1 Piece Maple Telecaster

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

GArt
Posts: 30
Joined: 12 Jul 2013, 21:15

1 Piece Maple Telecaster

Post by GArt » 24 Oct 2013, 17:53

Pozdrav svima!

Tele iz jednog komada javora? "Gugleta" je dosta škrt kada je ova tematika u pitanju. Iz nekoliko primera se može videti da te gitare zvuče mnooogo dobro, što je i logično. Da li je neko od vas pokušavao da izradi takvu gitaru? :?: Ako jeste voleo bih da podelite to iskustvo sa mnom i sa ostalim članovima, pošto za nekoliko dana pristupam izradi teleta iz naslova.
Podrazumeva se da će se svaki detalj izrade naći ovde u ovoj temi. :ziveli:

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: 1 Piece Maple Telecaster

Post by Funkomat » 24 Oct 2013, 18:08

Ja sam pravio nek tru ali sam sredinu sekao na 3 poduzna pa ponovo lepio. To je sigurnija opcija nego da radis iz jednog komada.
Naravno, zavisi koliko je suvo drvo i sve ali se meni totalno iskrivio komad kad sa isekao na te tanje delove. Da sam pravio iz komada, mogao bih da bacim gitaru.

luci
Posts: 460
Joined: 14 Apr 2011, 22:02
Location: Odzaci

Re: 1 Piece Maple Telecaster

Post by luci » 24 Oct 2013, 19:21

gitara cela iz jednog komada? mislim da to nije idealno resenje, pre svega strasna kolicina drveta otpada, drugo, drvo bi moralo da bude savrseno, pravih godova i suseno na vazduhu, a i tada je pitanje kako bi se ponasalo prilikom nekih varijacija u vlagi, temperaturi i tako dalje.. ja ne bi to radio, ali ono... dok covek ne proba nista nije sigurno..

GArt
Posts: 30
Joined: 12 Jul 2013, 21:15

Re: 1 Piece Maple Telecaster

Post by GArt » 26 Oct 2013, 11:07

Pronađena lepa daska od javora.
Image
Image
Sušena 6 leta, prirodnim putem. Izmerena vlažnost, i tu imam problem.
Nabavio sam vlagomer sa slike.
Image
Vlagomer ima 7 ranga, (1;2......6;7), koji zavise od vrste drveta. Problem je u tome što nemam upustvo za njega, tako da ne znam u kom rangu je javor.
U najboljem slučaju vlaga je 6%, a u najgorem 11%.
Značilo bi mi, ako neko ud vas ima upustvo, sa tom tablicom za rangiranje drveta za vlagomer sa slike. :ziveli:

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: 1 Piece Maple Telecaster

Post by ApplePie » 26 Oct 2013, 12:16

Ja imam sličan vlagomer. Nisu baš pouzdani ali u ovom slučaju nije ni bitno. Tom metodom merenja vlage ustanovio sam da sve što pokaže ispod 14% može da se smatra dovoljno suvim za izradu. U slučaju cele daske, suvim za razrezivanje. Vlagomer koji je stvarno koristan i precizan kod suvih komada a ima i drugacije sonde je 400+ evra i to da mi ga prošvercaju. Mnogo je bitnije da kada razrežeš drvo ostaviš jedno mesec dana da vidiš hoće li krenuti da đuska ili se skameniti. Drvo i kad je suvo ima denserski poriv, to ne zavisi samo od vlage.

Ovaj tvoj meri samo drvo manje od 20 mm a ispod 28% tolerancija je +/- 5%. Vrsta drveta tu ne pomaže da dobiješ tačan rezultat.
Last edited by ApplePie on 26 Oct 2013, 12:28, edited 1 time in total.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: 1 Piece Maple Telecaster

Post by majtimika » 26 Oct 2013, 12:19

ne bih da te razocaram, ali verovatno je 11 posto 6 mozes da odrzis samo u veoma kontrolisanim uslovima, napolju nikako, pogledaj tablicu zavisnosti kapilarne od relativne vlage, imas je na netu, ako me secanje sluzi mislim da je 6% moguce samo pri Rh od oko 30-35% a to je na nasem podneblju nemoguce narocito preko leta i jeseni, ali i ak je 11 to je ok

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: 1 Piece Maple Telecaster

Post by oboss » 26 Oct 2013, 13:52

kako rekose kolege ako je 11 to je super a tesko da ces stabilizovati mnogo manju vlagu napolju . ja bi kao sto rekose prvo iskrojio tj otvorio dasku malo cirkulara malo abrihtera malo krojenja sa komotnim predmerama i ostavis da prodise tako, e tek onda ravnati na blize mere i iskrojiti malo preciznije ali ni tada ne skroz.
vidim da je to centralna daska a one znaju da budu posebno hirovite jer im je centar u kojoj je i srcika uvek mnogo porozniji i cesto ostecen pa samim tim i sklona promenama .
nemoj ovo da shvatis kao nagovaranje da odustanes , sta vise . nego samo da budes oprezan jer zurba na pocetku ti kasnije moze usrati zadovoljstvo.

GArt
Posts: 30
Joined: 12 Jul 2013, 21:15

Re: 1 Piece Maple Telecaster

Post by GArt » 30 Nov 2013, 21:12

Proteklo je dosta vremena a da se sa ovim projektom nije odmaklo. To je iz razloga što je u pitanju delikatan izbor oko metoda gradnje, pošto sam sebi zacrtao da neću graditi standardne kopije gitara, osim ako to neko izričito zahteva. Na kraju sam ipak ostao pri naslovu, ali sam prihvatio i vaše savete, pa sam ostavio odstupnicu da ako nešto krene naopako imam plan B, a bogami i C. To sve iz razloga što su "izronula" predivna "rebra", pa bi bilo šteta da upropastim tako lep komad drveta.
Otvorio sam dasku,stanjio na 45mm, skratio na dužinu i širinu koja je dovoljna za sve tri varijante:
1) One piece,
2) Neck Trough i
3) Bolt on Neck.
Evo i slika:
Spoiler:
ImageImageImageImage
Posle ovoga sledi pauza dok se ne vidi kako će se ponašati drvo.

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: 1 Piece Maple Telecaster

Post by dweezil » 30 Nov 2013, 22:20

ostavi je tako i postani Bo Diddley :bambi:

GArt
Posts: 30
Joined: 12 Jul 2013, 21:15

Re: 1 Piece Maple Telecaster

Post by GArt » 08 Dec 2013, 23:49

dweezil wrote:ostavi je tako i postani Bo Diddley :bambi:
:1: Upravo o njemu sam razmišljao dok sam sekao dasku.
Ali, ne. Mora se ići dalje.
Evo nekih sličica:
Spoiler:
ImageImageImageImageImage
Zaštitni znak za 1 piece:
Spoiler:
Image
Sve vreme sam kontrolisao dasku na "koritanje" po širinu i savijanje po dužini. Ostala je ravna.
Večeras sam uradio otvore za pickup-ove. Sutra slede slike.
:ziveli:

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: 1 Piece Maple Telecaster

Post by oboss » 09 Dec 2013, 12:38

ima da bude kristalno cistih tonova koliko ti volja. super je ovo meni .
moj savet da ga sada kada si izbusio sve rupe i doveo do ove zavrsne predmere
ostavis na sobnoj temperaturi dve nedelje ili barem 10 dana bez cackanja. kada se tako izbusena i ogoljena na suvom vazduhu ( oko 20 tak stepeni ) stabilise , poravnaj eventualno korito, ako ga i bude , i to je to . zatvoris ga u lak i legenda je rodjena . ostalo se zvizdi.

GArt
Posts: 30
Joined: 12 Jul 2013, 21:15

Re: 1 Piece Maple Telecaster

Post by GArt » 09 Dec 2013, 19:40

oboss wrote:ima da bude kristalno cistih tonova koliko ti volja. super je ovo meni .
moj savet da ga sada kada si izbusio sve rupe i doveo do ove zavrsne predmere
ostavis na sobnoj temperaturi dve nedelje ili barem 10 dana bez cackanja. kada se tako izbusena i ogoljena na suvom vazduhu ( oko 20 tak stepeni ) stabilise , poravnaj eventualno korito, ako ga i bude , i to je to . zatvoris ga u lak i legenda je rodjena . ostalo se zvizdi.
Videćemo šta će ispasti na kraju. :ziveli:
Evo i slika od sinoć:
Spoiler:
ImageImage
Posle ovoga stajem sa radovima dok ne stignu delovi. Ujedno da se vidi kako se drvo dalje ponaša.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: 1 Piece Maple Telecaster

Post by Funkomat » 09 Dec 2013, 21:41

ja bih prvo stanjio vrat na debljinu, pa onda ostavio da stoji.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: 1 Piece Maple Telecaster

Post by majtimika » 09 Dec 2013, 21:59

Funkomat wrote:ja bih prvo stanjio vrat na debljinu, pa onda ostavio da stoji.
:1:

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: 1 Piece Maple Telecaster

Post by oboss » 09 Dec 2013, 22:26

ako ga stanjis na debljinu prvo mnogo je podlozniji deformaciji a drugo ako se i deformise manji je prostor za popravku i korekciju., ovako deblji je stabilniji i pri otpustanju vlage ce se pravilnije stabilisati i sam ce sebe drzati.
mislim da je dovoljno otvoren komad da 2.5 -3 cm na vratu sa zadnje strane moze vise pomoci ako su tu nego ako se skinu

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest