Koji mahagoni????

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Korenjak
Posts: 341
Joined: 21 Dec 2007, 21:14
Location: Vrnjačka Banja

Koji mahagoni????

Post by Korenjak » 14 Jul 2011, 12:54

Pozdrav

Drugar ide sutra u Strajko da kupi mahagoni...potrebna nam je pomoc oko izbora drveta...

Ja sam odlucio da pravim SG gitaru pa me zanima koji mahagoni je najbolje uzeti?

Oni u ponudi imaju KAYA , Niangon , Sapele, i Merbau vrste mahagonija... bunario sam po netu i od prilike skontao da nijedan od njih nije juznoamericki mahagoni vec da su sve africki koji i nemaju bas mnogo veze sa pravim mahagonijem...

Ali to je jedino sto ima u ponudi pa bi molio da mi neko kaze koji od ovih je najbolje uzeti? Ili ako neko zna gde ima da se uzme taj pravi Honduras mahogany?

Dakle treba nam za LP i SG tip gitare

pozz

Radosevic
Posts: 2
Joined: 14 Jul 2011, 15:06

Re: Koji mahagoni????

Post by Radosevic » 14 Jul 2011, 17:42

moj savet je da uzmete najlaksi po mogucnosti i gledajte da piđama strafte budu ravnomerne i da ne pokazoju znakove uvrnutosi sapele inace lepo svira

pozz i srecno

User avatar
Korenjak
Posts: 341
Joined: 21 Dec 2007, 21:14
Location: Vrnjačka Banja

Re: Koji mahagoni????

Post by Korenjak » 14 Jul 2011, 22:39

Ja sam nesto mislio da je logicnije da uzmemo sto tezi jer je cvrsci?

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Koji mahagoni????

Post by Dersu Uzala » 14 Jul 2011, 22:42

Korenjak wrote:Pozdrav


Oni u ponudi imaju KAYA , Niangon , Sapele, i Merbau vrste mahagonija... bunario sam po netu i od prilike skontao da nijedan od njih nije juznoamericki mahagoni vec da su sve africki koji i nemaju bas mnogo veze sa pravim mahagonijem...
Merbau je iz Azije i Okeanije. Od ovih sto si naveo, jedino je Khaya (i to Khaya Ivorensis samo) blizak rodjak mahagoniju, botanicki. To je zapadno africka varijanta mahagonija. Sapele se dosta koristi u poslednje vreme u izradi jer je jeftina varijanta a lepo izgleda. Pravilnije bi bilo koristiti (tonski) Merbau jer se on koristi od ranije za izradu violina i drugih muzickih instrumenata na podrucju Azije i u Australiji. Sapele se koristi od skora, to je wannabe drvo za muzicke instrumente, wannabe mahagony. Isto vazi za Niangon. Merbau nije wannabe mahagony, vec drvo koje se od davnina koristi za identicne namene kao swietenia (pravi) mahagoni. Ja mislim, sta god da uzmes, pogresices, tako da nemas frke. Swietenia je swietenia. Ne mora da bude iz Centralne Amerike, sad se to nangro gaji u Aziji, bas taj rod i genus. Mahagoni raste suludom brzinom.

User avatar
Korenjak
Posts: 341
Joined: 21 Dec 2007, 21:14
Location: Vrnjačka Banja

Re: Koji mahagoni????

Post by Korenjak » 14 Jul 2011, 23:44

Znaci da ne uzimam nijedan?

Od cega danas Gibson pravi SG kad je swetania zabranjena za secu?

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Koji mahagoni????

Post by Dersu Uzala » 15 Jul 2011, 00:24

Nije zabranjena svugde, samo u Centralnoj Americi (mada sad i tamo seku, ali kontrolisano, mahagoni rekoh raste ko iz vode). Swietenia je presadjen u Aziju i raste ko Bog.

User avatar
Korenjak
Posts: 341
Joined: 21 Dec 2007, 21:14
Location: Vrnjačka Banja

Re: Koji mahagoni????

Post by Korenjak » 15 Jul 2011, 01:06

Pa sta na kraju predlazes da uzimam neki od onih ponudjenih ili ne....

drugar sutra pre podne ide tamo... ne znam sta da mu kazem... uzeo bi nesto od toga ako moze lepo da svira?

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Koji mahagoni????

Post by Dersu Uzala » 15 Jul 2011, 01:10

Ja bih birao ovim redom (zavisi naravno od komada koji su tamo i kako zvuce akusticki): khaya, merbau, sapele, niangon.

User avatar
Korenjak
Posts: 341
Joined: 21 Dec 2007, 21:14
Location: Vrnjačka Banja

Re: Koji mahagoni????

Post by Korenjak » 15 Jul 2011, 01:47

Zapravo imam kompletan hardver ukljucujuci i bigzbi od jednog SG-a japanca koji ima jako lose drvo....celo delo je iz 15 slojeva tankih dascica... kao neki debeli sper ...a vrat je srafljen.... pa sam odlucio da napravim sve novo u nek tru varijanti... nadam se da ce Khaya lepo da svira...

User avatar
Korenjak
Posts: 341
Joined: 21 Dec 2007, 21:14
Location: Vrnjačka Banja

Re: Koji mahagoni????

Post by Korenjak » 17 Jul 2011, 17:28

Uzeli smo Sapele za vrat i kaya za telo.... i parce bubinge mozda za grifove...

pjer8
Posts: 1
Joined: 03 Apr 2013, 18:45

Re: Koji mahagoni????

Post by pjer8 » 03 Apr 2013, 18:51

Momci,kazite mi,nabavio sam dasku mahagonija i hocu napravim telo od nje,...jako je stara,priridno susena i negde je iz peioda iz 1985-1988.kako da utvrdimkoja je od tih svih sto ste nabrojali????vidim da ste spomenuli 3-4 vrste....ako sam dobro skapirao....

User avatar
kwiss
Posts: 775
Joined: 13 Sep 2010, 12:25
Location: Gornji Milanovac

Re: Koji mahagoni????

Post by kwiss » 03 Apr 2013, 19:56

Korenjak wrote:Zapravo imam kompletan hardver ukljucujuci i bigzbi od jednog SG-a japanca koji ima jako lose drvo....celo delo je iz 15 slojeva tankih dascica... kao neki debeli sper ...a vrat je srafljen.... pa sam odlucio da napravim sve novo u nek tru varijanti... nadam se da ce Khaya lepo da svira...
To "loše" telo prodaj meni :D

User avatar
Solomon
Dimension 7
Posts: 2499
Joined: 21 Jan 2008, 20:08
Location: Bijeljina

Re: Koji mahagoni????

Post by Solomon » 03 Apr 2013, 19:58

Image

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Koji mahagoni????

Post by Perce » 05 Apr 2013, 08:20

pjer8 wrote:Momci,kazite mi,nabavio sam dasku mahagonija i hocu napravim telo od nje,...jako je stara,priridno susena i negde je iz peioda iz 1985-1988.kako da utvrdimkoja je od tih svih sto ste nabrojali????vidim da ste spomenuli 3-4 vrste....ako sam dobro skapirao....
Sta te briga koje je. Napravi i sviraj. Ko da se kod nas prave instrumenti od strogo biranog drva......

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Koji mahagoni????

Post by oboss » 05 Apr 2013, 11:29

Pa sad da ne nipodastavamo totalno struku i majstore. I kod nas se kao i svuda u svetu prave instrumenti od svega i svacega ali i od strogo biranih komada drveta. Kome je bitno i ko ima para on ide u sitna crevca , kome nije bitno on diktira druge uslove. Da nam je svima standard veci vise bi obracali paznje na finese i lakse se odricali extra novca zarad ekskluzivnosti.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest