Pomoc oko kotiranja, HITNO!

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
Joksa92
Posts: 17
Joined: 04 Jul 2013, 13:39

Pomoc oko kotiranja, HITNO!

Post by Joksa92 » 04 Jul 2013, 14:02

Postovani,

Realno, u ogromnom sam problemu. Kao sto se moze videti iz naslova, imam problem sa gitarom, oko kotiranja.
Naime, imam akusticnu SX gitaru (znam da nije nesto, ali eto, finansije su najveci problem). Fabricki je ozvucena, ali je magnet poceo da se gubi u prostoru i vremenu, i nije hvatao H i E zicu. stavio sam magnet sa stare akustare, koju sam rucno ozvucavao, i kobilicu sa iste, jer kobilica sa SX-a nije pasovala na ovaj magnet, tacnije, bila je mnogo niska. e sad, stari magnet je imao leziste za magnet, ali ovaj drugi koji sam stavio, nema leziste, pa mi kobilica seta...onda sam sa matorim nabravio leziste od lima, i sve uglavio da bude perfektno...probao sam gitaru, i magnet je hvatao sve zice...a onda se javlja problem sa kotiranjem. Zice gube stim relativno brzo, visoke su zice, kada zicu pritisnem jace, ispada kao da je ''bendujem'', i sto je najgore, kada nastimujem zicu po normalnom (klavirskom) stimu, zice zvuce super, sve dok ne uhvatim neki akord, a kada uhvatim akord, jednostavno, ostavim gitaru, uhvatim se za glavu, i nikako mi nije jasno kako je to moguce...ne lici na akord...cak i kada probam da nastimujem zicu na osnovu predhodne zice, nije to to...
Pomozite, sta da radim! Unapred hvala.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Pomoc oko kotiranja, HITNO!

Post by Funkomat » 04 Jul 2013, 14:09

Po ovoj prici koju si ispricao ja sam zamislio da su tebi zice jedno cm od pragova tako da spusti kobilicu jebiga i nadji drugo resenje za ozvucavanje.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pomoc oko kotiranja, HITNO!

Post by Kristijan » 04 Jul 2013, 14:10

На невиђено је тешко рећи где је тачно проблем. Моја претпоставка је да сте приликом мењања кобилице омашили праву дужину скале, и да сада због тога штимују празне жице, али не и кад се жица негде притисне. Други проблем је то уметање металног лежишта, то је свакако подигло акцију. То је још најмањи проблем, треба да се мало снизи седло, за дебљину лименог уметка. Све друго је озбиљан проблем и било би добро да направиш што пристојније фотографије да може да се каже нешто прецизније. Као што видиш, овакве интервенције треба да вршиш само ако си апсолутно сигуран да знаш шта радиш.

Joksa92
Posts: 17
Joined: 04 Jul 2013, 13:39

Re: Pomoc oko kotiranja, HITNO!

Post by Joksa92 » 04 Jul 2013, 14:20

Napravicu fotke koliko odmah, i postavicu na temu...budite tu, jer mi je stvarno potrebna pomoc, posto ja i cura imamo mnogo nastupa nakon talenta, i ne smem da izadjem na svirku sa gitarom u ovako ocajnom stanju.
da, zaboravio sam da napomenem da je gitara pre postavljanja drugog magneta i limenog lezista dobro kotirala.
Brzo se vracam sa slikama.


Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Pomoc oko kotiranja, HITNO!

Post by Funkomat » 04 Jul 2013, 14:56

Ovakva je otprilike akcija na mojoj lap stil gitari tako da za pocetak moras spustiti kobilicu i sto rece Kristijan, naravno, moras tacno pogoditi duzinu skale.

Joksa92
Posts: 17
Joined: 04 Jul 2013, 13:39

Re: Pomoc oko kotiranja, HITNO!

Post by Joksa92 » 04 Jul 2013, 15:01

A kako se pogadja duzina skale? :? Oprostite sto sam dosadan, ali nikada do sada se nisam bavio setup-om gitare.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pomoc oko kotiranja, HITNO!

Post by Kristijan » 04 Jul 2013, 15:42

Код мене је од коњића (то зову и чешаљ, горња кобилица, nut) до седла (ова пластика боје кости на кобилици) 650 милиметара код 1. жице, и 655 милиметара код 6. жице.

Бојим се да си уметањем овог лима покварио дужину скале.

Код мене је седло на средини (где је најиспупченије) високо 3,35 милиметара, а ја волим мало вишу акцију, што ће рећи да може и мање да штрчи ван канала на кобилици ако волиш ниску акцију. Кобилица је на средини дебела 8 милиметара, што ће рећи да је укупна висина гребена седла на 11,35 милиметара од горње плоче резонатора. Узми седло и доњу, равну страну трљај по шмиргли положеној на сто, потруди се да одржиш што равнију доњу страну. Наравно, увек скинеш по мало па испробаш, боље је да идеш у ситним корацима. Кад једном скинеш превише можеш само да набављаш ново седло.

Надам се да ти је ово корисно.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pomoc oko kotiranja, HITNO!

Post by Kristijan » 04 Jul 2013, 15:45

Е да, скалу мериш од унутрашње стране коњића, дакле она страна која је окренута ка грифплатни, а не она која је окренута ка чивијама, па до места на коме жица прелази преко седла.

Joksa92
Posts: 17
Joined: 04 Jul 2013, 13:39

Re: Pomoc oko kotiranja, HITNO!

Post by Joksa92 » 04 Jul 2013, 18:36

Veliko hvala drugar, izmericu cim se vratim kuci, pa javljam.
Nadam se da vam nisam na velikom teretu.
Jos jednom, hvala svima, pa se cujemo ovih dana kada izmerim sve.
Pozdrav.

http://www.youtube.com/watch?v=Fmfs1E9CG3c

Uzivajte u nasoj izvedbi. :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest