Restauracija bez para

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
mare_za92
Posts: 50
Joined: 07 Apr 2013, 13:49
Location: Zajecar-Nis

Restauracija bez para

Post by mare_za92 » 22 May 2013, 12:29

Videh na oglasima akusticnu gitaru u losem stanju, sa nekim tutkalom na vratu, nekim iskrivljenim vratom, ali je ostalo ok... ako uopste postoji ostalo :) i posto nisam nikada radio kompletan fretboard iz poceteka resio sam da zagrizem i kupim je za neke bezvezne novce... realno i ne vredi vise, ali edukacija nema cenu :) Izvinjavam se zbog kvaliteta fotografija.
trenutak posla ovaranja kutije, uzivo je mnogo tuznije nego na slici
Spoiler:
Image
razmak izmedju zica i pragova oko 2cm, kolicina tutkala nezamisliva
Spoiler:
Image
telo razlepljeno na par mesta, normalno ne vidi se u oglasu, sve u svemu tuzno, ali srpski inat je veci od kineske "majstorije" :ziveli:
Spoiler:
Image
alat u ruke i krecem u avanturu... :metal:
Spoiler:
Image

User avatar
mare_za92
Posts: 50
Joined: 07 Apr 2013, 13:49
Location: Zajecar-Nis

Re: Restauracija bez para

Post by mare_za92 » 22 May 2013, 12:48

Posle 6-7h smirglanja, lupanja dletom, rucnog abrihtera, dolazim do zanimljivog otkica, izmedju vrata i tela je zaglavljeno par šajbni i matica da bi vrat bio pod "uglom", kojim uglom, nekim uglom :D Drvo je neki šper prelepljen furnirom na par mesta ga nema, sve u svemu rezultati posleg prvog dana rada
Spoiler:
Image
Sutradan sam turpijama, glodalicom za graviranje, dletima i smirglom doveo spoj vrata i tela u normalu, posto je falilo dosta materijala zapunio sam praznine trinom i lepkom, koristim Moment Wood lepak
Spoiler:
Image
sve spojeno u jedno parče
Spoiler:
Image
od originalne glave mi se :povrac: i soljicama za kafu i ubudnom testerom doveo sam je na slican oblik nekih yamaha
Spoiler:
Image
na slici se vidi majstorija popravljanja udubljenja i kineskih majstora svog zanata :krstise: :D

User avatar
mare_za92
Posts: 50
Joined: 07 Apr 2013, 13:49
Location: Zajecar-Nis

Re: Restauracija bez para

Post by mare_za92 » 22 May 2013, 13:02

Crtanje fretboard-a je trajalo nešto duže jer nisam imao kompjuter kod sebe da pokrenem kalkulator, zahvaljujem se mojoj devojci koja mi je strpljivo čitala telefonom dimenzije svakog praga :cao: I pošto je vrat nekih 50% topola 25%lepak i 25% trina, a telo bog te pita, žalosno je staviti fretboard od plemenitog drveta (za ovu gitaru je i lipa plemenito drvo), zato sam se odlucio na šper, debljina mu je taman koliko treba, nece ni imati radius, dovoljno je tvrd, tako da je prošao test, skala je 630mm
Spoiler:
Image
obradio sam spoj kao staklo, sve je u osi
Spoiler:
Image
kanale za pragove sam sekao testerom za metal, stanjio sam listove bonseka na manju meru, zatim drugi na pravu meru
Spoiler:
Image
dodao sam vodjice za fretboard koje će ga držati prilikom lepljenja
Spoiler:
Image
konacno odmor :ziveli:

User avatar
mare_za92
Posts: 50
Joined: 07 Apr 2013, 13:49
Location: Zajecar-Nis

Re: Restauracija bez para

Post by mare_za92 » 22 May 2013, 13:14

Fretboard je na mestu gde leže na telo obradjen na pravu meru pre lepljenja, dok ću ostatak srediti posle sušenja
Spoiler:
Image
sve je konacno suvo, sredio sam ostatak na meru i konacno se ne vide one gadosti od lepka i trine
Spoiler:
Image
tačkice na vratu nisam želeo da budu transparentne, radio sam ih od štapića lizalice. a sa gornje strane od vrha štapa za pecanje
Spoiler:
Image
tada sam se poprilično povredio, dok sam ukucavao jednu tačku, pojma nemam kako je kapljica super lepka uletela u desno oko... Od sada nosim naocare dok radim (zaštitne) :!: posle dva tri dana umiranja od bolova i ispiranja progledao sam i nastavljam posao
Spoiler:
Image
u pozadini se vidi moj sledeći projekat BC Rich ukulele :D
Last edited by mare_za92 on 22 May 2013, 13:20, edited 1 time in total.

User avatar
mare_za92
Posts: 50
Joined: 07 Apr 2013, 13:49
Location: Zajecar-Nis

Re: Restauracija bez para

Post by mare_za92 » 22 May 2013, 13:20

Priprema za ukucavanje pragova
Spoiler:
Image
cekić tapaciran, kasnije sam koristio plastični, nigde da nadjem gumeni, a imao sam ga negde
Spoiler:
Image
posle par sati kuckanja i šmirglanja, naneo sam i malo ulja na ploču da se zatamni da vidim kako izgleda
Spoiler:
Image
Šmirlanje sa finim brusnim papirima i zaštita pre farbanja
Spoiler:
Image
Spoiler:
Image

User avatar
mare_za92
Posts: 50
Joined: 07 Apr 2013, 13:49
Location: Zajecar-Nis

Re: Restauracija bez para

Post by mare_za92 » 22 May 2013, 13:30

prvi sloj kao filer da upije drvo, da popuni malo rupica... farbam sprejem, stvarno ne želim neki klavir lak ili već a i budžet mi je tanak
Spoiler:
Image
sledi šmirglanje, drugi sloj boje, crtanje "bindinga" markerom, lepljenje nekih meni dragih nalepnica, lakiranje i opet šmirglanje i ponovo lakiranje :metal:
nisam svaki deo slikao posebno
Spoiler:
Image
Spoiler:
Image
skinuo sam zaštitu u trenutku kada je lak dovoljno svež da ne ispuca i dovoljno suv da se ne razmazuje
Spoiler:
Image

User avatar
mare_za92
Posts: 50
Joined: 07 Apr 2013, 13:49
Location: Zajecar-Nis

Re: Restauracija bez para

Post by mare_za92 » 22 May 2013, 13:39

napokon kraj :ziveli:
Spoiler:
Image
Spoiler:
Image
u gitaru je uloženo malo para, MNOGO posla, dobio sam ok instrument za zezanje i nesto iskustva za buduće projekte.... sve u svemu sam zadovoljan :metal: :ziveli: ima lep ton (ne znam odakle), nema fret buzz, drzi stim, vrat nije mrdnuo za sada 4 dana je nastimovana u E štimu, visina žica inad 12 praga je oko 5mm, što je 1,5cm manje nego na početku i to je to, Svira što je bitno.
Ps. pazite oči koliko god možete, izvinjavam se ako ima grešaka u kucanju još mi je malo mutno :ziveli: :cao:

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Restauracija bez para

Post by mislim_stvarno » 22 May 2013, 13:54

Svaka cast! prilicno dobro je ispalo! Samo napred! :ziveli:

btw mogao bi da okacis i slike ovog bc rich ukulelea :mrgreen:

User avatar
mare_za92
Posts: 50
Joined: 07 Apr 2013, 13:49
Location: Zajecar-Nis

Re: Restauracija bez para

Post by mare_za92 » 22 May 2013, 14:22

HVALA PUNO, ima tu dosta gresaka sto zbog alata sto zbog para a najvise zbog znanja :ziveli: Imam trenutno uradjen samo vrat, slikao sam sve tako da cim prodju ispiti nastavljam sa radom :D okacicu sve :)

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Restauracija bez para

Post by fattwang » 22 May 2013, 16:40

Na početku mi se učinilo da će priča ići u stilu:
"Krenuli smo na prvomajsko roštiljanje ali nismo imali drvca za potpalu..."
Image

User avatar
mare_za92
Posts: 50
Joined: 07 Apr 2013, 13:49
Location: Zajecar-Nis

Re: Restauracija bez para

Post by mare_za92 » 22 May 2013, 17:54

Jbg nije tako zavrsila :D ni jedan instrument ne zasluzuje da zavrsi za potpalu :) kakve letve ljudi sviraju veoma uspesno ova je jos dobra :D :ziveli:

User avatar
rockozaurus
Posts: 597
Joined: 22 Jan 2009, 14:40
Location: London

Re: Restauracija bez para

Post by rockozaurus » 22 May 2013, 18:51

Uzivao sam do momenta kada su se u pricu umesali sprej,marker i Zajecarsko :ziveli: ...

User avatar
mare_za92
Posts: 50
Joined: 07 Apr 2013, 13:49
Location: Zajecar-Nis

Re: Restauracija bez para

Post by mare_za92 » 22 May 2013, 19:32

slazem se da su u mnogome pokvarili izgled, i ostala je hrapava povrsina na par mesta, iskreno sam hteo da ostane u nekom premazu u kom se vidi drvo, ali je mnogo lose drvo oko spoja vrata i tela pogotovu i nikako nisam mogao da pokrijem rupe a da se ne vide i ostane drvo vidljivo... mnogo sam u losoj finasijskoj situaciji tako da druge opcije nisu mogle da dodju u obzir.. sto se "bindinga" tice kriv sam :D mogao sam da pustim bar kant traku za ivericu i ispalo bi mnogo lepse, pozurio sam i nisam hteo da se motam sa super lepkom vise :D a zajecarsko skriva malo neravnina na telu... prvi ozbiljni poduhvat mi je ovo, za drugi obecavam da cu da se popravim :D Hvala na predlozima :ziveli:

User avatar
jecaisale
Posts: 257
Joined: 13 Mar 2011, 00:33
Location: Bečej
Contact:

Re: Restauracija bez para

Post by jecaisale » 22 May 2013, 20:17

Pozdravljam tvoj poduhvat, ako je prvi i kakav god da ispao verujem da si ti veoma zadovoljan, ovo iz iskustva govorim, a mislim da ce se mnogi sloziti sa ovim. Jos nesto iz svog skromnog iskustva, nemoj da zuris, ako vidis da posao ide jalovo ostavi za sutra, bolje i za tebe i za posao.
U svakom slucaju samo napred, i da svaka sledeca gitara bude bolja od prethodne. :ziveli:

User avatar
mare_za92
Posts: 50
Joined: 07 Apr 2013, 13:49
Location: Zajecar-Nis

Re: Restauracija bez para

Post by mare_za92 » 22 May 2013, 20:30

HVALA, MNOGO MI ZNACI PODRSKA NA POCETKU! imam strpljenja ali mi je prevelika zelja bila da je zavrsim, znam za sledeci put... Imam 20ak god pa ima vremena da eksperimentisem ;) nadam se da ce uskoro biti i novih projekata :D :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest