Stompbox

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Stompbox

Post by Funkomat » 24 Oct 2011, 14:10

Ortak hoce da mu napravim drveni stompbox ali nikako da skontam sta treba da koristim kao magnet (ili sta je vec).
Navodno je neki piezo senzor ali ne znam tacno sta i kako uopste da krenem to da trazim...

Ovo je u pitanju:
Image

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Stompbox

Post by guv'nor » 24 Oct 2011, 14:35

Pretpostavljam (tj verujem :mrgreen: ) da bi oni piezo/transducer, samolepljivi (npr Shaller Oyster, Kristijan je skoro otvorio temu o njima) spakovani u lepo drvo radili k'o upisani.
http://www.thomann.de/gb/schaller_oyster_723.htm
Koriste se i mikrofoni, ali to je dosta skuplja varijanta za DIY.
http://en.wikipedia.org/wiki/Stomp_box

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Stompbox

Post by guv'nor » 24 Oct 2011, 14:52

Opet ja! :lol:

Imas u suggested videos jos milj'on primera. :ziveli:

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Stompbox

Post by Funkomat » 24 Oct 2011, 15:03

guv'nor wrote:Pretpostavljam (tj verujem :mrgreen: ) da bi oni piezo/transducer, samolepljivi (npr Shaller Oyster, Kristijan je skoro otvorio temu o njima) spakovani u lepo drvo radili k'o upisani.
http://www.thomann.de/gb/schaller_oyster_723.htm
Da, ovo bi definitivno odradilo ali sam se nadao nekoj jeftinijoj, domacoj varijanti. :)

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Stompbox

Post by guv'nor » 24 Oct 2011, 15:09

Ti Oysteri mogu da se nadju i kod nas, zato se Kristijan i raspitivao, a sto's tice jeftinije varijante... Pretpostavljam da bi i onaj mikrofon iscupan iz PC Mic-a (150-ak din) i lepo smesten u neku drvenu kutijicu radio posao. Ne znam koliko bi i da li bi probijao, mada i sam bas bubanj se sredjuje (EQ i Vol) na mikseti... Mozda bi moglo da se sredi.

P.S. Ne znam u kojim sve kucinm uredjajima moze da se nadje, ali kapiram da bi bukvalno svaki piezo odradio posao.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Stompbox

Post by Funkomat » 24 Oct 2011, 15:17

To sa mikrofonom mozda nije losa ideja. Kontam da vredi probati.
Ici ce svakako kroz eq jer ide u miksetu, kontam to nece biti problem.

Verovatno bi nesto od ovoga posluzilo samo nisam siguran koji da uzmem
http://www.kelco.rs/katalog/komponente.php?q=piezo

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Stompbox

Post by Kristijan » 24 Oct 2011, 17:46

Ja sam pre neku godinu naišao na objašnjenje na netu, neki tip je čak iskoristio nekakav stari zvučnik, i on taj zvučnik ušrafio na dasku po kojoj udara nogom. Daska na jednom kraju ima letvicu koja je odiže od zemlje, tako da udarac nogom izaziva jaču vibraciju, a zvučnik je ušrafljen na dole, tako da mu s gornje strane vidiš magnet. Membrana zvučnika se kreće pod uticajem vibracija, a to onda ne znam ni ja kako može da se reprodukuje kao taj željeni "bum bum" zvuk. Naravno, ovo je varijanta ako čovek ima neki stari zvučnik s kojim ne zna šta će u životu, a nije mnogo veliki, da sam stomp box ne bude preglomazan. Nisam ovo isprobao, i ne znam da li ovo ima smisla, ali ja na kraju video i snimak kako to radi, pa računam da nije izmišljotina. Vi što umete koješta s lemilicom biste valjda znali u čemu je fora.

A za ove piezo elemente iz Kelca nemam pojma. Istu listu proizvoda sam i ja gledao pre neku godinu, kad sam naišao i na ovaj zvučnik-krpež metod, pa sam na kraju odustao od svega.

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Stompbox

Post by guv'nor » 24 Oct 2011, 17:55

Kada si vec spomenuo, ja sam, kao sasvim mladjan momak :mrgreen: , izvalio da se sasvim pristojno cuje glas kada ukljucim one bubice od Walkman-a u svoj hi-fi Mic input. Daleko je od reprodukcije koju daje bilo koji mikrofon, ali se sve cuje.

@Funkomat,
Matori, zveknes i jedno i drugo, dva izlaza, pa neka bira sta hoce ili neka blenduje oba na mikseru! :metal:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Stompbox

Post by Kristijan » 24 Oct 2011, 18:00

Ja znam da sam jednom na pokvarenom telefonu uspeo da završim razgovor brzo premeštajući onaj kraj slušalice koji ide na uho (dakle onaj sa zvučnikom), pa sam čas pričao jako glasno u zvučnik, čas ga držao na uhu da čujem sagovornika, tako da predpostavljam da to važi delimično za sve zvučnike... Ali ovo su nagađanja laika.

Baš se nadam da će da se javi neko ko ne nagađa kao ja, pa možda i ja zgotovim sebi konačno jedan stomp box.

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Stompbox

Post by guv'nor » 24 Oct 2011, 18:05

Evo za nas dvojicu sa jeftinim kartama: http://en.wikipedia.org/wiki/Microphone ... icrophones

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Stompbox

Post by Kristijan » 24 Oct 2011, 18:39

Ahaaa, pa po ovome ispada da je mali zvučnik čak idealan za ovu namenu, budući da izvlači niske frekvencije. Baš ću da prekopam moj krš, imao sam neke prastare zvučnike...

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Stompbox

Post by majtimika » 24 Oct 2011, 20:03

odes u daroteku i kupis muzicku cestitku, u njoj imas piezo koji ce ti sigurno raditi za ovu namenu

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Stompbox

Post by Kristijan » 24 Oct 2011, 20:49

Majti, a je l' ti nije problem da pogledaš onu listu piezo elemenata na sajtu Kelca i da kažeš reč dve tim povodom? Šta je od onoga korisno za ovu spravu?

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Stompbox

Post by Funkomat » 24 Oct 2011, 21:05

Kristijan wrote:Majti, a je l' ti nije problem da pogledaš onu listu piezo elemenata na sajtu Kelca i da kažeš reč dve tim povodom? Šta je od onoga korisno za ovu spravu?
:1:

Mada kontam da vredi probati sve preporucene varijante. Ni jedna nije narocito skupa...
Hvala na savetima. :ziveli:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Stompbox

Post by dejankuki » 25 Oct 2011, 22:58

majtimika wrote:odes u daroteku i kupis muzicku cestitku, u njoj imas piezo koji ce ti sigurno raditi za ovu namenu

Brate funche.. ja vec probo ovo i RADI!!! Ozbiljno..

imao sam od pitajbogakad jedan taj piezzo.. plus sam nasao malo kabla i jednu bananicu, zalemio sve to za 10-tak minuta ustekao u pojacalo i radi.. plus probao sam ga da "ozvucim" elektricnu gitaru.. yipa namestim na telo i da se cuje k'o akusticna ozvucena..
E, to radi.. ali.. djene-djene. ali ovaj stomp-box tje da radi 99,999%..


btw..


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest