Guitars by Laza - Octopus

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Octopus
Posts: 17
Joined: 03 Jul 2013, 20:53
Location: Zemun
Contact:

Guitars by Laza - Octopus

Post by Octopus » 18 Oct 2013, 01:49

Pozdrav svim članovima foruma ovom prilikom. Već neko vreme iščitavam ovaj vaš - naš muzički forum. Dosta informacija... prosto žalim što kada sam ja bio klinac i kada sam počinjao da učim da sviram nije bilo interneta... sve bi bilo mnogo lakše.

Ovo je moj prvi post ovde, pa pomislih da bi bilo valjano da se sa par reči na neki način predstavim, pre nego krenem sa temom koju sam postavio.

Više (na moju žalost) nisam tako mlad. Više ne sviram gitaru kao nekada po ceo božiji dan, ali ona je sve ove godine još uvek uz mene. Još uvek me drži...
Ovaj dar koji smo svi mi rodjenjem dobili, a koji zovemo život, odveo me ipak nekim drugim stazama i prestao sam da se bavim muzikom. Prestao da se bavim na način koji sam priželjkivao pre nekih petnaestak godina. Vremenom smo se ja i gitara odaljavali jedno od drugog sve više, iz godine u godinu, a onda se pre par godina u taj odnos umešao naslednih mojih gena, a po tome i naslednik ljubavi prema muzici – moj, sada već, četrnaestogodišnji sin. Zapazio je na vrhu ormara umotanu u krpu i svu prašnjavu jedinu gitaru koja je preostala iz vremena mog bavljenja muzikom.... moju staru gitaru Charvel model 6 iz 1986. godine. Gitara je bila vidno oštećena zbog pada sa stalka, na jednoj od proba (uvek se nadje u prostoriji neki slon kome tu nije mesto) i to je jedan od razloga zašto se zadržala do današnjih dana u kući. Naime kada sam rasprodao gitare i ostalu opremu, jer sam onih nesretnih devedesetih posle faksa krenuo u privatni biznis (a trebalo je love za početak)... nju nisam mogao prodati shodno stanju u kome je bila. Oprostih se tada od voljenog strata iz 1971, lespola s kraja osamdesetih i još nekih gitarica.
Da se vratim na Charvela... vremena da ga popravljam nije bilo i ostao je da se vuče po kući. Pretrpela je ta tambura nekoliko selidbi i eto sudbine... Dete je uzelo u ruke... i na neki način vratilo u život. To je bio početak jednog novog puta i za njega i za mene. Učeći sina da svira i ja sam se vratio gitari, a želeći da mu podarim više od obične tambure koja se može kupiti u nekoj od prodavnica muzičke opreme, rešio sam da mu popravim moju staru gitaru.

Bio je to odličan komad pažljivo biran, ali jako oštećen.. Vrat i telo iz jednog dela, aktivna elektronika koja je bila hit tih godina. Na žalost posle pada elektronika nije davala znake života, telo je bilo oštećeno do te mere da je popravka iziskivala da se neki delovi naprave iznova i zalepe.
Tada se rodila ideja da napravim gitaru oblika koji sam još kao klinac – roker, nacrtao na školskoj klupi . Eh... kako to davno beše. O takvoj gitari sam u tom dobu maštao. Videćete sa slika kako je sve ispalo. Po prvi put sam radio tako nešto, tj. pravio gitaru, iako sam sve vreme bavljenja muzikom gomilu gitara setapovao, menjao magnete, potove i sl. svima koji su me znali a za majstore nisu imali para. Imao sam sreću da sam tada poznavao jednog od naših najboljih graditelja gitare iz tog doba (koji nažalost već dugo nije ovde sa nama) a samim tim i privilegiju da mnogo toga o pravljenju gitara i naučim. No, da ne gnjavim više, modifikacija pomenutog Charvela je bila prva gitara koju sam za sina napravio i evo kako je to ispalo... Restaurirao sam je pre 3 godine.bilo je mnogo posla jer je kahler u medjuvremenu dosta zardjao, jer sam morao da napravim novu elektroniku (JE1200) ali izborio sam se nekako da je ponovo oživim. Rezultat je bio više nego zadovoljavajući.

Image

Image

To me ohrabrilo i usledila je zatim izrada druge, treće, četvrte, pete gitare ... Evo slike njihovog vlasnika a mog naslednika, zajedno sa njima da ih na brzinu osmotrite. Ako postoji želja.. mogu kasniije svaku od njih ponaosob predstaviti... jer svaka diše i svira drugačije i svaka za sobom vuče neku drugu priču, staru deceniju ili dve...

Image

Dakle, dodjoh letos i do izrade šeste gitare. Zbog nje me je sin i nagovorio da otvorim ovu temu. Biće ih naravno još kako se krenulo, jer ideja i materijala ima za par novih.

Mahagony stratocaster by Laza Octopus...

Nemam mnogo slika izrade jer mi nije bilo u planu da otvaram ovu temu ali dete me nagovori i videh da ovde ima još uspešnih graditelja… pa rekoh… zašto ne… dalo bi se još dosta novog od drugih naučiti.

Radio sam na ovoj gitari oko 3 meseca... ipak je to meni samo hobi. Kompletno sve radove od onih stolarskih, preko lakiranja, poliranja do elektronike odradio sam potpuno sam.

Telo gitare je od Honduras mahagonija iz jednog dela. Ova gitara je u potpunosti vintage iako je pravljena tek pre koji mesec, obzirom da većinu ugradjenih delova pa i pomenuti mahagoni imam više od decenije i više . Interesantno je da sam do ovoga mahagonija došao sasvim slučajno, igrom sudbine. Naime, sredinom devedesetih kada zagazih u privatan biznis, saradjivao sam sa jednom firmom iz Kolumbije. Sa njenim vlasnikom sam se veoma brzo sprijateljio. Sretali smo se na sajmovima a spojila nas je upravo ljubav prema gitari. I tako daleke 1996 na sajmu u Ninbergu dobih ja od svog poslovnog partnera neobičan poklon ... četiri daske pomenutog mahagonija odprilike 50 x 70 x 5 cm i par gredica pravog rosevuda koje je on prošvercovao u Evropu, sa donetim materijalom za njihov štand. Naravno znao sam i tada kao čovek kome je biologija osnovna struka, da se radi o vrsti drveta koja je zabranjena za trgovinu i koja se nalazi na CITES-u. Uostalom dobio sam ga na poklon tako da mi je savest mirna... Mi tada nismo bili članovi ove organizacije, tako da sam pomenuti poklon i ono malo brazilian rosewood-a doneo bez straha u Beograd. Malo me je Carinik gledao kao budalu kad je pregledao auto, videši daske u gepeku i to je sve... Za ovu gitaru otišla je jedna daska... ostale tri čekaju neki novi projekat. Sa prednje i zadnje strane ove gitare su dodate ploče od rebrastog javora debljine po 5 mm. pa ošmirglane na neku debljinu od 3 mm. Gitara je masivnija od standardnog fendera i teška je 4,4 kg. Mnogi gitaristi mrze teške gitare jer posle duže svirke iskilaviš. Ja ih volim jer ono što uz njih ide je toooon koji se pamti... Naravno uz uslov da su odradjene od odredjenih vrsta drveta, ali o tome se na forumu vidim pisalo naširoko i verovatno svi znaju šta tu vredi od drveta a šta ne... elem stajalo to u onoj sobi koju koristimo da se skloni sav nepotreban krš do leta gospodnjeg 2013... dok se ja ne reših napokon da izrežem telo. Počeh i sa vratom istovremeno... Vrat je bio za mene poseban izazov jer sam na svim gitarama do sada koristio već gotove vratove koje bi prilagodio svojim prohtevima menjajući im pragove, ili prilagodjavajući im oblik nekom svom idealu… ovaj sam rešio da napravim sam od A do Š… I kako sam se bojao dobro je ispalo… Kotira bez ijedne zamerke. Pravljen je za moju šapu (predpostavka je bila da će i naslednik imati sličnu jednoga dana, jer geni su geni) Koristio sam Jescar pragove i veoma sam zadovoljan njima. Ako me sećanje ne vara koriste ih i u Gibsonovoj fabrici. Sve rupe na telu su radjene dremelom iz ruke, tako da sam se prilično naradio. Telo sam neznatno modifikovao prema svom nekom idealu... Nisam mnogo slikao kao što već rekoh process izrade ali evo dve fotke u momentu završetka sušenja laka pred finalno šmirglanje i poliranje.


Image

Image

Posle završne obrade drveta najpre sam vodenim bajcom tamno braon boje premazao pomenute ploče javora, pa dobro sve ošmirglao. Zatim sam odradio dve ruke rubin šelakom. Usledilo je šmirglanje, zatim premaz osnovnim nitroceluloznim lakom, pa opet šmirgla, pa drugi sloj osnovnog laka, pa šmirgla, pa zatim još 6 veoma tankih slojeva završnog nitroceluloznog laka visokog sjaja. Vrat sam išao samo dva tanka sloja. Posle poslednjeg sloja laka gitara se sušila preko 30 dana . Svaki pomenuti sloj je pre šmirglanja sušen 1 do 2 dana, tako da je proces lakiranja pooootrajao. Inače ne mogu a da ne pomenem jednu stvar koja je po meni neverovatna. Gitara je lakirana lakom koji je stajao preko 20 godina. Nemačke je proizvodnje i ukoliko ima onih koji ne veruju mogu uslikati konzerve od farbe koje nisam bacio. Meni je ta pojedinost prosto neverovatna. Lak je inače bio čuvan ili bolje reći čamio zaboravljen godinama na sobnoj temperaturi. Ovaj lak sam dobo na poklon od Predraga Novakovića... mog velikog prijatelja i rodjenog brata našeg poznatog graditelja gitara Nenada Novaković. Na tome mu se ovde najiskrenije zahvaljujem. Naravno pre nego sam se usudio da upotrebim lak, probao sam ga na komadima ostataka drveta. Tek kada sam se uverio da je sve OK usudio sam se da prskam gitaru. Konzerve nisu čak ni korodirale, ni spolja, ni iznutra...
Na kraju kada sam bio sto posto siguran da je lak suv usledila je najfinija šmirgla 2000 - 2500 pa poliranje. Nisam imao živaca da sve poliram ručno, kao neke predhodne gitare, pa je to odradjeno mašinski. Ipak je trajalo par sati sa pauzama.

Evo par fotki posle poliranja zadnjeg dela, pre stavljanja hrdvera.

Image


Image


Image


Spakovana elektronika i wilkinson hardver. Za raziliku od standardnih stratova na ovoj gitari postoji mogućnost da i bridge magnet ima tonsku kontrolu. Uz pomoć dva push pull potenciometra omogućeno je deset različitih kombinacija magneta, kako u paralelnoj (uobičajen način vezivanja singl magneta) tako i u serijskoj vezi. Ako koga zanima mogu nabrojati o kojim se kombinacijama radi. Magneti su sa starih stratokastera. Bridge je sa strate iz 1973 a neck i midle su prema onome što na njima piše verovatno iz 1974. Sjajno rade iako su u kutiji čamili, čekajući da opet zapevaju više od dve decenije. Ton ove gitare je iznad svih mojih očekivanja. Krivo mi je što ne uslikah magnete jer se sve oznake jasno vide ali jednoga dana kada budem skidao masku biće i toga.

Image
Image

Imam par sitnih propusta da popravim a onda se ja i naslednik prepuštamo uživanju u nadolazećem periodu. Inače umalo da zaboravim, binding je na ovoj gitari moj patent... o tome u nekom od sledećih postova...

Logo nisam postavljao iako je klinac želeo da piše na glavi fender. Nekako mi glupo da moj rad kitim tudjim perjem. U planu je izrada mog logoa u srebru...

Image

Eto toliko od mene za prvo javljanje nadam se da nisam smorio i da će možda nešto od ovog pisanija nekom budućem graditelju gitare biti od koristi.

Image

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by ApplePie » 18 Oct 2013, 02:10

:) Straja od mačora... fino je to nega daj ti slobodno više detalja :) I u više postova, ovaj jedan sam čitao duže nego današnji kurir. BTW Kladim se da si poznavao Mecu. Nikad me nije napustio utisak da je to bio jedini pravi majstor ovde.

P.S. Dobrodošao na forum. :ziveli:

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by mislim_stvarno » 18 Oct 2013, 08:00

dobrodosao na forum! ovo izgleda odlicno, nadam se da ces jos radova predstaviti ovde :) :ziveli:

User avatar
Octopus
Posts: 17
Joined: 03 Jul 2013, 20:53
Location: Zemun
Contact:

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by Octopus » 18 Oct 2013, 13:04

Hvala na rečima dobrodošlice.

ApplePie@ da, poznavao sam i njega i mnoge druge majstore... i one znane i one samozvane. Od svakoga naučiš ponešto, pa kao šlag dodaš neki svoj pečat u celu filozofiju... od pukog prepisivanja bez malo mozganja i puno prakse, nema mnogo vajde. Bila su to mnogo drugačija vremena od ovih danjašnjih. Do nekih informacija se na ovim prostorima prilično teško dolazilo. Imao sam sreće da sam tada dosta putovao i sretao se sa muzičarima van ove naše drage nam domovine. Donosio gomile knjiga iz raznih oblasti pa i ove svima nam drage.
Danas je druga priča. Sedneš za komp i sve je na tanjiru ... samo odabereš šta od tog svog pisanija zaista vredi i sedneš da učiš. Šta god da je u pitanju... Pominješ više detalja... Na šta konkretno misliš? Trudiću se da iskopam još koju slikicu ako nadjem nisam se baš pretrgao u tom delu priče.

mislim_stvarno@ Trudio sam se da sve odradim što korektnije koliko mi to moj nivo znanja , sposobnost i alat dozvoljavaju. Uvek može bolje. To sam naučio sa svakom sledećom gitarom. Inače cilj je bio da osim što dobro izgleda i zvuči odlično. Pa nisam džaba tolke godine čuvao drvo i magnete čekajući da se slože kockice. I nisam slučajno baš njih izabrao da čekaju u kutiji godinama... Nećemo valjda kao Kinezi ... samo da liči... a da zvuči ko prangija.
Šalu na stranu, setapujući i popravljajući društvu gitare sebi sam dao privilegiju da isprobam gotovo svaku bolju gitaru u to vreme na ovim prostorima. Kroz ruke je prošlo na stotine njih. Dešavalo se da u mojoj studentskoj sobi imam i po dvadesetak gitara ... što mojih što ko zna čijih. Od par majstora (ne samo ovih naših) sam krao zanat onako uz put, bilo očima bilo njihovom dobrom voljom da me upute i posavetuju.

Biće još postova a nadam se i instrumenata, pisaću naravno još po koju o ovima koje sam već odradio... samo neka nam bog da dobre volje i zdravlja. :ziveli:

I za kraj... da neki ovo moje javljanje na forumu ne shvate pogrešno... nije u pitanju marketing i gitare nisu za prodaju. Samo sam slobodno vreme koristio, da mom malom muzičaru obezbedim kvalitet koji sam ja tako davno sa mukom sticao. Umelo se sto puta u krpe bez večere... al željena gitara je morala da se kupi!!!

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by Cortex » 18 Oct 2013, 13:29

dobrodosao!
izgleda odlicno!

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by Funkomat » 18 Oct 2013, 14:48

Kako si odradio da top od javora sa prednje strane prati kosinu za lakat?

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by komil » 18 Oct 2013, 14:53

Ja sam paralazovan ovim prvim postom! Svaka čast!
Iako estetski ova poslednja gitara nije nešto što meni odgovara, vidi se da je urađena sa pažnjom i ljubavlju!

User avatar
Octopus
Posts: 17
Joined: 03 Jul 2013, 20:53
Location: Zemun
Contact:

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by Octopus » 18 Oct 2013, 16:12

Funkomat wrote:Kako si odradio da top od javora sa prednje strane prati kosinu za lakat?
Odlično pitanje! Iskrivio sam ga na željenu kosinu uz pomoć zagrevanja, bi bio kratak odgovor. Ipak nije bilo baš tako jednostavno.
To je i jedan od razloga zašto sam top koji je bio debljine 5 mm ošmirglao na 3 mm. Pomenuo sam to u prvom postu. Jednostavno upravo me to krivljenje malo plašilo. Hvala bogu nije bio neki veći problem i skoro da sam siguran da bi i čitavih 5 mm isto tako zalepio. Koristio sam neki jak lepak u prahu koju koriste za lepljenje furnira pod pritiskom i na visokoj temperaturi. To je bilo po preporuci jednog prijatelja koji radi sa furnirom i koji je smatrao da ću i ove tanke ploče jednako uspešno zalepiti. Lepak se pokazao odlično. Dobio sam pola kilograma i to za badava jer smo drugari i jer se lepak kupuje isključivo na 25 kg... (šta bih ja sa tom količinom) Nisam se ni potrudio da pitam koji je lepak u pitanju. Dovoljno mi je da znam kad nestane od koga da ga tražim... :lol:
Dakle ošmirglao sam i gornji i donji top iz dva razloga. Prvo da gitara ne bude predebela (nije mi padalo na pamet da dragoceni mahagoni smanjujem) a drugo da bi mi bilo lakše da savijem taj deo gornje ploče. Prvoga dana sam zalepio zadnju stranu i ravan deo topa. Lepio sam zagrejanom peglom koristeći teflonsku foliju izmedju drveta i pegle. Čisto da ne izgorim drvo. (Kazna za ovo rabljenje pegle je bila da sam ženi morao da kupim novu) Proces je trajao oko pola sata. Sutradan sam dobro očistio pomenutu kosinu od malo lepka koji je pao i na nju i krenuo sa ubedjivanjem gornje ploče da se savije. Opet pegla negde na malo više od pola snage i fajtalica povremeno. Već za dvadesetak minuta ubedjivanja drvo se predalo i sišlo je to na željenu kosinu. Ostavio sam da se ohladi drvo pritegnuvši sve to malo stegama za svaki slučaj. Lagano sam kasnije podigao iskrivljeni deo ploče, vlo malo ali dovoljno kako bih ravnomerno naneo lepak na mahagoni i krenuo ponovo sa zagrevanjem dok se lepak nije potpuno stegao. Nije trebalo više od 15 minuta. Sutradan sam proverio uradjeno čak sam i pokušao nasilno sve da odlepim ali ni makac... Odlično obavljeno, a savetnik i lepak dobiše prelaznu ocenu. Ja kao učenik sam spreman da proceduru ponovim na još par gitara kako bi što bolje savladao gradivo.

User avatar
Octopus
Posts: 17
Joined: 03 Jul 2013, 20:53
Location: Zemun
Contact:

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by Octopus » 18 Oct 2013, 16:33

komil ne znam kakve gitare voliš... hvala bogu da smo svi mi različiti inače bi nam bilo monotono. Dok sam svirao ja sam se više palio na ono što iz nje dobijem nego kako izgleda. I dan danas je to prioritet. Ipak moram priznati da mi je većina gitara bila crna. Izrada ovakve gitare mi je bila veći izazov nego onih predhodnih jer je nešto složenija procedura, jer sam sam odradio vrat a da budem iskren video sam da moj mali gitarista voli taj tip gitara sa topom od javora. Biće još gitara pa će neka da zelegne i tebi na dušu. Sledeća je sa bubinga topom koji je odavno nabavljen.

inače skoro mi je u poseti bio komšija i naš poznati gitarista... neću sad da ga prozivam javno ali je odlepio na gitaru. Mislim da je uživo još bolja. Zamolio me da je proba a onda je ostao skoro celo veče. Bilo je i ponude da je otkupi ali obzirom da se znamo lako sam mu objasnio da nema govora o tome. Dobar je lik i moj klinac ga mnogo voli, jer kad god svrati, od njega nauči ponešto novo. Svejedno... tih par sati sam bio kao na iglama.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by Baba Slim » 18 Oct 2013, 17:46

Ovo je sve genijalno, i rad i trud, ma sve. Svaka cast, samo nastavi i dobrodosao na forum. :D :ziveli:

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by majtimika » 18 Oct 2013, 20:41

Svaka čast samo mi je taj vrat malo kao na nemačkim kopijama iz 80-tih

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by Trooper » 18 Oct 2013, 20:53

Sjajni radovi. Samo preporuka da nabavite glodalicu, na ovakvom instrumentu stvarno lose stoje nesavrsene supljine u telu za magnete/tremolo, ono, steta je da ne bude sve savrseno

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by majtimika » 18 Oct 2013, 21:04

I da zašto se baviš time ako nisi napravio vrat lepše je da kažeš

User avatar
Octopus
Posts: 17
Joined: 03 Jul 2013, 20:53
Location: Zemun
Contact:

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by Octopus » 18 Oct 2013, 21:22

majtimika wrote:Svaka čast samo mi je taj vrat malo kao na nemačkim kopijama iz 80-tih
Ne znam na osnovu čega si to zaključio jer nisam siguran da znam kako izgledaju vratovi pomenutih kopija, niti na koje kopije misliš. Glavu sam crtao na papiru onako iz ruke oslanjajući se na dimenzije vrata onog sunburst strata sa fotke gore. Nisam se čak ni trudio da verno prekopiram fenderov oblik. Ova dva vrata su dosta slična pod rukom samo je ovaj moj u mesu malo masivniji od njega. Inače na sunburstu je originalni fenderov vrat (bar bi tako trebalo da bude obzirom da bivšeg vlasnika poznajem) Vtrat je bio vidno udaren pa mu fali mali delić glave, desno pri korenu vrata. Ja sam ga otkupio od vlasnika jer mi se dopao a on je sebi nabavio drugi... Istina malo sam ga doterao prebrusio kako bi se nedostatak što manje video (mada se ipak vidi) a na zahtev sina stavio fenderovu nalepnicu.
To što ti ovaj moj vrat liči na te pomenute vratove... da li je to pohvalno ili sam negde omanuo?... nisam siguran da li ovo da shvatim kao sumnju u moju iskrenost da sam vrat odradio sami ili je nešto drugo u pitanju?

User avatar
Octopus
Posts: 17
Joined: 03 Jul 2013, 20:53
Location: Zemun
Contact:

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by Octopus » 18 Oct 2013, 21:26

Vidim pisali smo u isto vreme... majti ako sam rekao da sam ga radio sam onda je tako... ima vremena da se upoznamo i da vidiš da nisam od te fele u koju me trpaš. :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest