Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

disco violence
Posts: 65
Joined: 29 Jan 2007, 16:56

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by disco violence » 20 Nov 2013, 11:54

bancika wrote:hoces da radis kopiju postojeceg magneta, a neces neki koji moze da se kupi? Nekako je kontradiktorno. Ako hoces breed - kupis breed i zavrsis pos'o :)

Nerealno je zapocinjati neki zahtevniji hobi/poso kao sto je motanje magneta da bi napravio jedan bucker, jedan single i onda batalio. Potrosices silno vreme i pare na vreme, alat i delove. Ako iole cenis svoje vreme, kostace te magneti na kraju kao bareknuckles, koji su rucno motani :) Jos je nerealnije da ta dva magneta koja napravis bez iskustva budu i blizu dobri kao neki dimarzio ili duncan.

Slabo ima informacija po netu o izradi klonova magneta...mozda par klasika kao PAF. Nezgodno je kopirati neki magnet jer ima mnogo faktora koji mozda nisu ocigledni. Nije dovoljno da pise koliko namotaja koje zice, ima jos puno faktora - geometrija kalema, vrsta magneta i koliko je namagnetisan, dimenzije i legura onih pole-pieces, baseplate, spacer....moras da pokrenes proizvodnju plastike i metala da bi iskopirao neki magnet.

Mozda zvucim negativno, samo pokusavam da te spasim frustracije ako nisi dovoljno izvagao sta tacno hoces i da li se isplati ulagati vreme i novac u projekat.

:ziveli:
Hoću da probam da vidim šta ću dobiti,sam ću dobro odabrati materijal kojim ću raditi i u najgorem slučaju to ne može biti u cenovnom rangu bareknuckles ali na kraju nije u tome poenta nego u ručnom motanju magneta.U pravu si malo je informacija na netu o novijim magnetima,na kraju ću verovatno humbucker motati odoka. :cry:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by bancika » 20 Nov 2013, 12:36

Ako, ako, samo cepaj onda :)

U mom iskustvu, DIY nacin zivota zna da nagradi osecajem satisfakcije...ali ponekad je i jako razacaravajuce. Ulozis trud, vreme, pare i ne svidja ti se sta si napravio. Desava se. Finansijski gledano, retko kad sam ustedeo praveci bilo sta, ali je nekad dovoljno to sto znas da je tvojih ruku delo. Ono sto me naucilo je da rucno-izradjeno ne znaci obavezno da je dobro...cak cesce znaci da nije. Otprilike kao domaca rakija. Svako se kune da je njegova najbolja, a najcesce je brlja od koje povracas dva dana jer jednostavno nemaju tehnologiju kao Zuta Osa da je naprave kako treba. Ono sto pokusavam da kazem je da to sto su rucno motani ne mora samo po sebi da znaci nista. Moze da se desi da dobijes odlicne magnete, a mozda dobijes pistave koji nisu nizasta. Npr, ako ne nabodes kako treba tenziju zice dok motas pa kalemovi budu labavi i postanu mikrofonicni. Ima milion nacina na koji moze da podje po zlu i mnogo manje nacina da sve ispadne dobro. Budi spreman da ih motas puno puta :) I budi spreman da se zarazis. Svako misli da ce prestati cim napravi prvu spravu kojom je zadovljan...ali tako ne funkcionise. Posle nekog vremena se zapitas da li mozes jos bolje, pa pozelis da napravis magnet koji je drugaciji na ovaj nacin, pa na ovaj, pa te zamoli drugar da mu smotas jedan.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by fattwang » 20 Nov 2013, 13:37

bancika wrote:Otprilike kao domaca rakija. Svako se kune da je njegova najbolja, a najcesce je brlja od koje povracas dva dana jer jednostavno nemaju tehnologiju kao Zuta Osa da je naprave kako treba.
:1: :bow:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by Kristijan » 20 Nov 2013, 15:44

bancika wrote:pa te zamoli drugar da mu smotas jedan.
Image

И како да одбијеш пријатеља?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by bancika » 20 Nov 2013, 15:48

hehe, pun intended

disco violence
Posts: 65
Joined: 29 Jan 2007, 16:56

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by disco violence » 21 Nov 2013, 10:38

bancika wrote:Ako, ako, samo cepaj onda :)

Otprilike kao domaca rakija. Svako se kune da je njegova najbolja, a najcesce je brlja od koje povracas dva dana jer jednostavno nemaju tehnologiju kao Zuta Osa da je naprave kako treba.
Pogodio si pravo u metu ja inače pečem i rakiju jabuku,krušku i šljivu ove godine sve ukupno oko 200 litara,tako da se uklapam u profil.Postavio sam pitanje na još jednom forumu isto kao i ovde kažu da ima malo podataka o humbackerima za metal preporučuju motanje 14-16k žicom 43Gauge,e sad još jedino da nađem dimenzije širinu,a pogotovo me interesuje visina kalema današnjih hambakera,ja imam neke no name na svom krameru xl6 mogu i da namotam na njihove dimenzije ali bi prvo da iskopam informacije iz spoljašnjeg sveta.Iskopaće tebe Bili.... :twisted:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by bancika » 21 Nov 2013, 11:19

koristi se awg 42, 43 i 44. Prva za paf-style magnete, druga i treca za modernije....tanja da bi moglo da se nabije vise namotaja na kalem. Ali joj je i otpor veci pa je ton masniji.

bobine se ne isplati praviti, imas 10 komada za 18$ sa postarinom iz usa...breed ima dve iste bobine, nije kao paf da ti terba jedna za sraf i jedna za onu sipkicu. Ove su bas za sraf.
http://www.ebay.com/itm/Humbucker-Screw ... 19d9bc4332

posalji mail u dimarzio, ljubazni su i odgovaraju brzo. Naravno, nemoj da kazes da hoces da im pokrades dizajn. Pitaj da li je breed simetrican, tj da li je svejedno kako ga instaliras. To ce da ti kaze da li da motas dva kalema isto ili da eksperimentises sa razlicitim kalemima. Puno dimarzio magneta ima razlicite kaleme. Breed verovatno nije asimatrican posto je nabiven u middle kao PAF, a asimetricni magneti (kao FRED) su svetliji, ali vredi pitati. Pitaj i za zicu koju koriste, nema razloga da ne odgovore. Kad ti kazu koja je zica, mozes da okvirno izracunas broj namotaja imajuci u vidu da je otpor oba kalema u redu 16.32 Kohm. Imas po netu kalkulatore gde uneses dimenzije bobine i debljinu zice i mogu da ti racunaju broj namotaja i otpor.
Magnet je alnico5.

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by ApplePie » 21 Nov 2013, 12:40

http://www.mojotone.com/guitar-parts/Pickup-Kits

Ne mora baš sve od Steve Meka ....

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by bancika » 21 Nov 2013, 14:07

fattwang wrote: Kreni od 5000 namotaja po kalemu, žica preseka 42 AWG.
verovatno ce mu trebati tanja zica i vise namotaja. Breed ima vise nego duplo veci otpor i puno vise snage nego PAF, verovatno iz tih razloga. Guesstimate 43awg, 7-8K namotaja.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by fattwang » 21 Nov 2013, 19:54

Breed je kasnije pomenut. Predložio sam mu da krene od klasičnog PAF-a (42AWG, 5000 namotaja po kalemu, oko 8kohm).
Žica 43 AWG ima 30% veći otpor u odnosu na 42AWG, tako da 5000 namotaja sa 43AWG izađe preko 10k. Sa više namotaja se začas dođe na 15-16k. Breed možda ima i 8000 namotaja po kalemu. Isto kao 60s telecaster bridge.
Tako tanku žicu je veština namotati. Jednom sam iskusnog motača zvučnika pitao da mi namota magnet i hladno me je odbio.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by bancika » 21 Nov 2013, 20:27

On ocito hoce da krene i zavrsi o istom trosku, nema prostora za paf :)

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by fattwang » 22 Nov 2013, 01:16

U takvom magnetu ima oko 2.5km žice!
Za ručno motanje, bez motalice, ni pletilje iz Sirogojna ne bi imale strpljenje.
Info:
43AWG - 6793 ohm/km
42AWG - 5201 ohm/km

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by bancika » 22 Nov 2013, 10:52

ali rucna izrada :metal:
ima da vitla rukom kao ovaj smajli dva dana neprekidno :cao:

disco violence
Posts: 65
Joined: 29 Jan 2007, 16:56

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by disco violence » 26 Nov 2013, 10:21

Još samo da nađem nekoga ko ima Breed hambaker da mi kaže dimenzije(razmak/visinu između bobina kao i širinu).Ovo što ima na Dimarziovom sajtu mi se čini kao pogrešna informacija,a iste dimenzije su i za skoro sve ostale hambakere.Ovde ima dve rasparene bobine od kojih je jedna na šraf ako sam dobro razumeo.http://www.dimarzio.com/sites/default/f ... MHBdim.pdf

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Izrada Hambakera u kućnoj radinosti?!

Post by bancika » 26 Nov 2013, 11:34

trebalo bi da je geometrija bobina ista na svim magnetima, ako izuzmes male razlike za f-spaced i regular spaced. Svaki dimarzio osim x2n i deactivator-X ima bar jednu bobinu sa sraficima. Izmeri bilo koji. Breed ima dve iste na sraf

Image

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest