Finiš i dilema?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Finiš i dilema?

Post by Perce » 11 Aug 2012, 15:00

NikolaNis wrote:Moj savet bi bio da se lak tonira i da se nanose jako tanki slojevi dok ne dobiješ nijansu na vratu kakvu želiš. Posle toga po ustaljenoj šemi vrat lakirati završnim lakom u nekoliko slojeva.
...
A sa cime da se tonira? Zutom nitro bojom (u nitro lak) ili ima neka specija posebna?

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Finiš i dilema?

Post by Dersu Uzala » 11 Aug 2012, 15:05

Ja ne smem da lanem, dok se neki ne udalje. Cu dobijem samarcinu. :kokice:

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Finiš i dilema?

Post by oboss » 11 Aug 2012, 15:10

a ja sad kao izignorisem sve varnice od gore

[/quote]A sa cime da se tonira? Zutom nitro bojom (u nitro lak) ili ima neka specija posebna?[/quote]

postoje nitro bajcevi koji se dodaju, najbolje osnovnom nitro laku tako da u prvim slojevima iztoniras povrsinu a posle samo to prekrijes zavrsnim slojevima.
odlicna varijanta je da sa vodenim bajcem iztoniras povrsinu a posle preko svega ides sa providnim osnovnim i zavrsnim.
iskreno ja za ove fender vintage vratove radim sa nitro bajcem koji dodam u osnovni lak i to nanosim samo u jednom sloju sve drugo preko je cist lak, a vodene bajceve sam radio na telima i kolorisanim vratovima. meni je to najlepsa kombinacija pogotovo za burst.

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Finiš i dilema?

Post by dweezil » 11 Aug 2012, 15:41

@Gagi909 je u fazonu :arrow:


Gagi909
Posts: 103
Joined: 09 Feb 2012, 19:53

Re: Finiš i dilema?

Post by Gagi909 » 11 Aug 2012, 15:49

Neki dodaju toner, kao ovaj stewmac sto nudi

http://www.stewmac.com/shop/Finishing_s ... tains.html

Ne znam dali ima i gde kod nas nesto slicno

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Finiš i dilema?

Post by Dersu Uzala » 11 Aug 2012, 16:12

ApplePie wrote:Nabavio sam ja i akrilni poliuretan ... Imam i hektolitre nekih novotarija ali ih uglavnom koristim za reparaciju. Ovdašnji customeri uglavnom traže ono što znaju da pročitaju i kao da vrebaju priliku da ako upotrebim neku novotariju, nadju manu. Naška posla ...
Da, sada se opsetih ovog posta. Kosta to. Kad si klijent. I kad si majstor. Ali na zapadu moze da se priusti ko nista, svi cenimo svoj rad pa tako i naplatimo. Ovo sto ti radis, to je brale braletu 350-700$ po zahvatu, farba uracunata. kad dostignes malo vajnb, onda to nije farba + ruke, nego farba + ruke + wait time + da li ja uopste hocu da ti radim swirl...

Znaci, neki ljudi su u fazonu da ne mogu iz radionice da ispuste instrument isto ili grdje nego sto im je dosao. Samo exponencijalno bolje. Tako i AP, ja bi reko. Ne znam coveka, mojne da se tripujete. :ziveli:

User avatar
rockozaurus
Posts: 597
Joined: 22 Jan 2009, 14:40
Location: London

Re: Finiš i dilema?

Post by rockozaurus » 11 Aug 2012, 17:36

Dersu Uzala wrote:
ApplePie wrote:Nabavio sam ja i akrilni poliuretan ... Imam i hektolitre nekih novotarija ali ih uglavnom koristim za reparaciju. Ovdašnji customeri uglavnom traže ono što znaju da pročitaju i kao da vrebaju priliku da ako upotrebim neku novotariju, nadju manu. Naška posla ...
Da, sada se opsetih ovog posta. Kosta to. Kad si klijent. I kad si majstor. Ali na zapadu moze da se priusti ko nista, svi cenimo svoj rad pa tako i naplatimo. Ovo sto ti radis, to je brale braletu 350-700$ po zahvatu, farba uracunata. kad dostignes malo vajnb, onda to nije farba + ruke, nego farba + ruke + wait time + da li ja uopste hocu da ti radim swirl...

Znaci, neki ljudi su u fazonu da ne mogu iz radionice da ispuste instrument isto ili grdje nego sto im je dosao. Samo exponencijalno bolje. Tako i AP, ja bi reko. Ne znam coveka, mojne da se tripujete. :ziveli:
@Apple Pie je pored svega ostalog i umetnik,sto mu prirodno daje prednost u odnosu na neke "samo majstore"...Inace,sto se tice teme, ovakva rasprava je ,po meni, zaista besmislena...Zasto?Zato sto vrsta laka i kolicina istog utice na zvuk gitare (elektricne) mozda 1-2% Lakovi vise igraju estetsku i zastitnu ulogu,nego funkcionalnu.Kao sto, recimo,sliku treba "zapecatiti"kada se osusi,da bi boje postale jarke i da bi je zastitili od spoljnih uticaja... @Gagi909,pored toga sto se iz petnih zila trudis da pokazes kompetentnost stecenu iskustvom "tamo u Evropi",tvoja tvrdnja "da treba naneti sto tanji sloj laka" na el.gitaru nema smisla...Ta tvrdnja ima smisla kod akusticnih gitara.Kod el. gitara mozes preci i 10x i efekat (zvucni)ce biti isti kao da si presao samo jednom.Nitro lak je mekan...pa sta ako je mekan?Neces, valjda,gitarom cepati drva!?Po toj logici ne treba praviti gitare od lipe ili topole,jer je to zaista mekano drvo?Ako je nitro zaista kvalitetan,ne vidim problem. Dokazi su gitare pravljene od svega i svacega,koje na kraju sviraju i to prilicno dobro(skoro sam gledao klipove sa gitarama napravljenim od lopate,aluminijuma, Itong bloka i kojecega :!: ).Pa sta da kazu pacenici kao R.Galagher,S.R.Woghan i drugi koji ne da nemaju gram laka,nego nemaju ni gram boje na gitarama..?Ja nemam toliko bogatog licnog iskustva i ne zelim da pametujem ali sam slusao ljude koji zaista imaju previse iskustava i koji se bave ovim poslom celog zivota.

P.S.Samo da se ogradim,ovo sto sam napisao se odnosi na lakiranje el. gitara, generalno.Naravno da je vrat naj delikatniji deo gitare (a mozda i naj vazniji)i tamo,jeli, treba obratiti posebnu paznju. :ziveli:

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Finiš i dilema?

Post by oboss » 11 Aug 2012, 17:45

Gagi909 wrote:Neki dodaju toner, kao ovaj stewmac sto nudi

http://www.stewmac.com/shop/Finishing_s ... tains.html

Ne znam dali ima i gde kod nas nesto slicno
kapiram da je ovaj toner vodeni bajc . ja sam kupovao u beoicla razne vodene bajceve i pravili su mi od cistog npr crnog i crvenog pigmenta do raznih mesavina. jako volim da radim toniranje i burst sa vodenim bajcevima. jedino sto sam se najstrasnije smorio dok sam ih par puta izmolio da mi to rade na manje pakovanje ( 0.5 litra ) svi su nesto u fazonu na kanister a jos kada zeni koja radi na kasi treba da objasnis da ti je tehnolog odobrio 6 razlicitih nijansi po pola litra a ona nezna kako da naplati jer ima sifru za hektolitar. nekad nemam zivaca da u ovim godinama za svoje pare molim razne isfrustrirane likove.

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Finiš i dilema?

Post by guv'nor » 11 Aug 2012, 17:54

rockozaurus wrote:S.R.Woghan
:bow: :ziveli:

User avatar
rockozaurus
Posts: 597
Joined: 22 Jan 2009, 14:40
Location: London

Re: Finiš i dilema?

Post by rockozaurus » 11 Aug 2012, 18:36

guv'nor wrote:
rockozaurus wrote:S.R.Woghan
:bow: :ziveli:
Pa i Galagher nije tacno napisano,fali jedno L... Spavas,a?

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Finiš i dilema?

Post by Perce » 11 Aug 2012, 19:49

oboss wrote: postoje nitro bajcevi koji se dodaju, najbolje osnovnom nitro laku tako da u prvim slojevima iztoniras povrsinu a posle samo to prekrijes zavrsnim slojevima.
odlicna varijanta je da sa vodenim bajcem iztoniras povrsinu a posle preko svega ides sa providnim osnovnim i zavrsnim.
iskreno ja za ove fender vintage vratove radim sa nitro bajcem koji dodam u osnovni lak i to nanosim samo u jednom sloju sve drugo preko je cist lak, a vodene bajceve sam radio na telima i kolorisanim vratovima. meni je to najlepsa kombinacija pogotovo za burst.
Tnx Oboss.

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Finiš i dilema?

Post by nenadnenad » 11 Aug 2012, 21:24

oboss wrote:
Gagi909 wrote: jedino sto sam se najstrasnije smorio dok sam ih par puta izmolio da mi to rade na manje pakovanje ( 0.5 litra ) svi su nesto u fazonu na kanister a jos kada zeni koja radi na kasi treba da objasnis da ti je tehnolog odobrio 6 razlicitih nijansi po pola litra a ona nezna kako da naplati jer ima sifru za hektolitar. nekad nemam zivaca da u ovim godinama za svoje pare molim razne isfrustrirane likove.
trebalo bi da bude <sifra> x 0.005 ili obrnutim redosledom - 0.005 x <sifra>
ako sam dobro skontao decimale i hektolitre.

Gagi909
Posts: 103
Joined: 09 Feb 2012, 19:53

Re: Finiš i dilema?

Post by Gagi909 » 11 Aug 2012, 21:57

rockozaurus wrote:
Dersu Uzala wrote:
ApplePie wrote:Nabavio sam ja i akrilni poliuretan ... Imam i hektolitre nekih novotarija ali ih uglavnom koristim za reparaciju. Ovdašnji customeri uglavnom traže ono što znaju da pročitaju i kao da vrebaju priliku da ako upotrebim neku novotariju, nadju manu. Naška posla ...
Da, sada se opsetih ovog posta. Kosta to. Kad si klijent. I kad si majstor. Ali na zapadu moze da se priusti ko nista, svi cenimo svoj rad pa tako i naplatimo. Ovo sto ti radis, to je brale braletu 350-700$ po zahvatu, farba uracunata. kad dostignes malo vajnb, onda to nije farba + ruke, nego farba + ruke + wait time + da li ja uopste hocu da ti radim swirl...

Znaci, neki ljudi su u fazonu da ne mogu iz radionice da ispuste instrument isto ili grdje nego sto im je dosao. Samo exponencijalno bolje. Tako i AP, ja bi reko. Ne znam coveka, mojne da se tripujete. :ziveli:
@Apple Pie je pored svega ostalog i umetnik,sto mu prirodno daje prednost u odnosu na neke "samo majstore"...Inace,sto se tice teme, ovakva rasprava je ,po meni, zaista besmislena...Zasto?Zato sto vrsta laka i kolicina istog utice na zvuk gitare (elektricne) mozda 1-2% Lakovi vise igraju estetsku i zastitnu ulogu,nego funkcionalnu.Kao sto, recimo,sliku treba "zapecatiti"kada se osusi,da bi boje postale jarke i da bi je zastitili od spoljnih uticaja... @Gagi909,pored toga sto se iz petnih zila trudis da pokazes kompetentnost stecenu iskustvom "tamo u Evropi",tvoja tvrdnja "da treba naneti sto tanji sloj laka" na el.gitaru nema smisla...Ta tvrdnja ima smisla kod akusticnih gitara.Kod el. gitara mozes preci i 10x i efekat (zvucni)ce biti isti kao da si presao samo jednom.Nitro lak je mekan...pa sta ako je mekan?Neces, valjda,gitarom cepati drva!?Po toj logici ne treba praviti gitare od lipe ili topole,jer je to zaista mekano drvo?Ako je nitro zaista kvalitetan,ne vidim problem. Dokazi su gitare pravljene od svega i svacega,koje na kraju sviraju i to prilicno dobro(skoro sam gledao klipove sa gitarama napravljenim od lopate,aluminijuma, Itong bloka i kojecega :!: ).Pa sta da kazu pacenici kao R.Galagher,S.R.Woghan i drugi koji ne da nemaju gram laka,nego nemaju ni gram boje na gitarama..?Ja nemam toliko bogatog licnog iskustva i ne zelim da pametujem ali sam slusao ljude koji zaista imaju previse iskustava i koji se bave ovim poslom celog zivota.

P.S.Samo da se ogradim,ovo sto sam napisao se odnosi na lakiranje el. gitara, generalno.Naravno da je vrat naj delikatniji deo gitare (a mozda i naj vazniji)i tamo,jeli, treba obratiti posebnu paznju. :ziveli:
Ok je sve, koliko ja vidim ja sam ovde jedini sto zivi od tog posla i normalno temu kapiram ozbiljnije.
Eto ja imam drugo misljenje, samo tanko nanosim i ubedjen sam da je bolje, nitro je mekan jos mora se naneti u vise slojeva tako da bi to bilo glatko, cak jos znam da nije pravljen tako da se nanosi i ubedjen sam da je bas zbog toga kao kondom,
i da to nije ok.
To je ono sto ja mislim, ako si normalan ispostuj da JA tako mislim a nemoj mi pricati gluposti i protivargumentisati npr. kako je nitro tezak za obradu, pa gde su ljudi ovde sto rade sa nitrom, ajde neka oni kazu jel im tesko pada da rade sa njim.
Ok mozda ja gresim, mozda meni samo nije problem ili mozda sam toliko navezban da mi sad izuzetno lako izgleda.

Za vrat se slazem i njega radim samo satin nitrom i to max. 2-3 ruke. imam satin nitro extra tvrd, tako se lak i zove...

Ne bi ja sve ovo pricao da mi musterije nedaju za pravo...

pedja 81
Posts: 190
Joined: 18 Nov 2010, 08:57

Re: Finiš i dilema?

Post by pedja 81 » 11 Aug 2012, 23:10

Pametniji popusta,bas me zanima ko ce da bude taj na kraju,imam favorita. :ziveli:

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Finiš i dilema?

Post by majtimika » 11 Aug 2012, 23:47

ah lako je tako kad je djed ocigledno na nekim sedativima, pa je dosta liberalan ovijeh dana

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest