Preuredjenje stare jolana iris 1973. gitare

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

markolakicevic

Preuredjenje stare jolana iris 1973. gitare

Post by markolakicevic » 04 Sep 2011, 16:57

Pozdrav!
Imam staru ( jako staru ) jolanu thinline Image.
Ova na slici je nova, moja je u uzasnom stanju. Ispucala farba sve zardjalo itd. Ja sviram metal, najcesce heavy metal i to sa ovom gitarom :D .
Vec pretpostavljate da je to ogroman problem za mene. i izgled i prefonase ove gitare nisu za mene. Znam, najlaksi odgovor je kupi novu. Nema kesa. Sad treba da mi stigne emu 0404 zvučna tako da sam tu puko dosta para.
Moje pitanje je kako moze ovo vintage cudo da se sredi, tako da zalici na neki ibanez STRATOCASTER model. Znam da je skoro nemoguce, ali mi "siromasi" improvizacijom u zivotu uspevamo.
1. Da li mogu da kupim telo strata i da metnem ove magete i podesavanja i vrat na to telo ? Da to nece lose uticati na zvuk?
2. Citao sam dosta na forumu o farbanju, ai i dalje ne shvatam da li prvo treba da se premaze drvo sa necim kako ne bi upila farba boju? Po vasoj proceni koliko kosta farbanje tela ( svojerucno ) i lakiranje? Da li je bolji sprej ili farba?
3. Mnogo zvuci glupo, ali hteo sam da ovaj tupi ugao na gitari sa smirglom napravim da bude stratocaster ( jeste glupo, deciji snovi ali ajde da pomenem). Da li to moze nesto lose uticati na gitaru?
4. imam 2 singcoil magneta. Posto kada sviram uvek je distorzija na high gain. Da li ce vise magneta samo pojacati gain ili sta vec ?
kako ce gitara zvuciti ako dodam jedan singlecoil ili jedan humbucker? I da li je moguce?
Hvala puno
Vas "verni"( prodao bih vas za sicu :D ) forumaš ,
Marko

Image

User avatar
xspaceman
Posts: 1907
Joined: 08 Sep 2008, 16:44
Location: Zrenjanin

Re: Preuredjenje stare jolana iris 1973. gitare

Post by xspaceman » 04 Sep 2011, 17:17

ne vredi ulaganja ni dinara u tu gitaru...kreni da skupljas pare za novu...a ova nek ti ostane da sviruckas dok ne nabavis drugu...posle je pokloni nekom ili okaci na zid kao ukras... :ziveli:

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Preuredjenje stare jolana iris 1973. gitare

Post by MetalFunk » 04 Sep 2011, 17:26

^ What he said

User avatar
faks
Badmotorfinger
Posts: 1322
Joined: 21 Jan 2009, 23:23
Location: raskrsnica

Re: Preuredjenje stare jolana iris 1973. gitare

Post by faks » 04 Sep 2011, 17:41

stisni myda utrci u menjacnicu. nemoj da kukas :!:
ili nadji posao :!:

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Preuredjenje stare jolana iris 1973. gitare

Post by fattwang » 04 Sep 2011, 17:52

Jolanu ostavi takva kakva je, pokloni je i ne ulaži ni dinar u nju, čak ni za žice.
Sve što si nabrojao kao "unapređenje" koštaće te puno para a rezultat :povrac:
Imaš, na primer, novi Ibanez GAX30 za 15000din, skupljaj pare.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Preuredjenje stare jolana iris 1973. gitare

Post by parker » 04 Sep 2011, 20:06

Kad sam prvi bas uzeo u ruke pre jedno 20 godina bio je ovakav isti, uz razlike koje razlikuju bas od gitare. Čak sam i neke svirke svirao sa njim i poslužio je dok nije stiglo nešto bolje (Kramer Striker koji mi je tad posle Jolane došao ko neki svemirski bas). Sad je ta Jolana kod drugara (ukras) pa je ponekad uzmem u ruke, čisto sentimentalno, i nekako volim taj bas...
Ne bi ti savetovao da nešto specijalno ulažeš neke pare tu, al kad naleti neki krš koji ne treba nikom ti skineš 'bridge' pa upgraduješ ako je bolji, čivije isto ako odgovaraju (ako Jolanine ne drže) i tako to. Može i neko drugarski da ti to otvori, očisti potove i slične stvari. I da napravi neki pristojan set up. Sve ovo zajedno može prilično da poboljša ovu gitaru pa ako na kraju bude ok ti staviš neke nove žice (koje nisu skupe) i to je to.
I kad budeš imao bolju biće ti drago da imaš tu sa kojim si počeo karijeru.
PS. Ako već nisi provalio, odšrafi prednji strap pa ćeš naći nešto korisno (ako je kao na basu)

User avatar
Pentatonic
Posts: 239
Joined: 13 Oct 2009, 03:54
Location: Beograd

Re: Preuredjenje stare jolana iris 1973. gitare

Post by Pentatonic » 04 Sep 2011, 22:59

Ne ulaži ništa i nemoj da apgrejduješ vesla, nego kupi lepo neku jeftiniju električnu kao što ti ljudi predlažu. Ja sam se svojevremeno zezao sa kvalitetnijim gitarama od dotične jolane i shvatio da se takve stvari uopšte ne isplate... ::ranting::
:ziveli:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Preuredjenje stare jolana iris 1973. gitare

Post by dejankuki » 04 Sep 2011, 23:21

Brate, to sto imas je relikvija.. ali bezvredna.. mislim..

dve stvari mozes da uradis..
1) da je okacis na zid
2) da je nastimujes u neki open stim i da picis slide guitar..

A apropo novih gitara... ne znam odakle si, ali u bilo kojoj prodavnici 99% ces naci neku do 9999 dinara.. a svaka danasnja je boja od Jolanice... a uvek mozes nesto da naletis na Kupujem-prodajem...


npr.. http://www.kupujemprodajem.com/Elektric ... id=3631930

http://www.kupujemprodajem.com/Les-Paul ... id=3631930


http://www.kupujemprodajem.com/B-C-Rich ... id=3632033

na primer...

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Preuredjenje stare jolana iris 1973. gitare

Post by nebojsak » 04 Sep 2011, 23:40

Je l ima još Roostera po Ideama? Ako ima, nek skupi nekoliko soma dindži i eto gitare.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Preuredjenje stare jolana iris 1973. gitare

Post by parker » 04 Sep 2011, 23:42

covek potrosio pare... a vi tu iznosite taj b.c. ko stvoren za metalca na budzet varijanti :grummel_2:

Kill surf city
Posts: 2527
Joined: 10 Jan 2009, 10:56

Re: Preuredjenje stare jolana iris 1973. gitare

Post by Kill surf city » 05 Sep 2011, 13:59

dejankuki wrote:
2) da je nastimujes u neki open stim i da picis slide guitar..
Hteo sam ovo juce da predozim, al sam procitao da covek sviri mjetal :mrgreen:

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Preuredjenje stare jolana iris 1973. gitare

Post by Aleksej79ns » 07 Sep 2011, 20:21

Ako odseces/ismrglas/isturpijas onaj gornji deo sto hoces, opet nece liciti na Strat, jer je kod njega taj deo duzi, tako da...

KAo sto rekose ljudi ne vredi ulagati, ALI ako mozes da uradis nesto sto nije skupo, onda sto da ne. Na primer, kupis autolak sprej i ofarbas je... :D Najveorvatnije ce izgledati jos gore, ali nemas sta da izgubis, i onako ne vredi mnogo zar ne? :)

kakvi su ti pragovi? Ako su ti pragovi OK, kupi neke polovne civije (vijaj na limundu mozda nalete) za NE VISE od 1.000 dinara, recimo. Ja sam za moj projekat, sto pravim gitaru, nasao na limnudu civije od nekog Ibaneza za 1.000 kinti i tremolo od Skvajera, Strata Afinitija, za 1.300, sto nije lose. Mada i to je vec puno, ali ajde... I tako dalje... Ali nemoj da se opterecujes tim nekim finim sredjivanjem drveta za farbanja, to je vec bacanje para i TRUDA. Ali sve sto mozes da uradis a da ne kosta, uradi, to je najbolje da naucis malo... Ucis se na jeftinoj gitari. ;)

markolakicevic

Re: Preuredjenje stare jolana iris 1973. gitare

Post by markolakicevic » 08 Sep 2011, 10:39

Ok hvala svima na odgovorima
Ubedili ste me da je ne uredjujem, niti " unistavam ".
Najbolje resenje je da je prodam za neku kintu i kupim neki ibanezic
HVALA!

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Preuredjenje stare jolana iris 1973. gitare

Post by parker » 08 Sep 2011, 10:43

hehe... al za koju kintu... :mrgreen:

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Preuredjenje stare jolana iris 1973. gitare

Post by Aleksej79ns » 08 Sep 2011, 13:45

PA nek proba na limundu! :XD: Vidjao sam tam svasta, ljudi ocigledno idu logikom, nabijem cenu, pa ako se neko za*ebe.... :XD:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest