Popravka klasicne gitare

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Popravka klasicne gitare

Post by Perce » 03 Nov 2015, 23:08

Zanima me misljenje domacih majstora, da li je ovu prelepu gitaru moguce dovesti u red!? U pitanju je Svedski Levin model 111 tj. Svedska verzija Goya G30, valjda. Jos uvek pokusavam da utvrdim istorijat.
U svakom slucaju, neki pokusaji popravke/lakiranja su prisutni ali ne znam nista o tome. U principu, mislim da bi najvise trebalo da me brine gornja ploca.
Image
Image
Image
Image
Image

Edit:
Utvrdjen istorijat. Levin 111 iz 1960 godine a evo i specifikacija:
http://www.vintage-guitars.se/Levin/Lev ... 1_info.htm

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Popravka klasicne gitare

Post by komil » 04 Nov 2015, 00:35

Naravno. To sa gornjom pločom se dešava veoma često na tako starim gitarama, "proradi" drvo.

p.s. Nešto izgleda mnogo debeo i nekonzistentan lak na gornjoj ploči. Kao da je čačkano.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Popravka klasicne gitare

Post by Kristijan » 04 Nov 2015, 08:10

Да, да, изгледа као да је накнадно додаван још један слој лака, рекао бих да се на једној слици види и да је лак мало цурио низбрдо.

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Popravka klasicne gitare

Post by Perce » 04 Nov 2015, 16:32

Jeste. Zamazivano je lakom, kao da ne postoji sutra. Jos jedna stvar, koja se bas i ne vidi na slikama jeste donja leva strana gornje ploce (kada se gleda od tela prema vratu) Tu drvo kao da je malo upalo. Ne deluje ni ulupano ni napuknuto nego kao da se uleglo.
Koliko pametno je staviti nove zice cisto probe radi? Bojim se da tenzija ne otkine nesto :D

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Popravka klasicne gitare

Post by Kristijan » 04 Nov 2015, 16:46

Већ имаш 4 жице, не могу још 2 да буду пресудне у том случају. Мислим да можеш да ставиш жице и да видиш шта се дешава.

Овде треба да се скроз скине лак, не може овако гитара да ради како треба. Најбитнија плоча резонатора је заливена са изузетно дебелим наносом, не може тако да вибрира у свом пуном сјају.

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Popravka klasicne gitare

Post by Perce » 04 Nov 2015, 16:49

Ok, hvala.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Popravka klasicne gitare

Post by Kristijan » 04 Nov 2015, 17:01

Молим те ми реци да ли је горња плоча резонатора једнослојна или ламинирана? По овим спецификацијама на линку који си навео делује као да је ламинирана, али кад гледам гитару нисам сигуран. Некако ми се чини да се нико не би зезао са десетослојним первазон, вратом од 5 уздужних комада дрвета и онаквом розетом на гитари која је сва од ламинираног материјала. А можда и грешим...

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Popravka klasicne gitare

Post by Perce » 04 Nov 2015, 22:43

Kada gledam ivicu rezonatorke rupe vidim samo jedan sloj. I ono sto sam uspeo da nahvatam od specifikacija po internetu, svi govore da je smreka. Niko ne pominje laminat.Ja nekako sumnjam da bi se neko zezao, sto ti kazes, sa 10oslojnim bindingom, ledjima i stranicama od drveta, vratom od 5 komada i plocom od laminata.

User avatar
jecaisale
Posts: 257
Joined: 13 Mar 2011, 00:33
Location: Bečej
Contact:

Re: Popravka klasicne gitare

Post by jecaisale » 04 Nov 2015, 22:58

Meni se cini da je gornja ploca kedar, onako po boji i strukturi godova. Mada mozda se varam zbog silnog laka. Cini se da je to neko lakirao cetkom i to uljanim lakom, on hoce da ostavi tako debelu curez, sto znaci da je umrtvljena ploca. to kaze Kristijan ne gine skidanje komplet laka pa tek onda videti u kakvom je stanju ploca.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest