New life as JEM :)

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: New life as JEM :)

Post by ApplePie » 05 Jun 2013, 13:32

Puknute glave uglavnom lepim sa Titebond-om (žuti lepak) :) Pre nekog spajanja sam skidao fingerboard i bilo je malo nezgodno pošto se fingerboard skida od 24. praga prema glavi. Nije bilo lako pa sam vrat spojio i na kraju ostrugao ostatke fingerboarda. Komadi u vratu koji su otišli u ivericu sam malo ukrajao i lepio PU lepkom. Izgleda kao OHO lepak ali zapeni i širi se kao pur pena. Za drvo je naraFski :) Time sam izbegao mešavinu piljevine i lepka iz dva razloga: Prvo, takva mešavina gubi na volumenu i kada su dva ravna spoja u pitanju to je prednost jer time privlači jednu površinu drugoj, tj drži čvršće. U ovom slučaju PU lepak radi upravo suprotno. Komad koji je uglavljen Titebond neće "privući" na jednu ili drugu stranu a PU "raste" na sve strane i time napravi pritisak na ceo spoj. Druga stvar je što ne moram da smišljam stege koje bi učvrstile spoj ... Vrat je bio wizard što znači da je od dna kanala za šipku do spoljnog dela vrata oko 2 milimetra a baš tu se vrat i raspukao negde do polovine. Nije problem zalepiti to ali trebalo ga je dodatno učvrstiti pa sam na dno kanala za šipku zalepio orahov furnir 0.7mm. Naravno sečen da se ne lomi u pravcu pukotine ... Kasnije kada sam lepio fingerboard odlučio sam da bude malo deblji (umesto 4-5 mm).

Pošto je vrat na mestu pucanja imao više pukotina koje su išle u raznim pravcima našao sam način kako to da maskiram. Prvobitna ideja je bila da preko celog tog dela od glave preko rupa za top lock do srpa kojim je prvobitno spajan vrat nalepim javorov furnir kome mogu birati godove pa ako nekako uklopim sa postojećim vratom moguće je da se sva ova lomljava ne bi ni videla. Nažalost imao sam samo neki rebrasti furnir pa sam odlučio da metod oprobam orahom. Razlikuju se po boji ali metod je izgleda uspešan. Furnir koji je bio 0.7 mm sam kasnije tanjio i šmirglao tako da sam preterao ali preko najgoreg dela spoja je ostao. Ne znam koliko se vidi na slikama .. da sam se potrudio rezultati bi verovatno i estetski bili bolji. To mi tada nije bilo bitno. Ideja je bila da to zamaskiram uljanim bojama (vrat je dobo uljani finiš) pa sam i od toga odustao jer kako god ja "nacrtao" godove to bi se videlo. Gitara je svako za mene a ne za mušteriju tako da mi ne smeta šta se vidi. A može da posluži kao pokazni rekvizit ;) Da ne tupim previše, evo slika, a fingerboard u nekom drugom postu :)

Image
Image
Image

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: New life as JEM :)

Post by mislim_stvarno » 05 Jun 2013, 14:44

svaka cast! :bow:

kako si samo ovo uspeo da spases! svaka cast! :bow: :bow:

jedno pitanje, malo je oftopic, ali me zanima:
na poslednjoj slici, ovaj gornji deo vrata koji je potamneo. ako znas, zbog cega se to javlja? (imam to na obe gitare, pa cisto da znam sta je) :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: New life as JEM :)

Post by bancika » 05 Jun 2013, 16:01

skine se lak od sviranja pa znoj + prljave ruke/prasina udje u drvo. Pain in the ass, tesko moze i da se sredi posle posto upije drvo pa moras da smirglas puno.

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: New life as JEM :)

Post by ApplePie » 05 Jun 2013, 19:49

Lak na vratovima često bude tanak i porozan. Na jeftinije uglavnom ne stavljaju sealer. Ja ako već lakiram vrat predjem jednim ili dva sloja šelaka pa onda finom šmirglom, taman da se lak bolje uhvati i da vlaga više ne smeta. Kako god ta pojava je jedan od razloga zašto forsiram uljani finiš na vratu :) Takvih pojava na uljanom finišu nema 8)

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: New life as JEM :)

Post by NikolaNis » 06 Jun 2013, 00:18

Majstorski, nema šta... :bravo:

User avatar
muki17
Urednik
Posts: 1472
Joined: 16 Apr 2007, 17:59
Location: Bg

Re: New life as JEM :)

Post by muki17 » 08 Jun 2013, 01:22

:bravo: Prosto mi je nelagodno da gledam ovako izlomljem instrument ::ranting::

User avatar
rockozaurus
Posts: 597
Joined: 22 Jan 2009, 14:40
Location: London

Re: New life as JEM :)

Post by rockozaurus » 08 Jun 2013, 21:07

Ko ne zna(a svi znaju)ApplePie, osim sto se razume mnogo u gitare i sve oko njih, je i odlican umetnik i nije mu problem da sklopi boje i da improvizuje kada je to potrebno... :D Mene licno ova gitara podseca na Vaia i mozda me zbog toga vizuelno ne odusevljava do kraja... :D Naravno,sve je to stvar (ne)ukusa. :ziveli:

P.S.Jel se zna sta se potom desilo sa zenom?Da je meni ovo uradila,verovatno bi je poslao da vata gitaru,dok ova jos nije dotakla tlo... :kokice:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest