Sredjivanje pragova

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Simon
Posts: 18
Joined: 26 Dec 2012, 16:22
Location: Sombor

Sredjivanje pragova

Post by Simon » 28 Dec 2012, 21:20

Imam problem koji me jako nervira i sad sam doso u iskusenje da izvadim 13prag jel kad god uvatim H zicu na 12 pragu to toliko prekida da je to neverovatno a vidi se tacno da je problem sa 13 pragom, kad uzmem gitaru i gledam kroz floyd prema vratu znaci namestim lepo da su svi pragovi isti tacno se vidi da on malo odbija da je kriv tj da je izdignutiji naspram ostalih doso sam na ideju da ja to malo osmirglam dali je to pametno resenje ili da ga pritisnem necim kako bih ga izravno jel me jako pocinje nervirati i bojim se da cu razbiti gitaru... u pitanju je peavey vortex exp, zice su savrseno spustene i jako je svirljiva al kad se uhvati taj ton pocinjem jako da se nerviram

Dali neko ima ideju kako da ja to resim posto nisam nesposoban a ne da mi se sad nositi kod nekih majstora a vec sam odlucio da nosi pa sam razmislio i da i nemam bas para da dajem za sitnice, interesantno je to kad se uhvati prag ispred znaci 11 nema nikakvih problema :) samo na 12 pragu al nije on udubljen vec je 13 malo malo izdignut dok su svi ostali perfektni mislim gitara nije izlazila iz kuce nije puno svirana posto je kod predhodnog vlasnika provela par godina ispod kreveta, ne znam ni kako je do ovoga doslo dali sam mozda spisti tako nekak gitaru da je udaren sa strane prag pa da se malo izdio ili kako vec.

Ja mislim to malo osmirglati ili uzeti neki tvrdji predmet kao naprimer noz i prevuci par puta preko praga kako bih ga za neki 10deo milimetra stanjio, dali je to pametno resenje?
Hvala unapred svima koji se iole malo razumeju pogotovo onima koji brzo odgovore kako ja ne bih vec napravio problem!

Gagi909
Posts: 103
Joined: 09 Feb 2012, 19:53

Re: Sredjivanje pragova

Post by Gagi909 » 28 Dec 2012, 23:11

Ako ti je stalo do gitare odnesi je kod majstora.
Covek da sagleda gitaru i vidi u cemu je problem, nemoze niko ovde tacnu diagnozu tojest savet da ti da bez da vidi o cemu se radi.
Nema tu nerviranja, svaki instrument mora posle izvesnog vremena na servisiranje. Sto cesce to bolje... isto kao kod automobila...

Najbolje, pre no sto pocnes sam da experimetises odnesi je majstoru.

jagoda
Posts: 517
Joined: 30 Jul 2010, 13:09

Re: Sredjivanje pragova

Post by jagoda » 29 Dec 2012, 02:06

Kod dobrog majstora . I platis koliko to kosta . A kosta mnogo manje nego gitara .

User avatar
Margos
Posts: 672
Joined: 28 Oct 2009, 22:57

Re: Sredjivanje pragova

Post by Margos » 29 Dec 2012, 02:12

A koja je gitara u pitanju?

Simon
Posts: 18
Joined: 26 Dec 2012, 16:22
Location: Sombor

Re: Sredjivanje pragova

Post by Simon » 29 Dec 2012, 09:26

Vec sam piso al nije problem ponovicu Peavey vortex exp
U potpuniosti ja vas razumem za majstora,al ocigledno je otisao 13 prag to jes malo izdignut, meni treba savet kako da ga vratim nazad a ako ja ***** sjebacu taj prag onda cu nositi kod majstora. komplikacije su mi sad traziti dobrog majstora u okolini sombora
Savet ljudi nije moguce da se niko nije radio tako nesto

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Sredjivanje pragova

Post by oboss » 29 Dec 2012, 10:26

evo mali savet pa ako upali super ako ne onda neka ti neko strucan iz komsiluka obavi to.
ako prag ne dise tj ne ide gore dole nego je izdignut i cvrst onda samo osmirglaj turpijom na visinu koja treba da bude i posle ispoliraj smirglom da nema riseva po sebi prag.
ako prag dise tj ako se usled izdizanja napravio luft pa se pomera kada ga pritisnes onda da pazljivo izvadi skroz , ocisti ga i ocisti kanal iz kojeg si ga izvadio, stavi malo univerzalnog lepka i utisni ga nazad sa tim da sve to pritisnes i nekom stegom. ne preterano nego samo da sve legne kako treba. posle malo turpijicom i smirglom doteraj ako je neka ivica ostala starija i trebalo bi da bude ok. ako nesto zeznes ili ti se ne cima oko svega onda ti uvek ostaje da odneses nekom najblizem majstoru prvom prilikom.

Simon
Posts: 18
Joined: 26 Dec 2012, 16:22
Location: Sombor

Re: Sredjivanje pragova

Post by Simon » 29 Dec 2012, 19:18

Prag je ukopan znaci ne mrda se ni malo sem sto je malo izdignutiju od drugih, ja sam i planiro da ga prvo malo osmirglam al su me onda zbunili ljudi a da se mrda pa onda bih nosio kod majstora a za ovo mislim da nema potreba posebno da me ovi majstori u okolini klepaju za 3-4 min posla.
Muci mene kako se i to dogodilo moguce da sam udario gitarom kad sam je spusto negde ili tako nesto pa se pomerio, al i ne bih to reko zato sto je problem samo u jednoj zici.... ti pragovi mi se cine jako mekani kao da su od jako mekane legure metala pravljeni mislim da cu uspeti sa najsitnijom smirglom da resim i sad se bacam na posao :)

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Sredjivanje pragova

Post by fattwang » 29 Dec 2012, 19:31

Simon wrote:... ovi majstori u okolini klepaju za 3-4 min posla.
Trebaće ti mnogo više od 3-4 min. Veći je problem da li stvarno imaš majstora u okolini.

Simon
Posts: 18
Joined: 26 Dec 2012, 16:22
Location: Sombor

Re: Sredjivanje pragova

Post by Simon » 29 Dec 2012, 21:50

Nemam majstora u okolini i jos nisam poceo, uzecu nove zice prvo pa cu probati a ako ne bude islo onda cu icu u novi sad ili ne znam vec gde poslati gitaru da se to sredi kad skupim pare.. fakticki ona je funkcionalna sem tog tona

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Sredjivanje pragova

Post by Aleksej79ns » 30 Dec 2012, 01:12

http://www.youtube.com/watch?v=c527_CtazOQ

EVo ti jedan jednostavan i jeftin nacin kako srediti ako je samo jedan prag problematican... Naravno moras biti malo ipak umesan za to, a kazes da jesi.

Ovako i ja radim i nije previse komplikovano.

Simon
Posts: 18
Joined: 26 Dec 2012, 16:22
Location: Sombor

Re: Sredjivanje pragova

Post by Simon » 30 Dec 2012, 01:41

E hvala ti puno to mi treba

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Sredjivanje pragova

Post by Aleksej79ns » 30 Dec 2012, 01:58

Nema na cemu, ja sta to radio i OK je, moras stvarno da budes trapav da bi zeznuo stvar. U najgorem slucaju samo neces nista postici, ali kako ti kazes cini mi se da je ovo sto ti treba.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Sredjivanje pragova

Post by fattwang » 30 Dec 2012, 08:15

Razmisli da umesto metalne turpije upotrebiš šmirgle za nokte. Ima ih raznih finoća po kozmetičkim radnjama i apotekama.
Image

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Sredjivanje pragova

Post by komil » 30 Dec 2012, 14:48

Pre nego što bilo šta uradiš, proveri da li je krivina vrata kako treba, odnosno, podešavanje šipke. Uzmi duži lenjir pa stavi da vidiš kako to ide (da li "klacka" ili možda ima lufta preko nekih pragova). Vrat ne treba da bude skroz prav, treba da ide malo u U. Da se ne raspisjem, nađi na internetu tačno o čemu se radi i koliko tačno na tvojoj gitari treba da bude to izobličenje (radi se delovima mm kod naleganja žice).

Kažem sve ovo zato što 13 prag mže biti negde baš na pola vrata, a na pola se te izbočine najviše i dese. To mi je mnogo izvesnije nego da se nešto moglo dogoditi baš sa tim jednim pragom (mislim, kako?)

Sve u svemu, ako imalo voliš instrument, najbolje ga odnesi kod majstora da ovo utvrdi, sredi i uradi pošten setup.

Simon
Posts: 18
Joined: 26 Dec 2012, 16:22
Location: Sombor

Re: Sredjivanje pragova

Post by Simon » 30 Dec 2012, 19:51

E dobrog i poverljivog majstora u novom sadu poslacu gitaru posle praznika jel me mnogi ubedjuju da je bolje da majstor uradi i da bude provereno nego da se ja igram tu bih odmah uradio i 11Ernie Ball, za svaku preporuku majstora hvala nemojte samo da je neki skupppp ili ako ima volje neko sa foruma ko je strucan od majstora da se prihvati bilo bih najbolje.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest