Mala pomoc za pocetnika

Moderators: Critical, Reverse

Kevin
Posts: 3
Joined: 13 May 2008, 11:50

Mala pomoc za pocetnika

Post by Kevin » 13 May 2008, 11:54

Pozdrav,

vec neko vreme pokusavam da sviram akusticnu gitaru, ide nekako, necu da gresim dusu, ali jos uvek ne kapiram sviranje iz akorda. Konkretno ne kapiram kako da hvatam ritam? Imam akorde za par pesama, medjutim kad sviram akord po akord nije to to, i ne zvuci okej.. Sta trebam da radim?
I jos nesto kad bi neko imao akorde pesama grupe Energija ili od makedonske pevacice Karoline, hmmm bio bih mu zahvalan :)


Hvala!

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Mala pomoc za pocetnika

Post by Critical » 13 May 2008, 16:10

Kevin wrote:Pozdrav,

vec neko vreme pokusavam da sviram akusticnu gitaru, ide nekako, necu da gresim dusu, ali jos uvek ne kapiram sviranje iz akorda. Konkretno ne kapiram kako da hvatam ritam? Imam akorde za par pesama, medjutim kad sviram akord po akord nije to to, i ne zvuci okej.. Sta trebam da radim?
I jos nesto kad bi neko imao akorde pesama grupe Energija ili od makedonske pevacice Karoline, hmmm bio bih mu zahvalan :)


Hvala!

STa treba da radis ,pa treba da vezbuckas malo ritmove :D
Za pocetak 4/4 ,ne znam kako da ti objasnim drugacije osim ovako: dole dole - gore gore - dole-gore (ovo su ti pokreti ruke ,znaci ka dole ti je prema e1 zici a prema gore ti je ka E6 zici)
Uzmi lepo uhvati npr. Am pa sviraj ritam pa menjaj u C u F u G i tako vezbaj dok ne opustis malo ruku....
Ako imas jos pitanja pitaj slobodno :D

Za Energiju ne znam nista stvarno :D

Pozz i DOBRODOSAO NA FORUM!

Kevin
Posts: 3
Joined: 13 May 2008, 11:50

Re: Mala pomoc za pocetnika

Post by Kevin » 13 May 2008, 19:18

pozdrav,

hvala na odgovoru, mislim da si uspeo da mi objasnis, pokusacu :) greota za energiju, ima par pesama cija mi se melodija svidja.
sto se tice akorda naucio sam neke A, Am, C, E, Em, D, Dm, G, ali imam problema sa F i B ( :( ), za F je hvat kao za E, samo prag nize a prvi prag se prekrije kaziprstom, ali ja ovo jedva mogu da izvedem, a sta vise ton koji se dobije je BLJAK :( da li postoji neki alternativni raspored za F i B?


hvala

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Mala pomoc za pocetnika

Post by Critical » 13 May 2008, 19:38

Za F i B ima jos mali milion prstoreda pozicija,obrtaja itd....
Ja bih ti preporucio da se mucis tako dok ne naucih,veruj mi olaksace ti posle neke hvatove .

Za pocetak razmisljaj ovako o hvatu F na toj poziciji, znaci uhvati C dur i samo spusti srednji prst na G zicu a mali prst stavi na D zicu (posto znas kako se hvata F ne moram da ti navodim polja i tonove :D ) i sto se tice e1 zice ne moras je preklapati kaziprstom ali ako je ne preklapas onda nemoj ni da je okidas dok sviras,a najbolje bi bilo da malo preispitas polozaj desne ruke ,naime spusti palac na vratu da ti bude u ravni sa kaziprstom (kako ga postavljas u F hvatu) i taj polozaj ruke bi trebalo da ti olaksa da poklopis i e1 zicu :D

Sto se tice B ,uhvati A dur pomeri ga jedan prag unapred i samo dodaj kaziprst na prvo polje na E1 zici,ovde ti je opet vazan polozaj ruke,i da ti palac bude oslonac na vratu ne da bude preko vrata nego ovako kao na slici ispod(ovakav polozaj ruke ti je veoma bitan da ga savladas radi kasnije lakseg savladavanja bare hvatova)
Image

kada hvatas B gledaj da ti srednji,domali i mali prst "poklapaju" D G i H zicu dok ce ti kaziprst biti zaduzen za E1 ,postoji jos jedan nacin da uhvatis B ,tj. da sa domalim prstom preklopis gore pomenute tri zice dok ce ti kaziprst i dalje biti zaduzen za E1,medjutim za ovo treba puno vise vezbe da bi se svaki ton lepo cuo,za kraj da ti kazem da budes strpljiv i isplatice se :D

Opet ako ti nesto nisam dovoljno dobro i jasno napisao pitaj slobodno :D

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Mala pomoc za pocetnika

Post by Funkomat » 13 May 2008, 20:34

Critical wrote:da ti palac bude oslonac na vratu ne da bude preko vrata
Sto sta fali ovom? :D

Image

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Mala pomoc za pocetnika

Post by Critical » 13 May 2008, 21:14

Pa ne fali nista ako ti odgovara ,a sumnjam bas da ti je tako bilo bas "udobno" da drzis u pocetku,vremenom legne i onda je okej da radis sta hoces ako sve zvuci kako treba ,mozes i palcem da hvatas bare (E i A) ako ti odgovara :D

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Mala pomoc za pocetnika

Post by Rocket Roll » 13 May 2008, 22:22

Da, ali pravi muškarci uvek ovako sviraju...

Image

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Mala pomoc za pocetnika

Post by Critical » 13 May 2008, 23:15

hahahah,e jbg ja sam pedoBear tako da....

Kevin
Posts: 3
Joined: 13 May 2008, 11:50

Re: Mala pomoc za pocetnika

Post by Kevin » 14 May 2008, 10:23

hvala svima!! pokusacu da savladam to, jer gomila pesama na koje sam naisao - "podrazumeva" F ili B :)

pozdrav!

kadenca
Posts: 20
Joined: 12 Jul 2008, 10:36

Re: Mala pomoc za pocetnika

Post by kadenca » 15 Jul 2008, 23:33

Pokušaj da levu šaku držiš otvorenu prema vratu gitare. Upravo onako kako se svira klasična gitara. Postavi palac leve ruke pozadi na vrat izmedju 3-će i 4-te žice,ali nikako ga ne savijaj, evo imaš na predhodnoj slici kako pravilno treba da stoji leva ruka. Pa onda kažiprst leve ruke postavi na prvo polje na drugoj žici /"c"-2/, srednji prst na drugo polje, na ton cis, treći prst domali na treće polje, i mali 4-ti prst na četvrto polje na ton dis. Gledaj da su ti nokti okrenuti prema susednoj gornjoj žici koja proizvodi prazan ton G. Tako drži dobro pritisnuto jedno vreme dok nokti ne pobele, a onda radi vežbu, podigneš mali prst ili 4, pa onda domali 3-ći, pa srednji 2-gi, pa stani na prvom pa to ponavljaj nekoliko puta i tako ćeš "otvoriti" ruku. Kada ti je palac preko vrata gitare tebi je ruka stisnuta i ne možeš postići željenu brzinu. Inače kada ti je ruka otvorena ti imaš mogućnost da kontrolišeš levu ruku.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Mala pomoc za pocetnika

Post by sinisake » 16 Jul 2008, 00:02

Rocket Roll wrote:Da, ali pravi muškarci uvek ovako sviraju...

Image
Naravno, i ne manje bitno:

Image

:wink:

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: Mala pomoc za pocetnika

Post by goodlikesweeper » 16 Jul 2008, 01:07

E jeste vala,u pravu si,te dve stvari kad ispunis onda si pravi dasa! :mrgreen: :lol:

ultra-giga-mega-uber-na kvadrat-odredjeni izvod u granicama od pi pola do pi-turbo-kul! 8) 8) 8)


ahahahahhah :lol:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Mala pomoc za pocetnika

Post by Duane » 16 Jul 2008, 10:52

ma samo videti kako ona seljachina hendrix hvata sve zivo ili steva "zrak" von... imaju prste cevape , zato i sviraju zice za davljenje zivine...

kadenca
Posts: 20
Joined: 12 Jul 2008, 10:36

Re: Mala pomoc za pocetnika

Post by kadenca » 17 Jul 2008, 02:26

Duane wrote:ma samo videti kako ona seljachina hendrix hvata sve zivo ili steva "zrak" von... imaju prste cevape , zato i sviraju zice za davljenje zivine...
Ima onih koji se baš i ne oduševljavaju rokom, pa Hendriksom recimo. Zato je muzika umetnost, što je stvaraju ličnosti, sa svojim izraženim JA.Muzika je pre svega sloboda. Šta će ko da svira to je njegova stvar. Postoje razne tehnike sviranja gitare, pa jedna je i tehnika sviranja roka. Kao gitaristu mene interesuje nešto drugo, a oni koji su gitaristi znaju šta je to. To je srodnost duše i gitare.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Mala pomoc za pocetnika

Post by sirac-šunka » 17 Jul 2008, 09:53

:vomit:

Izvini, ali morao sam... :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest