Iverica Za telo gitare

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
shomyxd
Posts: 37
Joined: 17 Feb 2011, 11:41
Contact:

Iverica Za telo gitare

Post by shomyxd » 01 Mar 2011, 18:08

Zanima me da li je moguce da se od iverice izradi telo gitare i da li je iverica tvrdopresovana dobra kao materijal za ovu namenu jer imam brdo iverice pa bih hteo da isprobam.. :D Hvala unapred

User avatar
kwiss
Posts: 775
Joined: 13 Sep 2010, 12:25
Location: Gornji Milanovac

Re: Iverica Za telo gitare

Post by kwiss » 01 Mar 2011, 18:15

shomyxd wrote:Zanima me da li je moguce da se od iverice izradi telo gitare i da li je iverica tvrdopresovana dobra kao materijal za ovu namenu jer imam brdo iverice pa bih hteo da isprobam.. :D Hvala unapred
Ona je dobra samo za HiFi kutije i ništa drugo

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: Iverica Za telo gitare

Post by Bozha » 01 Mar 2011, 18:22

Padalo je i meni na pamet kad sam video kakvih sve "drvenih" dezena ima. Uzmes duplu debljinu, abs kant i da vidis egzotike! Al sta ces sa vratom? Gips?

User avatar
kwiss
Posts: 775
Joined: 13 Sep 2010, 12:25
Location: Gornji Milanovac

Re: Iverica Za telo gitare

Post by kwiss » 01 Mar 2011, 18:40

Mislim da je gibson šesdesetih nešto probao sa ivericom ili panelom :?:

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Iverica Za telo gitare

Post by michabass » 01 Mar 2011, 18:44

shomyxd
sve pametno što si rekao u drugim temama zakopao si ovim pitanjem.... jesi li ti ozbiljan čoveče ili je ovo neka sprdnja? :shock:

shomyxd
Posts: 37
Joined: 17 Feb 2011, 11:41
Contact:

Re: Iverica Za telo gitare

Post by shomyxd » 01 Mar 2011, 21:09

ne bre ljudi pitam ovo je bilo pitanje bas me zanimalo da vidim sta i kako a ovo je samo idea a ne 'sprdnja'

shomyxd
Posts: 37
Joined: 17 Feb 2011, 11:41
Contact:

Re: Iverica Za telo gitare

Post by shomyxd » 01 Mar 2011, 21:12

neznam, mozda neko probao ..nemora da znaci ako sam pitao da sam neozbiljan, svasta coveku pada na pamet to znaju oni malo iskusniji koji se bave ovakvim temama..

User avatar
Markony
Posts: 486
Joined: 11 Apr 2009, 21:39
Location: Jagodina

Re: Iverica Za telo gitare

Post by Markony » 01 Mar 2011, 22:18

michabass wrote:shomyxd
sve pametno što si rekao u drugim temama zakopao si ovim pitanjem.... jesi li ti ozbiljan čoveče ili je ovo neka sprdnja? :shock:
:1:

User avatar
Stanko
Posts: 1559
Joined: 13 May 2009, 15:59
Location: Beograd

Re: Iverica Za telo gitare

Post by Stanko » 02 Mar 2011, 09:02

Pit'o covek, sta ga odma napadoste :)
Kao sto ti ljudi rekose, nikako nije dobro, jer drvo treba da rezonuje i prenosi vibraciju, a struktura iverice prvo nije potpuno homogena i samim tim amortizuje vibracije :) sto je bas ono sto ne zelimo da postignemo :ziveli:

User avatar
Dusan
MF veteran
Posts: 291
Joined: 08 Oct 2007, 18:30

Re: Iverica Za telo gitare

Post by Dusan » 02 Mar 2011, 10:41

ma ljudi prave gitare od pleksiglasa, karbonskih vlakna, pa nista. Ako stavis piezo bridz moze dosta dobro da zvuci i s ivericom. Vrat naravno vodr

shomyxd
Posts: 37
Joined: 17 Feb 2011, 11:41
Contact:

Re: Iverica Za telo gitare

Post by shomyxd » 02 Mar 2011, 19:50

pa bas zato pitam kao sto dusan kaze ima raznih gitara od pleksiglasa pa do ...metla..xD pa sam bas zato pitao da vidim mozda je nekom na ideu doslo tako nesto pa je probao... :mrgreen:

shomyxd
Posts: 37
Joined: 17 Feb 2011, 11:41
Contact:

Re: Iverica Za telo gitare

Post by shomyxd » 02 Mar 2011, 19:58

Dobro sad da se manemo sala sta mislite za orah kao telo za gitaru .? ^^

User avatar
Stanko
Posts: 1559
Joined: 13 May 2009, 15:59
Location: Beograd

Re: Iverica Za telo gitare

Post by Stanko » 03 Mar 2011, 08:56

shomyxd wrote:Dobro sad da se manemo sala sta mislite za orah kao telo za gitaru .? ^^
"Zamena" za mahagoni, radi se i od njega, napolju ga cak poneki prodaju kao nekakvu egzotiku. Zgodniji je za basove. Ja sam svog explorera planirao od oraha, ali sam odustao, ali sam na kraju ipak uzeo mahagoni, jer je to to! :)

Pogledaj i ovo
http://www.taylorguitars.com/guitars/fe ... oods/Tone/
http://www.cbguitars.com/woods.htm

I srecno! :)

P.S. Ako ti treba literature i nacrta o gradnji gitara ja cu da zipujem i da ti bacim sve sto sam ja skupio...

User avatar
gricko
Posts: 287
Joined: 13 Nov 2009, 15:02

Re: Iverica Za telo gitare

Post by gricko » 03 Mar 2011, 09:48

shomyxd wrote:Zanima me da li je moguce da se od iverice izradi telo gitare i da li je iverica tvrdopresovana dobra kao materijal za ovu namenu jer imam brdo iverice pa bih hteo da isprobam.. :D Hvala unapred
ma, sve može! al' nije dobar materijal. super težak i ne rezonantan. kao da praviš telo od stirodura ili azmafona. ;)
kada sam bio mali, pravio sam ja telo od medijapana. mislim - može. al' ne znači da treba.

neki šalabajzer, koji se odaziva na ime ned steinberger je svojevremeno uvrteo sebi u glavu da materijal nije presudan, već magneti itd
po meni je apolutno dokazao da je u pravu.
Dusan wrote:ma ljudi prave gitare od pleksiglasa, karbonskih vlakna, pa nista. Ako stavis piezo bridz moze dosta dobro da zvuci i s ivericom. Vrat naravno vodr
to su sve rezonantni materijali, tako da se ne broji. prave se i od aluminijuma i od čelika....
shomyxd wrote:Dobro sad da se manemo sala sta mislite za orah kao telo za gitaru .? ^^
težak.
http://www.warmoth.com/Bass/Options/Woo ... tions.aspx
"Luxurious coloring and grain patterns are the earmarks of Walnut. Whether using an oil finish or a deep clear gloss, the pleasing appeal of Walnut always delivers. This is an open grained wood. Walnut is in the heavy weight category but it's not quite as heavy as hard maple. It has a similar sound to hard maple but it tends not to be as bright. "

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Iverica Za telo gitare

Post by oboss » 03 Mar 2011, 10:00

gledao sam pre neki dan snimak na kome je lik montirao magnet i vrat na betonski blok umesto tela gitare . i radi ko grom. neznam jel neko pokusao od sira da napravi celu gitaru. dakle moze od svega da se napravi al nema smisla. a za orah sam cuo da nevalja zbog uroka pa ti sad vidi :O.o: :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest