Pojačalo od niškog radio lampaša

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
kwiss
Posts: 775
Joined: 13 Sep 2010, 12:25
Location: Gornji Milanovac

Re: Pojačalo od niškog radio lampaša

Post by kwiss » 29 Apr 2012, 18:18

fattwang wrote:Koji su zvučnici?
Niški 2x5w 4ohm.

salepetronije
Posts: 9
Joined: 29 Apr 2015, 14:14

Re: Pojačalo od niškog radio lampaša

Post by salepetronije » 29 Apr 2015, 14:38

Пријавио сам се овде да бих поставио питања у вези ове теме :
1) Шта би са појачалом, да ли се користи и даље
2) Обећани снимак :)
3) Да ли долази до „слатког“ лампашког изобличења (overdrive)? Имам потпуно исправну Симфонију и не успевам да претерам појачање до те тачке мојом простом ручно склопљеном „папучицом“. Папучица оврдрајва са откаченим диодама за оврдрајв је потерана до даске, дакле, као претпојачало. Користио сам грамофонски улаз.
4) Читао сам о сличним стварима на иностраним форумима, и углавном се сви слажу да је овакво ненаменско појачало опасно по свирача. Предлажу да се обавезно одради пренос елекромагнетног сигнала од гитаре до улаза за појачање преко заштитног (изолационог) трансформатора. Да ли је то по мишљењу форумаша препорука и за овај случај? Како извести најједноставније?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Pojačalo od niškog radio lampaša

Post by bancika » 29 Apr 2015, 15:08

kod starih sprava je najveci rizik kod onih sto nemaju uzemljenje. Ako ima onaj utikac sa dva pipka bez uzemljenja, obavezno treba zameniti novim i povezati uzemljenje na sasiju. Osim toga, ne znam sto bi bilo opasnije od bilo kog lampasa iz tog perioda. Ako ti masa kod ulaznog jack-a ide na sasiju i uzemljenje ide na sasiju, zasticen si.

A za vise drive-a...posto verovatno imas visak lampi koje se ne koriste za pojacalo nego za radio, mozes da zamenis neku od njih signalnom lampom i prepovezati da dodje kao booster ispred pretpojacala. Imas puno opcija, zavisi kako podnozje imas dostupno. Ili neku pentodu ili jos jednu duplu triodu. To ce nabudziti gain podosta :)

A ako neces lampu, mozes da ubacis i neki fet. IRF820 recimo moze da radi na naponima kao i lampa i mozes da ga bias-ujes isto kao ecc83. Ili jos bolje LND150 (koji kod nas verovatno ne moze da se nadje). To ce ti dati mnogo vise gaina nego overdrive pedala. Ona ne moze da ispljune vise od par volti. Pravio sam pojacalo koje ima opcionalni booster sa LND150, radi poso super. Sad, ja sam namerno pravio clean pojacalo pa ne jurim previse gaina, ali mozes da upotrebis slican pristup.

Image

User avatar
kwiss
Posts: 775
Joined: 13 Sep 2010, 12:25
Location: Gornji Milanovac

Re: Pojačalo od niškog radio lampaša

Post by kwiss » 02 May 2015, 09:48

Last edited by kwiss on 02 May 2015, 10:02, edited 1 time in total.

User avatar
kwiss
Posts: 775
Joined: 13 Sep 2010, 12:25
Location: Gornji Milanovac

Re: Pojačalo od niškog radio lampaša

Post by kwiss » 02 May 2015, 09:55

Image[/img]

Uzemljenje je na masi.Kod mene je ulaz na ulazu za gramofon i potera u drajv negde na tri četvrtine snage.Inače su iskorišćene tri lampe,u ispravljačkom delu,predpojačalo i lampa u izlazu :ziveli:

salepetronije
Posts: 9
Joined: 29 Apr 2015, 14:14

Re: Pojačalo od niškog radio lampaša

Post by salepetronije » 02 May 2015, 22:04

Пошто нисам поткован знањем из електронике, извршио сам опит са тим улазним отпором. Потенциометар на „чистом“ врућем крају улаза и слушање на увце су ме довели до закључка да су редни (серијски) отпорници на улазима у служби пропусника (filter-а) средњих и високих тонова. Будући да су стари грамофони (не знам за магнетофоне јер их нисам имао) морали да имају боље појачање у ниском звучном опсегу (плоче су резане тако да су сузбијани ниски тонови), претпостављам да су редни отпорници на улазу (и) у тој служби? Од лампашког овердрајва сам одустао до даљњег :(

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Pojačalo od niškog radio lampaša

Post by metalstringer » 09 Jul 2015, 22:24

odlicna tema.sinoc sam citao i bas me zanima kakav ton ima taj lampas.radovao sam se ideji da danas pronadjem jedan stari radio-gramofon,misleci da je takodje Ei i lampas ali sam se razocarao jer sam uvideo da je Iskra ali tranzistorac.ima na njemu potove niski,visoki i volume i razne stanice-bg,ljubljana,luxemburg itd, haha...star je i prestar ali nije lampas,a kada pustim plocu daje prilicno dobar sound.ne znam sta da radim,da li da krenem sa izradom ili ne,jos se lomim.ima na njemu sa zadnje strane onaj stari ulaz-u njemu se steka onaj stari konektor slican danasnjim mic-ovima,a tu pise gramofon i magnetofon.tu sam nekad steka o gitaru i radilo je ali kakav je bio sound nemam pojma,iskreno,to mi je bilo prvi put tada da sviram el.gitru na necemu kao amp.mozda i probam da izradim kutiju i povezem neki drugi zvucnik,jer slusajuci ploce danas ima sound koji obecava.ako nista bar ce biti dobro zezati se s tim.ako neko mozda ima iskustva sa izradom takvog gitarskog pojacala-od starog iskrinog tranzistorca neka javi kakav je sound.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Pojačalo od niškog radio lampaša

Post by bancika » 10 Jul 2015, 07:31

Na slican nacin je brian may dobio svoj deacy amp. Ako su tranzistori germanijumski mozda ispadne nesto zanimljivo. Probaj da uhvatis oznake

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Pojačalo od niškog radio lampaša

Post by metalstringer » 10 Jul 2015, 23:15

evo nekih oznaka,ali nemam pojma da li su tranzistori ili kondenzatori: AI-EKO 1000 MFD,470 MFD itd. ima i Ei BC 10 ali nikako da vidim do kraja sta pise.danas sam skinuo ivericu i izvadio sasiju.posle sam odvojio gramofon i one zajebancije za radio stanice.nakon toga sam probao sound tako sto sam na ulazu gde pise gramofon-magnetofon ubacio kasetofon od auta.preslusao sam neke kasete i mogu reci da ima zanimljiv zvuk,nekako pun i rekao bih puno bolji od ranijih kasetofona,a kada sam pustao juce ploce super se cuju se bas tonovi.e sad,javlja se jedan problem.kada sam probnom lampom proveravao sasiju pokazuje da ima napona.nemam pojma zasto,cak pokazuje i na zici koja vodi ka zvucniku,takodje ima napona i na ulazu za gramofon.razmisljam,mozda je to tako jer ima mono kabal na el. mrezi-bez uzemljenja,ali nisam siguran.nemam pojma sta je u pitanju,hteo bih da to resim i da li je uopste do toga da treba samo zameniti kabal i staviti sa uzemljenjem i uzemljenje vezati na sasiju?

User avatar
kwiss
Posts: 775
Joined: 13 Sep 2010, 12:25
Location: Gornji Milanovac

Re: Pojačalo od niškog radio lampaša

Post by kwiss » 11 Jul 2015, 08:28

Nisu germanijumski !To su bc107-108-109 tranzistori iz predpojačala...

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Pojačalo od niškog radio lampaša

Post by metalstringer » 11 Jul 2015, 15:22

pa pise na jednom tranzistoru Ei,znaci nasa majka :) .ali kako da resim da nema napona na sasiji?ima ga svuda,cak i na zici od zvucnika.iskreno me strah da ubodem gitaru u nj

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Pojačalo od niškog radio lampaša

Post by bancika » 11 Jul 2015, 18:33

Zameni kabl novim sa uzemljenjem i uzemlji sasiju. Bez toga se ne bih igrao da bockam gitaru. Zajebo zam se jednom sa pojacalom koje sam pravio...

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Pojačalo od niškog radio lampaša

Post by metalstringer » 11 Jul 2015, 21:52

hvala bancika.hteo sam to danas da uradim,ali ne znam koji je tacno napon koji se javlja na sasiji.cak ima postojeci mrezni kabal koji ne ide direktno na trafo nego na plocu.zato sam odustao od toga da zamenim mrezni kabal i da vezujem uzemljenje na sasiju.plasim se da bi tako sproveo napon, koji je mozda i 220 V, na uzemljenje cele kuce.moracu da potrazim nekog koji bi mi prepravio ulazni deo sto se tice dovodjenja struje u taj radio,da se ubaci neki ac/dc trafo pa posle da budem miran.radio radi i ovako,ispravan je,ali to sto ima napona i na sasiji i svuda mi nije siguran za gitru.

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Pojačalo od niškog radio lampaša

Post by metalstringer » 11 Jul 2015, 22:34

evo kako izgleda radio iskra savica,nemam pojma koja je god. proizvodnje a ima dosta delova Ei Nis

http://www.njuskalo.hr/image-bigger/lin ... 057346.jpg

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Pojačalo od niškog radio lampaša

Post by bancika » 11 Jul 2015, 23:08

U odnosu na sta meris kad dobijes napon na sasiji?
Ne treba ti ac/dc trafo (to i ne postoji) jer radio mora vec da ima i trafo i dc ispravljac. Moguce da je nula povezana na sasiju. Verovatno treba da se prepoveze da faza i nula idu na trafo, uzemljenje na sasiju i to je to. Ako nema osigurac odmah tu pre trafoa i to bi trebalo dodati. Googlaj 3 prong conversion

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest