Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Driver
Posts: 453
Joined: 24 Aug 2010, 17:31
Location: Brdovita Shumadija

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by Driver » 10 Dec 2016, 00:23


User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by tommytigh77 » 19 Dec 2016, 02:13

Iskopao sam u ćaletovoj radnji Ibanez MS10 Metal Charger, isti onaj na kojeg sam svirao kako klinac i koji se pre 18 godina pokvario i nikad nije popravljen, pa mi treba pomoć. Elem, pedala je fizički u savršnom stanju, ali se vidi da je petljano na njoj. Ono oko čega je petljano su JFET tranzistori koji služe kao maltene ruteri za bypass/effect signal, a ne mogu da nadjem nijednu šemu na netu koja bi mi rekla koji tranzistori idu tu. Na jednom od tih tranzistora se vidi oznaka BC337, ali je pitanje da li je to originalni tranzistor ili zamena... Simptomi su: kad je pedala ugašena, ne provodi ton uopšte, a kad je upaljena, čuje se drive, ali poprilično fuzzy i na 20% snage iako je Level otpanjen do kraja. Hvala unapred na svim odgovorima i savetima.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by bancika » 19 Dec 2016, 07:54

Ja bih probao divide and conquer metod. Propustim signal kroz glavno kolo samo. Ako ne radi, delim dalje. Ako to radi onda je do bypassa. Onda propustim signal kroz pravi ulaz, a hvatam na izlazu glavnog kola. Ako to ne radi onda je do ulaznog buffera. Itd. Kad nadjes deo kola koji ne radi, izmeris sve napone oko poluprovodnika, pa ce da se kaze valjda.

Najlakse je onim aligator kablicima. Samo vodi racuna da izlaz uzimas uvek posle coupling kondenzatora da izbegnes dc na izlazu...ili jednostavno stavi kondenzator redno sa izlazom, npr 0.1uf. Onda mozes da hvatas skgnal sa bilo koje tacke. To se zove audio probe, cesto se koristi za pedale.

User avatar
apollomusicservice
Posts: 193
Joined: 25 Oct 2014, 16:00
Location: Beograd

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by apollomusicservice » 19 Dec 2016, 10:27

tommytigh77 wrote:Iskopao sam u ćaletovoj radnji Ibanez MS10 Metal Charger, isti onaj na kojeg sam svirao kako klinac i koji se pre 18 godina pokvario i nikad nije popravljen, pa mi treba pomoć. Elem, pedala je fizički u savršnom stanju, ali se vidi da je petljano na njoj. Ono oko čega je petljano su JFET tranzistori koji služe kao maltene ruteri za bypass/effect signal, a ne mogu da nadjem nijednu šemu na netu koja bi mi rekla koji tranzistori idu tu. Na jednom od tih tranzistora se vidi oznaka BC337, ali je pitanje da li je to originalni tranzistor ili zamena... Simptomi su: kad je pedala ugašena, ne provodi ton uopšte, a kad je upaljena, čuje se drive, ali poprilično fuzzy i na 20% snage iako je Level otpanjen do kraja. Hvala unapred na svim odgovorima i savetima.
Na toj pedali Maxon inženjeri su projektovali 2SK246 tranzistor za prekidanje signala a može biti upotrebljen i neki sličan. Za početak proverite neke karakteristične DC tačke na pločici.

Image

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by tommytigh77 » 23 Dec 2016, 13:53

apollomusicservice wrote:Na toj pedali Maxon inženjeri su projektovali 2SK246 tranzistor za prekidanje signala a može biti upotrebljen i neki sličan. Za početak proverite neke karakteristične DC tačke na pločici.
Hvala najlepše, ovako preciznom odgovoru se stvarno nisam nadao. Čim stignem, videću da li je do njih pa javljam rezultate.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest