Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrumenata

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrume

Post by nebeskacarica » 03 Jul 2014, 10:39

Hvala momci, da, to je dobra ideja, probaću danas da zavučem ruku i sam prvo dijagnostikujem da li se nešto odlepilo. U slučaju da bude tako, onda ću morati kontaktirati jednog od tih majstora... Doduše, imam i garanciju u Mitrosu za ovu gitaru, ali ne znam koliko bi to potrajalo, meni instrument treba bezmalo svakodnevno...

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrume

Post by nebeskacarica » 03 Jul 2014, 20:15

Evo danas sam konačno našao vremena da detaljno pregledam gitaru i na svoju sreću uočio da brujanje nastaje zbog toga što je matica od ulaza za kabal prosto olabavila.... jbg, sad me je malo i blam što to nisam odmah provalio, pa još sam tražio i savjet na forumu, ali nekako, odozgo iz pozicije svirača, djelovalo mi je ko da ta neprijatnost stiže iz predjela kobilice. Sve u svemu, hepiend za mene :ziveli:


Image

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrume

Post by bancika » 03 Jul 2014, 21:40

Cool. Btw, simpaticna gitarica. Ja sam originalno hteo da uzmem tu samo bez elektronike, ali nisu imali u radnji da se proba ni sa ni bez, a bilo me strah da se obavezem na kupovinu bez mogucnosti probe. Tako ostade GAS za nekim 000 :)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrume

Post by tommytigh77 » 06 Jul 2014, 04:48

Pitanje za one koji su u zadnje vreme menjali pragove - radi li iko od naših majstora sa Jescar pragovima? Znam da je obično u opticaju Dunlop koji potrošim ''k'o fića prirubnicu'', ili Stewmac koji je dosta izdržljiviji ali nema ga u jumbo promerima ala Dunlop 6100 ili Jescar 57110. Da li ste takođe imali iskustva u smislu da ste insistirali na određenoj vrsti i profilu pragova koje majstor nije imao, i kako je to proteklo što se nabavke i krajnje cene tiče?

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrume

Post by Trooper » 06 Jul 2014, 12:21

Mislim da ti bilo koji majstor moze ugraditi pragove koje mu doneses, to ti je mozda najbolja opcija (da nabavis sam i odneses na refret)

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrume

Post by majtimika » 06 Jul 2014, 13:38

ilijani trenutno ima neku zalihu jescara pa ga cimni bas smo neki dan pricali tako da poitaj

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrume

Post by tommytigh77 » 06 Jul 2014, 14:53

Trooper wrote:Mislim da ti bilo koji majstor moze ugraditi pragove koje mu doneses, to ti je mozda najbolja opcija (da nabavis sam i odneses na refret)
Gde naručiti (konkretno Jescar 57110-NS)? Google nešto neće da se druži sa mnom danas...


User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrume

Post by tommytigh77 » 06 Jul 2014, 16:12

Ovo unapred isečeno kad odneseš majstoru, kao da si mu lupio šamar. Mnogo je teško ovako sitne parčiće dodatno saviti, a da se to uradi precizno i pritom ne iskrivi jezičak. Npr. najmanji ''pre-radius'' na ovim komadima je 9.5, a meni je na gitari 7.25 radius, što znači da pre ukucavanja radius pragova treba da bude još manji od toga...
Mislio sam na ovako nešto (naravno ne u ovolikoj količini):
Image
Hvala u svakom slučaju.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrume

Post by Funkomat » 06 Jul 2014, 16:18

tommytigh77 wrote:Ovo unapred isečeno kad odneseš majstoru, kao da si mu lupio šamar.
:1:

Jednom sam koristio isecene, i nikad vise.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrume

Post by Trooper » 06 Jul 2014, 21:14

Na amazonu imaju neke modele pragova, komadi po stopu, 6 komada je 15ak dolara, samo treba videti da li salju i koliko bi to kostalo.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrume

Post by tommytigh77 » 07 Jul 2014, 00:56

Hvala, pogledaću to!

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrume

Post by majtimika » 07 Jul 2014, 08:32

ako strucnjak jesi pitao ko radi sa jescar, jesam ti rekao sta palamudis sad

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrume

Post by tommytigh77 » 07 Jul 2014, 14:33

majtimika wrote:ako strucnjak jesi pitao ko radi sa jescar, jesam ti rekao sta palamudis sad
Ako misliš da sam iskulirao tvoj post, nisam - hvala na informaciji, ali ne mogu da ''poitam'' kod Ilijanija samo zato što on ''trenutno ima neku zalihu''. Na kraju ću verovatno i odneti kod Ilijanija jer sam o njemu čuo sve najbolje, ali se raspitujem i o drugim opcijama, u slučaju da u onom momentu kad budem stigao da uradim pragove (jer mi sad treba gitara, drugu nemam) on više ne bude imao tu zalihu. Peace brother

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Domaći majstori za izradu i održavanje muzičkih instrume

Post by tommytigh77 » 14 Sep 2014, 18:00

Evo, sa nekih mesečak dana zakašnjenja, da podnesem izveštaj:
Pragove je radio Illiani, na kraju sam se odlučio za Jescar NS 68118 (profil kao Dunlop 6000, dakle super jumbo). Uradjen je compound radius 7¼ - 10 i ugradjen novi konjić od kosti. Stvarno nemam reči za rad, posvećenost i ljubaznost majstora Ilije. O ceni tek da ne pričam, za ovakav kvalitet, isplatilo bi se ići i mnogo dalje nego do Smedereva. Kroz priču sam uvideo da je čovek stvarno posvećen svom poslu do najsitnijih detalja, i vrlo dobro zna šta radi. Primetićete na slikama da su ivice pragova na početku vrata poprilično oborene zbog udobnosti, dok su pri kraju vrata maltene ravne da bi ostalo više ''mesa'', tj. da se ne bi dešavao ''fretout'' što je stalna boljka na stratovima, pogotovo sa 56mm spacing-om. Takođe mi je majstor stavio kvalitetniji kondenzator za tone pot bez ikakve nadoknade. Gitara svira kao blesava, žice sad mogu da se spuste bezobrazno nisko, mnogo niže od onoga što meni odgovara za svirku, a da i dalje nema buzza i mrtvih tonova, i verovatno zbog compound radiusa, mnogo je udobnija za svirku u gornjem registru. Šta još da kažem, osim da mogu svima od srca da preporučim Illiani Guitars!
Image
Image
Image
Image
Image

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest