Koje drvo i gde kupiti?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by Aleksej79ns » 28 Jun 2011, 13:32

Image

Ovako nekako se ide, ako sam potrefio. :)

User avatar
istiqrac
Posts: 488
Joined: 10 May 2008, 16:51
Location: Beograd

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by istiqrac » 29 Jun 2011, 01:31

Uf, aj ako neko bude isao tamo ovih dana neka uzme neki kontakt ili bar tacnu adresu :) Za tu cifru vredi iscimati se iz Bg-a.

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by Aleksej79ns » 29 Jun 2011, 14:24

Prolazio sam danas tuda, ali nisam ulazio u ulicu, ali ako vam je tako bitno, svraticu jedan dan, danas, sutra, cim bude lepse vremem da mogu bajsom, da ne trosim benzin, posto sam i onako blizu, pa cu uzeti kontakt. :)

I mozda ima mala ispravka na slici, mozda je jedna ulica vise na levo, ali putanja je slicna! :XD:

luci
Posts: 460
Joined: 14 Apr 2011, 22:02
Location: Odzaci

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by luci » 14 Jul 2011, 02:27

imam jednu malu nedoumicu, pod drvetom za vrat gitare uspevam da nadjem samo javor, mahagoni, rosewood i jos neke egzotike, zasto je to tako, jel moze vrat da se napravi recimo od oraha? ako je dobar suv, ili video sam ovde na forumu mislim da je clan Sisko Marcetic napravio celu gitaru od tresnje, zanima me dal se to ne praktikuje jer je tresnja redja od recimo javora ili kako?

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by oboss » 15 Jul 2011, 12:14

vrat mozes da napravis i od oraha i od kruske pa i od tresnje ili sljive. bitno je da je struktura drveta od kojeg pravis vrat pravilna i po mogucnosti gusca. sto ce reci nije bas svaki komad oraha za praviti vrat od njega ali istini za volju nije ni svaki komad javora za vrat. jos ako planiras da pravis vrat iz vise lamela onda apsolutno nemas razloga da oklevas. ja sam pravio vratove i od oraha i od kruske i pokazali su se odllicni i tonski i konstrukcijom.
to sto se svugde pominju javor , mahagoni i rosewood je iz jednostavnog razloga jer su oni najbolji i tonski i estetski ali ako malo pogledas custom shopove videces sta se sve koristi i koji je sirok dijapazon vrsta drveca i drugih materijala koji se koriste u gradnji gitara .

luci
Posts: 460
Joined: 14 Apr 2011, 22:02
Location: Odzaci

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by luci » 15 Jul 2011, 12:34

hvala na detaljnom odgovoru... to me zanimalo.. :D

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by Aleksej79ns » 15 Jul 2011, 20:40

JA sam procitao da recimo hrast spada u drvo od kog se ne pravi gitara... Ne znam zasto... :?: :idea:

luci
Posts: 460
Joined: 14 Apr 2011, 22:02
Location: Odzaci

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by luci » 15 Jul 2011, 20:45

hrast koji sam ja gledao uopste nije rezonovao a i tezak je uzasno tako da su to verovatno razlozi, al recimo Brian May special gitara ima cini mi se vrat od hrasta i njegova originalna a i ovi modeli koje prodaje... tako da nema pravila

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by oboss » 15 Jul 2011, 22:57

pa za hrast je glavna mana to sto je uzasno tezak i ima tu makro poroznu strukturu koju je u nekim providnim finisima dosta tesko zavoriti. tonski je dosta gluv mada se moze naci komada koji su odlicni. ja sam napravio jednu gitaru od hrasta , doduse samo telo, i meni je bila super. na ovom forumu ima tema o gradnji prs-a od hrasta u kompletu i kako sam skontao sem sto odlicno izgleda i zvuk mu je dobar. dakle ima pravila ali ima i izuzetaka.
tu se vracamo na onu pricu sto su javor i mahagoni i mocvarni jasen toliko popularni. tu uglavnom nema fule i sa tonske strane i po pitanju specificne tezine. ja sam veliki protivnik koriscenja lipe i topole u gradnji gitara upravo zbog uzasne strukture drveta ali to je izuzetno lagano drvo i neki od apsolutnih masterpieceova su napravljeni upravo od lipe i topole. pa i jova ili joha se pocela koristiti jer je bila veoma jeftino i izuzetno lagano drvo a evo ga sada postade nezamislivo napraviti strata ili telca sa mudima bez tog drveta.

luci
Posts: 460
Joined: 14 Apr 2011, 22:02
Location: Odzaci

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by luci » 31 Aug 2011, 01:53

nasao sam koja je firma ta u ns gde je aleksej kupio maretijal za svoju gitaru, oce se smatrati reklamirajem da okacim link za sajt ovde? ako da onda cu poslati PP kome treba, ako ne recite pa kacim...

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by Aleksej79ns » 02 Sep 2011, 14:05

:oops: Ja nikako da odem tamo da uzmem kontakt...

Ali utvrdio sam da sam malo omasio mozda crtez, ali eto moze da se nadje...

Ma okaci, sta fali, vidis da su ljudi pitali, a ni ti ni ja ne radimo u toj firmi i nemamo koristi od "reklame"... :)

luci
Posts: 460
Joined: 14 Apr 2011, 22:02
Location: Odzaci

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by luci » 02 Sep 2011, 14:16

pustio sam na PP ljudima koji su trazili tako da nije frka ko god hoce nek se javi...

User avatar
Stevan Hinic
ex Muzicar koji pije!
Posts: 292
Joined: 19 Sep 2008, 14:22
Location: Beograd

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by Stevan Hinic » 02 Oct 2011, 21:37

Planiram ovih dana da kupim materijal za izradu strata ili telca, nisam jos odlucio konacno kog ce oblika biti, pa ne znam gde u Bg-u da kupim 1. jasen ili jova za telo 2. javor za vrat. I okvirno koliko bi me to drveno zadovoljstvo kostalo, da mogu da planiram. Hvala :ziveli: P.S mislim da postoji neka tema o nabavci drveta na forumu ali ja nisam mogao da je nadjem.... pa zato pitam ovde.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by majtimika » 03 Oct 2011, 16:31

ako kupujes na drvarama 1500-2000, ako kupujes od majstora 5000 i jace

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by metalstringer » 26 Sep 2017, 13:10

Ljudi pomozite ako mozete. Ne uspevam naci drvo alder-jovu za izradu tela. Trazio sam i trazim i jos nista :) Ako neko mozda zna gde se moze kupiti, poruciti itd, ako neko zna mozda nekog majstora koji ima javite.
Hvala

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest