Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

disco violence
Posts: 65
Joined: 29 Jan 2007, 16:56

Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by disco violence » 23 Aug 2013, 11:02

Zanosim se idejom da namotam hambaker magnet,a pošto baš nisam dovoljno upućen u materiju ideja mi je bila da iskopiram neki od postojećih hambakera na tržištu,ali problem je što ne mogu da dođem do potrebnih informacija,(broj namotaja,dimenzije(manje više),frekvencija magneta i drugo).Da li neko možda ima ili zna gde ima više informacija na ovu temu?Hvala. 8)

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by Trooper » 23 Aug 2013, 11:46

Ako vec nemas opremu i materijal, IMHO smatram da se ne isplati da to radis, posebno ako ono sto te zanima vec postoji (ili moze da se zameni dimarziom od 60ak evra). Pretrazi po forumu, ima tema posvecenih motanju i premotavanju magneta

disco violence
Posts: 65
Joined: 29 Jan 2007, 16:56

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by disco violence » 23 Aug 2013, 13:00

Trooper wrote:Ako vec nemas opremu i materijal, IMHO smatram da se ne isplati da to radis, posebno ako ono sto te zanima vec postoji (ili moze da se zameni dimarziom od 60ak evra). Pretrazi po forumu, ima tema posvecenih motanju i premotavanju magneta
Baš ovakav odgovor nisam želeo da čujem,znam koliko koštaju magneti,ali sam hteo jedan da uradim sam,na forumu nisam našao temu koju sam tražio,ako neko može da mi pomogne neka pokuša,ako ne može opet ok. :metal:

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by mislim_stvarno » 23 Aug 2013, 13:34

nema o motanju humbuckera, majtimika je pravio p90

viewtopic.php?f=18&t=16699&start=45

inace, humbuckere se ne isplati praviti osim ako nemas visak delova, tesko da ces ustedeti pare, ne mozes da nadjes sve delove kod nas (pogotovo magnete koji idu u njih, mislim da moras da ih narucis sa neta), veliki znak pitanja kako ce zvucati

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by Funkomat » 23 Aug 2013, 14:02

http://www.stewmac.com/shop/Electronics ... structions

eto instrukcija a ako si u mogucnosti, naruci kit za prvi put.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by fattwang » 23 Aug 2013, 20:09

Ako hoćeš da prođeš jeftinije, odmah diži ruke. Ako hoćeš da se zabaviš, nešto naučiš, pokažeš kreativnost, samo napred.
Na žalost kod nas nema ničega od materijala. Možeš da kupiš neke jeftinije hamove, na primer marku Boston, pa da ih premotavaš, magnetišeš, voskiraš i slično, tj. praviš svoje custom modele.

disco violence
Posts: 65
Joined: 29 Jan 2007, 16:56

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by disco violence » 23 Aug 2013, 20:24

Lako ćemo za delove,ono što mene ineresuje je način izrade hambakera,odnos ferkvencije magneta i broja namotaja ,dimenzije,da li je isti broj namotaja kod oba magneta koja čine hambaker itd...

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by Funkomat » 23 Aug 2013, 20:28

ubijate coveku volju :D


samo napred matori!
Image

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by mislim_stvarno » 23 Aug 2013, 20:34

slazem se sa funkomatovim postom :D

i da dodam, ako nadjes negde specifikacije, ubaci ih ovde ;)
:ziveli:

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by fattwang » 23 Aug 2013, 20:48

Ovde ima veoma malo ljudi koji su sami pravili magnete. Sve odgovore koje budeš dobio biće prepričavanje tuđih iskustava koje su pročirali na internetu. Tako i ti možeš da kreneš u "guglovanje". Parametri za koje si pitao upravo daju dušu magnetu i tu nema pravila. Da postoji optimalna konfiguracija šta bi onda izmišljali svi silni proizvođači. Ima tu i dosta marketinga i mistike svojstvene populaciji koja voli dobar zvuk.
Kreni od 5000 namotaja po kalemu, žica preseka 42 AWG.
Evo šta o svemu kaže tvorac hambakera Seth Lover.
http://home.provide.net/~cfh/seth.html
Vidi samo koliko varijanti njegovog stila postoji:
http://en.wikipedia.org/wiki/PAF_%28pickup%29
A gde su moderne varijante, keramike, asimetrična motanja, air motanja......

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by bancika » 27 Aug 2013, 12:09

jel ti plan da namotas samo jedan/dva sa kojima ces u startu biti zadovoljan i da prestanes time da se bavis ili hoces da od toga napravis hobi, eventualno biznis? Ovo prvo je nerealno, tako da bolje batali ako si to planirao.

Koji su ti ciljevi? Da napravis nesto sto ne postoji ili postoji, a kosta previse, da ustedis pare, nesto drugo...?

Kao i bilo koji drugi diy hobi, treba proci neko vreme dok steknes iskustvo da to sto pravis uopste bude upotrebljivo na duze staze, da vise lici na proizvod, a manje na proof-of-concept prototip. Takodje, treba da dostignes odredjenu kolicinu da bi bilo finansijski isplatljivo. Ako hoces da napravis po jedan od svakog tipa magneta, delovi i trud ce te mnogo vise kostati. Trebace ti i motalica, koja kosta kao nekoliko magneta i postaje isplatljiva ako pravis u desetinama.

Mojotone ima delove za magnete, verovatno ces vecinu toga morati da uvezes ionako http://www.mojotone.com/guitar-parts/Hu ... Parts-List

Btw, nisam pravio magnete, ali sam gledao malo posto inace volim i praktikujem DIY.

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by andrej] » 27 Aug 2013, 12:23

ja pravim cnc motalicu za magnete, bice tema uskoro.

disco violence
Posts: 65
Joined: 29 Jan 2007, 16:56

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by disco violence » 18 Nov 2013, 10:49

bancika wrote:jel ti plan da namotas samo jedan/dva sa kojima ces u startu biti zadovoljan i da prestanes time da se bavis ili hoces da od toga napravis hobi, eventualno biznis? Ovo prvo je nerealno, tako da bolje batali ako si to planirao.

Koji su ti ciljevi? Da napravis nesto sto ne postoji ili postoji, a kosta previse, da ustedis pare, nesto drugo...?

Kao i bilo koji drugi diy hobi, treba proci neko vreme dok steknes iskustvo da to sto pravis uopste bude upotrebljivo na duze staze, da vise lici na proizvod, a manje na proof-of-concept prototip. Takodje, treba da dostignes odredjenu kolicinu da bi bilo finansijski isplatljivo. Ako hoces da napravis po jedan od svakog tipa magneta, delovi i trud ce te mnogo vise kostati. Trebace ti i motalica, koja kosta kao nekoliko magneta i postaje isplatljiva ako pravis u desetinama.

Mojotone ima delove za magnete, verovatno ces vecinu toga morati da uvezes ionako http://www.mojotone.com/guitar-parts/Hu ... Parts-List

Btw, nisam pravio magnete, ali sam gledao malo posto inace volim i praktikujem DIY.
Cilj je napraviti pickupove za gitaru koju pravim,a poenta je u ručnom motanju i kada kažem ručno mislim ručno all the way bez mašine,jer mašinom ih nebi motao takve mogu i da kupim.Ja bi da iskopiram neki od postojećih bridge humbuckera(Možda dimatzio breed samo što je njihove performanse teško naći) i jedan od starih neck stratovih singl coil pickupova i to je cela priča single coil nije problem ali o novijim hambakerima za heavu svirku ima malo podataka.Ako neko zna nešto više o tome neka kaže.Pozdrav.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by bancika » 18 Nov 2013, 12:37

hoces da radis kopiju postojeceg magneta, a neces neki koji moze da se kupi? Nekako je kontradiktorno. Ako hoces breed - kupis breed i zavrsis pos'o :)

Nerealno je zapocinjati neki zahtevniji hobi/poso kao sto je motanje magneta da bi napravio jedan bucker, jedan single i onda batalio. Potrosices silno vreme i pare na vreme, alat i delove. Ako iole cenis svoje vreme, kostace te magneti na kraju kao bareknuckles, koji su rucno motani :) Jos je nerealnije da ta dva magneta koja napravis bez iskustva budu i blizu dobri kao neki dimarzio ili duncan.

Slabo ima informacija po netu o izradi klonova magneta...mozda par klasika kao PAF. Nezgodno je kopirati neki magnet jer ima mnogo faktora koji mozda nisu ocigledni. Nije dovoljno da pise koliko namotaja koje zice, ima jos puno faktora - geometrija kalema, vrsta magneta i koliko je namagnetisan, dimenzije i legura onih pole-pieces, baseplate, spacer....moras da pokrenes proizvodnju plastike i metala da bi iskopirao neki magnet.

Mozda zvucim negativno, samo pokusavam da te spasim frustracije ako nisi dovoljno izvagao sta tacno hoces i da li se isplati ulagati vreme i novac u projekat.

:ziveli:

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by Trooper » 18 Nov 2013, 19:31

+1
I koliko sam razumeo, ti bi eliminisao SVE masine iz procesa sto znaci... par hiljada namotaja rucno? I opet, tesko da ce to zvucati kao breed

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest