Menjanje pragova na akustičnoj gitari

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Margos
Posts: 672
Joined: 28 Oct 2009, 22:57

Re: Menjanje pragova na akustičnoj gitari

Post by Margos » 03 Feb 2013, 22:40

Hehe,pa mogao bih :)Samo se ti javi kad dodjes :ziveli:

teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Re: Menjanje pragova na akustičnoj gitari

Post by teodorica » 04 Feb 2013, 11:52

Ovo mi ne lici na bofl gitaru,a ima farbanu grifplatnu kao SX.Ispada(mozda gresim) da intervencija gosta kao sam gitara.Inace majstorski odradjeno.Od cega je grif,ako nije od ruze

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Menjanje pragova na akustičnoj gitari

Post by Kristijan » 04 Feb 2013, 12:58

Па и ове грифплатне од јавора што су само офарбане обично иду само на бофл гитаре. Има ту разних елемената који упућују на то да ова гитара вероватно има само сентименталну вредност за власника.

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Menjanje pragova na akustičnoj gitari

Post by Perce » 05 Feb 2013, 13:14

Koliko je uopste postojana ova varijanta bajcovanja grifplatne i koliko se uopste isplati bajcovati, recimo grifplatna od javora?

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Menjanje pragova na akustičnoj gitari

Post by ApplePie » 05 Feb 2013, 13:58

Perce wrote:Koliko je uopste postojana ova varijanta bajcovanja grifplatne i koliko se uopste isplati bajcovati, recimo grifplatna od javora?
Za početak reći ću ti da se i fingerboardi od ebonovine "bajcuju" da bi bili tamniji, crni. Ebonovina je zapravo prošarana tamno braon i crno pa cisto radi uniformnosti ujednače to da izgleda kao crno. Dobar primer je Dean koji na Rusty Cooley sedmozicanu ne bajcuje ništa pa mnogi pomisle da je to nekakav tamni rosewood a ebonovina je i to odlična. Ibanez opet na Universe (starije, swirlovane) stavlja rosewood ali ga potamni, ne da bi prevarili nekoga nego prosto lepše izgleda sa tamnijim fingerboardom. O isplativosti ne znam šta bih ti rekao, osim ako misliš nekome da podvališ obojeni javor kao ebonovinu. A ima toga, ima i na stiv meku da se kupi sredstvo za to. Koliko je postojano je druga priča, zavisi kako se uradi. U principu ako popije dosta bajca prodrece u drvo pa ga ni šmirgla nece skinuti, postoje metodi i za to, npr isušiti alkoholom drvo pre bajcovanja, napraviti ga poroznijim pa pigmenti iz bajca prodiru dublje. Ove farbane, kao što je bila Nikolina žrtva, su jeftinija varijanta što znači zafarbano običnim emajlom. Ne bi me čudilo da je i drvo ispod nije javor nego nešto što je bilo dostupno i povoljno. O isplativosti u smislu da ćeš od javora napraviti teško drvo kao ebonovinu (pored crvenog oraha mislim da je jedino koje tone u vodi) ili univerzalnost palisandera (ko je obradjivao sandalovinu zna o čemu pričam, usput sandalovina prelepo miriše, decenijama) od toga nema ništa.

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Menjanje pragova na akustičnoj gitari

Post by Perce » 05 Feb 2013, 14:44

Hvala na odgovoru, a kao i obicno od tebe, edukacija na delu :ziveli:

Naravno da nisam mislio nikome da podvalim nista, nego jednostavno, javora imam, rozvuda ili ebanovine nemam. Morao bi iz inostanstva da narucujem nesto od ta dva. A recimo da bi mi se neka tamnija boja fretborda lepo uklopila u celinu.

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Menjanje pragova na akustičnoj gitari

Post by oboss » 05 Feb 2013, 14:49

Sve sto ApplePie rece stoji.
Jedino sto tesko koga da mozes prevariti da je ebanovina ako je bajcovani javor ili jasen a i cemu to na kraju krajeva. Potamnjivanje rosewooda ili izjednacavanje ebanovine ima smislla estetike radi , ali sama struktura drveta je takva da koliko god da prsti izdube jame isto ti se vata.
Svakako da kod jeftinijih varijanti fingerboarda sa nekim laminatima ili anonimnim vrstama drveta vidis sta se desava tek posle vise godina kada boja pocne otpadati. Realno onoliko ostrugan fingerboard kao kod ove gitare sto je Nikola picnuo nisam nikada video. Znaci boja je bila nepostojana a gitara se zestoko mnogo svirala. Ali opet ja imam jednu exkurzijsku akustaru koja sje svirana kao nenormalna i ima jeftini ofarbani fingerboard pa nije ni blizu oguljena kao ova.
E ako bas imas smirglu na jagodicama onda je po meni bolje duboko bajcovanje nego lakiranje.
Najbitnija stvar od svega je da ako pronadjes instrument koji ti odgovara a istrosen je onda vredi srediti ga bez obzira jel brend vredan ili anonimni laminat. u svakom drugom slucaju treba nabavljati nove gitare i traziti zvuk kakav ti u tom trenutku odgovara.

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Menjanje pragova na akustičnoj gitari

Post by NikolaNis » 05 Feb 2013, 16:04

ApplePie wrote: ...Ne bi me čudilo da je i drvo ispod nije javor nego nešto što je bilo dostupno i povoljno...
Ja sam skoro siguran da nije javor, meni uopšte ne liči po strukturi. Jedino ako je sečeno ko zna kako pa je ispalo kako je ispalo.

Ja bih iskreno radije ostavio javor sa svojim prirodnim izgledom nego što bih ga farbao, bajcovao, lakirao... kako bih postigao efekat palisandera ili ebonovine. Po meni lepše izgleda prirodna boja i izgled javora nego ove ofarbane varijante, tonski ništa ne dobiješ a samo upropastiš drvo. Ali napominjem, to je samo moje mišljenje, a mušterija je uvek u pravu... :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest