 10:18
Location: Mladenovac

Il cammino - Eros Ramazzotti Akordi

Post by coa95 » 29 Jan 2013, 15:03

Jel moze neko da mi pomogne sa akordima za ovu psemu?

Uspevam da pronadjem nesto, ali to izgleda ovako.

Ne znam ovo da odsviram na gitari. Mogao bih samo na klavijaturi da odsviram ove note.


REm DO FA SIb

REm DO FA SIb


FA DO

Si parlava di te l'altra sera

REm SIb

si diceva che non canti più

FA DO

quelle strofe di frontiera

SIb FA

belle come la tua gioventù

FA DO

ma se il cuore ha un'ala spezzata

REm SIb


devi solo curarla perchè

FA DO

non è ancora la fermata

SIb FA

altri viaggi aspettano te

dall'istinto che hai

di non credere mai

è da questo lo sai

che riparte il cammino

FA

ognuno di noi

SIb DO


ha la sua strada da fare

FA

prendi un respiro ma poi

SIb DO

tu non smettere di camminare

REm SIb


anche se sembreranno più lunghe che mai

FA DO


certe dure salite del cuore

LA REm


c'è che ognuno di noi

DO FA


può resistere sai

SIb DO REm FA DO SIb

aggrappato ad un raggio di sole

SOL RE


e se la vita ci frega

MIm DO

quando prima ci esamina e poi

SOL RE

solo dopo ce la spiega

DO SOL

la lezione più dura per noi

SOL RE

ma ci insegna che ogni bufera

può strappare un bel fiore però

non l'intera primavera

non può raderla al suolo non può

dall'istinto che hai

di non cedere mai

è da questo lo sai

che riparte il cammino

ognuno di noi

ha la sua strada da fare

prendi un respiro ma poi

tu non smettere di camminare

si comincia a morire nell'attimo in cui

cala il fuoco di ogni passione

ognuno di noi

ha il suo pezzo di strada da fare

segui il passo di un sogno che hai

chi lo sa dove può arrivare

chi lo sa

ognuno di noi

ha il suo pezzo di strada da fare

anche se sembreranno più lunghe che mai

certe dure salite del cuore

c'è che ognuno di noi

può resistere sai

aggrappato ad un raggio di sole

il sole sopra di noi

sopra di noi

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Il cammino - Eros Ramazzotti Akordi

Post by Kristijan » 29 Jan 2013, 15:31

Види шефе, мораш мало студиозније да кренеш, јер постављаш мало смешна питања. Узми неку књигу, крени мало поступније, видим да си потпуно дезоријентисан.

Жабари к'о жабари, морају да шиље стојка мимо остатка космоса, па акорде пишу солмизацијом. А ти да си се мало сконцентрисао, вероватно би и сам уклавирио.

Дакле:

DO = C
RE = D
MI = E
FA = F
SOL = G
LA = A
SI = H (код Енглеза и већине других неевропских држава овај тон није H него B)

SIb = B (код Енглеза и већине других неевропских држава овај тон није B него Bb)

Када стоји само име тона, то ти је дурски акорд (прецизније је рећи квинтакорд, али да те сада не збуњујем превише) који почиње тим тоном. Када поред имена тона стоји и m, то је молски акорд.

Дакле ти у овој песми имаш следеће акорде:

REm = Dm = d moll
DO = C = C Dur
FA = F = F Dur
SIb = B = B Dur (код Енглеза и већине других неевропских држава Bb)
LA = A = A Dur
SOL = G = G Dur
MIm = Em = e moll
RE = D = D Dur

Е сад само немој да питаш како се свирају ови акорди, ако то ниси успео да нађеш на нету, онда боље почни да свираш даире.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Il cammino - Eros Ramazzotti Akordi

Post by Dersu Uzala » 29 Jan 2013, 15:41

Kristijan wrote:
Када стоји само име тона, то ти је дурски акорд (прецизније је рећи квинтакорд, али да те сада не збуњујем превише) који почиње тим тоном. Када поред имена тона стоји и m, то је молски акорд.
Postoji vise vrsta 'kvintakorda'. Kao sto Talijanci koriste solmizaciju, kako si prethodno zapazio, samo Sloveni koriste termin kvintakord. Postoje 4 razlicita tipa kvintakorda ukljucujuci i molski. Na zapadu je pravilno reci tetrakord (niko ne zna sta je kvintakord). :ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Il cammino - Eros Ramazzotti Akordi

Post by Kristijan » 29 Jan 2013, 16:04

Неће да биде.

Тетрахорд је и овде и напољу низ од 4 тона, обично се у настави солфеђа лествица дели у 2 таква низа, па се онда анализира који тетрахорд је од ове, а који од оне феле.

Квинтакорд је с друге стране трозвук у коме први и последњи тон дају интервал квинту. C-E-G, D-F#-A, E-G#-H и тако даље, и томе слично... Ово уопште и није било нужно да спомињем, мада би младац у неком тренутку требало да разликује C дур лествицу од дурског квинтакорда од тона C, јер се то у говору често брка. Односно, да ствар упростимо још мало, могли смо једноставно да причамо о трозвуцима, јер ако не помињемо и обртаје трозвука, онда не морамо ни овај основни да именујемо као квинтакорд.

User avatar
coa95
Posts: 29
Joined: 22 Oct 2012, 10:18
Location: Mladenovac

Re: Il cammino - Eros Ramazzotti Akordi

Post by coa95 » 29 Jan 2013, 18:23

:D Znam kako se viraju akordi
Izvinite na smetnji i hvala na pomoci!

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Il cammino - Eros Ramazzotti Akordi

Post by Dersu Uzala » 29 Jan 2013, 21:49

Kristijan wrote:Неће да биде.
Nisi ti bas savladao teoriju. :ziveli:

Tetrakord je niz od 4 tona isto ko sto je kvintakord niz od 5 tonova.

A jel? Nije? U pitanju su intervali? Ma nemoj da pricas?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Il cammino - Eros Ramazzotti Akordi

Post by Kristijan » 29 Jan 2013, 22:13

Неће, ђеде, побркао си. Тетрахорд нема везе са овим о чему ја човеку причам. Могу да ти пошаљем Марка Тајчевића да се подсетиш. Квинтакорд није низ од 5 тонова, него је трозвук, дакле 3 тона. Интервал између првог и другог тона је терца, а интервал између првог и трећег је чиста квинта. У зависности од тога да ли је поменута терца велика или мала, ради се о дурском или молском квинтакорду. У суштини је довољно рећи дурски трозвук, не мора да се помиње дурски квинтакорд. Само када је посебно важно да разликујемо овај трозвук од његових обртаја, секстакорда и кварт-секстакорда, онда је битно да овај трозвук зовемо квинтакорд. Може сад ова прича да се прошири и на прекомерни (aug) и умањени трозвук (dim), али нема потребе да збуњујемо човека, пошто очигледно ни ово није савладао. Теби видим смета ова терминологија, и ја разумем да је могуће да само Словени користе ове термине, али будући да се ово баш овако зове и учи чак на настави музичког у основној школи, не мора да се иде у музичку школу да се то савлада, нема потребе да збуњујем човека са не знам ни ја којим терминима, кад ће ове свакако често да чује овде код нас.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Il cammino - Eros Ramazzotti Akordi

Post by Dersu Uzala » 29 Jan 2013, 22:27

Ko je Marko Tajcevic? Cuo sam ovde na forumu o tom liku, medjutim taj lik je meni nebitan u zivotu. Teorija je teorija, nije je Marko Tajcevic izmislio, alo.Svasta. Ok, Srbija, Srbija!!! Srbija, Srbija!!!


Kvintakord ne postoji, kao muzicki termin. Van Srbije i Marka Tajcevica.

Uostalom, tu je MuZZy, skolovan covek, pa moze da mi objasni. Mozda sam u krivu. :mrgreen:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Il cammino - Eros Ramazzotti Akordi

Post by Kristijan » 29 Jan 2013, 22:58

Види, то што ти нешто не знаш није страшно, али јесте страшно како реагујеш у разговору кад нешто не знаш. Држиш се тог "пустите мене, ја сам бржи и спретнији " става као пијан плота, и само правиш ружну атмосферу. Ниси се ти родио у Америци, овде си се родио, и да си се овде музички образовао, знао би и ово о чему ти причам, а знао би и ко је Марко Тајчевић. Засигурно Тајчевић није измислио теорију музике, али то није поента приче. Поента је да је тај Тајчевић то боље знао од тебе, па и даље можеш нешто да научиш из његових књига. Квинтакорд и његови обртаји секстакорд и кварт-секстакорд постоје као музички термини у овој или довољно сличној форми у Србији, Хрватској, Чешкој, Русији... то је оно што могу да ти гарантујем на основу литературе коју сам имао прилике да видим током школовања, и годинама касније. Верујем да се у другим језицима другачије преводе ти термини, али то је сасвим небитно за ову причу.

Ово "Србија, Србија..." су неки твоји трипови, твоје стандардно бламирање, ја ништа налик томе нисам поменуо. Нема никакве сврхе да покушаваш да рефлектујеш на мене те твоје опсесије и фобије.

Коначно, ако баш хоћеш да тераш мак на конац, погледај шта је chord inversion. Не користимо идентична имена за ове ствари у теорији, али користимо исте шифре и ми и Англосаксонци. 5/3 (заправо се не пише овако, пише се 5 изнад 3 без разломачке црте, али не могу то да откуцам, па пишем овако) за квинтакорд, 6/3 за секстакорд и 6/4 за кварт-секстакорд.

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Il cammino - Eros Ramazzotti Akordi

Post by Bluesko » 31 Jan 2013, 15:56

Gem set meč Hranisavljević :ziveli:

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Il cammino - Eros Ramazzotti Akordi

Post by Dersu Uzala » 05 Feb 2013, 08:55

Kristijan wrote:Види, то што ти нешто не знаш није страшно, али јесте страшно како реагујеш у разговору кад нешто не знаш. Држиш се тог "пустите мене, ја сам бржи и спретнији " става као пијан плота, и само правиш ружну атмосферу. Ниси се ти родио у Америци, овде си се родио, и да си се овде музички образовао, знао би и ово о чему ти причам, а знао би и ко је Марко Тајчевић. Засигурно Тајчевић није измислио теорију музике, али то није поента приче. Поента је да је тај Тајчевић то боље знао од тебе, па и даље можеш нешто да научиш из његових књига. Квинтакорд и његови обртаји секстакорд и кварт-секстакорд постоје као музички термини у овој или довољно сличној форми у Србији, Хрватској, Чешкој, Русији... то је оно што могу да ти гарантујем на основу литературе коју сам имао прилике да видим током школовања, и годинама касније. Верујем да се у другим језицима другачије преводе ти термини, али то је сасвим небитно за ову причу.

Ово "Србија, Србија..." су неки твоји трипови, твоје стандардно бламирање, ја ништа налик томе нисам поменуо. Нема никакве сврхе да покушаваш да рефлектујеш на мене те твоје опсесије и фобије.

Коначно, ако баш хоћеш да тераш мак на конац, погледај шта је chord inversion. Не користимо идентична имена за ове ствари у теорији, али користимо исте шифре и ми и Англосаксонци. 5/3 (заправо се не пише овако, пише се 5 изнад 3 без разломачке црте, али не могу то да откуцам, па пишем овако) за квинтакорд, 6/3 за секстакорд и 6/4 за кварт-секстакорд.
A jee. Kad budes jednom krocio na zapad, spomeni nekom kvintakord, zivota ti. Jeste, u pitanju je terminologija. Kao sto si rekao, srpska, hrvatska, ceska, ruska. Van tih zemalja, taj termin ne postoji, a svi vrlo dobro znaju sve ono sto sam rekao. Nadji u francuskoj, nemackoj, talijanskoj ili engleskoj literaturi kvintakord. Deder, guglaj, wikipedia, whatever, pa mi dokazi kakav sam blesan. Nadko jedan jedini izvor van slovenskih zemalja. I ja cu ti se izviniti javno. :bambi:

Ono sto je strasno je kad se Srblji zacnu, nesto sto Srblji kapiraju da je opsta istina, nikako nije. I onda udri me do zore. Ej bre, i ja sam ucio kvintakorde u skoli, od rodjenja/oslobodjenja. Onda sam otiso na zapad (ili istok, sever, jug) i ovi mi objasnili da lupam. Nije lako prihvatiti da nesto sto si uvazavao ceo zivot nije bas ispravno, ali to mu je sto mu je.
Last edited by Dersu Uzala on 05 Feb 2013, 09:13, edited 5 times in total.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Il cammino - Eros Ramazzotti Akordi

Post by Dersu Uzala » 05 Feb 2013, 09:02

Bluesko wrote:Gem set meč Hranisavljević :ziveli:
Cega se pametan stidi, time se glup ponosi :ziveli: .

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Il cammino - Eros Ramazzotti Akordi

Post by Dersu Uzala » 05 Feb 2013, 09:34

Kristijan wrote:Види...
Os ti da se cujes sa recimo Sanjom Sojlevskom, Draganom Kecojevic, Ljiljanom Lukic ili Djordjem Stijepovicem. To su sve neki luzeri koji su zavrsili kojekakve akademije pa sad pecalbare po svetu, i eto ja sirotanovic sa njima dzemujem i naglabam tehniku, pa mozda ti da im objasnis neke stvari? A mos da ih guglas.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Il cammino - Eros Ramazzotti Akordi

Post by Kristijan » 05 Feb 2013, 10:33

Ђеде, сасвим је небитно да ли овде постоји овакво име и тамо негде онакво име, а будући да причам с човеком који овде живи, није никакав проблем да користим термин који се овде користи. Капираш, немам ја намеру да му овде препричам шта све пише у уџбеницима, ако сматра да му је то потребно сам ће да претресе уџбенике, а кад једном укачи принцип неће му бити фрка да један термин замени другим. Млатиш празну сламу, јер су обртаји трозвука што се самог принципа тиче исти на свакој тачки на глобусу.

С друге стране, озбиљан пропуст се налази овде:
Dersu Uzala wrote:Na zapadu je pravilno reci tetrakord (niko ne zna sta je kvintakord). :ziveli:
Видиш, кад неко брка тетракорд и трозвук, то је дефинитивно проблем. Не постоји вербална гимнастика којом можеш да закрпиш ову брљотину. Можеш да вртиш стандардну гастарбајтерску жваку о томе како су Србљи глупи, и како су Амери паметни, али то не мења чињеницу да су ти овде прсти били бржи од памети, као ни чињеницу да ти ниси Американац. Нико нигде трозвук не зове тетракорд.

На моју жалост, поприлично си свој кредибилитет бацио у каљугу, па више ни у другим темама где заузимаш овај дрчни став не смем да будем сигуран да знаш шта причаш. Кад узмем у обзир твоје стандардно понашање лика који трипује да је домороце поткупио делећи им огледалца, и увредљиво обраћање и друге видове бахатог понашања које практикујеш кад год неко није твој истомишљеник, нема друге него да одустанем од било какве комуникације с тобом. Оно како си ти једино заслужио да ти се обратим није мој стил комуникације, па је боље да то прескочим. Како је натезање оно што ти више волиш него 'леба да једеш, корисно је да те упозорим да ако будеш трчкарао за мном по форуму и трудио се да прокоментаришеш сваки мој корак, како то радиш кад су Кортекс, Банцика и разни други људи у питању, буди сигуран да ћеш да добијеш оно чега се ти највише плашиш - тотално игнорисање.

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Il cammino - Eros Ramazzotti Akordi

Post by Bluesko » 05 Feb 2013, 13:30

Djedov kredibilitet je poljuljan davno, sad se čeka samo na kojoj glupoj temi ima više da se ispali :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest