Uvoz robe iz Amerike

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

PapaHet
Posts: 46
Joined: 08 Apr 2012, 01:23

Uvoz robe iz Amerike

Post by PapaHet » 28 Aug 2012, 01:22

Evo ovako, konacno sam resio da se prihvatim posla oko izrade elektricne gitare, to mi je zelja vec nekoliko godina! :) E sad, nasao sam na GuitarFetish-u dobre delove i materijal koji mi je potreban (nije skupo uopste), ali se plasim carine. Jel ima neko od forumasa iskustva sa narucivanjem proizvoda sa ovog sajta ili sa Stewart Macdonalda. Da li je placao carinu, koliko je to odpilike kostalo. Btw roba koju bih ja narucio je negde oko 160$!

Pozz Nikola. :)

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Uvoz robe iz Amerike

Post by ApplePie » 28 Aug 2012, 02:39

A da ti malo procitas forum pre nego postavis temu ... 8) :ziveli:

PapaHet
Posts: 46
Joined: 08 Apr 2012, 01:23

Re: Uvoz robe iz Amerike

Post by PapaHet » 28 Aug 2012, 09:31

Ma citao sam, ali mi nije bas jasnije...vecina postova je od pre 4 godine, i postoje slucajevi da je nekom naplacena carina, a nekom nije....pa sam mislio da neko ovde nesto konkretno napise na tu temu! :)

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Uvoz robe iz Amerike

Post by NikolaNis » 28 Aug 2012, 09:34

Kao što reče ApplePie ima već dosta toga napisanog ovde na forumu. Sve preko 100 evra se carini sa 30% od vrednosti paketa. To bi bilo onako ukratko. Reci nam koju gitaru praviš i da li ti je ti prvi put?

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Uvoz robe iz Amerike

Post by ApplePie » 28 Aug 2012, 11:21

Sve preko 100 $, ne evra ... Carina može da ode do 40% u zavisnosti koji službenik računa. Ima i nekih valjda subverzivnih elemenata koji napakuju 20% i nekih domoljuba koji nafikare 40%. Stju mek i ostali ozbiljniji uglavnom šalju u naše krajeve samo pazi da ne odabereš DHL, sa njima niko nije imao dobra iskustva ni oko plaćanja ni oko papirologije. Ja sam imao i nekih nesuglasica sa Warmooth-om, Prvi su mi skinuli lovu a posle trazili scan ID i kartice .. Najjeftinija poštarina je oko 10$ i prilično je sigurna obzirom da dobijaš tracking code i kod tih jeftinih. Ja plaćam Virtuonom u proseku dva puta mesecno narucijem i opet u proseku sa oko dva ili tri sajta što mu dodje oko 5 narudzbi mesecno (tj korišćenja kartice) i do sada nije bilo nikakvih problema .. Zapravo bilo je u pocetku, skinu mi lovu za neki šaraf pa posle kao nije bilo na lageru ali i to posle 6 meseci vrate na karticu. Jednom mi je carinik/pošta maznuo neke kapice za potove ali nije bilo spiska kompletne nerudzbe pa nisam mogao da se žalim, naplatio carinu je na ukupnu cifru a posto je ovih kapica bilo mnogo .. verovatno se svidelo nekom ili poneo deci. To je bilo pre 4 god i od tada nikad nista niti je falilo niti kasnilo ...

Eto ti ukratko ....

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Uvoz robe iz Amerike

Post by bancika » 28 Aug 2012, 11:50

hmm, porucujes 5 puta mesecno i niko ti ne kenja za to? Ja sam kupovao otprilike jednom mesecno par meseci uzastopce i zvali me na izdrkavanje sto je to previse cesto i da mi treba registrovana firma da mogu da uvozim toliko jer nikom normalnom ne treba toliko delova.

Uzgred, USPS first class koji je najjeftiniji za slanje nema tracking, tek priority mail ima. Pre jedno pola godine je sva postarina iz usa (i unutar usa) poskupela. Priority-jem tesko mozes da posaljes za manje od 17$ bilo sta, ali je zgodan jer imaju one flat rate debele koverte u koje moze da stane podosta. Dok god je masa ispod 4lb (1.8kg) postarina je 17$. Ja sam uspeo da naguram sve delove za LP u takvu kovertu, doduse uz prepakovanje. Kad ti salje firma nece da se ebava da optimizuje prostor. Stewmac posalje dve sitnice u kutiju metar sa metar :)
First class ide po tezini i za tu tezinu je preko 20$, a sporiji je i nema tracking. Za stvari preko 4lb je dosta zeznutije jer si tu ogranicen na priority ili express i ne mozes da koristis flat rate. Ja sam slao iz usa neke bokserske rukavice i kostalo jedno 35$ za dva para.
:ziveli:

PapaHet
Posts: 46
Joined: 08 Apr 2012, 01:23

Re: Uvoz robe iz Amerike

Post by PapaHet » 28 Aug 2012, 12:19

Zvao sam malopre carinsku sluzbu telefonom i rekli su mi da ako posiljku salje neka firma, carina se ne naplacuje za vrednost do 50 eura, a ako salje fizicko lice do 70 eura! To je tacno da se carini sa 30% od vrednosti, 10% vrednost posiljke i 18% PDV.
Moja porudzbina je negde oko 160-170$ tako da cu to da porucim na 3 dela! :) da bih izbegao placanje carine. :)

NikolaNis wrote:Kao što reče ApplePie ima već dosta toga napisanog ovde na forumu. Sve preko 100 evra se carini sa 30% od vrednosti paketa. To bi bilo onako ukratko. Reci nam koju gitaru praviš i da li ti je ti prvi put?
Pravim Telecaster, da to mi je prva gitara! :)

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Uvoz robe iz Amerike

Post by NikolaNis » 28 Aug 2012, 12:25

Pametan izbor za prvu gitaru koju praviš.

Imaj na umu da ćeš ako podeliš robu na 3 dela 3 puta platiti poštarinu. Lako je da izračunaš da li ti se više isplati da platiš poštrinu 3 puta ili na sve odjednom carinu pa izaberi šta je isplatljivije.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Uvoz robe iz Amerike

Post by bancika » 28 Aug 2012, 12:30

Ne znam da li je guitarfetish voljan da smanji iznos na faktori. U stewmac nema sanse, oni su profi i nece da rizikuju takvim malverzajcijama, ali ovi u GFS su biznismeni koji valjaju robu sa kinezima, racunam da su fleksibilniji. Ako imas nekog u usa posalji na njihovu adresu, oni mogu da izvade fakture i posalju kao fizicko lice sa manjim iznosom...

PapaHet
Posts: 46
Joined: 08 Apr 2012, 01:23

Re: Uvoz robe iz Amerike

Post by PapaHet » 28 Aug 2012, 12:44

[/quote]Imaj na umu da ćeš ako podeliš robu na 3 dela 3 puta platiti poštarinu. Lako je da izračunaš da li ti se više isplati da platiš poštrinu 3 puta ili na sve odjednom carinu pa izaberi šta je isplatljivije.[/quote]

Tacno, zaboravio sam da postarina nije uracunata u cenu...
bancika wrote:Ne znam da li je guitarfetish voljan da smanji iznos na faktori. U stewmac nema sanse, oni su profi i nece da rizikuju takvim malverzajcijama, ali ovi u GFS su biznismeni koji valjaju robu sa kinezima, racunam da su fleksibilniji. Ako imas nekog u usa posalji na njihovu adresu, oni mogu da izvade fakture i posalju kao fizicko lice sa manjim iznosom...
Sto se tice njih, poslao sam email predstavnistvu, odgovorili su. Malo mi je nejasno, posto slabije stojim sa engleskim, ali odprilike kazu da do 100$ mogli bi da napisu kao manju vrednost, dok iznad 100$ ne bi smeli da rizikuju. Imam rodjake u Americi, ali tu soluciju jos nisam bas razmotrio... :) Ali imao sam i to na umu... :D

Libada
Posts: 2
Joined: 19 Apr 2013, 13:19

Re: Uvoz robe iz Amerike

Post by Libada » 19 Apr 2013, 13:32

Razmisljao sam da mi prijatelji iz Amerike, Spanije, Austrije ili Nemacke donesu jedno malo pojacalo, koje vise podseca na eksternu zvucnu karticu za kompjuter. Ono u Srbiji kosta 480Eura, a preko on line SAD prodavnice kosta oko 400$ = 300 Eura sa besplatnom posiljkom po SADu.
Zanima me da li mozda postoji nacin da se ono donese, a da se ne plati taksa? Npr. da se u slucaju propitavanja kaze da je deo laptop opreme (to spada pod licni prtljag i koliko sam video ne mora da se prijavljuje), tj. zvucna kartica - sto nije daleko od istine.

Na ovu suludu ideju sam dosao posle svog proslogodisnjeg putovanja u Spaniju. Nosio sam gitaru i neku manju opremu. Prijavio sam sve to na aerodromu, ali u povratku me niko nije zaustavljao da vidi da li je ta gitara kupljena spolja i da li je uopste to taj model koji sam prijavio prilikom kretanja ka Spaniji. Druga stvar je da oni prilikom prijave opreme uopste nisu proveravali da li stvarno nosim bas to sto sam ispisao - mogao sam mrtav ladan da napisem da nosim nesto sto bi kupio u Spaniji (steta sto je tamo skuplje).

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Uvoz robe iz Amerike

Post by bancika » 19 Apr 2013, 14:17

M'da, samo raspakujes iz kutije, nece niko da te dira. Moja cura jednom otisla u crveno da prijavi neku mreznu opremu i rekli joj da se ne zamlacuje nego da nastavi dalje :)

User avatar
coca
Posts: 395
Joined: 19 Sep 2009, 00:11
Location: Deep South/BGD/HN

Re: Uvoz robe iz Amerike

Post by coca » 19 Apr 2013, 15:26

Ovako da pitam,nemam iskustva sa uvozom gitare iz inostranstva,tacnije iz USA???,posto mi brat trenutno boravi i radi u New York-u nosim se mislju da pazarim nekog Strata u Guitar centru NY,naravno uzimao bi neki komad tipa 70's,80's,do 2000 USD!!!,e sada interesuje me sledece,posto moj burazer nema pojima o gitarama,a vrlo je rad da mi kupi i donese samo kako to ide sa carinama,da li on moze da uzme tu gitaru(naravno rec je o polovnoj robi!!!),i da mi donese to kao sopstvenu robu,recimo sigurno kada odete negde vani i kupite Lap-top kada se vracate u zemlju donosite ga kao sopstveni prtljag,i niko ne pravi pitanje oko carine,pa me interesuje moze li to i sa gitaro isto???,ili tu ide naka famozna papirologija i carinaska stopa od ko zna koliko stotina evra???Hvala unapred!!!
pozz.!!!Coca!!!

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Uvoz robe iz Amerike

Post by bancika » 19 Apr 2013, 15:38

mislim da u zakonu nema nista o "sopstvenom prtljagu"...sta imas a da nije prijavljeno prilikom izlaska je podlozno carini, ako se oni tako zainate. Ono sto je dobro je sto strat od 2000$ netreniranom oku izgleda isto kao mexikanac od 400$ i sto mozes da ga kupis i na ebay-u za dosta manje. Odstampas ebay racun na 250$ koliko idu polovni i platis cca 100$ dazbina...IMO i to im je mnogo.

Moze da pokusa da je rastavi na delove i prosvercuje u koferu ali ne znam kako bi islo posle ako ga zaustave i nadju gitaru. Ja sam vise puta nosio svoju gitaru rastavljenu na delove, i squiera kog sam kupio u srbiji i onog LP-a sto mi je cale pravio. Nisam prijavljivao pri izlasku jer je squier star 10 godina, a na drugoj pise moje ime na glavi, pa racunam da bih mogao da ubedim carinike da mi je cale pravio :) Jednom sam hteo da prijavim squiera i carinik mi reko da ne moram ako se vidi da je stara.

User avatar
coca
Posts: 395
Joined: 19 Sep 2009, 00:11
Location: Deep South/BGD/HN

Re: Uvoz robe iz Amerike

Post by coca » 19 Apr 2013, 15:56

Znaci zavisi od srecnih okolnosti na carini!!!,moze li on da kaze da je dobio gitaru na poklon recimo?,sta se desava u tom slucaju????

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest