Kriv vrat na Akusticnoj gitari

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
Ikiryon
Posts: 6
Joined: 17 Feb 2014, 21:30

Kriv vrat na Akusticnoj gitari

Post by Ikiryon » 17 Feb 2014, 22:05

Pozdrav i hvala sto ste odvojili vreme da procitate ovaj post i pomognete :D
U zadnjih par godina sam promenio dosta gitara ( nekoliko elektricnih i akusticnih) od kvalitetnih do gitara kupljenih na ulici neke sam uspeo da sredim dok za neke spasa nije bilo xD
Nego da se vratimo na temu moj deda je 1972 godine kupio u Americi akusticnu gitaru. Ona je u funkiconalnom stanju ( Novi pragovi, osvezen i prelakiran fretboard kao i mesta koja su bila pohabana) Ukratko uradio sam sve sto je bilo u mojom moci. Od nekoliko akusticnih gitara koje sam posedovao ova je jedina koja ima inzanredan zvuk i jedina koja mi se svidja ali ima jedan problem vrat je kriv i ne znam koje zice na nju da stavim (Stavljao sam metalne i plasticne zice i s obe vrste ima fenomenalan zvuk)
Vrat nije kriv ka zicama nego od njih kod 3. praga razmak izmedju vrata i zice je 4mm na 5.pragu 5mm na 7. pragu je 6 mm na 9. je 8mm i na 12 pragu je 9 mm
Isto tako kada nastelujem gitaru na standard e. zice su pretegnute jedva mogu na 3 pragu da ih pritisnem dok je na 7 pragu katastrofa prste lomim ( mislim da su zice pretegnute zato sto je vrat kriv) al kako da ispravim vrat?

User avatar
Uncle Moe
Posts: 684
Joined: 10 May 2008, 01:39
Location: Space Ranch
Contact:

Re: Kriv vrat na Akusticnoj gitari

Post by Uncle Moe » 17 Feb 2014, 22:13

Ako se u vratu nalazi sipka onda se to resava zatezanjem te sipke, a ako je nema onda spusti stim u C da ti bude malo lakse. :D

Ikiryon
Posts: 6
Joined: 17 Feb 2014, 21:30

Re: Kriv vrat na Akusticnoj gitari

Post by Ikiryon » 18 Feb 2014, 00:41

Ima sipka, imam 2 pristupa njoj ( Iz unutrasnjosti gitare) i kod civija za zatezanje koji od ta 2 srafa? s obzirom da se krivi od zica zar nebi trebalo da se popusti? a kad se krivi ka zicama da se zateze? Radio sam stimung iz c al nije to to nekako nisu toliko viskoki tonovi

Ikiryon
Posts: 6
Joined: 17 Feb 2014, 21:30

Re: Kriv vrat na Akusticnoj gitari

Post by Ikiryon » 18 Feb 2014, 00:50

Kako mogu da otrkijem koji je model gitare s obzirom da su sve nalepnice s nje otpale, a deda je preminuo pre par godina zato je i sredjujem da traje i mom unuku :D

User avatar
Uncle Moe
Posts: 684
Joined: 10 May 2008, 01:39
Location: Space Ranch
Contact:

Re: Kriv vrat na Akusticnoj gitari

Post by Uncle Moe » 18 Feb 2014, 15:24

Da se sipka (truss rod) zategne ili popusti u zavisnosti kako/na koju stranu je kriv vrat, zaboravih ovo drugo da napisem. :bambi: Kako god najbolje je da lepo odneses kod majstora da sredi, nije to skupo.

User avatar
rockozaurus
Posts: 597
Joined: 22 Jan 2009, 14:40
Location: London

Re: Kriv vrat na Akusticnoj gitari

Post by rockozaurus » 20 Feb 2014, 20:32

Daj neku fotku,pa moze neko i da prepozna gitaru...Inace,vrat moze da se ispravi uz pomoc sipke do izvesnog stepena.Ako je dosta krivo(kao sto je izgleda slucaj kod tebe),najbolje da se makne fingerboard,da se izravnja vrat i da se onda ponovo vrati fingerboard.Naravno i ova konstatacija moze da se primi uslovno,posto je informacija stura.Okaci ti fotke...

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Kriv vrat na Akusticnoj gitari

Post by oboss » 21 Feb 2014, 10:24

fotke iz par uglova pa cemo nesto da smislimo

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest