Drugari, zanima me vaše mišljenje...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply

Koji od ova dva dizajna vam se više sviđa

T1
16
46%
T2
19
54%
 
Total votes: 35

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Drugari, zanima me vaše mišljenje...

Post by mislim_stvarno » 12 Nov 2012, 10:27

Kristijan wrote:Сад би моје главно питање било да ли је толико битно да потенциометар буде толико близу магнета код кобилице? Разумм да треба да буду поравнати, да није пожељно да стоје као на овом мом цртежу, али ме свакако занима да ли је битно да буду толико близу један другом?
Zavisi od ukusa.
Image
Image

Metalci (verovatno ne samo metalci) se zaklinju u ovakav raspored kontrola. Navodno, pot kod magneta smeta kod trzanja. :? Kontam da ljudi naviknuti na strat nece biti zadovoljni zbog bilo kakvog odstupanja u odnosu na fender (no offence guys :ziveli: ).

Npr, moja gitara ima v/v/t/3way http://www.keymusic.com/gfx_productcode ... -Black.jpg kontrole, neck vol je kod magneta, bridge je bas u tom polozaju kod kobilice (posto je tom, jos je malo iza), i nikakav problem. To kazem kad pricam i o situaciji gde mi je neck zavrnut do kraja, i ne diram ga nego sviram bridge, i treba mi vol za bridge. Ne osecam nikakvu vecu nelagodnost u odnosu na ibanez gde je jedini vol bas kod magneta.

E sad, ja, kao ni bilo koji pojedinac, nisam pravo merilo, nit sviram takvu muziku kakva se po defaultu svira na stratu, a verovatno i ne koristim preterano mnogo vol, (nekad ga smanjujem da smanjim gain, izvucem neki prljaviji klin), ali reko' da skrenem paznju da postoje ljudi kojima ta pozicija nije savrsena, i ljudi kojima ne smeta ni druga pozicija...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Drugari, zanima me vaše mišljenje...

Post by Kristijan » 12 Nov 2012, 10:41

У реду, ово је корисна информација.

Остаје проблем прекидача с 5 положаја, који је неопходан за гитаре са 3 магнета. Њега је једноставно тешко углавити на неку позицију која је битно другачија од позиције Стратовог прекидача, треба некако да буде на правцу кретања руке, јер има релативно дугачак ход. Не могу да га убуџим негде ближе рогу. Ови прекидачи што нису blade, него имају ону куглицу унутра, као било који Гибсон, далеко лакше могу да се сместе на неку другу позицију на гитари, и да се заротирају како год хоћеш.

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Drugari, zanima me vaše mišljenje...

Post by Cortex » 12 Nov 2012, 11:06

Ovo kao shto je na crtezhu meni deluje odlichno. Najveci fail mi je pozicija kontrola na telecasteru, em ne mozhesh da radish volume swell-ove, em je prebacivanje sa bridge magneta na srednju poziciju npr ili neck, totalni horror koji nikad ne uspevam da izvedem a da se istovremeno ne smanjim na volume pot-u. To me MNOGO nervira. Chak razmishljam da izrovem kanal i da pickup selector stavim negde kao na les pau-u, ili, samo da za 90% okrenem pickup selector kakav je kod teleta trenutno, pa da menjam magnete na gore-dole fazon. Aupizdmaterinu...

Na ovoj slici T2, ja bih stavio pickup selectro da bude toggle, 3-way, Gibson style, i da bude u predelu maske ali na samom rogu ovom vecem. To em daje dodatnu originalnost gitarici i koketiranje sa shkolama [Gibson infuse] a plus je praktichno, zamisli metalca koji svira tapping na vratu [to se obichno radi na neck magnetu da zamskira greshke i poveca fluidnost] a onda treba da prebaci na bridge magnet da nastavi ritam svirku, pa samo spusti ruku preko selektora i vec je sve na mestu. Meni bi bilo praktichno [iako ne sviram takvu muziku]. Selector bi bio dovoljno daleko da ni u funk strumming-u ne bi sluchajno promenio magnete.
Ne znam, ja lichno se ne osecam komforno ako ruka treba da mi ide unazad kako bih uradio neshto, komotnije mi je komfornije, prirodnije, da ide unapred. Moja dva dinara.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Drugari, zanima me vaše mišljenje...

Post by nebojsak » 12 Nov 2012, 11:06

Još je rano za to u ovoj fazi, ali cimnite me kad bude došlo do toga, za preporuku u vezi domaćih custom magneta :)

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Drugari, zanima me vaše mišljenje...

Post by oboss » 12 Nov 2012, 11:46

sto se tice pozicije prekidaca za biranje pozicija magneta, tj u ovom slucaju petostepenog moje misljenje je da postoje tri pozicije ( aj da ih nazovemo LP, strat, PRS ) i da sve tri pozicije imaju svoje fanove i pljuvace. znam par ljudi koji se zaklinju u lp prekidac na gornjem rogu i ne zele da gledaju gitare sa prekidacem na guzici kao kod PRS-a ali znam isto toliko ljudi koje nervira taj prekidac na rogu i zaklinju se za izum prekidaca dole pozadi. stratova pozicija je toliko sarseno namestena za ovaj dizajn gitare a jos je izvorna inspiracija strat tako da ja se nebi mnogo premisljao oko toga uzduzna petica blago zakosena prma pravcu njihanja ruke i to je to.
znam da je zajebancija ali za potove je najbolje namestiti prema poruciocu. ako ruka voli da mali prst drzi na vol potu onda mu ga namestiti na mali prst vol pota a ako ga ne zanima sem za master stimanje onda ga spustiti da ne smeta. a probni primer uraditi prema sebi.
ja volim da mi je sve izmaknuto tako da sam ja pobornik prs rasporeda ali to su moja dva dinara .

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Drugari, zanima me vaše mišljenje...

Post by Cortex » 12 Nov 2012, 11:56

Cortex wrote:da bude toggle, 3-way, Gibson style, i da bude u predelu maske ali na samom rogu ovom vecem.
sad vidim da nisam dobro objansio, chitam i ni meni nije jasno :lol: , elem ovo [trebaloj e da pishe na rogu manjem]

http://www.fileden.com/files/2008/5/18/ ... lector.jpg

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Drugari, zanima me vaše mišljenje...

Post by nebojsak » 12 Nov 2012, 11:59

oboss wrote:sto se tice pozicije prekidaca za biranje pozicija magneta, tj u ovom slucaju petostepenog moje misljenje je da postoje tri pozicije ( aj da ih nazovemo LP, strat, PRS ) i da sve tri pozicije imaju svoje fanove i pljuvace. znam par ljudi koji se zaklinju u lp prekidac na gornjem rogu i ne zele da gledaju gitare sa prekidacem na guzici kao kod PRS-a ali znam isto toliko ljudi koje nervira taj prekidac na rogu i zaklinju se za izum prekidaca dole pozadi. stratova pozicija je toliko sarseno namestena za ovaj dizajn gitare a jos je izvorna inspiracija strat tako da ja se nebi mnogo premisljao oko toga uzduzna petica blago zakosena prma pravcu njihanja ruke i to je to.
znam da je zajebancija ali za potove je najbolje namestiti prema poruciocu. ako ruka voli da mali prst drzi na vol potu onda mu ga namestiti na mali prst vol pota a ako ga ne zanima sem za master stimanje onda ga spustiti da ne smeta. a probni primer uraditi prema sebi.
ja volim da mi je sve izmaknuto tako da sam ja pobornik prs rasporeda ali to su moja dva dinara .
+1

Misim, fora i jeste u tome da se nikad neće udovoljiti svima, te se onda kreće od najširih mogućih afiniteta onih koji učestvuju u procesu.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Drugari, zanima me vaše mišljenje...

Post by Kristijan » 12 Nov 2012, 12:04

Cortex wrote:Chak razmishljam da izrovem kanal i da pickup selector stavim negde kao na les pau-u, ili, samo da za 90% okrenem pickup selector kakav je kod teleta trenutno, pa da menjam magnete na gore-dole fazon. Aupizdmaterinu...
Можда би могао да ставиш на ову металну плочицу прекидач као код Гибсона.
Cortex wrote:Na ovoj slici T2, ja bih stavio pickup selectro da bude toggle, 3-way, Gibson style, i da bude u predelu maske ali na samom rogu ovom vecem.
Дакле као код Лес Пола... Немам појма, ја највероватније за себе не бих ту негде убуџио прекидач, али нисам сигуран колико људи то воли. Узето и ово у разматрање.
nebojsak wrote:Još je rano za to u ovoj fazi, ali cimnite me kad bude došlo do toga, za preporuku u vezi domaćih custom magneta :)
ОК, стварно је још рано, али добро је да знамо за што више комбинација по том питању.
Cortex wrote:
Cortex wrote:da bude toggle, 3-way, Gibson style, i da bude u predelu maske ali na samom rogu ovom vecem.
sad vidim da nisam dobro objansio, chitam i ni meni nije jasno :lol: , elem ovo [trebaloj e da pishe na rogu manjem]

http://www.fileden.com/files/2008/5/18/ ... lector.jpg
У праву си, потпуно погрешно сам те разумео :) Да, ово јесте сигурица, не можеш да удариш у овај прекидач шта год да радиш.
oboss wrote:sto se tice pozicije prekidaca za biranje pozicija magneta, tj u ovom slucaju petostepenog moje misljenje je da postoje tri pozicije ( aj da ih nazovemo LP, strat, PRS ) i da sve tri pozicije imaju svoje fanove i pljuvace. znam par ljudi koji se zaklinju u lp prekidac na gornjem rogu i ne zele da gledaju gitare sa prekidacem na guzici kao kod PRS-a ali znam isto toliko ljudi koje nervira taj prekidac na rogu i zaklinju se za izum prekidaca dole pozadi. stratova pozicija je toliko sarseno namestena za ovaj dizajn gitare a jos je izvorna inspiracija strat tako da ja se nebi mnogo premisljao oko toga uzduzna petica blago zakosena prma pravcu njihanja ruke i to je to.
znam da je zajebancija ali za potove je najbolje namestiti prema poruciocu. ako ruka voli da mali prst drzi na vol potu onda mu ga namestiti na mali prst vol pota a ako ga ne zanima sem za master stimanje onda ga spustiti da ne smeta. a probni primer uraditi prema sebi.
ja volim da mi je sve izmaknuto tako da sam ja pobornik prs rasporeda ali to su moja dva dinara .
Највероватније ће на крају прекидач са 5 положаја да остане у некој позицији врло сличној Страту. Ја не марим Лес Полов положај прекидача, и мени је ова По Рид Смит варијанта сасвим ОК, мада ја у свирању не чачкам много прекидач.
nebojsak wrote:Misim, fora i jeste u tome da se nikad neće udovoljiti svima, te se onda kreće od najširih mogućih afiniteta onih koji učestvuju u procesu.
Знам, али покушавам да видим шта већем броју људи врши посао. Не очекујем да ћемо да убодемо варијанту која ће свима да одговара, али макар да не буде варијанта која најмањем броју људи одговара.
Last edited by Kristijan on 12 Nov 2012, 12:07, edited 1 time in total.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Drugari, zanima me vaše mišljenje...

Post by fattwang » 12 Nov 2012, 12:05

Cortex wrote: Najveci fail mi je pozicija kontrola na telecasteru... prebacivanje sa bridge magneta na srednju poziciju npr ili neck, totalni horror ...
Jedno od rešenja je da promeniš kontrolnu pločicu.
Na primer, volume na kontrolnoj pločici Squier Affinity Telecastera je pomeren za skoro 1cm tako da ima dosta mesta da se ugura mali prst kod šaltovanja magneta.
Image
Ili rešenje koje predlaže Kinman sa zakošenim prorezom.
Image

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Drugari, zanima me vaše mišljenje...

Post by Baba Slim » 12 Nov 2012, 12:30

Moje razmišljanje:

Pozicija potova i selektora za magnete je nešto, na šta se čovek pre ili kasnije navikne. Imao sam različitih gitara, duži vremenski period svaku ponaosob, i moram priznati da sam se pre ili kasnije navikao na određenu konfiguraciju (LP kopija, Ibanez RG, Tele Thinline 72, PRS McCarty, Telebaba).

Ali, definitivno, NAJVIŠE MRZIM poziciju volume pota kod Strata. Mislim da mi ništa ne smeta kao to. Kad god sam od drugara uzeo strata da probam na par dana, primetim kako mi se nešto nekako gitara stišava dok sviram. I shvatim da ne primećujući ja stišavam gitaru rukom jer mi kod okidanja konstantno dlan smanjuje vol pot.

Kad sam kupio PRS-a mislio sam da ću se teško navići na položaj selektora magneta koji je bio udaljen, iza kobilice.
Spoiler:
Image
Međutim, u jako kratkom roku je ruka krenula sama u tom pravcu.

Što se telca tiče, ja sam odmah zamolio majtimiku (pri prvom sviranju njegovog Telca no.1 sa tom Thinline 69 maskom) da OBAVEZNO odalji selektor magneta od prvog pota, jer kao što Cortex reče, jednostavno je prokleto preblizu, a tako je i na ostalim standardnim Teletinama sa standarnim metalnim control plate-om.

Dakle, raspored je stvar ukusa, i to što se meni sviđa, ne mora da znači da će se svideti nekom drugom. Mislim da je jako teško naći neki univerzalni položaj koji će svima odgovarati.
Što se mene tiče, apsolutno mi je svejedno gde su potovi, gde je switch, na gornjem rogu (lp stil) ili dole kod kobilice, ili čak iza (što bi možda većini ipak bilo predaleko, treba da bude blizu ali da NE SMETA), ali valjda bih obavezno tražio sledeće, poučen sopstvenim iskustvom u praksi:

- da kontrole ne budu toliko blizu jedna drugoj da ne možeš bez smetnje malim prstom da koristiš bilo koju kontrolu bez problema (jer pri tome kačiš susednu), i to u brzini
- da nisu na takvom položaju da pri malo slobodnijem (uslovno rečeno ''funk'') okidanju gore-dole može bilo šta da se zakači
- da prokleti vol pot ne bude odmah uz bridge magnet. ::ranting:: :lol: Ovo kao na gornjem linku za PRS je najbliže što bih voleo da se vol pot nalazi bridge magnetu. Blizu je a ne smeta, mislim da ga nijednom nisam pomerio slučajno.
- i, poslednje, kad razmislim, voleo bih da mi od kontrola (ako se nalaze na istoj polovini tela) najbliži bude selektor za magnete, pa vol pot, pa tone pot, jer ih jednostavno pri sviranju najviše koristim tim redosledom, što bi rekli - respektivno. :)

Što se mene tiče, sva rešenja koja ispunjavaju date uslove su u igri. :ziveli:
Last edited by Baba Slim on 12 Nov 2012, 12:44, edited 1 time in total.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Drugari, zanima me vaše mišljenje...

Post by Kristijan » 12 Nov 2012, 12:41

Ја рецимо не радим никад volume swell малим прстом десне руке, и мање више ми је свеједно где је потенциометар. Али има људи који то воле да чачкају, па сад покушавам да установим колико је то тражена опција.

Мени је Страт удобан само што се тиче облика трупа, све остало ми не одговара. Потенциометар за гласноћу преблизу, прекидач на најпогрешнијем месту, а има и средњи магнет, који мени много смета за окидање, будући да доста окидам прстима. И иначе нисам никад имао потребу за гитарама са 3 магнета. Страт дефинитивно није гитара за мене.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Drugari, zanima me vaše mišljenje...

Post by nebojsak » 12 Nov 2012, 12:47

Ja bih stratu ostavio samo neck magnet.

Btw, evo ideje što se mene tiče - gibsonolika đitra sa telac bridgeom i strat neckom, moj omiljeni konbo :) Što se tiče rasporeda potova i zajebancija, Baba je u pravu, na sve se čovek navikne ako ima smisla i dostupno je.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Drugari, zanima me vaše mišljenje...

Post by Baba Slim » 12 Nov 2012, 12:53

Što se mene lično tiče, mora biti funkcionalno rešenje, a još ako je i estetski prijatno, pun pogodak. :)

E sad, znam i da su funkcionalnost i estetika jako relativne stvari, i zavise od individualnih potreba (eto npr. - korišćenje volume swell-a), i zato ne bi bilo loše imati na umu/u ponudi razne kombinacije pozicija prisutnih kontrola, u zavisnosti od toga šta je potencijalnoj mušteriji preče.

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Drugari, zanima me vaše mišljenje...

Post by NikolaNis » 12 Nov 2012, 13:05

Pozicije potova i switch-a kao i samih magneta, mosta, elektronike bi bilo moguće menjati prema afinitetima naručioca. Za sada je ideja napraviti primerke koji bi na najbolji način demonstrirali šta gitare mogu, kakav je osećaj kada se drže u rukama, kakva je ergonomija... Normalno da bi se ti modeli i prodali ako se neko zainteresuje i odgovara mu ta postavka kakva će biti na tim početnim modelima. Sada kroz ovo konstruktivno pisanje treba doći do nekog najuniverzalnijeg rešenja koje bi bilo prihvatljivo većini ljudi a kojima bi se lako i izašlo u susret ukoliko žele neke izmene.

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Drugari, zanima me vaše mišljenje...

Post by NikolaNis » 12 Nov 2012, 13:33

Evo da pokažem od čega smo krenuli. Ovo je početni dizajn za Strat verziju. Kao što vidite pickguard je klasična Strat priča. Posle toga smo Kristijan i ja došli do toga da bi bilo praktičnije rešenje da se potovi i switch montiraju sa zadnje strane, već smo pojasnili zašto...

Image

Onda je Kristijan osmislio onaj manji pickguard koji se odlično uklapa i na T1 i T2 model. Evo sada i novog rešenja što se tiče pozicija potova i switcha, kakvo je sad mišljenje, da li je ovo bolje?

Image

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest