Modifikovanje Hondo Sg

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Mugen_Gica
Posts: 349
Joined: 08 Feb 2012, 22:28

Re: Modifikovanje Hondo Sg

Post by Mugen_Gica » 05 Sep 2012, 18:37

Akrilni klir koat u spreju mi jedini nije pojeo swirl. A dodavanje mesavine fenola i formaldehida susi uljane boje drasticno brze.

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Modifikovanje Hondo Sg

Post by ApplePie » 05 Sep 2012, 22:52

Mugen_Gica wrote:Akrilni klir koat u spreju mi jedini nije pojeo swirl. A dodavanje mesavine fenola i formaldehida susi uljane boje drasticno brze.
Akrilni će ti pojesti stalak za gitaru, bilo koja guma ili silikon i to za sat vremena a ubrzavanje procesa sušenja ulja takozvanim "sikativima" dovodi do pucanja istog pa ti vidi ....

Mugen_Gica
Posts: 349
Joined: 08 Feb 2012, 22:28

Re: Modifikovanje Hondo Sg

Post by Mugen_Gica » 06 Sep 2012, 00:03

I kad se osusi? Interesantno. Nece mi pojesi nista posto sam od drveta pravio boks za instrumente. A kako moze da dodvede do pucanja kad je ovaj lik ( http://en.wikipedia.org/wiki/Han_van_Meegeren ) uspesno radio falsifikate slika sa tom kombinacijom, sta vise od fenol-formaldehida su se pravile figurice/telefoni/stampane ploce koristili su i za misije u svemiru? Mislim i onako samo isporbavam na kutijama za efekte i papiru/drvetu/itd. Cak i da dovede do pucanja uvek mogu da smirglam pa sve iznova.

S druge strane meni je poliuretan pojeo uljane boje a easy marble je istanjio i u nekim slucajevima brisao. Sta vise poliuretan mi je prilikom nanosa pojeo i stirpor koji sam koristio kao podlogu. Dok akril nije nista uradio podlozi koja je bila ispod njega, a to je ona posteljica koja ide ispod laminata

Ja sam uvek otvoren za savet, ali ocekujem da to deluje a ne da bude propast. .

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Modifikovanje Hondo Sg

Post by ApplePie » 06 Sep 2012, 01:52

Negde sam već napisao da je swirlovanje gitare sasvim druga priča od swirlovanja uskršnjih jaja i sličnih zezancija. Za te stvari posluži Easy Marble i akrilni lak. Prva stvar, gitara ima veću površinu i sa easy marble čim predješ tremolo boja krene da se tanji i postaje transparentna. Uljane boje koje kako vidim koriste po netu su elastičnije i sporije suše pa su upotrebljivije ali ni jedna nema dovoljno pigmenta da bi crna stvarno bila crna. Uljane boje se suše oksidacijom i polimerizacijom. Oksidacija stvara linoksin, materiju koja ostaje mekana, elastična dugo vremena i čuva na taj način ono što je ispod što je korisno kod umetničkih dela ali ne i za swirl. Polimerizacija je proces koji traje, kod ulja bar 6 meseci. Preslože se molekuli pa zajedno sa pigmentom naprave trajan i relativno otporan (ne i tvrd) sloj. Koliko god da je ulje "suvo" reaguje na razredjivače tako da prskanje ili lakiranje nekom agresivnijom smesom lakova i razredjivača ne dolazi u obzir ... Uljane boje je moguće lakirati damar lakom, a i to samo u tankim slojevima jer se svaki lak skuplja, gubi na volumenu isparavanjem razredjivača tako da na elastičnoj (uljanoj) podlozi popuca i ponaša se kao na ledu. Ubrzavanje sušenja ulja je takodje zeznut proces zato što najmanja odstupanja od propisanih aditiva ili nejednakost nanesenog sloja prave pukotine upravo zato jer se jedan deo suši (skuplja) brže, drugi sporije, pa pošto nije jednako elastičan pojave se nekad jedva vidljive sitne pukotine, nekad krateri i kanjoni.... Neko je zaključio da uljane boje plivaju po vodi pa bi bile pogodne za swirl i od tada svi pokušavaju sa uljanim. Ni to nije tačno, imaš uljane sa jako teškim pigmentima oksida metala pa ga nikakvo ulje neće naterati da ispliva. Za swirl se uglavnom koriste fluo pigmenti koji su nešto lakši pa ponekom i uspe da odradi kakav takav swirl ali to nije dobitna kombinacija.

A sad ono što je verovatno više puta spominjano na forumu. Akrilni lakovi, bilo kakvi nisu pogodni za gitaru. ENDE. Zapravo ako te ne mrzi da čekas oko godinu dana (makar bili i dvokomponentni) pa tek onda da poliraš ili kreneš da upotrebljavaš gitaru onda ok. DO tada, u tih prvih godinu dana probaj da joj prineseš silikon, gumu ili samo spusti na itison. U roku od sat vremena lak će početi bukvalno da se topi. Ostaviš li je preko noći na stalku ujutru očekuj da se zalepila za stalak. Takodje prebrišeš li alkoholom u tih prvih godinu dana u najmanju ruku će postati mutan ako ne pobeli. Taj deo od godinu dana se može skratiti pod IR lampom ali u tom procesu površina dostiže preko 60 celzijusa pa se može desiti da se drvenarija izvitoperi kao da je od plastelina. Da ne dužim ja sa ovim .. akril nije za gitaru i rešena stvar.

Sad malo o savetima ... Ja sam na dovodjenje swirla u upotrbljivo stanje potrošio 4 godine usavršavajući proces. I smatram se srećnim jer je Darrenu trebalo desetak godina da usavrši ono što je posle radio na Ibanezima. On je potpisao tada da neče otkriti detalje procesa dajući eksluzivnost Ibanezu i tako je do danas. Niko ne zna kako to tačno Darren Johansen radi. Ipak neke informacije su dostupne zahvaljujući internetu tako da ako te ne mrzi da računaš da je Vai dao 400 ml krvi za ona DNA swirl pa je to Darren mešao u odnosu 8:1 sa crvenom bojom, plus još 4 boje pa sve to na 320 tela koliko je ukupno swirlovao .... Elem, čista stranputica. Internet koliko je koristan toliko te može baciti u neki loop i može te koštati i novca i vremena. Ja takodje nikad neću odati postupak kojim ja pravim boje ili radim swirl. Možda ću ga prodati nekad nekome za neke fine novce a i to bi bilo komplikovano jer svaki pigment ima različita svojstva tako da se i boje prave različito. Tačnije ako odam za zelenu to ne važi za crvenu... Ono čime mogu da pomognem je da te uputim sa čime da ne gubiš vreme i mislim da je to dovoljno. Meni nije imao ko da kaže a niko to nije ni radio ovde, na netu ima milion ćorsokaka, pa ako te bar uputim šta da ne radiš mislim da sam ti uštedeo vreme. Plus tu je praksa koja je možda i najbitnija da bi cela stvar uspela. Bilo bi mi drago da je još neko odavde na dobrom putu da uradi relativno dobar swirl, ono da postanemo swirl nacija :) pa da izvozimo domaću pamet (ovde je tržište za swirl skoro pa nikakvo) ali ne očekujte da sažvaćem baš sve 8)

A sad konkretno, ja sam relativno dobre rezultate postizao sa Humbrolima. Obzirom da je u pitanju ta jedna gitara koju hoćeš da swirluješ probaj sa njima. Lakovi za nokte ili Easy Marble ne rade posao. I nadji prajmer za poliuretan, neki da nije agresivan. Posle toga lakiras polijem i swirl na mestu :ziveli:

Mugen_Gica
Posts: 349
Joined: 08 Feb 2012, 22:28

Re: Modifikovanje Hondo Sg

Post by Mugen_Gica » 06 Sep 2012, 10:25

Prajmer mi uopste nije agresivan prema bojama. Poprilicno je "kulturan" i tolerantan, zavrsni mi je problem.

To kako si ti mesao boje to je tvoja stvar, ipak ti novac zaradjujes na tome i to nikada nebih pitao. Mene jebe clear coat iskljucivo clear coat i nita vise. Vezbam ja sa humbrol bojama u poslednje vreme, i ok, lakse mi je sa 2 boje nego sa vecom kolicinom. Interesantno je da mi poliuretan nije pojeo sve swirl-ove, sto mi nikako nije jasno. Kako i zasto je pravio selekciju.

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Modifikovanje Hondo Sg

Post by ApplePie » 06 Sep 2012, 11:53

Sa Humbrol bojama treba malo sačekati, 7 do 10 dana. Iako deluje suvo na dodir zapravo nije. Može se utvrditi kad probaš da obrišeš razredjivačem, u tih prvih desetak dana se lakše briše. Kada je dovoljno suv onda nanosiš prajmer. Tanko ali ujednačeno, u dva sloja, razmak 24 sata. Posle toga poliuretan ne bi smeo da pravi probleme ? Iako u farbarama mogu da ponude nitro razredjivač za poliuretan ako ti je potrebno za pištolj potraži poliuretanski razredjivač. Tanki slojevi, samo da uhvati. Dvokomponentni poliuretan ne bi smeo uopšte da pravi probleme ... Najveći problem je nestrpljivost :) Naseckaš desetak daščica .. možeš i datume da obeležiš pa onako sistematski eksperimentišeš na svakoj. Čak i ako na prvi pogled izgleda dobro ostaviš negde sa strane pa nakon par meseci vidiš da li su se desile neke promene. Plus dobro posluži kad te ufati kriza :) Swirl je opasna droga i stvara zavisnost, za trenutke krize uvek imam u rezervi par pripremljenih daščica za swirl koje posle ostanu kao uzorci 8) :ziveli:

Mugen_Gica
Posts: 349
Joined: 08 Feb 2012, 22:28

Re: Modifikovanje Hondo Sg

Post by Mugen_Gica » 06 Sep 2012, 12:08

ApplePie wrote:Sa Humbrol bojama treba malo sačekati, 7 do 10 dana. Iako deluje suvo na dodir zapravo nije. Može se utvrditi kad probaš da obrišeš razredjivačem, u tih prvih desetak dana se lakše briše. Kada je dovoljno suv onda nanosiš prajmer. Tanko ali ujednačeno, u dva sloja, razmak 24 sata. Posle toga poliuretan ne bi smeo da pravi probleme ? Iako u farbarama mogu da ponude nitro razredjivač za poliuretan ako ti je potrebno za pištolj potraži poliuretanski razredjivač. Tanki slojevi, samo da uhvati. Dvokomponentni poliuretan ne bi smeo uopšte da pravi probleme ... Najveći problem je nestrpljivost :) Naseckaš desetak daščica .. možeš i datume da obeležiš pa onako sistematski eksperimentišeš na svakoj. Čak i ako na prvi pogled izgleda dobro ostaviš negde sa strane pa nakon par meseci vidiš da li su se desile neke promene. Plus dobro posluži kad te ufati kriza :) Swirl je opasna droga i stvara zavisnost, za trenutke krize uvek imam u rezervi par pripremljenih daščica za swirl koje posle ostanu kao uzorci 8) :ziveli:
Meni je ponestalo dasaka laminata pa sada to radim u maloj posudi sa racunima MG electronic-a i slicnih. Sinoc sam bas imao peh, previse boraksa sam nasuo i onda mi sve otislo sa strane. Samo jedan papiric mi je ispao kako treba.

A cekaj, da vidimo da li sam dobro razumeo. Beli primer ( znam da ti koristis beli epoksi, ali aj ne mogu nista sem tamno crvenog epoksija da nadjem ovde ) pa onda swirl, pa onda primer prozirni pa prozirni finis?

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Modifikovanje Hondo Sg

Post by ApplePie » 06 Sep 2012, 12:47

Nije neophodan epxy .. bilo šta belo kao podloga i da je tanko može da posluži. Epoxy je tvrd ko kamen pa ga koristim kao podlogu. Za swirl su meni najbitnije boje, ne koristim borax niti vodim računa o temperaturi vode, samo da nije zaledjena i da ne ključa. Sa Humbrolima je drugačije. Mora borax i mora neka 26 C temperatura mada sam ja radio i na nižim (oko 15 C). Od svega toga sam digao ruke (iako su swirlovi bili upotrebljivi) zato što nisam mogao da zamislim Johansena da otvara osamsto malih konzervica boje i mućka sve to u flaši od dvolitere Cole :D Grejače za vodu je koristio, po sopstvenom priznanju. Elem taman kad sam nabavio one termometre za akvarijume, pumpe i filtere za vodu, nenormalnu količinu boraksa krenuo sam od osnovnog a to je boja. Da te ne zamaram sa time, reč je o Humbrolu. Pošto je na uljanoj bazi potrebno ti je nešto da veže poliuretan za Humbrol a to je prajmer. Ako poli nije agresivan neće se ni zalepiti za uljanu boju kako treba a ako jeste onda će je nagristi. Zato ti je pre polija potreban neki katalizator. Ja pravim poliuretanske boje pa meni to nije potrebno ali za uljane mora.

Ukratko, sa Humbrolima, bela podloga, swirl, prajmer (probaj i akrilni ako ti je swirl tanak), pa lakiranje polijem...

Mugen_Gica
Posts: 349
Joined: 08 Feb 2012, 22:28

Re: Modifikovanje Hondo Sg

Post by Mugen_Gica » 06 Sep 2012, 22:36

Onaj signal green je takvo razocarenje. :grummel_2:


dexop
Posts: 8
Joined: 06 Nov 2012, 19:39
Location: Pancevo

Re: Modifikovanje Hondo Sg

Post by dexop » 03 Feb 2013, 14:43

ApplePie wrote: Ukratko, sa Humbrolima, bela podloga, swirl, prajmer (probaj i akrilni ako ti je swirl tanak), pa lakiranje polijem...
Zar PU nece da nagrize akril?

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Modifikovanje Hondo Sg

Post by ApplePie » 03 Feb 2013, 21:13

Lak hoce ali prajmer ne. A i da ga nagrize bitno je da ne ošteti swirl, a za akril nek se uFati što bolje može.

dexop
Posts: 8
Joined: 06 Nov 2012, 19:39
Location: Pancevo

Re: Modifikovanje Hondo Sg

Post by dexop » 04 Feb 2013, 01:58

Znam da postoje beli, sivi, i ostali prajmeri u boji .. Za providne nisam cuo. Moze li neka oznaka, proizvodjac ili slicno?

Mugen_Gica
Posts: 349
Joined: 08 Feb 2012, 22:28

Re: Modifikovanje Hondo Sg

Post by Mugen_Gica » 11 Feb 2013, 17:31

Mislim da ga nisi razumeo. Beli primer pa farba ( swirl u mom slucaju ) pa prozirni poli.

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Modifikovanje Hondo Sg

Post by ApplePie » 11 Feb 2013, 19:18

E koji sam papak.. ne odgovaram na vreme al em sam zaboravan em mi je vreme u konstantnom deficitu. Nego, kako nema providni prajmer ? Ima bre od happy colora do tamo nekih nepoznatih, nekada piše plastic primer, mat je, na njemu nema oznaka da li je sjajni ili mat.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest