CNC

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Margos
Posts: 672
Joined: 28 Oct 2009, 22:57

CNC

Post by Margos » 17 May 2010, 22:31

Ljudi da li moze da se napravi jeftina CNC masina za rezanje tela gitare,ili barem za crtanje oblika gitare po drvetu pa da se rucno izreze?Da li ima delova kod nas?

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: CNC

Post by ssmc » 17 May 2010, 23:12

To bi ti bio CNC za rezanje drveta.Nisam siguran da to može da se napravi za male pare,a da radi valjano.Verovatno bi i nekako postigao preciznost ali kad treba primeniti silu rezanja,e tu bi bilo problema.Šta znam,vidim par problema zašto ne bih sam napravio ovako neku spravu.
I kako misliš da li ima delova?

User avatar
Stanko
Posts: 1559
Joined: 13 May 2009, 15:59
Location: Beograd

Re: CNC

Post by Stanko » 18 May 2010, 00:01

Ja znam da je prijatelj mali cnc (radna povrsina oko 20x30cm) platio 3k evra. Pa se racunaj :)
Indigo, pa seci rucno :) :ziveli:

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: CNC

Post by ssmc » 18 May 2010, 00:14

Stanko wrote:Ja znam da je prijatelj mali cnc (radna povrsina oko 20x30cm) platio 3k evra. Pa se racunaj :)
Indigo, pa seci rucno :) :ziveli:
Yep,to bi bila cena.I dobro je prošao.Strugovi idu od 10k€ pa naviše koliko se sećam.Možda je nešto pala cena,al' CNC je daleko od jeftinog + ako misliš sam da praviš to,onda treba da razmisliš i o upravljačkom software-u....ne baš lagana stvar rekao bih.

User avatar
BluesBoy
Posts: 219
Joined: 03 Apr 2008, 23:30

Re: CNC

Post by BluesBoy » 18 May 2010, 00:27

Nije uopste lagana stvar, bavim se masinstvom i da ne ulazimo u detalje.... cnc ti je potreban za serijsku proizvodnju a ti ako ces na godisnjem nivou da pravis 10-ak gitara prakticnije je da platis nekom da ti izreze po zelji, nego da se zezas sa programima, kupujes cnc itd itd.....

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: CNC

Post by ssmc » 18 May 2010, 00:43

BluesBoy wrote:Nije uopste lagana stvar, bavim se masinstvom i da ne ulazimo u detalje.... cnc ti je potreban za serijsku proizvodnju a ti ako ces na godisnjem nivou da pravis 10-ak gitara prakticnije je da platis nekom da ti izreze po zelji, nego da se zezas sa programima, kupujes cnc itd itd.....
Zaboravih da napomenem ovo za serijsku proizvodnju
daklem :1:

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: CNC

Post by Dersu Uzala » 18 May 2010, 01:47

ssmc wrote:
Stanko wrote:Ja znam da je prijatelj mali cnc (radna povrsina oko 20x30cm) platio 3k evra. Pa se racunaj :)
Indigo, pa seci rucno :) :ziveli:
Yep,to bi bila cena.I dobro je prošao.Strugovi idu od 10k€ pa naviše koliko se sećam.Možda je nešto pala cena,al' CNC je daleko od jeftinog + ako misliš sam da praviš to,onda treba da razmisliš i o upravljačkom software-u....ne baš lagana stvar rekao bih.
Imam ja kopiju MasterCam upravljackog softvera za CNC negde. Starija verzija doduse, pre par godina. Sve radnje radi, od dizajna do sece knezova. :mrgreen:

User avatar
Hillybilly
Posts: 855
Joined: 21 Mar 2008, 11:36
Location: Zemun

Re: CNC

Post by Hillybilly » 18 May 2010, 08:42

Jednostavnije resenje i dosta jevtinije je kopir makina kao ova:

http://www.tollway.com/archtop/started/duplicator.htm

Image

Image

Jednom napravis sablon....ostalo je rock'n'roll!
Sa ovaknom napravom mozes ne samo da isecas oblike vec i da pravis archtop varijante kao na les paul, PRS i jazz gitarama.

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: CNC

Post by ssmc » 18 May 2010, 09:54

Hillybilly wrote:Jednostavnije resenje i dosta jevtinije je kopir makina kao ova:

http://www.tollway.com/archtop/started/duplicator.htm

Image

Image

Jednom napravis sablon....ostalo je rock'n'roll!
Sa ovaknom napravom mozes ne samo da isecas oblike vec i da pravis archtop varijante kao na les paul, PRS i jazz gitarama.
E na kopir sam totalno zaboravio...kako je CNC uleteo sve te starije tehnologije su nekako gurnute u zapećak (što se tiče razmišljanja os istim).

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: CNC

Post by Sava » 18 May 2010, 10:11

Pa ja prikazao ovo viewtopic.php?f=34&t=13021, ali izgleda da niste povezali. Ko nešto malo zna o ovome (ja sam pripravnik pripravnika teme!) jasno mu je da je najteže odraditi telo oblika jajeta.

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: CNC

Post by ssmc » 18 May 2010, 10:16

Sa ovim bi mogao recimo da se uradi nacrt(za kopir mašinu),ali mislim da ne bi moglo da se radi i samo rezanje (da ne smaram sa razlozima).Svakako dobra zezalica,mi smo se zezali na faksu sa povezivanjem računara i mernih elemenata,ili uopšte perfiernih uređaja te potom programiranjem u C-u.....uh happy days,ništa nisam naučio :hide:

User avatar
Stanko
Posts: 1559
Joined: 13 May 2009, 15:59
Location: Beograd

Re: CNC

Post by Stanko » 18 May 2010, 11:23

Ima fri programa za voznju masine, rade pod linuxom uglavnom. Takodje mogu da od 3d modela, naprave program za CNC. Treba malo umeca, i za te free, i za komercijalne verzije, ali snadje se covek. Veci je problem kupiti samu masinu ;)

Kopirka je fina solucija, ali onda moras da kupis/napravis sablone :)

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: CNC

Post by Sava » 18 May 2010, 11:24

@ssmc
Naravno, čovek se igrao sa svojim 12-godišnjim sinom, ali je napravio i sličnu i ozbiljniju mašinu za graviranje tako da verovatno može da se doradi i za druge namene. Inače, radi se o Nebojši Čupiću koji je vrstan elektroničar i ovlašćeni serviser Roland/Boss firmi.

User avatar
Margos
Posts: 672
Joined: 28 Oct 2009, 22:57

Re: CNC

Post by Margos » 18 May 2010, 18:13

Ma vidjao sam po netu neke jeftine cnc spravice.Znam da za rezanje mora da bude neka zajebana ali mislim da ne bi bio problem za neku koja ce da crta po drvetu.I ta kopir masina je dobra stvar.Kako radi?Na kom principu?Da li je kompjuterski navodjena kao cnc?
Kada sam pitao da li ima delova mislio sam na onaj "kako se vec zove" deo koji povezuje masinu i komp.Verovatno ima sema na netu pa moze da se uradi pcb

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: CNC

Post by ssmc » 18 May 2010, 21:32

Sava wrote:@ssmc
Naravno, čovek se igrao sa svojim 12-godišnjim sinom, ali je napravio i sličnu i ozbiljniju mašinu za graviranje tako da verovatno može da se doradi i za druge namene. Inače, radi se o Nebojši Čupiću koji je vrstan elektroničar i ovlašćeni serviser Roland/Boss firmi.
Nije problem u putanji,već u primeni sile prilikom rezanja drveta.To treba uzeti u obzir i nije naivna stvar.Ok što se tiče putanje i svega,to je kinematski deo,al' kad sile ulete u priču e onda to postaje ozbiljnije (i skuplje naravno).

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest