Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

disco violence
Posts: 65
Joined: 29 Jan 2007, 16:56

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by disco violence » 26 Nov 2013, 12:50

Konačno sam došao do konkretnijih podataka o dimarzio magnetima http://www.dimarzioforum.com/forum/inde ... opic=731.0 iz čega sledi da je ovaj Breed koji tražim ova uža/niža varijanta sa slike,samo zavisi da li je F ili S spaced.http://www.dimarzio.com/sites/default/f ... MHBdim.pdf

disco violence
Posts: 65
Joined: 29 Jan 2007, 16:56

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by disco violence » 05 Dec 2013, 08:24

Evo naisao sam na kalkulator broja namotaja za pickup pa reko da ga podelim sa vama http://www.salvarsan.org/pickups/Coil_Estimator.html i ujedno da pitam kada računam ja odaberem gore u kalkulatoru "Round spool" valjda sam potrefio,još jedino ne kontam šta bi značio termin "Bobbin flange" iz tabele?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by bancika » 05 Dec 2013, 08:57

To ti je gornja i donja strana bobine...ne ono na sta se mota nego ono sto drzi zicu na mestu. Ne bi trrbalo da utice na calv osim da ti kaze kaf si preterao. Ne mozes da motas dalje od toga.

disco violence
Posts: 65
Joined: 29 Jan 2007, 16:56

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by disco violence » 05 Dec 2013, 17:44

Nisu mi najjasnije mere u toj racunici krenimo redom.Dužina-koja dužina,od prvog do šestog šarafa ili od početka do kraja bobine.Ako je "flange" ono što si rekao šta je onda "Width"-prečnik plastike koja okružuje šaraf? Kontam ja odprilike sve ,ali mi treba razjašnjenje.Hvala na pomoći.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by bancika » 05 Dec 2013, 17:59

sve dimenzije, osim flange, su dimenzije dela bobine na koji se direktno mota zica. To ti je relevantno jer utice direktno na geometriju kalema. Width je sirina, length duzina, height visina.

Pogledaj ovo...to je neki budjavi kalem na koji sam motao sustainer. Ja sam mu zalepio dodatno plastiku da smanjim visinu kalema jer ide mali broj namotaja, ali inace je visina od gornje do donje plastike. Sirina je otprilike 1/3 od flange, to je sirina ovog dela u sredini. Stavi bobin style PAF 50mm pa ce ti biti mozda jasnije kad vidis koje su stvarne brojke.

Image

disco violence
Posts: 65
Joined: 29 Jan 2007, 16:56

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by disco violence » 05 Dec 2013, 18:23

Isao sam na onu prvu varijantu round spool pa sam hteo da napravim računicu za jednu od dve bobine.
Last edited by disco violence on 05 Dec 2013, 18:31, edited 1 time in total.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by fattwang » 05 Dec 2013, 18:24

Baš si rešio da uspeš iz prve :)
Dimenzije se odnose na bakarni namotaj.
Lenght je od ivice do ivice stubića oko kojih se mota. To je početni namotaj.
Width je širina, kod HB-a praktično prečnik jednog stubića. Takođe početni.
Height je visina, tj razmak izmedju graničnika odnosno slobodan deo stubića za motanje
Flange (što bi naši majstori rekli flanša) je maksimalna debljina namotaja.

Iz ovog kalkulatora se vidi da na broj namotaja ključno utiče način motanja. Tu ti ne pomaže nikakva matematika već samo specijalna oprema i veliko iskustvo. Znači ne može iz prve.

P.S.
Round bobin ti je namotaj samo oko jednog stubića. Dobro je za jednožičane gitare opskirnih likova kao što je Seasick Steve.
Last edited by fattwang on 05 Dec 2013, 18:28, edited 1 time in total.

tomasz praznoslov
Posts: 40
Joined: 19 Apr 2013, 11:30

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by tomasz praznoslov » 05 Dec 2013, 18:27

delimični off, Bane, dal si spravio taj sustainer? gledah kod
tebe na DIY sajtu al nisam video kompletiranu šemu, a i
drugde sve do pola.. javi utiske, ako neko može da
doaka toj spravici to si ti, neman dvesta i kusur evra
za to. a svirkao bih. hvala!

disco violence
Posts: 65
Joined: 29 Jan 2007, 16:56

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by disco violence » 05 Dec 2013, 18:35

fattwang wrote:Baš si rešio da uspeš iz prve :)
Dimenzije se odnose na bakarni namotaj.
Lenght je od ivice do ivice stubića oko kojih se mota. To je početni namotaj.
Width je širina, kod HB-a praktično prečnik jednog stubića. Takođe početni.
Height je visina, tj razmak izmedju graničnika odnosno slobodan deo stubića za motanje
Flange (što bi naši majstori rekli flanša) je maksimalna debljina namotaja.

Iz ovog kalkulatora se vidi da na broj namotaja ključno utiče način motanja. Tu ti ne pomaže nikakva matematika već samo specijalna oprema i veliko iskustvo. Znači ne može iz prve.

P.S.
Round bobin ti je namotaj samo oko jednog stubića. Dobro je za jednožičane gitare opskirnih likova kao što je Seasick Steve.
koliko sam primetio to sto odabereš su samo primeri,čim uneseš svoje vrednosti kalkulator zanemari one svoje default.Seasick Steve ima seasick ton :metal:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by bancika » 05 Dec 2013, 18:39

ee, jesam i radilo je al me mrzelo da ga ugradjujem u gitaru jer mi se nije zrtvovao neck magnet. Kazu da mora da se otkaci i middle cesto jer zna da zuji i kad nije aktivan zbog blizine. Testirao sam ga iz ruke, kao ebow i radilo je to sto treba. U sustini je prosta masinerija ako kao pojacalo koristis obican LM386 smoky-style amp. Posle je onaj Peter Warmingtnon (on je osmislio i ovaj prvi) pravio druge varijante sa AGC koje su kao radile bolje, ali nije ih delio u nadi da ce komecijalizovati. Koliko znam, nije napravio nista. Sprijateljili smo se tad, u kontaktu smo i dalje.

Napravis kalem koji je kao zvucnik koji emituje samo EM polje, nema mehanickog dela. Onda uzmes switch, mislim da ti treba 4PDT toggle koji vezes tako da kad se aktivira prebaci na bridge magnet, salje signal na to malo integrisano pojacalo i na output jack kao i inace i pusti struju u pojacalo. Izlaz pojacala vezes na sustainer kalem. Stavis jos jedan DPDT switch da menjas polaritet. Jedan ce biti u fazi (sustain mod), drugi suprotno (harmonic mod). To mu dodje to. Signal sa bridge magneta se pojaca, emituje EM polje koje vibrira zice.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by bancika » 05 Dec 2013, 18:40

fattwang wrote:P.S.
Round bobin ti je namotaj samo oko jednog stubića. Dobro je za jednožičane gitare opskirnih likova kao što je Seasick Steve.
ili napravis za 6tozicanu gitaru 6 posebnih magneta koje posebno procesiras posle...hard core :)

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by fattwang » 05 Dec 2013, 18:54

disco violence wrote: koliko sam primetio to sto odabereš su samo primeri,čim uneseš svoje vrednosti kalkulator zanemari one svoje default.
U kalkulatoru fiksiraš orpor a on ti daje broj namotaja koji mnogo zavisi od načina motanja. Broj namotaja je najvažniji parametar magneta.
bancika wrote: ili napravis za 6tozicanu gitaru 6 posebnih magneta koje posebno procesiras posle...hard core :)
Ovo je opisano u legendarnoj knjizi "Instrumenti za VIS". Kalemčići su iz slušačica za radio telegrafiste. Šest komada, jedan do drugog. Čist real-soc hard core.

disco violence
Posts: 65
Joined: 29 Jan 2007, 16:56

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by disco violence » 06 Dec 2013, 18:18

fattwang wrote:
disco violence wrote: koliko sam primetio to sto odabereš su samo primeri,čim uneseš svoje vrednosti kalkulator zanemari one svoje default.
U kalkulatoru fiksiraš orpor a on ti daje broj namotaja koji mnogo zavisi od načina motanja. Broj namotaja je najvažniji parametar magneta.
bancika wrote: ili napravis za 6tozicanu gitaru 6 posebnih magneta koje posebno procesiras posle...hard core :)
Ovo je opisano u legendarnoj knjizi "Instrumenti za VIS". Kalemčići su iz slušačica za radio telegrafiste. Šest komada, jedan do drugog. Čist real-soc hard core.
Nesto slicno sam pricao sa kolegom sa posla koji koji ima iskustva sa motanjem,nema iskustva sa pickupovima,ali konta o cemu se radi kaze da bi se najbolji efekat dobio kada bi svaka zica imala svoj poseban kalem u pickupu,ali kaze da je problem sto bi posle trebalo 6 izlaza iz gitare 6 ulaza u pojacalo.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by bancika » 06 Dec 2013, 18:26

mozes da ih izmixas u gitari i saljes samo jedan izlaz al bas bi bilo cool da ih gurnes u posebna pojacala. Recimo za high gain bi ti koristilo da debljim zicama podesis drugacije i gain i EQ. Kompromisno resenje je on-board mixer gde mozes svakoj zici da podesavas EQ i snagu...cool enough :)

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by Dersu Uzala » 06 Dec 2013, 20:44

Mi smo nesto slicno dizajnirali za kontrabas za ortaka, trebalo bi da udje u proizvodnju dogodine. It's actually way more complex (ima 3 seta magneta, pizeo set ima po jedna magnet za dve zice a aktivni set ima po jedan magnet za svaku zicu, treci set sam zaboravio sta je, pasivni valjda). Onda mogu da se miksaju on borad na bassu u svim mogucim varijantama i mozes da izaberes varijantu (mada moras da samo zamenis output jack) da izmiksan signal ide u obicno pojacalo (mono output ali je sve vez izbalansirano) ili u tzv break box gde 5-zilni kabl ide na 5-zilni ulaz a output mozes da definises na samom break boxu (sve cetir zice separatno ili mozes tu da miksas signal na toj kutiji kako hoces pa da saljes mono ili stereo izmiksan dalje). Al da ne gnjavim sad.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest