3/4 elektrificirana gitara

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

3/4 elektrificirana gitara

Post by Perce » 04 Feb 2013, 22:06

E kolege forumasi, treba mi malo(vise) vase pomoci :O.o:
Planiram da napravim 3/4 elektricnu gitaru za klinku. Vidim da ima zelju da svira ali joj je moj strat za sad velik. Imam i klinca od 5 ipo godina pa eto, mozda ce biti i za njega kada malo poraste. E sad mala komplikacija je sto je klinka levoruka a klinac desnoruk a da bi ubio dve zabe jednim udarcem resio sam da napravam potpuno simetricnu gitaru:
http://www.dodaj.rs/f/1Y/12n/OjQtT2y/mina1.jpg

Kao sto vidite na slici, potovi bi isli na rog tj, mesto za potove bi se busilo i sa jedne i sa druge strane, pa ako cerka odustane a klinac hoce da svira, pot se prebaci na drugu stranu, zice i nut se obrnu i to je to. ne tangira me nesto sto ce biti rupa sa druge strane. Zbog ozicavanja i kanala za iste, telo ce biti iz dva dela (lp varijanta). E sad, ono sto mene zanima jeste, koje dimenzije skala su tu i pitanju j praktikuju? Jer fenderove 3/4 gitare (recimo) nemaju daunsajzovanu skalu na 3/4 vec je ona znatno veca (22.5"). Da li za to postoji neki razlog odredjen?
Ili su ovo manje vise nebitne dimenzije ves sam slobodan da se (donekle) igram?

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: 3/4 elektrificirana gitara

Post by Funkomat » 05 Feb 2013, 00:30

Ja bih pot stavio direktno iza kobilice u liniji simetrale i stavio bih

Image
Da gitara bude bukvalno simetrica.
Skalu pravis kakvu hoces. Ima po netu programa koji ti proracunavaju pozicije pragova za bilo koju skalu.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: 3/4 elektrificirana gitara

Post by Trooper » 05 Feb 2013, 00:42

Meni se jedino oblik ne dojmi nesto posebno, pre bi isao npr na SG-a, sa simetricnim konturama sa obe strane. I da, pot po sredini, mozda cak i iza kobilice?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: 3/4 elektrificirana gitara

Post by bancika » 05 Feb 2013, 01:43

sto je manja skala moraces da stimujes vislje da bi zice koliko toliko drzale stim, inace nema dovoljno tenzije pa popustaju civije...ja sam gledao da kupim sebi onaj epi pee-wee koji ima 19" skalu za putovanja i slicno...najvise se ljudi zale da je ocajan stim osim ako ne stimujes u G ili tako nesto. 22.5" mi zvuci koliko-toliko upotrebljivo

Image

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: 3/4 elektrificirana gitara

Post by Perce » 05 Feb 2013, 11:39

Endpin jack je planiran svakako, a koliko vidim bice i pot iza bridza tj izmedju brzidza i endpin dzeka :).
:ziveli:

@Bancika
E vidis, ta informacija o tenziji zica je vrlo bitna, a nisam znao za to. Tnx.

Back to drawing board.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest