Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd.

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Шмајсер
Хинт-Лорд
Posts: 1055
Joined: 17 Feb 2008, 22:03
Location: Мош пит

Re: Ciscenje zica

Post by Шмајсер » 24 May 2008, 11:11

е синоћ сам скувао жице за бас, па ћу да рекнем колко су издржале. Сад имају тон као нове. Користио сам брацину методу за сушење ака поред пите гужваре сам ставио и жице.

vbraca
vrabac
Posts: 2107
Joined: 14 Aug 2007, 14:55

Re: Ciscenje zica

Post by vbraca » 24 May 2008, 19:40

VIdeces, imace zvuk kao nove zice...

User avatar
Шмајсер
Хинт-Лорд
Posts: 1055
Joined: 17 Feb 2008, 22:03
Location: Мош пит

Re: Ciscenje zica

Post by Шмајсер » 25 May 2008, 12:09

То сам већ рекао да имају, мада треба само да видим колко ће то да траје :D

vbraca
vrabac
Posts: 2107
Joined: 14 Aug 2007, 14:55

Re: Ciscenje zica

Post by vbraca » 25 May 2008, 12:53

Maksimum nedelju dana...

User avatar
Cilal Najed
Posts: 283
Joined: 24 Apr 2008, 19:47
Location: Beograd

Re: Ciscenje zica

Post by Cilal Najed » 11 Jun 2008, 23:12

Moram da dodam da je jedan prijatelj na anilizi dobio sledeci rezultat: Fast Fret = parafinsko ulje + miris limuna.
Parafinsko ulje se kupuje u apoteci i kosta ispod 100 din cela bocica, od nje se moze napraviti barem 50 Fast fretova (a verovatno i mnogo vice).
Ipak, najbolja fora je wd40 - probajte!

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Ciscenje zica

Post by sirac-šunka » 14 Jun 2008, 10:08

Cilal Najed wrote:Fast Fret = parafinsko ulje + miris limuna.
Jel to neka proverena analiza?
A gde da kupim miris limuna? :D

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Ciscenje zica

Post by Sava » 14 Jun 2008, 11:51

Cilal Najed wrote:Fast Fret = parafinsko ulje + miris limuna.
Nisam koristio Fast fret i ne znam na šta to liči, ali svako ulje bi moralo da masti. U svojoj kolekciji imam parafinsko, orahovo i limunovo ulje i koristim ih za čišćenje i podmazivanje gitare i delova, hoću da kažem da znam kako je parafinsko ulje prilično masno pa mi ta analiza zvuči malo nelogično, ali nisam probao (i neću).

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Ciscenje zica

Post by dejankuki » 14 Jun 2008, 12:02

Ja sam pak negde procitao ja sastav toga, naphtha + citrus sto ce reci nafta iliti petrolej????


Ja znam za mesavinu Alkohola, sode-bikarbone i limontusa.. sve to pomesati, ocistiti fretboard (rosewood/palisander) i onda na vatu staviti neko PRIRODNO ulje tipa cickovo, orahovo... i to je to..

Ovaj savet sam dobio kada sam kupovao gitaru od Vidoje Bozinovica licno..

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Ciscenje zica

Post by sirac-šunka » 14 Jun 2008, 12:14

A je l koristio neko D'Andrea Lemon Oil, valjda je samo za ciscenje fingerboarda?
Ima li nekog razloga da predjem na ovo umesto Pronto-a koji redovno koristim?

User avatar
b-Looser
MF veteran
Posts: 368
Joined: 03 Aug 2007, 12:04

Re: Ciscenje zica

Post by b-Looser » 14 Jun 2008, 16:14

Koristim Dunlop limunovo ulje za čiscenje fingerboarda to je valjda slicno. Ne koristi se za lakirane povrsine! Ne znam kakav je tvoj vrat.

User avatar
Dusan
MF veteran
Posts: 291
Joined: 08 Oct 2007, 18:30

Re: Ciscenje zica

Post by Dusan » 14 Jun 2008, 16:19

sirac-šunka wrote:A je l koristio neko D'Andrea Lemon Oil, valjda je samo za ciscenje fingerboarda?
Ima li nekog razloga da predjem na ovo umesto Pronto-a koji redovno koristim?
Ej i ja koristim pronto(ne za zice),mislio sam da sam poremecen,sad mi je lakse.A LImunovo ulje kao prehranjuje drvo

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Ciscenje zica

Post by Sava » 14 Jun 2008, 17:25

dejankuki wrote:Ja sam pak negde procitao ja sastav toga, naphtha + citrus sto ce reci nafta iliti petrolej????
Meno ovo deluje logično. Jednom prilikom me mrzelo da menjam žice pa sam ih samo prebrisao krpicom namočenom medicinskim benzinom. Logika je bila da treba da odmastim žice i oćistim ih od prljavđtine. Gitara je zazvučala mnogo bolje i svežije, ali samo neko kraće vreme.
dejankuki wrote: Ja znam za mesavinu Alkohola, sode-bikarbone i limontusa.. sve to pomesati, ocistiti fretboard (rosewood/palisander) i onda na vatu staviti neko PRIRODNO ulje tipa cickovo, orahovo... i to je to..

Ovaj savet sam dobio kada sam kupovao gitaru od Vidoje Bozinovica licno..
Ovde se već otišlo van teme kao i par postova posle tvog. Kada je reč o čišćenju fretboarda verujem da je ovaj Džindžerov savet korektan jer je sastav sličan limunovom ulju.

User avatar
Cilal Najed
Posts: 283
Joined: 24 Apr 2008, 19:47
Location: Beograd

Re: Ciscenje zica

Post by Cilal Najed » 14 Jun 2008, 22:38

Da, analiza je tacna, izvrsena na nekom fakultetu u Bg (stvarno ne znam tacno koji), ali znam lika koji je dao fast fret za tu priliku (bivsi basista mog benda).
Meni ulja ne prijaju na vratu, ne volim taj osecaj pod prstima. Volim da su mi ciste ruke, nove zice, ili ako su stare, wd40 pa dobro prebrisem i to je to. Medicinski benzin je odlican, ali mnogo disuje...

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Ciscenje zica

Post by sirac-šunka » 15 Jun 2008, 00:45

Dusan wrote:
sirac-šunka wrote:A je l koristio neko D'Andrea Lemon Oil, valjda je samo za ciscenje fingerboarda?
Ima li nekog razloga da predjem na ovo umesto Pronto-a koji redovno koristim?
Ej i ja koristim pronto(ne za zice),mislio sam da sam poremecen,sad mi je lakse.A LImunovo ulje kao prehranjuje drvo
Nista se ne sekiri, Dule. Jedan moj drug lepo uzme pronto i obrise svaki milimetar gitare, naravno ukljucujuci i zice. To je u stilu: "Pa lepo pise Multi Superfice (Za sve podloge)" :mrgreen: !
BTW ima i nekih Prontoa u malim staklenim flasicama isto kao nesto, sa mozda bas limunovim uljem i to sluzi za osvezavanje i prehranjivanje :P drveta, pa deluje kao dobra jeftinija zamena za Dunlop ili D'Andrea limunovo ulje. To cu morati da probam.
Cilal Najed wrote: ...najbolja fora je wd40 - probajte!
Hm, bas sam malopre koristio WD40 za odsrafljivanje, zasta je on i predvidjen i covece koliko to smrdi. I to samo sto sam prsnuo par puta. Koliko bi samo trebalo za sve zice.
Ja bih ipak ovo preskocio...


Jos da dodam, a cini mi se da niko jos nije spomenuo, jedan moj drug je ubedjen da je idealno resenje (i bolje od Fast Freta) Nivea bebi krema. Stavi na krpicu, izglanca zice i kako kaze, ko nove.


Ma sve je ovo zanimljivo, samo zasto eksperimentisati i muciti se, kad jedan D'Andrea String Cleaner ili prehvaljeni Fast Fret (pa neka je i parafinsko ulje + citrus, dobijes i onu kool drsku sto lici na pecat :mrgreen: , valjkastu futrolicu i krpicu) kostaju oko 400-500 dinara, a traju i vise od pola godine i uz svakodnevnu upotrebu? :)

User avatar
Molotov
MF veteran
Posts: 242
Joined: 23 Dec 2007, 00:03

Re: Ciscenje zica

Post by Molotov » 18 Jul 2008, 21:51

Imam neki GT 80 sprej za odmascivanje sa teflonom ... cini se da radi posao .. nije agresivan kao WD40 pa je sasvim ok .... ovaj teflon ostavlja zastitni sloj na zici pa znoj teze lijepi prljavstinu . :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest