Finiš i dilema?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Superhik
Posts: 83
Joined: 14 Jun 2009, 08:47

Finiš i dilema?

Post by Superhik » 04 Aug 2012, 18:02

Evo jednostavnog pitanja: u čemu je razlika između nitroceluloznog i poliuretanskrmlj, ***** ga kako se već zove, finiša. Naravno, najvažnije je kako se to odražava na zvuk?

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Finiš i dilema?

Post by NikolaNis » 04 Aug 2012, 22:52

Najprostije objašnjenje, nitro više dozvoljava drvetu da "diše" i bude "otvorenije". Neki se kunu da čuju razlliku između dve iste gitare sa istim delovima ali urađene razlčitim finišima.

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Finiš i dilema?

Post by guv'nor » 04 Aug 2012, 23:05

To je uglavnom zbog toga sto su gitare sa nitro farbom dosta skuplje pa samim tim je i pazljivije farbana, dok je vecina poli budzet gitara zalivena u farbu. M'sm, naravno da ce se cuti razlika izmedju Fenderovog Custom Shopa koji je lakiran nitro farbom i Standard Korejanca koji ima 2mm poli finisa.
Sa druge strane, da li ce neko cuti razliku izmedju 2 razlicite farbe iste debljine - tesko da s' takav rodio. :)

Pod dva :mrgreen: , najstabilnije/najzdravije je drvo koje stoji na tavanu decenijama i svake godine oseti sve klimatske promene koje treba ili ne treba da se dese (isprobao ovih zima na vratu svoje gitare :bambi: ) - nitro to dozvoljava, dok ga poli skroz zatvori. Na to se i misli kada ljudi kazu da drvo dise - za sve brightspark-ove koji konstantno spominju da je drvo mrtvo od kada su ga isekli i da ne moze da dise. :wink: :ziveli:

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Finiš i dilema?

Post by Cortex » 05 Aug 2012, 00:17

Ima mnogo razlike. Nisu razlike noc i dan, od loshe gitare ne chini dobru ako joj skinesh poli a turish nitro, ali od prosechne gitare uchini instrument kojim si veoma zadovoljan. Gitara zvuchi otvorenije, vishe se trese na stomaku, sustain je malo bolji, jednostavno nema pozitivnih strana poli finisha, dok su pozitivne strane nitro celuloze vishestruke...

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Finiš i dilema?

Post by nebojsak » 05 Aug 2012, 00:19

Ne rajcajte me sad, imam trista prečih stvari od menjanja finiša :cry:

Sa druge strane

guv'nor wrote: Pod dva :mrgreen: , najstabilnije/najzdravije je drvo koje stoji na tavanu decenijama i svake godine oseti sve klimatske promene koje treba ili ne treba da se dese (isprobao ovih zima na vratu svoje gitare :bambi: ) - nitro to dozvoljava, dok ga poli skroz zatvori. Na to se i misli kada ljudi kazu da drvo dise - za sve brightspark-ove koji konstantno spominju da je drvo mrtvo od kada su ga isekli i da ne moze da dise. :wink: :ziveli:
To znači da bih od tada morao nešto odgovornije da se odnosim prema šjekiri, s obzirom da se dešavalo da provede po nedelju dana sama u prostoriji, na -5 i +40, ušuškana u poli.

User avatar
Hotstepper
Posts: 1046
Joined: 08 Apr 2010, 10:30
Location: Novi Sad (New Now)

Re: Finiš i dilema?

Post by Hotstepper » 05 Aug 2012, 14:59

...jel ti znaš da je ovo pitanja jedno od glavnih "jabuka razdora" ne samo na ovom forumu već u svetu uopšte?
Znaš li ti kakve masonske mračne tajne kriju odgovor na ovo pitanje?
Ne igraj se životom :wink:

ps.
Nikad nisam čuo razliku al sam je samo osetio pod rukom. Poli je nekako "plastičniji" pod rukom i manje klizi, a sa nitrom imaš više neki osećaj drveta pod rukom, i zato se meni više sviđa...

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Finiš i dilema?

Post by guv'nor » 05 Aug 2012, 16:28

nebojsak wrote:Ne rajcajte me sad, imam trista prečih stvari od menjanja finiša :cry:
Jes', ali ovo ti dodje k'o nova gitara - dobar trip. :P
nebojsak wrote:To znači da bih od tada morao nešto odgovornije da se odnosim prema šjekiri, s obzirom da se dešavalo da provede po nedelju dana sama u prostoriji, na -5 i +40, ušuškana u poli.
Ma kak'i, to tvoje je pravljeno s ljubavlju i paznjom. :ziveli:
Pitaj npr gospon Tasica kakvo mu je iskustvo sa guljenjem Stratova sa kraja sedamdesetih - na svakom trecem je telo popucalo od nagomilane vlage koje nije imala kuda da pobegne. Opet, Fender tura poly od sredine sezdesetih, ali su tek pred kraj CBS-ove vladavine krenuli da fusare, koriste mokro drvo i zalivaju k'o u beton.
Da parafraziram cika PRS-a:
"Na kolima je poenta da ga sto bolje zatvoris lakom kako bi auto bio sto tisi, dok je na gitarama cilj suprotan."

A ovo za "disanje" od -5 do +40, vrat mi je go oTpozadi vec par godina. Prosle zime sam pokusavao da iscekiram nitro (onako fino :mrgreen: ) iznosenjem iz tople sobe na -10 i obrnuto. Naravno da se nista nije desilo, jer je mnogo tanak sloj na samoj gitari, ali svaki sledeci put je stim bio sve mirniji i mirniji. Prvo iznosenje je bilo ekvivalentno stavljanju kapodastera na treci prag, dok sam posle mesec dana svirao novu godinu n'otvorenom, bez ikakvog dostimavanja skoro dva sata.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Finiš i dilema?

Post by Funkomat » 05 Aug 2012, 20:25

Isti *****.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Finiš i dilema?

Post by majtimika » 05 Aug 2012, 21:53

Funkomat wrote:Isti *****.
:1:

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Finiš i dilema?

Post by Dersu Uzala » 06 Aug 2012, 01:28

Superhik wrote:Evo jednostavnog pitanja: u čemu je razlika između nitroceluloznog i poliuretanskrmlj, ***** ga kako se već zove, finiša. Naravno, najvažnije je kako se to odražava na zvuk?
Razlika?

Pa nema slicnosti. Sem sto obmotavaju gitaru. :XD:

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Finiš i dilema?

Post by guv'nor » 06 Aug 2012, 02:16

majtimika wrote:
Funkomat wrote:Isti *****.
:1:
E **** ga momcovi i posle forum dosadan, jedine aktivne teme su u Sve i svasta i Battleground&Spitfest...

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Finiš i dilema?

Post by Dersu Uzala » 06 Aug 2012, 02:33

A zvakali smo o tome sto puta.

Poliuretan - ubacis lepojku (curu, gitaru) u gnjuracko odelo (kasce vam se samo)
Nitro lak (samo je nitro lak, ostali nisu)- naprskas lepojku sun-screenom u spreju (likvid ali u aerosolnoj formi)
varnish - namazes lepojku sun-screenom u tecnosti (likvid)

Sad na citanje ovoga:

http://www.guardian.co.uk/books/2000/oc ... ianreview2

Pa ondak dijalozi, monolozi i slicno.

Bilo je par likova koji se ovim bave i hoce fizikohemijski da mu dohakaju, ovo je jedan od tih likova.

Meni je interesantna prica sa pektinom, ali najjaca fora mi je oduvek bila 'dobro osuseno drvo' (u tamo nekim susarama), prica koju su i ovde pozvali da izadje na crtu. Izgleda da su ovi iz Kremone lagali, a ladno koristili drvo odlezalo u vodi. A te price me progone od davnina, svaki mornar i ribar mi je uvek pricao, nemoj da si glup, najrezonantnije je drvo koje odlezi u vodi. Ja uvek bio u fazonu, cuti bre i motaj taj vinkler il se penji na jarbol. :mrgreen:


P.S. Zasto nitro. Zato sto je blizi pektinu i secerima po strukturi. Prodire u telo i kreira te staklaste veze koje cine telo rezonantnijim, poliuretan su plasticne gace, a razna ulja umrtvljuju rezonansu instrumenta jer se u telu rubberzie, postanu gumasta. A guma jel apsorbuje oscilacije. Vise od stakla i slicnih formula. Poliuretan kad se sasusi bude kao kondom oko gitare, nitro isparava. Sto ostane ostane, nesto prodre u telo, gledjose se (nafata se ta staklena gledj) i milina. Umesto da umaces u poliuretan, prskas 3-4-5-10 puta nitro lakom da dobijes neku znatnu kolicinu spreja. Svaki put ga pustis da ispari i osusi se. Komplet. TO kosta vremena. I tako dalje.

fric
Posts: 151
Joined: 08 Jun 2009, 11:04

Re: Finiš i dilema?

Post by fric » 06 Aug 2012, 10:06

hocete reci da se oseti razlika u zvuku elektricne gitare koja je presprcana nitrom i poly-em?

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Finiš i dilema?

Post by Funkomat » 06 Aug 2012, 11:01

guv'nor wrote:
majtimika wrote:
Funkomat wrote:Isti *****.
:1:
E **** ga momcovi i posle forum dosadan, jedine aktivne teme su u Sve i svasta i Battleground&Spitfest...
Jebiga matori koliko smo puta pricali o ovome i stigli do istog zakljucka... :)

User avatar
Hotstepper
Posts: 1046
Joined: 08 Apr 2010, 10:30
Location: Novi Sad (New Now)

Re: Finiš i dilema?

Post by Hotstepper » 06 Aug 2012, 11:06

Funkomat wrote: ... i stigli do istog zakljucka... :)
Nitro je bolji. 8)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest