Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
Red_line
Posts: 9
Joined: 22 May 2009, 16:55

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by Red_line » 06 Jun 2009, 23:20

Sto se tice kablova, i opreme za elektroniku mislim da je ITC bez konkurencije...itc electronic Novi sad, ima i taj siroki kabl sto ste spominjali...http://www.itcelectronic.com/

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by majtimika » 10 Jun 2009, 20:14

jeste imaju sve i deru kao pravi. Meni su neki dan zvucnike koje su kupili u tehnotroniku za 1800 dinara, prodali za 3000 , naravno to je moja greska sto se nisam raspitao ali od sad kod njih kupujem samo kad moram.

nezovu im gazdu bez veze boza derikoza

User avatar
alzo
Posts: 333
Joined: 06 Mar 2008, 13:56
Location: NBGD

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by alzo » 12 Jun 2009, 11:23

Powerslave[NS/HC] wrote:Zanima me koje jacine kondenzator da stavim na tone i volume (od 500kOma) pot. da bih dobio jos topliji i cistiji singal?
Mislio sam da ovih dana qpim par razlicitih jacina kondenzatora pa da sve isprobam.

imam slicnu dilemu....
na nekoj staroj Klira gitari imam dva magneta u fazonu P 90.....
potovi su mi 500 kOma a stari kondos se raspao.....sta staviti.....22 ili 47 mfd....... :roll:

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by NikolaNis » 25 Jun 2009, 12:16

Molim za malu pomoć, ako iko iz Niša zna gde mogu da nađem 0.25 debelu licnastu žicu za povezivanje elektronike neka mi javi. Hvala unapred... :ziveli:

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by mislim_stvarno » 28 Jun 2009, 00:45

Posto sam kupio marshalla, treba malo da ga doteram i da budem miran. Potrebna mu je zamena potova posto krce, i neki i prekida.

Pomoc mi je potrebna oko sledeceg:

Da li da kupim potenciometre na osnovu ove sheme: http://www.drtube.com/schematics/marshall/5210.gif (ako uspem da procitam koji su) ili da otvorim pojacalo, pa napravim popis iznutra i tako kupim?

Da li treba da povedem racuna o jos necemu?

Ja sam pravio pedale, koje mi rade posao, ali ovo je fabricko pojacalo koje treba da sredim, pa mi nije sve jedno. Bilo kakva pomoc bi dobro dosla...

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by Funkomat » 28 Jun 2009, 00:59

Ne mogu ti jebiga puno pomoci ali sto ti smeta sto krce potovi na pojacalu?
Kontam za te sto prekidaju ali sto ovi sto krce?

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by guv'nor » 28 Jun 2009, 01:18

Funkomat wrote:sto ti smeta sto krce potovi na pojacalu?
Upravo tako. Potove namestiš kako želiš i onda sviraš, nema veze što će da ti malo krckaju na tonskoj. :D

Najbolje ti je da uporediš šemu i potove koji su već na pojačalu. Ne verujem da ima sigurnijeg načina. :ziveli:

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by mislim_stvarno » 28 Jun 2009, 09:37

Nisu problem ti sto krce, to jeste, ali ove druge moram da menjam. Oni prave dar-mar (u yebem ti izraz :lol: ) u pojacalu....

Ma da, u pravu ste. Otvorim pojacalo, napravim popis, uporedim sa semom, kupim sve potove, i krenem da ih menjam, prvo one koji zayebavaju, a posle mozda ove druge, a mozda i ne. Necu baciti te potenciometre, iskoristicu ih za naku pedalu. :mrgreen:

Ako jos neko ima neki savet, bio bih zahvalan... :mrgreen:

:ziveli:

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by dweezil » 29 Nov 2009, 18:08

sa one sheme se jedva vide vrednosti, ja sam uspeo da procitam Normal volume 22 k Lin, Boost Gain 22 K LIn, bass 1 M Log, matser volume 22 K lin, Boost volume 100 K Log, mid 22 k lin, 22 k lin dal treble il drive ne vidi se lepo...

ovde bi trebalo da imash sve vrednosti

http://www.banzaimusic.com/Marshall/

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by mislim_stvarno » 30 Nov 2009, 08:14

Jos davno sam ja zamenio one koji su bili kriticni. Ostalo je jos losih potova, ali sreca ne igram se sa njima, tako da ne smeta. Cekaju neku srecniju finansijsku situaciju, pa da ih sve promenim originalnim...

User avatar
Mogut
Posts: 163
Joined: 08 Mar 2009, 18:20
Location: Bgd

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by Mogut » 02 Mar 2010, 20:49

Treba nešto da odlemljujem, pa koliko sam se obavestio sve što mi dodatno treba je vakuum pumpa.
Zanima me koja je razlika između onih od 250 dinara i onih desetostruko skupljih, tj da li je
sasvim u redu uzeti najjeftiniju kada mi treba 2x godišnje?

Aj da pitam ovde još nešto, iako mu nije mesto: volume pot na gitari je počeo sasvim malo da se
okreće u drvetu, znači odvrnem ga do kraja, i on ima malo lufta još, pa se okreće sa svime unutra.
Kako da ga fiksiram, predpostavljam da je lepak loše rešenje?

Rade031
Posts: 111
Joined: 16 Nov 2009, 22:32
Location: Uzice

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by Rade031 » 02 Mar 2010, 21:05

Aj da pitam ovde još nešto, iako mu nije mesto: volume pot na gitari je počeo sasvim malo da se
okreće u drvetu, znači odvrnem ga do kraja, i on ima malo lufta još, pa se okreće sa svime unutra.
Kako da ga fiksiram, predpostavljam da je lepak loše rešenje?
Image
Ne lepak ! Samo skini kapicu sa pota i dotegni ovu navrtku ! :)

enaB
Posts: 57
Joined: 11 Jun 2008, 21:42

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by enaB » 03 Mar 2010, 06:57

Mogut wrote:Treba nešto da odlemljujem, pa koliko sam se obavestio sve što mi dodatno treba je vakuum pumpa.
Zanima me koja je razlika između onih od 250 dinara i onih desetostruko skupljih, tj da li je
sasvim u redu uzeti najjeftiniju kada mi treba 2x godišnje?
Ja sam svoju kupio na "Buvljaku", jeftinu, i još radi OK posle 3 godine iako je koristim više od 2x godišnje :) Verovatno će da služi svrsi i ta najjeftinija :)


I još što bih dodao, vezano za savete iz prve poruke, je da nema potrebe grejati celu komponentu ili deo pločice sa druge strane, nego samo lem i pumpa sa strane spremna na "okidanje", ne mora čak ni vrh lemilice da se sklanja skroz sa lema. I ne treba da se ne zagreva dugo jer će bakar sa početi da se odlepljuje.

User avatar
Mogut
Posts: 163
Joined: 08 Mar 2009, 18:20
Location: Bgd

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by Mogut » 14 Mar 2010, 15:17

Ovo za navrtku je toliko očigledno, ne znam kako nisam odmah video. Hvala na ukazivanju na to.

Pumpu sam uzeo za 250 dinara, funkcioniše sasvim ok. E sad, ove pumpe su ok za one štampane
podloge za kola i za skidanje viška sa npr leđa potenciometra. Nisu preterano funkcionalne
kada se odlemljuju direktni lemovi (point to point se valjda to zove). Ili još verovatnije ja nisam
dovoljno vešt još uvek :) .

Rade031
Posts: 111
Joined: 16 Nov 2009, 22:32
Location: Uzice

Re: Lemljenje / Izrada / Opravka Elektronike: Saveti

Post by Rade031 » 12 Apr 2010, 21:14

Potrebna mi je mala pomoc :
Treba da sastavim mikrofonski kabal, kupio sam 5m kabla i 2 kenona. Ako moze neko da mi pojasni gde koju zicu zalemiti, tacnije gde ide masa ?
na dzekovima imaju oznake 1,2,3 i u kablu zice bela,crvena i masa... sta sa kojim brojem da se poveze ?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest