tone potenciometar..

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

tone potenciometar..

Post by dejankuki » 02 Sep 2013, 10:27

Dakle... pukao je, otvorio se, izasla osovina... treba menjati.. Nego....

logaritamski ili linearni... Mis'im znam da je 500KiloOhma i gde i kako ga treba zameniti i zalemiti... nego znaci log ili lin. na njemu pise samo 500Koma... nista vise.

drugo, gde ima najeftinijih... nasao sam neke u M&G za 137 dinara... http://www.mgelectronic.rs/product.php? ... up_id=1265 da li odgovara?


ako ne, koji bi bili prfekt. molio bih za pomoc, u smislu najjeftinije i ako bi neko da se iscima da kupi i posalje mi to...

naravno, prvo da vidimo gdi je najjeftinije i najpovoljnije... Nish, BGD, LE.. ZA...

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: tone potenciometar..

Post by andrej] » 02 Sep 2013, 11:46

taj s mg je okej skroz. linearni su za tone.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: tone potenciometar..

Post by fattwang » 02 Sep 2013, 16:05

Za ton kontrolu se koristi logaritamski pot i poželjno je da bude sa velikom strminom log krive. Najbolji su Gibson (CTS) koji na pola skale daju 5% vrednosti, tj. za 500Koma otpor na pola je 25koma. Na žalost nisu jeftini, ako uopšte mogu da se nađu. Standardni CTS imaju 10% na pola kruga.

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: tone potenciometar..

Post by andrej] » 02 Sep 2013, 16:28

ti si mozda tehnicki u pravu, ali to nije tako u praksi, narocito na fenderima. retko koja firma je ikad koristila logaritamske tone kontrole.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: tone potenciometar..

Post by fattwang » 02 Sep 2013, 17:28

andrej] wrote:ti si mozda tehnicki u pravu, ali to nije tako u praksi, narocito na fenderima. retko koja firma je ikad koristila logaritamske tone kontrole.
Nisi u pravu, naročito za Fender. Koriste iste potove za vol i tone. Logaritamske.
Da hoće malo da se potrude i opravdaju cenu svojih gitara, stavljali bi za vol pot logaritamski od 30% i za ton logaritamski od 5%.

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: tone potenciometar..

Post by guv'nor » 02 Sep 2013, 17:29

U praksi stavlja ko kako voli, ali fabrički su sve ton kontrole ikada (dozvoljena greška od 1% :mrgreen: ) logaritamski potenciometri.
Kao što kaže Fattwang, što strmiji log potenciometar je ono što bih ja uvek stavio na ton kotntrolu.

Za vol je druga priča, ako sviraš SAMO clean linearni su ok. Ima dosta lepih pložaja, dok na drajvu skoro ništa ne rade do 3, a onda ga naglo utišaju.
Za svirku sa drajvom logaritamski (sa malo blažom krivom 15%-30% na pola) su nepobedivi. 8-10 je solo boost, a između 4 i 8 su razne nijanse pročišćenog drajva.

EDIT: opet sporo kucam :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest