Work in progress...pitanje za javor

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
Joksa92
Posts: 17
Joined: 04 Jul 2013, 13:39

Work in progress...pitanje za javor

Post by Joksa92 » 19 Oct 2013, 20:06

Pozdrav drugari...ja i moj dobar prijatelj se spremamo na projekat ''handmade telecaster''. Nasao sam javor, jos uvek mu ne znamo vrstu, uskoro cemo znati... no naime, zanima me, moze li se i telo praviti od javora, tacnije, kakve ce performanse imati, posto znamo da se radi telo od jasena. Da li ce imati makar priblizne osobine kao jasen, sto se zvuka tice?
Unapred hvala, pozdrav :)

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Work in progress...pitanje za javor

Post by Funkomat » 19 Oct 2013, 20:44

Ja bih probao bez problema, cak sam i planirao.
Imam telca koji je nek tru javor sa krilima od jasena tako da je u sustini pola tela javor i ima bas fin zateknut i spenki zvuk. Veoma definisan bas.

Naravno, ne mora da znaci da drvo ima ikakve veze sa tim. :)

Joksa92
Posts: 17
Joined: 04 Jul 2013, 13:39

Re: Work in progress...pitanje za javor

Post by Joksa92 » 19 Oct 2013, 20:54

Hvala na informaciji :) polako pocinjemo sa radom, pa cemo, nadam se, otvoriti temu, da propratite rad :) a na kraju, reprezentativni video :D ako jos neko ima kompletnog TECHU od javora, nek se javi :D

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Work in progress...pitanje za javor

Post by Dersu Uzala » 20 Oct 2013, 04:28

Ako planirate vintidj body style (a ne thinline) a celo telo je od javora, biti ce vrlo tesko. Javor je tezak ko tuc.

Ako sve odradite kako treba a to zavisi i od izbora dvreta za vrat i fretboard i neck jointa (lepljen, neckthru ili srafljen) trebalo bi da zvuci kao klavir kad ne umem bolje da s' izrazim. Srednji do bola i dosta visokih ali ne preterano niskih. Iako nisu bili tele shaped, vecina Kramera iz 80-tih su all maple bodies pa mozes da ih poslusas da vidis da li ti je to to.

Javor se u principu stavlja kao 'top' na razne podloge, najcesce doduse mahagoni. Neki put ga stave zarad vizualnog efekta (pogotovu kad je saren) ali najcesce se stavlja na mahagoni jerbo isti ima da kazemo scooped middles prizvuk (u najgorem slucaju zvuci muljavo kad se ne konstruise instrument kako treba u najboljem slucaju zvuci definisano ali tamnije kao kad odradi EQ u obliku slova 'V' jel) i onda ga taj javor ozgo 'otvori' u srednjim.

Joksa92
Posts: 17
Joined: 04 Jul 2013, 13:39

Re: Work in progress...pitanje za javor

Post by Joksa92 » 20 Oct 2013, 21:57

Covek je vec 2 gitare odradio, ODICNO... Ma i odlicno je mala rec. zato sam i izbarao njega, jer ima znanje, svidelo mi se kako radi, bas na profesionalnom nivou. Vrat ce biti srafljen. Gitara ce prakricno biti ALL MAPLE. Vidjao sam da ima takvih komada, i uopste ne zvuce lose :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest