Gibson Les Paul Custom: popravka headstock-a i refiniširanje

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Gibson Les Paul Custom: popravka headstock-a i refinišir

Post by Cortex » 25 Aug 2012, 09:45

Sve pohvale!!!!!

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Gibson Les Paul Custom: popravka headstock-a i refinišir

Post by NikolaNis » 26 Aug 2012, 23:30

Hvala momci svima na pohvalama, drago mi je da se i vama dopada. :ziveli:

Baba Slim, baš si pogodio poentu, takva je i bila ideja :)

luci
Posts: 460
Joined: 14 Apr 2011, 22:02
Location: Odzaci

Re: Gibson Les Paul Custom: popravka headstock-a i refinišir

Post by luci » 27 Aug 2012, 01:38

ponovo gledam slike i stvarno skidam kapu na pre svega ulozenom trudu, a i vestini... crna boja, a posebno u mat ili polu mat verziji su poznate kao potpuno ne tolerantne na bilo kakve nepravilnosti u radu, ne oprastaju ni najmanje greske... ovo je verovatno najtezi zadatak koji si mogao dobiti kad je refinish u pitanju, mat crni LP...

SkyHero94
Posts: 126
Joined: 05 Sep 2010, 14:12
Location: Sremska Mitrovica

Re: Gibson Les Paul Custom: popravka headstock-a i refinišir

Post by SkyHero94 » 27 Aug 2012, 12:37

Stvarno super uradjeno. Svaka cast. Samo napred i da bude jos slicnih tema i poduhvata. :1: :ziveli:

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Gibson Les Paul Custom: popravka headstock-a i refinišir

Post by NikolaNis » 28 Aug 2012, 09:30

Hvala drugari i vama na pohvalama i lepim željama :ziveli:

pedja 81
Posts: 190
Joined: 18 Nov 2010, 08:57

Re: Gibson Les Paul Custom: popravka headstock-a i refinišir

Post by pedja 81 » 04 Nov 2012, 23:26

Da ne otvaram novu temu imam jedno pitanje ako Nikola ili bilo ko drugi ume da mi odgovori-Zasto je na les polu tune o matic bridge postavljen krivo u odnosu na magnet?Poznato je da razdaljina izmedju prvog i 12-og praga je ista kao i 12 prag bridge,ali ako je bridge krivo postavljen kao kod les paul-a onda je to prosto nemoguce za sve zice.

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Gibson Les Paul Custom: popravka headstock-a i refinišir

Post by NikolaNis » 04 Nov 2012, 23:58

Pogledaj bilo koji most na električnim gitarama i videćeš da sedla ne stoje jedna pored drugih na podjednakoj udaljenosti od nut-a ili od 12. praga, odnosno nije dužina svake žice ista. Zbog malog prostora za pomeranje sedala na tune-o-matic mostovima na ovaj način je napravljena kompenzacija pa tako deblje žice imaju mogućnost da njihova sedla idu malo više unazad. Sve je stvar intonacije. Na Fender gitarama su mostovi takvi da sedla imaju više prostora za pomeranje napred-nazad pa nema potrebe da se most montira ukoso.

Evo i par primera na slikama, obrati pažnju kako stoje sedla a ne ceo most, videćeš da nigde nisu u istoj ravni...

Image

Image

Image

Image

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Gibson Les Paul Custom: popravka headstock-a i refinišir

Post by Aleksej79ns » 05 Nov 2012, 00:20

E kad smo vec kod toga, meni je jasno zasto, ali nije mi jasno nesto drugo...

U odnosu na "teoretski" polozaj, da li se prilikom izrade gornji deo (deblje zice) odmakne, ili se donja strana (tanje zice) primakne. Ako me razumete...?

Varenika
Posts: 197
Joined: 04 Jun 2010, 13:19

Re: Gibson Les Paul Custom: popravka headstock-a i refinišir

Post by Varenika » 05 Nov 2012, 02:04

a jel to teoretski zato sto su deblje zice ujedno i kruce, pa ne osciluju citavom duzinom, vec nesto kracom, pa se namjerno ostavlja za njih nesto veca duzina??

da probam da pojasnim na sta sam mislio, po obliku slicno kao duzina izvijanja pritisnutih greda pri razlicitom oslanjanju :

Image

tj, tanje zice kad osciluju imaju oblik najslicniji ovom prvom, a sto je zica deblja vise podsjeca na drugu od ove 4 grede, pa zbog toga...?

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Gibson Les Paul Custom: popravka headstock-a i refinišir

Post by fattwang » 05 Nov 2012, 07:23

Sva sedla su odmaknuta u odnosu na teoretski položaj, tj žice su duže. Tanke žice su malo duže a debele više duže.
Zašto? Žice ne leže na pragovima več su odaljene o njih. Kada prstom pritisnete žicu i naslonite ja na prag, malo je zategnete (nešto kao vertikalno bendovanje) i ona daje malo viši ton. Da bi ton bio u štimu vrši se kompenzacija, tj produže se žice na strani gde su sedla. Debele žice više menjaju ton kod pritiskanja, em su deblje, em su više.
Verovatno ste primetili, na slikama iz Nikolinog posta, diskontinuet kod podešavanja između trećeg i četvrtog sedla. To je zato jer su prve tri žice pune a poslednje tri motane, pa u različitoj meri reaguju na pritisak. :ziveli:

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Gibson Les Paul Custom: popravka headstock-a i refinišir

Post by NikolaNis » 05 Nov 2012, 08:46

Eto, čovek je sve lepo objasnio :ziveli:

pedja 81
Posts: 190
Joined: 18 Nov 2010, 08:57

Re: Gibson Les Paul Custom: popravka headstock-a i refinišir

Post by pedja 81 » 05 Nov 2012, 09:48

Jos par pitanja.
1.Zasto je na ovim slikama zica D bliza nutu nego zica G,ako uzmemo u obzir prethodno objasnjenje fattwanga onda ono nije dobro jer zica D je deblja i motana,G nije?
2.Zasto je na velikoj vecini akusticnih gitara kost na kobilici postavljena pravo?
3.Kada se postavlja tune o matic bridge a sva sedla se postave u ravni koja zica se uzima za idealan polozaj(nut-12 prag-bridge ista razdaljina) da li je to E tanka,E debela ili neka druga?Aleksej je postavio slicno pitanje ali da ga ja preformulisem.Neko ko ima les paul gitaru mogo bi to da izmeri.

pedja 81
Posts: 190
Joined: 18 Nov 2010, 08:57

Re: Gibson Les Paul Custom: popravka headstock-a i refinišir

Post by pedja 81 » 05 Nov 2012, 10:09

Uh malo sam se za..bo za ovo drugo pitanje,tek sad vidim da i kod akusticnih je postavljen u krivo,izvinjavam se.

User avatar
nikolic025
Posts: 892
Joined: 21 Aug 2008, 02:03
Location: Odzaci/Novi Sad

Re: Gibson Les Paul Custom: popravka headstock-a i refinišir

Post by nikolic025 » 05 Nov 2012, 12:52

na akustari je krivo,ali je skoro uvek druga žica ispred prve,a to mene buni.

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Gibson Les Paul Custom: popravka headstock-a i refinišir

Post by Aleksej79ns » 05 Nov 2012, 15:11

fattwang wrote:Sva sedla su odmaknuta u odnosu na teoretski položaj, tj žice su duže. Tanke žice su malo duže a debele više duže.
Zašto? Žice ne leže na pragovima več su odaljene o njih. Kada prstom pritisnete žicu i naslonite ja na prag, malo je zategnete (nešto kao vertikalno bendovanje) i ona daje malo viši ton. Da bi ton bio u štimu vrši se kompenzacija, tj produže se žice na strani gde su sedla. Debele žice više menjaju ton kod pritiskanja, em su deblje, em su više.
Verovatno ste primetili, na slikama iz Nikolinog posta, diskontinuet kod podešavanja između trećeg i četvrtog sedla. To je zato jer su prve tri žice pune a poslednje tri motane, pa u različitoj meri reaguju na pritisak. :ziveli:

Da, znam da je to zato sto su odmaknute, pa sam i pretpostavio da su sedla pre odmaknuta, ali mislim bolje da pitam... :)

Zato su mi nezgodne akusticne gitare, ja imam neku krsh Stagg i bile su jako visoke zice, i ja sam ih malo spustio, a polozaj sedla je ostao isti... Ili cak, da stavim tanje zice mogu, ali ne mogu da podesim intonaciju i onda moze da bude problema... :(

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest