Wax polish

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Wax polish

Post by Overdrive » 16 Oct 2015, 14:49

ApplePie wrote:Pisao ja nasiroko o ovome, malo pretrage ne bi skodilo :) uglavnom... limunovo ulje za ciscenje sluzi a ne za shine. Dosta zavisi i od samog palisandera, nije isto da li je Indija ili madagaskar, a moze se maltene polirati ako je "dobar". Najbolja zastita je uljem i glancanje carnaubom, a inace moze da posluzi i parafinska sveca kao vosak samo to nije za instrumente ... ovo sto ti hoces zahteva samo dobro ciscenje (izbacivanje svih necistoca i vlage iz pora, moze i alkoholom ili lako isparljivim uljima) zatim tretman malo tezim (guscim) uljima ili mesavinom, da bi pore upile ulje koje se zatim tu "osusi" (polimerizuje) a posle toga se moze glancati ... vosak sa malo terpentina pomaze da se lepo razmaze ako vec nije neka gotova smesa.

Ovo je u kratkim crtama, nemam vremena za vise trenutno, pcelinji vosak ima nisku temperaturu topljenja i nije pogodan sa ove stvari, kada se njime tretira npr skulptura onda je ok, za instrumente nije..
okej, zvuči dobro

Znaš šta me zanima, vrat na ovoj gitari je prilično "čist" i sad okej, mogu da ga svakako očistim dodatno, ali koja su to "teža ulja"? Kapiram da ona dolaze pre carnaube? Pe tek onda glancanje..?

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Wax polish

Post by ApplePie » 17 Oct 2015, 21:05

Sad idemo malo u detalje :) zavisi kakav je palisander, kako je tretiran pre toga, koliko upija ... Ja obicno kad "regenerišem" fingerboard koristim posle čišćenja gibsonovo ulje za fingerboard kao viskoznije (sve su to mesavine, sa dodatkom eteričnih ulja) u zavisnosti u kakvom je stanju bio namazem i ostavim da upije pa otklonim, izglancam visak. Posle toga dunlop kao dosta gušća mešavina daje taj sjaj. A ako menjam pragove pa da iznenadim musteriju koristim i vodenu šmirglu, lagano sa uljem od 1000, 1500 do 2000. A imam i neke svoje mešavine ;) E sad da se ne bi trošili u nasim uslovima poslužiće bilo koje orahovo, bademovo ili čičkovo ulje samo da bude ulje a ne ono za kosu.. Ima u apoteci samo treba traziti ulje a ne neke destilate sa uljem. Laneno ulje i ona jestiva, maslinova i kukuruzna a pogotovu suncokretovo ne treba koristiti jer spadaju u sporosušeća ulja što znači da nepotrebno oksidira i stvara linoksin koji je onako gumast, mekan tanak sloj koji se vremenom troši a često nije otporan na znoj, a takva ulja se ne mogu ni polirati ... Opet kazem sve zavisi koje je drvo u pitanju ili kakav palisander ali za sve vazi: Utrljati ulje u drvo, posle 15-ak minuta obrisati višak, ostaviti da se "suši" koliko je potrebno (izmedju par sati i par dana a zavisi od svih faktora, ulja temperature, vlage..) i tako ponoviti nekoliko puta. Ulja se poliraju posle najmanje 6 meseci " sušenja" zapravo polimerizacije.

Da dodam još i da je moguće koristiti i ulje za kundake, smao ja ih izbegavam jer danas sadrze mineralna ulja i cesto dosta lanenog. Mineralna ulja nisu dobra za drvo kada su instrumenti u pitanju. Slično je i sa voskiranjem, carnauba je prirodni biljni vosak i logično sasvim dobro "pegla" prirodna ulja. Pčelinji sam vec napisao a parafin je derivat nafte tako da ni on nije toliko dobar iako je sve to moguće koristiti. Danas postoje i kojekakvi sinteticki voskovi, silikoni ... ali i dalje napominjem, ne odrzavate skije i ne glancate podove nego instrumente od prirodnog materijala.

Jos nesto ? :) :ziveli:

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Wax polish

Post by Overdrive » 17 Oct 2015, 21:41

auu ApplePie brate..pa ovo ispade čitava nauka

A ja se zanosio mišlju da odem u neku hobi prodavnicu, kupim vosak za drvo i onu dremel zezalicu što glođe bupi rotira..pa da joj namikerim nešto za glancanje i udri dok ne dobije sjaj ko pengova muda..


ali to sa vodenom šmirglom mi se dopada

ovo drvo na mom stratu je malo svetlije (možda to znači i da je suvlje?) pa verovatno mora da prođe ceo taj kozmetički tretman, peglanje bora isl pre nego uopšte dođe do voska.. :cry:

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Wax polish

Post by Perce » 18 Oct 2015, 01:01

Mozda je farbana camovina pa nisu pogodili boju pa je zato svetlije :)

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Wax polish

Post by ApplePie » 18 Oct 2015, 14:43

Ume da posvetli palisander kad "posti", bude ko džigerica nikakav. Orahovo ulje je npr tamnije boje ali vremenom ne tamni, tačnije ne potamnjuje drvo, dok npr laneno vremenom promeni nijansu podloge u tamniju ... Konkretno za fingerboard, kako to rade velike firme kada su trikovi u pitanju koriste onaj sjaj za cipele (nesto slicno) ali iskljucivo sa bademovim uljem, kod nas ima jedan takav proizvod, ostali su nekakva hemija. Premazes ociscen fingerboard time pa kad se osusi nastavis tretman uljem :) nesto kao bajcovanje fingerboarda. Palisandera ima tamnih kao ebonovina i svetlih skoro kao malo zamazani maple... tonski se razlikuju utoliko sto tamniji daje topliji zvuk, probije se veci spektar frekvencija (zanemarljivo za normalne svirace) i zato je na ceni. Erdal mislim da se zove shoe polish, i potamnjuje drvce bez uticaja na zvuk of kors :D

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Wax polish

Post by Overdrive » 18 Oct 2015, 18:19

evo kako izgleda, ima li mu leka? :D

Image

Image

User avatar
Stevan Hinic
ex Muzicar koji pije!
Posts: 292
Joined: 19 Sep 2008, 14:22
Location: Beograd

Re: Wax polish

Post by Stevan Hinic » 18 Oct 2015, 20:28

Ja bih rekao da mu ‚‚lek‚‚ i ne treba, baš izgleda ok. :ziveli:

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Wax polish

Post by Overdrive » 18 Oct 2015, 20:52

Stevan Hinic wrote:Ja bih rekao da mu ‚‚lek‚‚ i ne treba, baš izgleda ok. :ziveli:
o..može to mnogo bolje

want this

Image

Image

don't want this

Image

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Wax polish

Post by ApplePie » 18 Oct 2015, 21:00

To mnogo bolje napravis za pola sata, i da se slozim da mu neki lek i ne treba ovo sto ti hoces je sasvim lako izvodljivo :)

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Wax polish

Post by Overdrive » 18 Oct 2015, 21:02

ApplePie wrote:To mnogo bolje napravis za pola sata, i da se slozim da mu neki lek i ne treba ovo sto ti hoces je sasvim lako izvodljivo :)
pa to mi kaži :)
šta predlažeš? čićešnje pa glancarica voskom..?

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Wax polish

Post by Overdrive » 18 Oct 2015, 21:03

Stevan Hinic wrote:Ja bih rekao da mu ‚‚lek‚‚ i ne treba, baš izgleda ok. :ziveli:
i da pojasnim..Ovo izgleda "ok", ali ok nije dovoljno!

Mora da se sija..

Samo kad se sija inspiriše me da sviram.. :XD:

Kad je ovako suvo ko taraba, nekako mi se i ne vata u ruke..

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Wax polish

Post by bancika » 18 Oct 2015, 21:26

B'ate, bolje vezbaj te pentatonike :)

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Wax polish

Post by Overdrive » 18 Oct 2015, 21:39

bancika wrote:B'ate, bolje vezbaj te pentatonike :)
ma vežbam al kad ne ide pa ne ide..

i sve osećam, ako malo uglancam vrat...ima da leti :lol:

teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Re: Wax polish

Post by teodorica » 05 Dec 2015, 00:05

Cisto laneno ulje nikad ne polimerizuje,dok u dodatku terpentina-po mogucstvu slikarskog,da i u kombinaciji sa pcelinjim voskom dobiajte ulje ili pastu za kundake koje ne ide u kombinaciji sa rosewood-om.Bas sam pratio tu temu kod vecine americkih graditelja i vecina preporucuju namensko limunovo ulje za fretboard-ve,ne vise od dvaput godisnje u predelima sa suvljom klimom,pa razmislite kolko bi puta trebalo mazati grif u nasim uslovima.Rosewood mora da dise,a samim tim se i susi.Zbog specificnih ulja koje poseduje i ne impregnira se lakovima,vec upravo namenskim uljima.U krajnju ruku zahvaliji je od ebony grifa koji je zbog neelasticnosti posebno sklon pucanju
Natopim grif danlopom,ostavim preko noci i sutra ga prebrisem.,jednom godisnje. Posle svakog sviranja,prebrisem ga suvom krpom i cao.Koga zabole da li sija ili ne,a evo na elektricnoj izgleda kao pre 8 godina gad sam je kupio

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest