Guitars by Laza - Octopus

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Octopus
Posts: 17
Joined: 03 Jul 2013, 20:53
Location: Zemun
Contact:

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by Octopus » 24 Oct 2013, 23:37

Solomon wrote:sta se desava, svi hoce prave gitare od jednog komada drveta :?: :O.o:
ako vec hoces nesto tako uradi nektru :ziveli:
U mom slučaju ova želja je stara jedno dvadeset i kusur godina. Za sada je samo i ta varijanta u razmatranju. Nekako mi dodje veći izazov. Ipak videćemo šta će od svega toga na kraju ispasti.
Inače ovo poslednje probaj da predložiš mom klincu. On me već godinu dana ganja oko rhoads-a i ima on već u glavi sliku kako bi to voleo da izgleda i svira.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by Trooper » 25 Oct 2013, 00:40

Ma rhoads moze i bolt on, ako je valjalo rendiju valjace i tvom klincu :).

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by Dersu Uzala » 25 Oct 2013, 04:37

Sto se tice gitare iz jednog dela, ne bih se licno upustao u to sem sto jednog dana mozes da kazes, eto probao sam. Nema nikakvog pozitivnog efekta a nevolje su ogromne. Pocevsi od drveta koje u principu za takav zahvat treba da bude najkvalitetnije moguce, prvo u pogledu rasta i secenja pa tek ond au pogledu susenja i ma kraju konstrukcije. Ima dosta ljudi koji danas to rade po svetu ali je bazicno gimmick, njihove gitare najcesce ne odskacu po dizajnu i kvalitetu pa kao daj bar necim da se pohvalimo, o ej vidi ja pravim iz jednog dela, masala.

A ako nemas savrseno ispravno drvo onda je pointless da se u tako nesto uopste upustas. Opet, ako imas savrseno ispravno drvo, greota da ne napravis savrsen instrument vec ga podlozis experimentu.

A za akvarijume svaka cast :bow: . Znam koliki je to posao jer jedan od mojih drugara to radi profesionalno na zapadu vec 15-16 godina (20-tak ukupno) a tamo moze da se nabavi od 'tice mleko. I opet je golem trud i predznanje potrebno da bi se sve to odradilo prvo korektno a potom i estetski. Ovi tvoji radovi su jednostavno stra'obalni imajuci u vidu koliki ti je pristup resursima sirom sveta. I cena istih. Ako jednom svratis do LA-ja upoznacu te sa mojim drugarem i tvojim kolegom Vladom koji radi i akvarijume od pola miliona - milion litara (za restorane, poslovne zgrade, soping molove i holivucke zvezde i pevaljke). Ti bi u LA-ju mogao lepo da zaradis za zivot. :ziveli:

User avatar
Octopus
Posts: 17
Joined: 03 Jul 2013, 20:53
Location: Zemun
Contact:

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by Octopus » 25 Oct 2013, 07:56

Dersu@ baš mije drago da ti se dopadaju moji podvodni radovi. Jeste golem trud i predznanje kako reče potrebno ali bez kreativnosti sve to pada u vodu. Što se znanja tiče gomilalo se to vremenom jer se ovim bavim više od 30 godina. Od hobija do biznisa. Ako se išta u ovoj zemlji može nazvati biznisom??? Kažeš drugar Vlada to uspešno radi u LA... baš bi voleo da ga upoznam. Ima li on neku svoju internet prezentaciju? Eto kad se čuješ sa njim pozdravi ga od kolege iz Srbije.

Inače sasvim si pogodio. Ovo sa gitarom iz jednog komada je upravo iz razloga da vidim kako to izgleda raditi. Ne zato što mislim da bi bila nešto superiorna tonski. Fakat je problem naći dobro drvo pa će na kraju i ispasti bolt on. Čak mi je na pamet pala i varijanta da vrat lepim. Još uvek sam u fazi razmišljanja i planiranja. Imam i neke ideje da napravim i neke promene u dizajnu no videćemo neću ništa na brzinu naročito što ide zima a tu će mi opasan problem biti lakiranje.

Trooper@ odlična opaska. Kao što rekoh ja to više zbog izazova nego što mislim da bi mnogo dobio da je radim iz jednog dela.

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by mislim_stvarno » 25 Oct 2013, 10:00

Meni ta ideja, gitara iz jednog komada deluje previse rasipnicki... Mozes prakticno 2 gitare da napravis od tog komada drveta umesto sto potrosis toliku dasku na jednu...
Trooper wrote:Ma rhoads moze i bolt on, ako je valjalo rendiju valjace i tvom klincu :).
Rendijev concord nije bio bolt on, vise gipsonovski set nek ;)
http://www.metalguitarist.org/forum/mat ... relic.html

sori za off... :D

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by Trooper » 25 Oct 2013, 10:23

E, vidis, zeznuo sam se, my bad. Al generalno, za takvu gitaru bi i bolt on/nek tru radili posao lagano

User avatar
Bohem
Posts: 51
Joined: 09 Jan 2012, 17:31

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by Bohem » 04 Nov 2013, 03:31

I bre Octopus čoveče praviš i gitare i onakve akvarijume, šta reći nego svaka čast za kreativnost...

Ja sam isto graditelj gitara u pokušaju, mada još ništa nisam napravio, još prikupljam i pravim alat i zanimaju me akustični intrumenti, ali otom potom, biće valjda prilike da pročitaš i vidiš ti neke moje radove...

Btw pravio sam i ja par akvarijuma, nisu baš na ovom nivou na kom ti radiš, ali daleko da su za bacanje kad nadjem pokazaću ti slike ;)

Nego dobrodošao na forum i nadam se da ćemo jednim razmenjivati neke ideje, živeo :ziveli:

User avatar
Octopus
Posts: 17
Joined: 03 Jul 2013, 20:53
Location: Zemun
Contact:

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by Octopus » 31 Dec 2013, 12:28

Hvala na komentaru Bohem. Meni je akvaristika posao pa tu moramm biti dobar a ovo drugo je više strast i hobi te samim tim možda manje obavezna varijanta... mada trudim se.
Prosto ne verujem da je prošlo toliko vremena da nisam svraćao na forum.

Tako to biva svake godine kod mene... u novembru i decembru od posla se nema vremena za nešto drugo. Na sreću, za praznične dane se situacija po tom pitanju menja nabolje, pa ću malo češće da se javljam. Imam u planu da uradim i par snimaka, da se malo čuje kako gitare zvuče… Uslova za neke vrhunske snimke kod kuće nemam, nadam se da će kamera na mom fotoaparatu nekako odraditi posao kako bi se videlo šta koja gitara može.

Po pitanu RR projekta polako se sklapaju kockice, veći do hardvera je pristigao, drvo za telo i vrat su odabrani samo još da se nakanim da počnem sa radovima. Dugo sam se razmišljo koje drvo da upotrebim jer na raspolaganju je bilo više različitih komada. Nisam još načisto oko nekih detalja, no o svemu tome uskoro, kad se krene sa izradom. Jedno je sigurno... rok izrade će sigurno biti prekoračen jer se klincu već bliži rodjendan a ja na brzinu ne volim da radim. Nas dvojica smo se dogovorili... Gitara kad bude (ionako ih ima više nego što mu je nužno) a poklon za rodjendan je već dobio... Malog Gretsch-a lampaša od 5 W. Iznenadila me ova mala sprava. Probao sam je sa par vrhunskih pedala i solidno zvuči za to malo snage koju ima.

Uzgred u medjuvremenu su u najavi još dva projekta... jedan za mog velikog prijatelja i vrsnog gitaristu, (koji je van Srbije) a koji me je ubedio da mu odradim custom gitaru po njegovoj volji i zapovesti. (neću sad da ga prozivam, neka se sam javi ako želi) On dolazi na leto ovamo pa ćemo precizirati šta i kako. Za sada znam da će biti stratolika gitara od mahagonija sa topom od bubinge i vratom od 24 praga. Izbor magneta i hardvera će ostati njemu. Četvrti projekat je za moju dušu... Taj će biti pravi izazov... 7 žica, bariton skala, 28 pragova... ako u medjuvremenu ne smislim neku novu ludost.

Eto to je neki plan za sledeću godinu ... da li ću ga realizovati zavisi od slobodnog vremena.

Srećni vam dolazeći praznici i nastupajuća 2014 godina. :ziveli:

User avatar
Octopus
Posts: 17
Joined: 03 Jul 2013, 20:53
Location: Zemun
Contact:

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by Octopus » 02 Jan 2014, 18:57

Obećah par snimaka ali je sa kamerom na fotoaparatu to bilo lakše zamisliti nego uraditi.
Kako god, usnimio sam sve gitare i naravno sa većinom toga nisam nimalo zadovoljan. Za neku ozbiljniju prezentaciju moraću malo više da se potrudim jednoga dana.
Poslednji dan u godini a i jučerašnje popodne proveli smo uz gitaru naslednik i ja. Zaista divan osećaj. On dobro napreduje i nije daleko dan kada će prezentacije mojih gitara raditi on... do tada evo par sniimaka. Zvuk se raspada, lomi ali tako to biva kad se snima u sobi fotoaparatom.
Za večeras tri snimka mahagony strata. Sledećih dana biće i ostalih gitara samo da sve to okačim na YouTube. Na prvom je gitara ubodena u Peavey a na druga dva u maloga Gretsch-a sa klincovom igračkom od procesora.



Na drugom snimku se vidi da gitara ima dosta kombinacija postojeća 3 magneta. Zahvaljujući push pull potovima ukupno ih je 11 a magneti se mogu kombinovati i paralelno i serijski. U ovoj varijanti i bridge magnet ima tonsku kontrolu.



Evo i trećeg snimka. Ne zamerite na kvalitetu istih, sa ovo opreme i ovim načinom snimanja, nije se moglo bolje.


User avatar
Bohem
Posts: 51
Joined: 09 Jan 2012, 17:31

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by Bohem » 03 Jan 2014, 05:14

gitara jako lepo zvuči, ali trebao si da napraviš snimke i bez distorzije, malo neki Steve Ray ;)

User avatar
Rax13
MF veteran
Posts: 1619
Joined: 14 Aug 2007, 04:08

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by Rax13 » 03 Jan 2014, 06:37

Bohem wrote:gitara jako lepo zvuči, ali trebao si da napraviš snimke i bez distorzije, malo neki Steve Ray ;)
:1:

I kompletni clean ako mogu da dodam, inace gitara zvuci odlicno. IZgled je interesantan takodje, keep it up! :ziveli:

User avatar
Octopus
Posts: 17
Joined: 03 Jul 2013, 20:53
Location: Zemun
Contact:

Re: Guitars by Laza - Octopus

Post by Octopus » 06 Jan 2014, 23:21

Bohem i Rax13, meni na ovim snimcima prilično loše zvuči. Čak sam razmišljo da li uopšte da ih postavljam. Možda zato što imam priliku da je sviram i čujem uživo. Za neke ozbiljne snimke i procenu kvaliteta na osnovu njih trebalo bi mi mnogo više opreme od onoga što držim u sobi. Možda jednom smognem snage i vremena da i to uradim... Videćemo.

Par dana unazad me opasno zeza konekcija. Jedva sam danas ubacio još koji snimak. Ovu gitaru prvobitno nisam snimao bez distorzije, mada onoga dane neke druge jesam... Zato sam juče ispravio tu grešku i evo kao što ste tražili, par snimaka bez distorzije.









Ubacići vremenom i snimke ostalih gitara kao što sam i obećao... samo mi nešto kilavo ide sa prebacivanjem videa na YouTube. Verovatno je problem ovih dana bio sa konekcijom. Videćemo kako će ići ubuduće.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest