Koje drvo i gde kupiti?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Akilone
Posts: 8
Joined: 09 Jun 2009, 22:06

Koje drvo i gde kupiti?

Post by Akilone » 18 May 2011, 22:38

Ovako, planiram da napravim stratocaster. Vec nekoliko dana se raspitujem, pretrazujem, dosadjujem iskusnim majstorima... Najvise "literature" sam pronasao na jednom hrvatskom forumu, pa su mi neki njihovi termini nejasni. Koje je drvo - joha? Da li je translate.google.com u pravu kad kaze da je to joha-jova? Da li je dobra kombinacija za strata telo-joha i vrat-javor? I da li treba neko posebno drvo da bi se dobio sunburst efekat (zbog onih sara na drvetu)? I sto je najbitnije - gde u Novom Sadu ili u okolini nabaviti kvalitetno drvo (jasen, joha, adler, kesten, ... ) za gitaru?

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by NikolaNis » 18 May 2011, 22:48

Već je puno pisano o tome i ovde na forumu ali hajde da te ne kritikujem pa samo kratko.
Joha=jova=alder to drvo se koristi za telo kod Strata i Telca ako već pričamo o Fenderu.
Ash=jasen ista priča.
Maple=javor koristi se za vrat a može i za telo ponekad, uglavnom samo kao top kod Fendera za neke modele.

Sunburst možeš praviti na svakom drvetu a šare o kojima pričaš su prirodni godovi drveta, verovatno si video telo od jasena jer on ima izrazito izražene "šare"

Gde u Novom sadu naći, to će morati da ti kaže neko od tvojih komšija na forumu, ja sam malo južnije.
Pozdrav i srećno u radu :ziveli:

Akilone
Posts: 8
Joined: 09 Jun 2009, 22:06

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by Akilone » 18 May 2011, 23:34

Hvala. :) Koje su alternative za alder u slucaju da ga ne nadjem u ns-u?
Kako se na stratu stavlja truss rod? od gore ili od dole i da li se uopste pricvrscuje na jednom kraju ili se samo stavi u kanal?

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by NikolaNis » 19 May 2011, 08:57

Savetujem ti da se učlaniš na ovaj forum http://www.tdpri.com/ i tamo ćeš pronaći mnogo podataka kao i celih postupaka izrađivanja Fender style gitara. Uglavnom su to Telecasteri ali ima i po neki Strat. U svakom slučaju postupak izrade je skoro isti, razlikuje se izgled tela i glava na vratu.

Postoje razne šipke za vratove a stavljaju se ili sa prednje strane (ispod fingerboarda) ili odpozadi. Ukucaj u google ili youtube building Stratocaster i dobićeš more informacija.

Što se tiče tela za gitaru ja sam ti rekao da može da bude od jove, jasena ili javora, to je to što Fender koristi ali tebi niko ne može da zabrani da probaš još neki materijal pogodan za izradu.

Akilone
Posts: 8
Joined: 09 Jun 2009, 22:06

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by Akilone » 20 May 2011, 18:51

Hvala Nikola za link.
Ljudi, da li neko zna gde u NS mogu da nabavim jovu, jasen ili javor - dobro kvalitetno i suvo drvo? Bio bih veoma zahvalan kad bi dobio neku informaciju.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by Dersu Uzala » 20 May 2011, 18:53

Pade mi na pamed sad, video sam na nekom forumu da u Srbiji ima javora i to rebrasa oko TV tornja na Rtanj plan'ni. Idu ljudi i seku po svoj prilici, bar koliko sam ja skapirao.

SkyHero94
Posts: 126
Joined: 05 Sep 2010, 14:12
Location: Sremska Mitrovica

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by SkyHero94 » 24 Jun 2011, 19:44

Evo konacno sam resio da krenem u avanturu pravljena gitare koja ce verovatno potrajati dugo.Kako se skupi novac tako ce i gitara da napreduje.Treba svet jedan savet posto sam nov u gradnji instrumenata.Napravio sam plan i prikupio sve informacije,alat niej problem posto mi je cale stolar i ima radionicu kao ni drvo.Jedino sto me muci izrada vrata i fingerbord-a.Posto sam pocetnik dali da prvi put kupim neki polovan vrat ili da kod nekog narucim ako je voljan da mi napravi.E da i najvaznije nisam rekao,pravim stratocastera:telo od jasena i vrat bi bio najverovatnije od javora(za koji nisam siguran da imam).Najradije bi fingerbord od rosewood-a posto sam na takav i navikao.Imate li neke savete? :bow:

User avatar
Gagi
Posts: 756
Joined: 28 Apr 2011, 20:16
Location: Timacus regio

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by Gagi » 24 Jun 2011, 20:02

Sutra s ćaletom idem da sečem jedan jasen mnogo star i mnogo gabaritan, ćale se bavi stolarstvom i isplanirao neke stepenice... ali sutra će da bude odvojena jedna daska za prvi custom strat, mislio sam da telo bude malo veće i deblje od originala... inače selo je u okolini Rtnja, da proverimo tu legendu...

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by Aleksej79ns » 24 Jun 2011, 20:20

Akilone wrote:Ovako, planiram da napravim stratocaster. Vec nekoliko dana se raspitujem, pretrazujem, dosadjujem iskusnim majstorima... Najvise "literature" sam pronasao na jednom hrvatskom forumu, pa su mi neki njihovi termini nejasni. Koje je drvo - joha? Da li je translate.google.com u pravu kad kaze da je to joha-jova? Da li je dobra kombinacija za strata telo-joha i vrat-javor? I da li treba neko posebno drvo da bi se dobio sunburst efekat (zbog onih sara na drvetu)? I sto je najbitnije - gde u Novom Sadu ili u okolini nabaviti kvalitetno drvo (jasen, joha, adler, kesten, ... ) za gitaru?
Vidi moju temu, tj. prati, na ovom podforumu, ja cu praviti tako nesto sto ti hoces... :D PA ne bas prevo Strat, ali na taj fazon.

Ja ti mogu reci gde sam ja uspeo da nabavim drvo za moju buducu gitaru. Ne bih da ispadne da reklamiram nekog :XD: znaci nemam nikakav interes, samo hocu da pomognem. Ne znam tacno kako se zove ulica, nalazi se prekoputa Avia pumpe, kada se ide prema Veterniku, Futogu... Znaci ako ides od srane Futoga, ici sces desno, a prepoznaces ima neki znak pise nesto Hemoslavija ili tako nesto. E tom ulicom ides skroz do kraja, i kada ne moze vise pravo, onda ides desno. Nije asfaltirano... Dalje jos malo ides i ulica levo te vodi do neke firme koja ima mnogo vrsta drveta, dasaka, i hoce da prodaju na komad. Nije bas jeftino, ali... Plus moras da ih smaras malo :XD: da se icimaju ali meni je uspelo. Kupio sam jasen za telo (nisu imali jovu, i pitanje je ko uopste ima tako nesto...) i javor za vrat. Izaslo me oko 1000 kinti, ali morao sam kupim i vise nego sto mi je trebalo, jer takva je bila daska od javora...
Akilone wrote:Hvala. :) Koje su alternative za alder u slucaju da ga ne nadjem u ns-u?
Kako se na stratu stavlja truss rod? od gore ili od dole i da li se uopste pricvrscuje na jednom kraju ili se samo stavi u kanal?
Truss rod mora na drugom kraju (suprotnom od onoga gde se zavrce) da se nekako pricvrsti. Kako god ti odgovara, ali mora da ima "kontru" ako me razumes, inace ce moci da se okrece, a i da jednostavno izadje :) kako ga pritezes, ako ne bude "zakacen nekako".

Ja sam video crteze gde se stavlja od dole, verovatno i ti imas te crteze, ali videces da tu zljeb nije iste dubine svuda, tako da je prilicno zeznuto to napraviti... Ja cu probati, kada budem radio da pravim od gore, tj. ispod fretboarda.

E sada vidim da je tema malo stara, ali ajde... :) Nekom mozda zatreba.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by Funkomat » 25 Jun 2011, 14:51

1000 i jasen i javor?
Jel imas neki broj telefona?

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by Aleksej79ns » 25 Jun 2011, 15:29

Da za telo sam uzeo dasku debljine 5cm, sirine oko 25 a duzine takve da sam je presekao na 2 dela, i sada cu da je lepim, da dobijem sirinu, a za vrat isto debljine 5 cm, duzine dosta za vrat, s tim da sam odsekao 2 komada uzduz da dobijem za fretboard, i ostatak za vrat, ako me razumes.

E to je bilo oko 1000 dinara ukupno.

Nemam stvarno nikakav kontakt, ali ako odes tako kako sam objasnio ne mozes omasiti! :) To je neka firma ima i nazivi sve, ali nisam zapamtio...

luci
Posts: 460
Joined: 14 Apr 2011, 22:02
Location: Odzaci

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by luci » 25 Jun 2011, 17:58

a imas li predstavu imaju li mahagoni recimo?

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by Aleksej79ns » 25 Jun 2011, 20:02

Ne znam za sigurno ali sumnjam... Mada, ko zna, imaju razne vrste.

luci
Posts: 460
Joined: 14 Apr 2011, 22:02
Location: Odzaci

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by luci » 27 Jun 2011, 21:06

cekaj koji je to deo grada uopste jel Adice?

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Koje drvo i gde kupiti?

Post by Aleksej79ns » 28 Jun 2011, 13:30

Pa nemam pojma, preko puta pumpe Avia, kada se ide za Futog, znaci mozda je vec Veternik, mozda i nije...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest