Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by bancika » 27 Apr 2015, 16:06

ako na dodir krce mozda nije dobro vezana masa. Svaki pot (pod tim mislim telo pota) treba da bude povezano na masu, kao i kobilica i jack i sve sto jos moze da se poveze (magneti, dodatni shielding) :)

ako imas unimer premeri otpor izmedju svih metalnih delova (kobilica, zice, osovine potova, switch i slicno) i mase na izlaznim dzeku. Trebalo bi da bude 0 za sve.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by majtimika » 27 Apr 2015, 16:59

ocisti ih kontakt sprejem

User avatar
Gosa
Posts: 300
Joined: 10 Jul 2011, 11:10

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by Gosa » 27 Apr 2015, 19:13

Pa krce kada ih dodirnem, recimo da upalim neki magnet, ili ugasim..Nije do mase, nego kazem kada krenem da palim-gasim onda krci.
A kako jel odozgore sa sprejom, ili da otvaram, pa unutra?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by bancika » 27 Apr 2015, 19:32

Reko si na dodir. Ako je samo na dodir onda masa, ako je kad krenes da pomeras pot ili switch onda je kotakt los.

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by andrej] » 27 Apr 2015, 20:04

ako je na pomeranje, kupi contact cleaner (nikako wd40) i naprskaj poprilicnu kolicinu (nek se cedi, slobodno) unutar pota, pa ga okreci tamo-vamo energicno 20ak puta. ponovi proces par puta. ako ovo nekad budes radio na nekom matorom pojacalu, iskljuci ga prethodno.

sprej prskas ovde (nacrtao sam ti strelice):
Image

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by Rockatansky » 28 Apr 2015, 08:32

Za ovakve stvari ja sam koristio par puta WD40 i nije bilo nikakvih problema... Znam da ne bi trebalo, ali ja eto probao. :D

User avatar
Gosa
Posts: 300
Joined: 10 Jul 2011, 11:10

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by Gosa » 01 May 2015, 21:12

Ok, hvala na pomoci, uzecu za par dana, ako ga nadjem u mom gradu, pa javljam!

Karimii
Posts: 42
Joined: 05 Apr 2015, 18:33

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by Karimii » 02 May 2015, 02:55

Ukoliko je kontakt na prekidaču / potenciometru počeo da prekida nakon duže upotrebe, verovatno se stvorila emulzija (katkad metal-sulfid, ima i primesa) odnosno oksid bakra / gvožđa. Kada se tome doda olabavljena zaptivena veza, ili nitna, dobiješ nešto nalik parčetu hardvera na stolu servisa. :)

Kontakt-kliner je tipičan "polish" za površine grublje (industrijske) izrade; WD40 uglavnom nanosiš nakon čišćenja.

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by andrej] » 02 May 2015, 11:42

Ni slucajno ne stavljaj WD-40 - Karimii prica gluposti.

Contact cleaner nije 'polish' (sto bi znacilo da ima abraziv, a to ne moze biti dalje od istine), vec rastvor nekolicine raznih rastvaraca (polarnih i nepolarnih), surfaktanta (koji pospesuje otpadanje naslaga oksida), ulja male viskoznosti/gustine i organskih jedinjenja silicijuma ('silikoni'). Cisti i podmazuje potenciometre na pravi nacin. Rastvaraci su odabrani tako da ne unistavaju ugljenicku stazu potenciometara.

WD-40 je penetrirajuce ulje + rastvarac. Pogresne je gustine, previse mastan i pospesuje eroziju ugljenicke 'staze' na potenciometru zbog nepogodne formulacije (prejaki i pogresni rastvaraci).

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by ssmc » 02 May 2015, 16:28


User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by Rockatansky » 03 May 2015, 19:07

Ako niste znali postoji WD40 koji sluzi bas kao kontakt sprej :)

Image

Mada kao sto rekoh ja sam koristio i onaj klasican, :oops: i nije bilo nikad problema. Ali deco, ne pokusavajte to kod kuce. 8)

davorinsek
Posts: 1
Joined: 07 Nov 2015, 09:51

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by davorinsek » 07 Nov 2015, 10:13

Pozdrav.
Odlemile su mi se 4 zice na gitari Ibanez GRG 170DX, neko se ocito izivljavao na potencijometrima. Nisam siguran gdje su zice tacno bile, pa ako moze pomoc.

Odlemljene su ove dvije crne zice

Image

Koje vode do magneta

Image

Zatim ova bijela koja dolazi od izlazaod gitare

Image

I ova crvena


Image
Image

User avatar
nikolic025
Posts: 892
Joined: 21 Aug 2008, 02:03
Location: Odzaci/Novi Sad

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by nikolic025 » 26 Jan 2016, 23:24

Pozdrav,treba mi savet oko zamene pota na Fender American Standard Stratocaster HSS 2008.

Mislim da ima diamondback hum i custom shop fat 50s...Ima dva tone cts pota od 250k a volume pot je neko menjao i sad je push pull 500k koji je vrisnuo...

Zanima me koji pot da stavim 250k ili 500k,posto sam negde nasao da je bio 250k fabricki...Ali mene zanima koji daje bolje performanse,zvuk...I zanima me po kojoj semi da spajam...Znam da na netu ima 100 sema,ali sam imao prilike da lemim XX puta i sve sa seme odradim i neka medju pozicija radi tise,pa trazi novu semu itd...

Hvala u napred.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by tommytigh77 » 26 Jan 2016, 23:54

Zavisi šta ti je bitnije da radi dobro, pošto kod gitara koje imaju i singl i hum magnete uvek moraš da praviš kompromis. Singlovi traže 250k pot, jer sa 500k rade previše britko i praskavo, dok hamovi sa 250k potom mogu da zvuče tamno. Medjutim, ako je u pitanju klasična strat šema, gde su neck i middle povezani na ton kontrole, a bridge je ostavljen bez ton pota, onda ne bi trebalo da imaš problema. Ono što je sigurno u svakom slučaju je da 250k ima mnogo finiji 'taper'; 500k potovi smanjuju volume ''u koracima''. Moj predlog je 250k, po mogućstvu CTS (naravno, obavezno da bude audio pot, tj. logaritamski). Šemu nadji klasičnu od strata, pun ih je Google, pa poveži prema njoj. Proveri samo koja ti je koja žica od hambakera (ako je četvorožilac) da ga ne bi povezao paralelno ili da ne bude van faze sa srednjim magnetom, pa da u 4. poziciji imaš tiši zvuk...

User avatar
nikolic025
Posts: 892
Joined: 21 Aug 2008, 02:03
Location: Odzaci/Novi Sad

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by nikolic025 » 27 Jan 2016, 00:02

Treba mi vise hum,a medjupozicije koristim za single.U glavnom tezga svirka...
Da ta varijanta gde bridge nema tone kontrolu.

I vidim neke seme gde su crna i crvena vezane za masu sa singlova,a bele na preklopnik,a kod mene je obrnuto vezano,ima li to nekakve veze?Jel moze neka konkretna sema,posto sam nas vise varijanti za strata.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest