Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by Funkomat » 20 May 2013, 10:27

Jeste da pus pul izgleda bolje ali brate to meni ne radi posao nikako. Ako ne treba da se cacka tokom pesme nije problem ali ako treba na brzaka da se povuce, zajebi.. pogotovo ako pot nije odvrnut do kraja pa bi trebao da ostane na istom podesavanju

Evo ozicenja za ukljucivanje bilo kog magneta.
http://www.seymourduncan.com/support/wi ... witch_f_bp
Istu sam semu koristio na stratu, ako se dobro secam.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by bancika » 20 May 2013, 10:30

ovde je razlika sto dodaje bridge na sta god je selektovano prekidacem. Blower switch gasi ostale i pali bridge sta god da je selektovano i kako god da je namesten tone/volume. Ja sam razumeo da je to mislio pod "aktivirati"...mada sad vidim da je mozda mislio ovo sto si ti mislio :)

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by Funkomat » 20 May 2013, 10:32

Eto sad ima obe seme. :)

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by NikolaNis » 20 May 2013, 11:31

Hvala drugari na pomoći, probaću da pojasnim još malo. Bancika je pogodio što se tiče aktiviranja humbuckera, kada se prebaci pot ili switch u odgovarajući položaj onda treba da se čuje samo humbucker onako maksimalno otvoren, da ne igraju ulogu ni onaj glavni switch ni tone pot. Hajde to recimo da bude rešeno jednim malim togle switchem jer je nezgodno dizati push/pull pot u sred pesme kao što reče Funkomat. E sad, treba mi još jedan mali switch ili tome slično što bi splitovalo humbucker i da onda gitara praktično radi kao klasičan Strat recimo, ako sam lepo ukapirao taj deo nije pokriven ovim šemama?

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by Funkomat » 20 May 2013, 11:35

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/

imas tu sve zive dijagrame pa vidi konkretno to sto ti treba

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by NikolaNis » 20 May 2013, 11:40

Znam da tu ima svačega ali nisam uspeo da nađem ovu kombinaciju, moguće je da postoji pa sam je prevideo :hide: Zato i rekoh da se konsultujem sa vama...

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by bancika » 20 May 2013, 12:01

samo jedan prekidac koji center tap bridge magneta prepovezuje na masu, nista vise ti ne treba ako hoces da splitujes.

User avatar
Milanares
Posts: 957
Joined: 16 Jul 2010, 21:15
Location: Novi Sad

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by Milanares » 21 May 2013, 08:16

Ja licno vise volim mini toggle switcheve i ne moraju da budu jeftinoca:
Image

Nikola je mislio na HSS varijantu gde jedan mini switch splituje humbucker a drugi aktivira taj magnet tj taj magnet ostaje ukljucen (i humbucker i splitovan) u svim pozicijama. To znaci da ce se on fakticki cuti tek u pozicijama 3, 4, i 5. U prve dve je svakako prisutan :)

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by NikolaNis » 21 May 2013, 09:21

Eto onda pravog objašnjenja, ja sam očigledno nešto pogrešno shvatio. Sad ako je neko voljan neka pomogne... :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by bancika » 21 May 2013, 09:57

To je ovo sto sam rekao blower switch + standard hss + split switch...sklopi kao lego

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by andrej] » 21 May 2013, 23:37

evo uzas nacrtanog resenja Nikolinog problema, koje sam danas isprobao na gitari mog ortaka.
5-way switch radi normalno, jedan mini switch (predstavljen na slici kao prekidacki deo push-pulla) splituje neck, a drugi dodaje bridge u bilo koju kombinaciju. verujte da ta varijanta, neck + bridge (u singl modu), zvuci mnogo bolje nego bilo koja pozicija na obicnom stratu, kad je klin u pitanju!

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by Dersu Uzala » 22 May 2013, 02:20

Funkomat wrote:Jeste da pus pul izgleda bolje ali brate to meni ne radi posao nikako. Ako ne treba da se cacka tokom pesme nije problem ali ako treba na brzaka da se povuce, zajebi.. pogotovo ako pot nije odvrnut do kraja pa bi trebao da ostane na istom podesavanju
Ja za tu svrhu koristim push-push potove a ne push-pull. Znaci kad hoces pull ti ga opet push a on se 'digne' sam kao da si ga pull. Samo ga cvrknes, nema se vremena da se zgrabi pot i pull out.

http://www.warmoth.com/Push-Push-Pot-50 ... -P732.aspx

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by andrej] » 22 May 2013, 10:16

i ja isto, konkretno ovaj koji si izbacio, al su poskupi. sve jedno, svima ih preporucujem - ne ruze izgled i cak su prakticniji od mini switcheva.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by fattwang » 22 May 2013, 10:20

Funkomat wrote: Evo ozicenja za ukljucivanje bilo kog magneta.
http://www.seymourduncan.com/support/wi ... witch_f_bp
Ovo za uključivanje bridža je O.K. samo bi promenio redosled žica. Na selektor ti je već zalemljena bela žica sa bridža. Sa te pozicije, sa selektora, dodaj novu žicu koja ide na prekidač a sa njega na levu (gledajući sliku) nožicu master volume pota.

Splitovanje humbuckera je komplikovanija operacija. Pretpostavka je da je hum ima četvorožičnu vezu. U načelu treba kratko spojiti jedan namotaj tako da samo drugi bude aktivan. Taj namotaj što ostane treba da radi zajedno sa sredljim magnetom u poziciji 2. Treba tačno pogoditi polaritet magneta i smer motanja žice (tzv RW/RP) da kombinacija ne zuji i bude u fazi. Posao se dodatno komplikuje ako namotaji humbuckera nisu isti što je čest slučaj kod novijih konstrukcija. Koje magnete imaš u gitari? Da pokušamo da na papiru odredimo koje žice se gde leme.

P.S.
Push-Push pot je dobra fora. Nisam video da kod nas može da se nabavi.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by bancika » 22 May 2013, 12:06

fattwang wrote:Splitovanje humbuckera je komplikovanija operacija. Pretpostavka je da je hum ima četvorožičnu vezu. U načelu treba kratko spojiti jedan namotaj tako da samo drugi bude aktivan. Taj namotaj što ostane treba da radi zajedno sa sredljim magnetom u poziciji 2. Treba tačno pogoditi polaritet magneta i smer motanja žice (tzv RW/RP) da kombinacija ne zuji i bude u fazi. Posao se dodatno komplikuje ako namotaji humbuckera nisu isti što je čest slučaj kod novijih konstrukcija. Koje magnete imaš u gitari? Da pokušamo da na papiru odredimo koje žice se gde leme.
ako su svi magneti istog proizvodjaca obicno nema problema posto su napravljeni "kompatibilno". Zna se koje dve zice prave center-tap, koja je hot i koja masa...i ako povezes kako kazu mora da radi. Malo je zajebano kad mixas razlicite.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest