B ili H?

Moderators: Critical, Reverse

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: B ili H?

Post by Duane » 11 Feb 2009, 01:30

Daddy Blues wrote:U evrpskoj muzickoj skoli se koristi ton H, a B je snizeni H.
A Amerikanci koriste B, dugo sam trazio odgovor na pitanje A,Ais/B,H ili A,Ais/Bes,B.
Ukapirao sam da je B poteklo iz A mol skale koja bi se lakse hitala kao ABCDEFGA
e super si ovo izvalio... uvek mi je bilo cudno kako CDEFGABC i nisu neki smislen niz... a eto a mol... kool thing... :D

ivanstan
Posts: 17
Joined: 19 Jul 2009, 01:21

Re: B ili H?

Post by ivanstan » 19 Jul 2009, 01:46

Xaxa... Ovde se sada vidi ko ima pravilno muzicko obrazovanje!!!

User avatar
vuk0125
Posts: 132
Joined: 26 May 2009, 21:19
Location: CG Nikšić

Re: B ili H?

Post by vuk0125 » 16 Oct 2009, 22:56

Dosta je svadjanja... sesti sam razred muzicke skole.. i svugdje se govori H a ne B.. e ovako.. Sto se tice vas neobrazovanih :P :P :P , C dur ljestvica ide ovako.. C D E F G A H C. ima li kakve veze muzika sa abecedom?? nema.. :P
ovako vam je.. nemozete vi nesto da mijenjate ako nesto jednostavno NIJE tako.. znaci tonovi poredjani po polustepenima idu ovako... C Cis D Dis E F Fis G Gis A Ais H---Sa povisilicama...A sa snizilicama ide ovako C Des D Es E F Ges G As A B H Ces C .. to kako ameri kazu to nema veze.. Mi nismo Amerikanci.... znaci kod nas se kaze H a za polu stepen nize je B..

A kad bi bilo po vasem.. Znaci B umijesto H..
Sta bi onda bilo za stepen visocije od B..?? Bis jeli.?.:)) :lol: :lol:
a za stepen nize je onda sigurno Bes.. ... :metal:

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: B ili H?

Post by KnightOfDoom » 16 Oct 2009, 23:54

Izvini molim te, moj petozicani bass potice iz Indonezije a ja sam prilicno siguran da se tamo kaze B a ne H. Cak i da indonezani to nekim cudom zovu H (a ne zovu), Ibanez, koji je prozivodjac gitare, elektronskim a boga mi i stampanim putem uvek spominje B a nikada H. Daklem, proizvodjac kaze: B-zica. Mozete vi da se obrazujete koliko ocete ali na mom basu je B, fala lepo. Moj poriv da zovem tu zicu B -zica je toliko jak da je nazivam tako bez obzira sto je kod mene nastimovana na ton A.
Drugi slucaj je stimer ciji je proizvodjac Korg. Doticni se pravi u Kini, u toj istoj Kini zive Kinezi za koje sam opet prilicno siguran da B zovu B a ne H. S' obzirom na to da je stimer jedno precizno parce elektronike ta vasa potpuno nedokazana teorija o nekim is-ovima i es-ovima u startu pada u vodu. Zasto? Zato sto na stimeru postoje flat (b) i sharp (#). Kakavi cisovi i disovi ... kakvi bakraci. Hocete da kazete da ste pametniji od svih inzenjera,direktora, pr-ova, marketing menadzera, baba-sera i ostalog bitnog osoblja iz Ibaneza i Korga? Ceo Japan, Kina i Indonezija (i jos mnogi, ali evo za ove sam upravo dokazao) kazu B a mi sad teramo inat i zovemo H i izmisljamo usput jos neke gluposti. Ma daj... Jos malo pa cete da skrenete s' mozgom kao oni iz Zoom-a sto tonovima dodeljuju donju i gornju nulu kada je flat ili sharp, a sve tonove inace zovu C8, D8, E8...itd.

Inace ko je imao strpljenja da procita je skontao da se zezam, sta drugo da radim sa temom koja je iskopana iz mrtvih... bolje to nego da bacim kletvu ko Kristijan :) Mada, ja to zaista zovem B i uvek cu zvati B, vama u inat :D

User avatar
Solomon
Dimension 7
Posts: 2499
Joined: 21 Jan 2008, 20:08
Location: Bijeljina

Re: B ili H?

Post by Solomon » 17 Oct 2009, 00:26

Zavrsio sam i ja muzicku, ali po mojoj logici je ipak B, kad sve potice od tog tona A (440 Hz) to je neki temelj ... onda idem ABCDEFG ... i tacka :mrgreen:

KoD :ziveli:

User avatar
zvucnjak
Posts: 55
Joined: 13 Mar 2007, 01:32
Location: Beograd

Re: B ili H?

Post by zvucnjak » 17 Oct 2009, 01:20

Ljudi nemojte mešati babe i žabe... kakva abeceda, bis, bes i sl....

Danas postoje tri jezičke verzije za označavanje nota. Romansko-Latinski (npr. Francuska, Italija - "do-re-mi-fa-sol-la-si"), Anglo-Frizijski (engleski+skandinavski - pomenuti CDEFGAB), i "svi ostali"-ovski (slovenski, ostatak germanskih, ne znam više koji sve jezici) - CDEFGAH.

Kod ovih engleskih povišenje, snižavanje i razrešenje tonova se označavaju oznakama sharp - #, flat - ♭, i natural - ♮; a kod ove "naše" grupe tako što se doda nastavak -is ili -es (uz izuzetak sniženog tona H ali vratiću se na to kasnije).

Znači, ako pričamo na engleskom, kaže se B, B-flat, B-sharp, a ako pričamo na srpskom, kaže se H, His, ili ... B :mrgreen:
Pokušavati da izvedemo tvorevine tipa bis i bes je kao korišćenje srpskog nastavka za englesku reč ("porketina" umesto "svinjetina" i sl.)

Na http://en.wikipedia.org/wiki/Note Ima tabela koja otprilike pokazuje koji se nazivi koriste u kojim zemljama / regionima... Takodje ima deo "History of note names" gde su se malo dotakli teme zašto se sniženo H zove B... Malo je komplikovano... Ukratko, ako me sećanje dobro služi (nisam baš voleo istoriju muzike), to potiče iz antičke Grčke u vreme prelaska sa pentatonskog na modalni sistem (ili kako su se već zvali)...
Uglavnom, kada su postepeno "uvodjeni" tonovi - H i B je bio isti ton, tj. nije bio označavan kao dva različita tona, ali je u nekim modusima sviran malo niže da bi se izbegao čuveni interval Tritonus :) . Naravno tada nisu postojale apsolutne visine i svaki ton je u svakoj lestvici imao maaaalko drugačiju visinu (temperovani štim je izmišljen mnogo vekova kasnije), ali to je naročito bilo izraženo kod ovog tona, što su kasnije Grci shvatili, pa su počeli da obeležavaju ovo prvobitnim verzijama simbola ♭ za nižu varijantu i ♮ za ovu drugu. Da skratim priču, kasnije se u nekim jezicima naziv ovog tona razvio od simbola ♭ - slovo b, a nekima je simbol ♮ ličio na slovo H (verovatno su bili pijani).



EDIT:
Ovo sve se odnosi na ovaj naš kako se to u istoriji kaže "Western music" sistem. Azijske i Indijske sisteme nisam dirao, to je neka druga priča, ali kad smo kod toga mislim da oni imaju svoje nazive i sl... Tipa Indijski Sa-Re-Ga-Ma-Pa-Dha-Ni ili korejski Da-La-Ma-Ba-Sa-Ga-Na... Da se ne govori o Kini, Japanu, Indoneziji i sl...
http://en.wikipedia.org/wiki/Musical_notation
http://en.wikipedia.org/wiki/Guqin_notation

To što neki kinez kaže "B" to je zato što je pola sveta amerikanizovano i zato što hoće da se sporazume s tobom, ali to s kineskim jezikom nema veze.

živeli :ziveli:

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: B ili H?

Post by MetalFunk » 17 Oct 2009, 01:32

Post od Darth Vercundus na 07 Mar 2007, 23:02
ova tema je tako stara da je dosad lik shvatio zasto.

User avatar
zvucnjak
Posts: 55
Joined: 13 Mar 2007, 01:32
Location: Beograd

Re: B ili H?

Post by zvucnjak » 17 Oct 2009, 01:57

nema veze, neka znaju i budući naraštaji :wink:

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: B ili H?

Post by KnightOfDoom » 17 Oct 2009, 01:58

zvucnjak wrote: Ovo sve se odnosi na ovaj naš kako se to u istoriji kaže "Western music" sistem. Azijske i Indijske sisteme nisam dirao, to je neka druga priča, ali kad smo kod toga mislim da oni imaju svoje nazive i sl... Tipa Indijski Sa-Re-Ga-Ma-Pa-Dha-Ni ili korejski Da-La-Ma-Ba-Sa-Ga-Na... Da se ne govori o Kini, Japanu, Indoneziji i sl...
http://en.wikipedia.org/wiki/Musical_notation
http://en.wikipedia.org/wiki/Guqin_notation

To što neki kinez kaže "B" to je zato što je pola sveta amerikanizovano i zato što hoće da se sporazume s tobom, ali to s kineskim jezikom nema veze.

živeli :ziveli:
Da da, pa bas zato sam ja izvrsio opsezno istrazivanje oko Kine , Japana i Indonezije i kao sto rekoh tamo je B.

@Solomon :ziveli:

User avatar
zvucnjak
Posts: 55
Joined: 13 Mar 2007, 01:32
Location: Beograd

Re: B ili H?

Post by zvucnjak » 17 Oct 2009, 02:09

KnightOfDoom wrote: Da da, pa bas zato sam ja izvrsio opsezno istrazivanje oko Kine , Japana i Indonezije i kao sto rekoh tamo je B.
znaš kineski, a i japanski? :bravo:

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: B ili H?

Post by MetalFunk » 17 Oct 2009, 02:56

zvucnjak wrote:
KnightOfDoom wrote: Da da, pa bas zato sam ja izvrsio opsezno istrazivanje oko Kine , Japana i Indonezije i kao sto rekoh tamo je B.
znaš kineski, a i japanski? :bravo:
a mandarinski?

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: B ili H?

Post by KnightOfDoom » 17 Oct 2009, 03:46

Moje putovanje je pocelo aprila 2007 godine, mesec dana nakon sto je postavljena ova tema, kako bih dosao do odgovora na pitanje koje tisti clanove foruma. Na zalost brzo se zavrsilo, nije bilo ni malo u fazonu Indijana Dzonsa ili tako nesto. Malo je bilo u fazonu Dzejms Bonda samo bez seksa i kul sprava za ubijanje i tako toga. Prvo sam otisao na ostrvo Java i bio sokiran saznanjem da oni nemaju nikakve veze sa Java Script-om :shock: ! Ali dobro to je druga prica...
Elem, u istocnom delu Jave (gde su mi isto rekli da nemaju veze sa java scriptom ! :O.o: ) sam dosao do grada Sidoarjo u kome se nalazi Cortova fabrika. Tu mi jedan lik koji je znao engleski rece da oni zovu B. Posto sam se nalazio u Cortovoj fabrici reko daj da vidim kako u Koreji zovu taj cuveni ton, rece covek idi kod direktora on je jedini ovde iz Koreje. E tu ispade sranje. Covek je mislio da sam ja neki spijun i da su me poslali ovi iz Severne Koreje da vidim kako se prave gitare i da, ako se ukaze prilika, napravim neku sabotazu u cast velikog Kim Il Sunga . Na svu srecu brzo je skontao da je istripovao, cinilo mi se da je malo popio. Jbg zajeban pos'o pravljenje dzitri, mora malo i po rakiji da mu ga da. Uglavnom, da ne duzim, posto je i dalje bio malo sumnjicav nije zeleo da mi odgovori ali je rado pozvao ove japance iz Ibaneza (posto Cort radi njima gitare) te mi potvrdio da se i tamo zove B. Rece mi jos da sam mogao i mail da im posaljem, da nisam morao da se cimam...kazem ja da je bio pijan :mrgreen:
Posle kad sam dosao kuci u BG (pricu o gremlinima i avionu bih najradije preskocio) otisao sam do kineskog trznog centra u bloku 70 gde mi lik rece da i oni zovu B.
Tako da ne, ne znam sve te jezike ali fala bogu oni znaju engleski a ovi nasi kinezi srpski :)

User avatar
vuk0125
Posts: 132
Joined: 26 May 2009, 21:19
Location: CG Nikšić

Re: B ili H?

Post by vuk0125 » 17 Oct 2009, 13:30

Zvucnjak,.. cestitam na postu.. svaka cast :bravo: :bravo: ..
Nazalost kod nas se kaze H a ne B.. jer kod nas ne postoji flat i sharp nego se koriste nastavci -is(kao sto je Cis) i -es(kao Des)......
I mislim da sam dao fin primjer da ne moze da se kaze Bis i Bes.. vi govorite B-flat pa pricajte engleski...:)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest