Magnetisanje gitarskog magneta

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
Usred Zala
Posts: 251
Joined: 28 Mar 2012, 10:52

Magnetisanje gitarskog magneta

Post by Usred Zala » 25 Jul 2013, 12:16

Sa ovom problematikom se nisam sretao u životu tako da su mi predznanja mala, svode se na školsko znanje iz fizike. U poslednje vreme igrao sam se sa punjenjem i slabljenjem magneta što se ispostavilo da je jako interesantno, zabavno, ali i poučno. Tom prilkom uočio sam jednu nejasnoću koju verujem da će lako da mi objasni bilo koji student fizike ili srodnih fakulteta.

Opredelio sam se za punjenje stalnim magnetima. Posedujem dva neodimijum magneta, kompas i singl magnet koji hoću da magnetišem. Želim da mi sa gornje strane singla bude sever. Kompasom odredim koji je magnet sever, a koji jug. Sada paralelno singlu postavim stalne magnete tako da gore bude sever i magnetišem ga. Singl se lepo namagnetiše, ali kada uzmem kompas radi provere pokaže se da je gore jug, a dole sever! Priznajem da ne shvatam kako se to i zašto to dogodi.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Magnetisanje gitarskog magneta

Post by komil » 25 Jul 2013, 13:00

Možda nisam čitao dovoljno pažljivo, ali meni se čini da samo drugačije treba da okreneš magnete za namagnetisanje od onog što ti se čini logičnim i dobićeš onako namagnetisano kako si zamislio.. Mislim, imaš dve varijante sever da bude gore ili dole i to je cela margina greške :mrgreen:

Možda nisi uzeo u obzir npr. da deo igle kompasa koji pokazuje sever nije sever igle nego jug igle (kako bi se privlačio sa magnetnim severom). Ili praviš neku sličnu grešku u gledanju na stvari, ako je to u uopšte bitno za posao magnetisanja...

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Magnetisanje gitarskog magneta

Post by guv'nor » 25 Jul 2013, 16:44

Svojim "znanjem" o tome mogu samo da odmognem :mrgreen: , ali sam siguran da je, ako ovde zakucate, na M-E Forumu sve lepo objašnjeno: http://music-electronics-forum.com/f11/

Image

User avatar
Markony
Posts: 486
Joined: 11 Apr 2009, 21:39
Location: Jagodina

Re: Magnetisanje gitarskog magneta

Post by Markony » 25 Jul 2013, 17:08

Permanentni magnet "sever" stvara namagnetisanje objekta "jug" i obrnuto.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Magnetisanje gitarskog magneta

Post by Trooper » 25 Jul 2013, 17:35

Noob pitanje. Zar ne bi to obrtanje dobio prevrtanjem bobina? Znam da je mislim_stvarno pominjao kako su obrtanjem bobina njegovi Ibanez v7-v8 magneti dobili bolji zvuk, pa sam mislio da je to to

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Magnetisanje gitarskog magneta

Post by mislim_stvarno » 25 Jul 2013, 18:16

malo si pogresio sta sam radio. :D Ja sam samo svicovao keramicki magnet iz neka sa alnicom iz bridza. bobine nisam dirao, samo ih odvrnuo, podigao izvukao magnete, ubacio druge, sklopio i to je to... :)

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Magnetisanje gitarskog magneta

Post by Trooper » 25 Jul 2013, 18:53

Bah, umesto bobine sam hteo da kazem pole-pieces

banjacNT
Posts: 234
Joined: 15 Jan 2012, 16:25

Re: Magnetisanje gitarskog magneta

Post by banjacNT » 26 Jul 2013, 02:50

A sada jedno glupo pitanje...
Jel ta fora gde ce sever a gde jug utice uopste na zvuk, i ako utice, kako i na koji nacin, i kakvi su rezultati u boji tona.
Pozdrav i ziveli!!!

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Magnetisanje gitarskog magneta

Post by fattwang » 26 Jul 2013, 07:56

Kod samostalnog rada magneta polaritet nije bitan.
Polaritet magneta je bitan kod uparivanja sa drugim magnetima na gitari. Ako hoćeš da postigneš hum-canceling efekat kod istovremenog rada dva magneta, treba da budu različito polarisani i namotani u suprotnom smeru, tzv RW/RP.
Na primer, polariteti magneta kod strata
N-N-N - Prve serije
S-S-S - Vintage modeli - zuje pozicije 2 i 4
S-N-S - Moderni modeli - ne zuje pozicije 2 i 4
Konfiguracija N-S-N, takođe radi i ne zuji.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Magnetisanje gitarskog magneta

Post by komil » 26 Jul 2013, 09:32

Markony wrote:Permanentni magnet "sever" stvara namagnetisanje objekta "jug" i obrnuto.
Naravno!
banjacNT wrote:A sada jedno glupo pitanje...
Jel ta fora gde ce sever a gde jug utice uopste na zvuk, i ako utice, kako i na koji nacin, i kakvi su rezultati u boji tona.
Pozdrav i ziveli!!!
Ne utiče na boju tona, ali ima veze pri uparivanju pickup-a, tj. uključivanju više pickup-a odjednom. Da bi se dobilo poništavanje šuma u međupoziciji na stratu treba suprotno magnetisati i suprotno motati magnete.

Usred Zala
Posts: 251
Joined: 28 Mar 2012, 10:52

Re: Magnetisanje gitarskog magneta

Post by Usred Zala » 26 Jul 2013, 17:52

Markony wrote:Permanentni magnet "sever" stvara namagnetisanje objekta "jug" i obrnuto.
Pa to sam i pitao: kako?
Moguće je da to svako dete zna, da sam preskočio taj čas fizike u osnovnoj školi, ali eto ja ne znam. Zato podeli svoje znanje samnom. Znači zanima me čista teorija, kako se to događa i objašnjava. Šta se događa u praksi to znam.

telecaster
Posts: 2
Joined: 27 Jul 2010, 13:54

Re: Magnetisanje gitarskog magneta

Post by telecaster » 28 Jul 2013, 15:13

Ovako, to je malo naprednije od nivoa osnovne skole, tacnije uci se u 4. razredu gimnazije. Pokusacu da uprostim, u atomskoj fizici postoji jedan princip koji se zove Paulijev princip koji, izmedju ostalog, kaze da svaki elektronski nivo mora da bude popunjen sa dva elektrona suprotnog spina kako bi bila ostvarena stabilna elektronska konfiguracija. Kod feromagneta, tj. gvozdja, nikla itd., to nije slucaj, neki nivoi su polupopunjeni, imaju samo jedan elektron. E sad, kako svaki taj elektron ima odredjeno naelektrisanje, a i spin, a nema svoj par na orbitali koji bi ponistio njegovo dejstvo, on stvara odredjeno magnetno polje koje je proizvoljno orijentisano, u prevodu, postaje mali elektromagnet. Buduci da ih ima dosta takvih, njihovo dejstvo se u komadu materijala prakticno anulira. Tu dolazimo do drugog dela price. Kada se takvom komadu materijala prinese stalni magnet, dolazi do paralelnog poravnavanja svih tih "malih magneta", po principu privlacenja severnog pola feromagneta sa juznim polom stalnog magneta, i obrnuto. Sto znaci da svi dobijaju istu orijentaciju i da dejstvo svakog od tih elektrona pocinje da se sabira, jer su vektori paralelni. Na kraju, komad daotg materijala postaje magnet i zadrzava to svojstvo i posle uklanjanja stalnog magneta.
Mrzi me sada da pisem o razmagnetisanju, prica je podjednako dugacka, ali je dovoljno znati da ako ste nesto namagnetisali, a da nije trebalo, mozete to ponistiti zagrevanjem materijala, s tim da svaki materijal ima specificnu temperaturu na kojoj gubi magnetna svojstva.
Nadam se da sam bio od pomoci :)

Usred Zala
Posts: 251
Joined: 28 Mar 2012, 10:52

Re: Magnetisanje gitarskog magneta

Post by Usred Zala » 29 Jul 2013, 13:47

Jesi, hvala najlepše!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest